'Potjes- en pannetjeschemie' Kernafval Oliewater Huishoudelijk afval Slib Ab Harpe, E.ON PZC Donderdag 3 april 2008 13 Zout- en kleilagen kunnen kernafval bergen. Ze zijn stabiel, grondwater stroomt er traag en als er een tunnel in wordt geboord en er ontstaan scheurtjes, dan is de grond voldoende elastisch om die zelf te dichten. In tegenstelling tot het buitenland wordt in Nederland nog geen kernafval ondergronds opgeslagen. Er is nog te weinig hoogradioactief afval om ondergrondse opslag rendabel te maken. Ook moet het afval eerst afkoelen, iets dat dertig tot zeventig jaar duurt.AI het kernafval wordt bovengronds opgeslagen in Vlissingen-Oost, het hoogradioactieve materiaal in een speciaal gebouw met muren van 1,70 meter dik. Mocht het tot ondergrondse opslag in zoutlagen komen, dan is een diepte van achthonderd meter voldoende. Voor klei wordt vijfhonderd meter aangehouden. Ook moet het afval, dat 100.000 tot 250.000 jaar opgeslagen moet blijven, gedurende langere tijd terug te halen zijn. Bij de winning van aardgas in Twente en Zuidoost-Drenthe komt water vrij. Dit wordt al lange tijd teruggepompt in lege aardgasvelden in Drenthe. Binnenkort komt daar een nieuwe variant bij: lege aardgasvelden in Twente gaan 'oliewater' uit Schoonebeek herbergen. De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) begint binnenkort opnieuw met de winning van aardolie bij het Drentse dorp Schoonebeek. In 1996 stopte de NAM daarmee omdat het niet langer rendabel was. Nu, met de hoge olieprijs en nieuwe technieken, loont winning weer. Ditmaal met behulp van stoom, die daarbij vervuild raakt met olie. Omdat het afvalwater zuiveren te duur is, is gekozen voor opslag in de bodem. In de lege velden past zo'n 90 miljoen kubieke meter. Het milieu, zoals het grondwater, loopt daarbij geen gevaar, aldus de NAM. De velden zijn immers miljoenen jaren een beproefde opslagplaats geweest voor aardgas. Afval dat niet hergebruikt of verbrand kan worden, komt op een van de dertig stortplaatsen terecht. Nederland heeft inmiddels zo'n 4000 voormalige stortplaatsen, die veelal een nieuwe bestemming hebben gekregen, bijvoorbeeld als park of golfbaan. Tegenwoordig worden afvalbergen zoveel mogelijk 'ingepakt' met waterdichte afdeklagen om te voorkomen dat er gas of verontreinigd regenwater uit ontsnapt. Dat is duur en niet duurzaam, want het afval blijft liggen. Daarom worden proeven gedaan met een nieuwe manier van afvalstorten. Door water en organisch afval wel toe te laten, komen natuurlijke processen op gang die de verontreinigde stoffen als het ware neutraliseren. Het methaangas dat hierbij ontstaat, kan als bron van groene energie worden gebruikt. Overtollig slib, of beter, baggerspecie kan worden verwerkt mét grond of ónder de grond. Cert-Jan de Vogel van Grondbank GMG: „Als de kwaliteit het toelaat en baggerspecie niet te veel vervuild is, kunnen we die na bewerking gebruiken in geluidswallen." Een andere toepassing is baggerspecie 'inbrengen' in plassen die na zandwinning ontstaan. „In die plassen zit vanwege de steile oevers en grote diepte vaak weinig leven. Door te 'verontdiepen' met specie kan je dat leven verbeteren." In 2005 begon een proef bij Beesd waarbij specie werd gebruikt als ondergrond voor wegen die vooral op zachte bodem moeten worden aangelegd. Er loopt een vervolgproject, aldus kennisinstituut Deltares. Een bijzonder opslagdepot voor vervuild slib ligt midden in het Ketelmeer. Het depot, waarin volgens Rijkswaterstaat 23 miljoen kuub vervuild slib kan, is zorgvuldig geïsoleerd van het water. Er is al 9 miljoen kuub opgeborgen. itbare rots Aangevoerde kolen worden eerst tot poederkool gemalen. Dit wordt in een ketel verbrand en verwarmt water tot stoom van hoge temperatuur 600°C) en druk (285 bar). De stoom wordt door een turbine en een generator omgezet in elektriciteit. Deze gaat via transformatoren en een schakelstation naar het Nederlandse elektriciteitsnet. De centrale is voorbereid op de afvang van CO2 (CO2 catcher). Opslagmethodes CO2 /aterreservoir C"Injectie van CO2 in kolenlagen. 0 Opslag in zoutkoepels. Injectie van CO2 in bestaande gas- en olievelden. Gelijktijdig wordt gas of olie omhooggepompt. Opslag in lege gas- en olievelden. Opslag in zoutwatervoerende lagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13