'Scheiding kerk en staat Ambtenaar kan aanspraak maken op betaling boete door zijn baas De krant 5 weken voor 15 euro! 2 Donderdag 3 april 2008 PZC PZC 1 Schouwen-Duiveland en provincie vergoeden soms bekeuringen. Een aandoenlijk tafereeltje was het zaterdagochtend, daar op dat winderige sportcomplex in Heinkenszand; twee ernstig kijkende mannen van de SGP/ChristenUnie die een groot bord langs de velden sjouwden. 'Een vloek mist ie der doel' luidt het vermanende tekstje dat aan de rand van de krijtlijnen werd vastgeschroefd. Leuk gevonden die slogan, maar zou hij ook hélpen? Zal de spits van Heinkenszand 3 na weer een gemiste strafschop straks met een beschaafd 'Potver- pillepap' het hoofd deemoedig buigen? Zal de linksachter van Luctor 5 nadat hij een doodschop heeft ontvangen van de mid denvelder van Odio 5 zich met een 'Sapperloot' op de lippen per brancard laten afvoeren? Er valt wel eens vloekje op het veld, vertel mij wat. Toen ik in jeugdiger jaren zélf nog voetbal de, bezondigde ik me er ook wel eens aan als een van mijn magi straal bedoelde voorzetten ver achter de vijandelijke goal belandde in een belendende boom gaard. De SGP/ChristenUnie in Borsele wil hand in hand met de Bond tegen het Vloeken een eind maken aan onwelvoeglijk taalgebruik. Niet alleen op het voetbalveld, maar ook ver daar buiten. Nog niet zo heel lang geleden nam een onderzoeker met een blocnootje op schoot plaats voor de tv om te turven hoe vaak er op de vaderlandse buis wordt gevloekt. Een hei dens karwei, maar de score mocht er zijn: 112.000 vloeken, ver wensingen en scheldwoorden in één jaar. Dat moet maar eens klaar zijn, vinden de mannen van de SGP en Christenunie in de Borselse raad. En daarom hangt er nu een groot reclame bord op het voetbalveld van Heinkenszand. Ik denk dat ik za terdag maar eens naar een wedstrijdje van de s.v. Heinkens zand ga kijken. Ben reuze benieuwd naar wat de linksbuiten uitroept als-ie door een bonkige back tegen het bord van de Bond tegen het Vloeken wordt gekwakt. Leuk gevonden, die slogan, maar zou hij ook helpen? COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties Kleintjes 0900-5628 722 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuurde bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713, 4460WB GOES. Bellen kan ook; 0800 - 0231 231 (gratis) voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. 1 het colofon treft u nadere informatie De gemeenteraad van Tholen wil de verplichte vrije dag op bid- en dankdagen afschaffen. Dit tot groot verdriet van de protestantse kerken. door Jan van Zuilen Nee, natuurlijk vergaat de wereld niet als de ge meenteraad van Tho len vanavond besluit om de verplichte vrije dag op bid- en dankdagen af te schaffen. Maar toch zal Tholen niet meer hetzelf de zijn, zegt dominee De Jongste, voorganger van de Gereformeerde Gemeente van Tholen-Stad, een van de vele orthodox protestantse kerken op het eiland. „We verlie zen weer een stukje van onze christelijke identiteit en je kunt je afvragen wat de volgende stap zal zijn: het afschaffen van het ambts gebed voor de gemeenteraadsver gadering bijvoorbeeld?" „Ik mag het hopen. Zijn we daar ook meteen vanaf', zegt Luc Blom, Tweede Kamerlid voor de PvdA en inwoner van het Thoolse dorp Sint Annaland. Blom, of- Tholen Sinds 16 maart 2006 wordt de gemeenteraad van Tholen ge vormd door PvdA (6), SGP (4), CDA (2), VVD (2), Chris ten Unie (2), Algemeen Be lang Tholen (2), en de Refor matorische Fractie Tholen (1) Daarmee hebben de niet confessionelen een nipte meer derheid. Het college wordt gevormd door wethouders van CDA, SGP, WD en PvdA. Burgemeester Nuis is lid van de Christen Unie. De gemeente telde 1 januari dit jaar 25.244 inwoners. Tholen kent negen verschillen de kerkgemeenschappen, maar is overwegend gereformeerd. schoon zelf geen lid meer van de gemeenteraad, behoort tot de poli tieke meerderheid van Tholen, die een eind wil maken aan de aparte status van bid- en dankdag. Op die dagen zijn het gemeente huis en de scholen gesloten. Ook mag een bedrijf dat een opdracht van de gemeente uitvoert op die dagen niet werken. Voor het orthodox protestantse deel van de bevolking - en die is op Tholen aanzienlijk - zijn de jaarlijkse bid- en dankdagen een soort zondagen. „Een dag van af zondering en een dag waarop we natuurlijk naar de kerk gaan", zegt dominee De Jongste. Vroeger wa ren ook vrijwel alle winkels en be drijven op die dagen gesloten, maar daar is de laatste jaren al heel wat sleet op gekomen. Temeer om dat winkeliers met lede ogen moe ten toezien hoe Tholenaren op hun verplichte vrije dag in Bergen op Zoom of Steenbergen gaan win kelen. Exploitant Sander Buth van de Golff-supermarkt in Oud-Vosse- meer besloot vorig jaar om voor het eerst in dertig jaar op dankdag de winkel te openen. „Terwijl ik zelf ook kerkelijk ben, christelijk gereformeerd, dus best een beetje zwaar. Ik had bijna