Politiek gekrakeel detailhandel Terneuzen zet zich in voor de vogels Museum boekstaaft Geen medewerking voor bouw van recreatiepark bij Overslag f X%mËm 22 I Woensdag 2 april 2008 PZC Meerderheid raad Terneuzen voorstander van pas op de plaats. Zakelijk Aandacht voor kerkgeschiedenis en gebruiken. College prefereert voor behoud open ruimte boven publiekstrekker. mmm, door Raymond de Frel en Wout Bareman TERNEUZEN - Het politiek gekrakeel over de vestiging van grootschalige detailhandel aan de rand van de Koegorspolder in Terneuzen barst in de loop van deze week los. Hét eerste podium daarvoor lijkt de raadscommissie Bestuur en Midde len, die morgenavond over de Structuurvisie Detailhandelsstruc tuur vergadert. Dan spelen inspre kers een belangrijke rol. In de wandelgangen van het stad huis viel gisteren op te tekenen dat PvdA, CDA en Top/Gemeente belangen (een grote meerderheid dus) overwegen om én de struc tuurvisie goed te keuren én ook ruimte te laten voor de plannen van de belanghebbenden in het ge bied Kop Noordstraat/Kennedy- laan-West. De 'Bende van Vier', zo als aannemer Van der Poel, woon- stichting Clavis, woninginrichter Naeye- Verstraten en handelsbe drijf De Hoop (later aangevuld met projectontwikkelaars, onder wie die van Lafoma) in de wandel- Raadsfracties Terneuzen voelen wel wat voor betere afwe ging detailhandel in Koegorspol der en op locatie Kennedylaan- West. gangen worden aangeduid door college en ambtenaren, vroeg de gemeentebestuurders maandag in een brandbrief een paar maanden respijt voor verdere uitwerking van die plannen. Want voor de in vulling van de duizenden vierkan te meters winkeloppervlak in het gebied Kennedylaan-West, en trou wens ook voor de Kop van de Noordstraat, hebben zich wel dege lijk heel serieuze kandidaten aange meld. Daarbij zijn er ook die eer der belangstelling toonden voor vestiging bij de skipiste in de Koe gorspolder. Voor zover nu bekend zijn de belangrijkste kandidaten voor vestiging daar Kwantum, BCC, Karwei en Perry Sport. Maar gaat de gemeenteraad don derdag 17 april akkoord met een de tailhandelsbestemming in de Koe gors, dan kan ook Colruyt daar fluitend intrekken. In de marge heeft onafhankelijk raadlid Pim Broekhuysen het colle ge gistermiddag gevraagd hoe het nu staat met de financiering van het skicentrum en aanverwanten. Hij wil weten of die nu werkelijk zo waterdicht is als wordt beweerd en wijst op het feit dat de Rabo bank zich uit het project zou heb ben teruggetrokken. Andere ban ken en private financiers zouden die rol hebben overgenomen. Wethouder Adhemar van Waes spreekt van bewuste stemmingma kerij en komt er in de commissie vergadering op terug. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen doet dit jaar weer wat extra in spanningen voor haar natuur lijkerfgoed, de vogels in de ge meente. In dat kader worden onder meer vroegevogelwandelingen georgani seerd (met aansluitend een ontbijt je) in Axel (26 april) en Sas van Gent (24 mei). Daarnaast inventari seert de Vogelwerkgroep van De Steltkluut de vogelbevolking van Sas van Gent en Axel. In verschillende kernen worden in foborden over de aanwezige vogels geplaatst. In het najaar is er een Die Schoorse was toe aan een an der mobieltje. Haar abonnement liep af een mooie gelegenheid om een blits model uit te kiezen. Ze wilde haar nummer houden, maar daar begonnen de problemen. Tal loze telefoontjes met de klantenser vice volgden, over imei-, sim- en U-lockcodes. Uren later was het nog niet geregeld, waarop de echt- door René Hoonhorst AXEL - 'Pieter van der Ghein heft mi ghegoten' staat er op de uit 1548 daterende klok. De klok ver welkomt bezoekers, die de nieuwe wisseltentoonstelling van het Axel- se streekmuseum bezoeken. De eerste tentoonstelling van het sei zoen, het museum opent vandaag zijn deuren, sluit aan op het 'Jaar van het Religieus Erfgoed', waar toe 2008 door de Stichting Kerke lijk Kunstbezit Nederland en de provinciale Steunpunten Monu mentenzorg en Archeologie is uit geroepen. Het Land van Axel moet zich als gemeentelijk streekmuseum aan sluiten bij zo'n landelijk thema, vindt de beheerder van de collec tie, de Stichting Het Land van Axel. Dus besteedt het museum aandacht aan religieus erfgoed in het voormalige Land van Axel (en het later onder de Axelse invloed komende Zuiddorpe). Ze doet dat met de tentoonstelling Uit en Thuis. „De kerk was vroe ger voor de meesten een thuis en is dat voor velen nog. Anderen