Zeeland 25 KORTING Dit kunstwerk 'Gebarsten ruit is niet speciaal' Rijk dwingt Veere tot standpunt N57 BLAUWE WINKEL Walcherse musea werken samen alléén 3,4 en 5 april Verandering in spanning van het raam oorzaak van barsten. Van Lieshout, Leemeijer en Hunneman winnen ontwerpwedstrijd. Hollandse spelen in wijk Griffioen 26 Donderdag 3 april 2008 PZC W JEANS CASUALS NIEUWE BURQ 27 MIDDELBURG mm bij aankoop vanaf €100 door Dominica Groenleer VLISSINGEN - De spontaan gebar sten ruit is volgens Fred Mak, direc teur van Solarlux Nederland, een normaal verschijnsel bij gehard glas zoals in het appartementen complex Residence Deurloo. „Ge hard glas wordt snel verhit en weer snel afgekoeld. Zo komt er een bepaalde spanning in de ruit. Wanneer die spanning wegvalt kan de ruit springen of barsten", zegt Mak. Het wegvallen van span ning kan volgens Mak twee ver schillende oorzaken hebben. „Het kan zijn dat er een kleine beschadi ging zat tijdens het zetten van de ruit of dat die later door gebruik is ontstaan." Een andere mogelijkheid is nikkel sulfide-insluiting. „Dat is een reac tie in het glas en vormt alleen een probleem voor gehard glas. Hele kleine deeltjes in de ruit gaan met elkaar reageren en zorgen op een gegeven moment voor een veran dering in spanning. Die verande ring zorgt voor het kapot springen van de ruit." Zonne-energie zorgt voor een versnelling van het pro ces en afhankelijk van de samen stelling van de deeltjes en de groot te van de deeltjes kan dat proces enkele dagen duren, maar ook en kele jaren. Over het onderzoek van de Vereni ging van Eigenaren kan Mak kort zijn. „Ze kunnen zich de moeite besparen. Ik heb op kantoor ge noeg rapporten liggen over derge lijke gevallen. Dus een onderzoek is echt niet nodig." Bij het zetten van de nieuwe ruit gaat het bedrijf wel de overige rui ten in het complex controleren. Volgens de directeur van Solar lux, dat de ramen plaatste in het appartementencomplex, is het barsten een redelijk normaal ver schijnsel bij gehard glas. VLISSINGEN - Vijf musea op Wal cheren gaan samenwerken om be zoekers te trekken. Vanaf 12 april doen het Muzeeum in Vlissingen, Het Polderhuis in Westkapelle, De Schotse Huizen en de Vierschaar in Veere en het Marie Tak van Poortvlietmuseum in Domburg mee aan het project Schatverhalen van Walcheren. Daarin is veel aan dacht voor kinderen van acht tot en met twaalf jaar. In alle deelne mende musea komen kinderen Mo en Maatje tegen, die als het wa re door de tijd reizen. Wim Hof man en kinderboekenschrijver John Brosens werken mee aan het project. Volgende week vrijdag (11 april) om 14.30 uur wordt het project of ficieel gepresenteerd in het Mu zeeum in Vlissingen. door Carla van de Merbel MIDDELBURG - De bewoners heb ben gekozen. Gisteravond is in de Vleeshal bekendgemaakt welke ontwerpen voor kunstobjecten in de Middelburgse wijken Nieuw Middelburg, Klarenbeek en de Veersepoort hebben gewonnen. Voor Nieuw Middelburg is dat De Ontknopping van Atelier Van Lies hout (Rotterdam), voor de Veerse poort is dat You mean so much to me van Hendrik-Jan Hunneman (Rotterdam) en voor Klarenbeek De moeders van Klarenbeek van Birthe Leemeijer (Haarlem). De bewoners van de drie wijken konden per wijk kiezen uit drie ontwerpen. Hoeveel stemmen elk ontwerp kreeg, wilde de organisa tie, de gemeente en de Stichting Beeldende Kunst Middelburg (SBKM), niet zeggen. Wel dat der tien procent van de aangeschreven huishoudens een stem heeft uitge bracht. Volgens cultuurwethouder Frank Streng gaat het om een paar honderd stemmen. Rutger Wolfson van de SBKM is tevreden over dat resultaat. „De mensen kregen een uitnodi ging in de bus en moesten uit hun luie stoel komen om te stemmen (de negen ontwerpen waren te zien in de Kabinetten van de Vlees hal, daar kon ook gestemd wor den, red.). En dit gaat over kunst. Dat zoveel mensen een stem heb ben uitgebracht, duidt op betrok kenheid." Cees van Dijk uit de Veersepoort was één van de enkele tientallen wijkbewoners die gisteravond naar de Vleeshal waren gekomen om te horen welke ontwerpen ge wonnen hadden. Van Dijk is blij dat Hendrik-Jan Hunneman voor zijn wijk heeft gewonnen. Hij had ook gestemd op You mean so much Bewoners van Nieuw Middel- burg, Klarenbeek en de Veerse poort hebben uit negen voorstel len voor kunstobjecten in hun wijk drie ontwerpen gekozen. to me. „Het past goed bij de archi tectuur van de wijk en ook bij mij. En ook bij dat ik na vijfentwintig jaar weer terug ben in Middel burg." Winnaar Hunneman was niet aan wezig bij de bekendmaking; hij was met motorpech gestrand in de buurt van Goes. Hunneman ontwierp een zwarte kunststoffen vlonder met een zitelement en daarop in roestvrijstaal de zin 'You mean so much to me'. Daarnaast komt een lantaarnpaal, ook van roestvrijstaal. Het kunstwerk moet komen aan de waterkant bij het Vogelpark, een lange groenstrook aan het water. De meeste inwoners van Klaren beek kozen het ontwerp van