net zoveel om zet als op een gewone dag. Er kwa men nota bene mensen recht uit de kerk, met het zwarte pak nog aan en de hoedjes onder de arm, boodschappen bij me doen." Dominee De Jongste gelooft daar niks van. „Bij ons zit de kerk op bid- en dankdagen drie keer vol. Die mensen hebben niet eens tijd om te gaan winkelen." Na de laatste gemeenteraadsverkie zingen hadden de niet-christelijke partijen voor het eerst een meer derheid (tien van de negentien ze tels) en in het coalitieakkoord was al overeenstemming bereikt, ook met het christelijke CDA, dat er een discussie zou worden gevoerd over afschaffing van de verplichte vrije dagen op bid- en dankdag. „Democratisch klopt het", zegt do minee De Jongste, maar het is voor hem maar de vraag hoe lang die democratische meerderheid er is. „Bij de volgende verkiezingen hebben de confessionelen mis schien weer wel een meerderheid. U zult me niet kwalijk nemen dat ik daar op hoop." Wat voor De Jongste in ie der geval vast staat, is dat nog steeds een meerderheid van de bevolking staat ingeschreven als lid van een protestantse kerkgemeenschap. „Daar zitten er misschien wel een paar tussen die niet meer iedere zondag in de kerk zitten, maar ze behoren wel bij de protestantse meerderheid van onze bevolking. Mede op grond daarvan hebben wij als gezamenlijke kerken ook een brief aan de gemeenteraad ge schreven om dit niet te doen." De Jongste zegt ook niet te begrij pen wat het probleem is. „Als het in Bergen op Zoom carnaval is, vindt iedereen het vanzelfspre kend dat alles twee dagen potdicht zit. Daar zijn ook mensen die geen carnaval vieren maar toch ver plicht zijn om vrije dagen op te ne men. En hier zou dat een groot on recht zijn, kom nou." Luc Blom snapt niet dat er über haupt nog zoveel discussie over is. „Het is toch te gek dat ik, terwijl ik helemaal niets met de kerk heb, twee keer per jaar mijn kinderen een dag thuis moet houden omdat de openbare school verplicht dicht is. Dat is niet van deze tijd. We hebben net het debat over Fitna achter de rug, daar gaat het voort durend over scheiding van kerk en staat. Dan moeten we niet net doen of dat in Tholen niet geldt." „Zo zie je, hoe mensen kunnen overdrijven", reageert dominee De Jongste. „Die twee vrije dagen op school zijn in de praktijk een hal ve dag, want biddag valt altijd in de krokusvakantie en dankdag is op woensdag en dan zijn de scho len toch al 's middags vrij." Vanavond beslist de gemeente raad, de kaarten lijken geschud. In de ogen van dominee De Jongste en veel andere streng-gelovigen verliest Tholen een stukje van haar protestantse identiteit. Luc Blom ziet dat anders: „Einde lijk gaan we in Tholen ook eens normaal doen." door onze verslaggevers MIDDELBURG - De provincie Zee land heeft vorig jaar 760 euro aan verkeersboetes van ambtenaren be taald. Het betrof lichte snelheids overtredingen van bestuurders van dienstauto's. Gedeputeerde Harry van Waveren (personeelszaken) verzekert dat het in tegenstelling tot andere pro vincies in Zeeland regel is dat me dewerkers boetes voor geringe ver keersovertredingen in werktijd zelf betalen. Dat wil zeggen tot nu toe. Een vonnis van het gerechts hof in Den Haag kan de provincie tot ander beleid dwingen. Het hof vond dat TNT Post een chauffeur ten onrechte een boete had laten betalen, omdat er geen sprake was van roekeloos gedrag. TNT Post is bij de Hoge Raad in cassatie gegaan. Van Waveren: „De uitspraak van het hof is gebaseerd op het burger lijk wetboek en daar is het ambte narenreglement aan ontleend. Mis schien moeten we wel. We wach ten het oordeel van de Hoge Raad af" Van de Zeeuwse gemeenten be taalt alleen Schouwen-Duiveland boetes van medewerkers die onder werktijd te hard rijden. Dat ge beurt op basis van een advies van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Wethouder personeels zaken Ad Verseput: „We betalen overschrijdingen van de maxi- Op basis van een rechterlijke uit- spraak kunnen provincie en ge meenten worden verplicht boe tes van werknemers te vergoe den. Belachelijk, vindt het ROVZ. mumsnelheid tot 10 kilometer per uur. Wie het bonter maakt moet de rest uit eigen zak betalen." Vo rig jaar heeft Schouwen-Duive land vier keer een door een ambte naar opgelopen boete vergoed. De gemeente Kapelle heeft een ge schil met twee medewerkers die verlangen dat de gemeente hun boete betaalt. De gemeente Ter neuzen trekt in uitzonderingsgeval len de portemonnee, maar daar is de afgelopen vier jaar geen gebruik van gemaakt. Secretaris Henk Rhebergen van het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland - zelf ook provin cieambtenaar - vindt vergoeding van snelheidsboetes 'belachelijk'. Zijn standpunt: „We moeten als overheid het goede voorbeeld ge ven. Gewoon een kwestie van op tijd vertrekken. Er is geen excuus voor het overschrijden van de m aximumsnelheid."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2