Birthe Leemeijer uit de drie voor gelegde ideeën. Leemeijer heeft mooie herinneringen aan de tuin waarmee ze als kind opgroeide. Als 'ode aan die herinnering' wil ze in Klarenbeek iedere vrouw die moeder wordt een fruitboom naar keuze laten plaatsen op één van de daarvoor gereserveerde openbare plekken. „De mensen blijven zo al tijd verbonden met die boom en daarmee betrokken bij de wijk." Gerrie Maandag uit Nieuw Middel burg heeft de drie kunstenaars die voor haar wijk een ontwerp moch ten maken, rondgeleid. Daarom wil ze niet zeggen welke van de drie kunstwerken ze gekozen heeft, maar ze zegt blij te zijn met het winnend ontwerp van Van Lieshout. „Dit kunstwerk is een aanwinst voor de wijk. En de men sen in Nieuw Middelburg weten dat Van Lieshout internationaal be kend is." Joep van Lieshout is ge lukkig met de keuze voor het ont werp van zijn atelier: „Een geab straheerde, knoestige, romantische boom van polyester, getekend door het leven, maar die tegelijker tijd aan het ontknoppen is." De boom moet komen op het pleintje in de Zacharias Jansenstraat. De gemeente heeft ruim 440.000 euro uitgetrokken voor het realise ren van in totaal zes kunstwerken in zes wijken. Naast Nieuw Middel burg, Klarenbeek en de Veerse poort zijn dat de Mortiere, Griffi oen en Sint Laurens. MIDDELBURG - Kinderen uit de wijk Griffioen in Middelburg hebben giste ren gespeeld met kinderen van het asielzoekerscentrum. Voor het tweede jaar vond de Vrolijke Wijk Griffioendag plaats. De kinderen deden samen di verse activiteiten in het teken van Hollandse spelen, zoals zaklopen. De jongste kinderen konden ook nog een dierenmasker maken, terwijl de oudste kinderen een workshop djembé volgden. foto Ruben Oreel Aansluiting N57 Er zijn vijf varianten voor aansluiting van de nieuwe op de oude N57. PZC Donja Odijk De meningen over de N57 lopen in Veere sterk uiteen. Toch zal de gemeente nu ein delijk eens moeten kiezen. En weer voelt Veere zich voor het blok gezet. Eerst gaven Rijk en provincie de gemeen te opdracht het pad te effenen voor een nieuwe Rijksweg N57 door Walcheren. Veere weigerde. Het te maken bestemmingsplan zou de gemeente 160.000 euro kos ten. Veel te veel geld voor een weg die vooral is bedoeld om Middel burgs stadshart te ontlasten, en het Veerse landschap opzadelt met veel meer doorgaand verkeer. Maar Rijk en provincie dreigden: als Veere niet goedschiks aan het werk zou gaan, dan zou het kwaad schiks worden geregeld. In ruil voor allerlei toezeggingen, leverde ANALYSE door Henk Postma Veere uiteindelijk toch braaf een bestemmingsplan af Veere haalde daarmee een rondweg Seroosker- ke-Noord binnen, plus fietstunnel- tjes en dorpsverbeteringsplannen. Maar nu in Middelburg is gestart met de aanleg van de nieuwe weg, stellen de Veerse bestuurders ver bijsterd vast dat van die toezeggin gen niets terechtkomt. Erger: de ge meente moet nu zelfs met met geld over de brug komen, willen veiligheid en leefbaarheid niet dra matisch verslechteren. Want minister Eurlings heeft door het oorspronkelijk plan een dikke streep gehaald. Voorlopig wordt al leen het Middelburgse deel van de weg aangelegd. Dat slokt al het be schikbare geld op, inclusief de twintig miljoen die voor Veere was uitgetrokken. Daarmee dreigt Veere de flessen hals te worden in een steeds druk kere route, die zelfs nu al niet meer aan de eisen voldoet. Minis ter Eurlings wil misschien nog wel bezien of de nieuwe weg tot half in Veere kan worden doorgetrok ken, en of het resterend stuk be staande weg veiliger kan worden gemaakt. Maar of hij daar dan vol doende geld voor uittrekt? Daar over zwijgt hij als het graf. Het Rijk wil eerst weten of Veere bereid is een financiële handrei king te doen. „Aan u de keus hoe veel u over hebt voor verkeersvei ligheid", was de boodschap waar mee Eric Mostert, vertegenwoordi ger van Rijkswaterstaat, zich dins dagavond wendde tot de Veerse ge meenteraadscommissie voor ruim telijke ordening. Die ziet zich nu 'met de rug tegen de muur' ge plaatst. Zonder uitsluitsel te geven over de financiële haalbaarheid, houdt Rijkswaterstaat de gemeen te vijf mogelijkheden voor. B en W kiezen daaruit voor de meest vergaande: doortrekken van de nieuwe weg tot voorbij de Seroos- kerkse molen. Dat kost 7,4 mil joen, 5,4 miljoen meer dan be schikbaar. Plus 3,6 miljoen voor aanpassing van de bestaande weg. In de hoop de minister hiervoor te winnen, zijn B en W bereid 150.000 euro uit de gemeentekas te halen. CDA en WD zien daar wel wat in. Maar de andere par tijen - samen goed voor de meer derheid - eisen dat Rijkswaterstaat eerst zelf open kaart speelt. Wat Veere nu eigenlijk zelf wil? Daar over zijn de meningen al die jaren sterk verdeeld. Op 24 april verga dert de gemeenteraad. Die zal, hoe dan ook, tot een uitspraak moeten komen. Anders staat Veere niet eens meer voor het blok, maar is de gemeente uitgespeeld. W =V r- Ur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 28