gaan er in en uit", verklaart voor zitter Piet de Blaey van de be stuurscommissie van Het Land van Axel. De klok die de mensen welkom heet, heeft in de kapel van fort Moerspui gehangen en be hoort tot de vaste collectie van het museum. Een nog oudere klok, ge maakt in 1501, is alleen op foto te zien. Het is de klok die in de toren van het Axelse stadhuis hing tot daar na het 750-jarig bestaan een carillon in kwam. De klok luidde oorspronkelijk in de kerk van Vremdijke. Maar na dat dat dorp in de buurt van het huidige Hoek voor de tweede keer door de zee werd verzwolgen, 'viel de klok van de karre'. Hij werd naar Axel gesmokkeld, omdat kerk gangers vreesden dat het werd om gesmolten tot wapentuig. 'De kerk was of is voor veel mensen een thuis. Anderen gaan er in en uit' Na een tijdlang 'profaan' te heb ben geluid vanuit het gemeente huis deed de klok dienst in de Ich- tuskerk. Die kerk is onlangs ook ge sloopt, maar het nieuwe leven van de ruim vijf eeuwen oude klok uit het Verdronken Vremdieke kon digt zich al weer aan. Hij krijgt bin nenkort een plaats in de toren van de gereformeerde kerk vrijge maakt aan de Kerkdreef Uit die kerk werd begin dit jaar een meer dan een eeuw oude kanselbijbel ge stolen. Het 'heilige boek' werd eni ge tijd later - ontdaan van zijn hang- en sluitwerk - bij de Axelse cursus Vogelvriendelijk Tuinieren en eind dit jaar verschijnt een bro chure met informatie over het vo gelleven in de gemeente Terneu zen. Ook worden er vanmiddag nest kasten verkocht bij Natuur8cZo aan de Oostkant 1 in Terneuzen. De verkoop begint om 12.00 uur, als burgemeester Jan Lonink zijn nestkasten komt ophalen, en duurt tot 17.00 uur. Er zijn kasten beschikbaar voor huismus, gier zwaluw, roodborst, heggenmus, grote bonte specht, kool- en pim pelmees. Ze kosten tussen de 3 en 10 euro per stuk. De klok uit de kapel van fort Moerspui. Kreek teruggevonden. De deplora bele staat van de bijbel is op een fo to in een vitrine te zien. Dit soort verhalen achter de ten toongestelde 'religieuze artefacten' en foto's maakt de kleine tentoon stelling de moeite waard. Foto's van de oprichting en - soms - de ondergang van godshuizen en ka pelletjes en de transformatie van voormalige kerkgebouwen in nota riskantoor, kapperszaak, tweede- handsgoederenwinkel of opslag loodsje leggen niet alleen in een oogopslag een schat aan historie bloot, maar roepen bij veel men sen ook emoties op: bij kostschool- getormenteerden als de vorige maand overleden schrijver Hugo Claus slechts haat, maar bij veel streekbewoners waarschijnlijk eer der nostalgie en melancholie. De bonnet, een vierhoekig stoffen hoofddeksel, roept bijvoorbeeld bij vrijwilligers Armand en Ineke van Avermate herinneringen op aan vroegere Axelse pastoors. De bonnet prijkt nu op het hoofd van een als pastoor geklede etalage pop, die assistentie heeft van een misdienaar. Relikwieën; een zeventien- de-eeuwse Statenbijbel; een met kleurige prenten opgesierd mis saal; zilveren schalen, borden en bekers voor het Avondmaal; 'alge mene' leesplankjes met aap-noot- mies tegenover 'katholieke' plank jes met aap-roos-zeef zullen ook velen weemoedig stemmen. Museum Het Land van Axel Streekmuseum opent seizoen met wisseltentoonstelling over religieus erfgoed in het (voor malige) land van Axel. De tentoonstelling Uit en Thuis laat zien dat mensen zochten naar een kerk waar ze zich thuis voelden. Het Vesalius- beeld van Thom Puckey aan de Scheldeboulevard is een mo derne toevluchtshaven voor mensen die even willen naden ken over de zin van het leven. De expositie loopt tot en met zaterdag 31 mei: het museum jaar duurt tot en met zaterdag 1 november. De openingstijden zijn van woensdag t/m vrijdag van 13.30 tot 17.00 en op zaterda gen van 12.30 tot 16.30 uur. foto Wim Kooyman Tip? redactie@pzc.nl genoot van de vrouw een poging waagde. De telefoniste die hij te spreken kreeg, handelde het kort en bondig af. „Wie had je nu?", vroeg zijn vrouw. „O, een zakelijke tuttebel", antwoordde hij. Even la ter hoorden ze een stem uit het mo bieltje. „Ja hier de zakelijke tutte bel, ik ben nog steeds met u aan de lijn!" door Eugène Verstraeten OVERSLAG - De gemeente Terneu zen wil niet meewerken aan de bouw van een vakantiepark nabij Overslag. De initiatiefnemer had een verzoek ingediend om plano logische medewerking voor de verkaveling van drie percelen ten behoeve van 25 recreatiewonin gen. De bestaande woning zou dan omgebouwd worden tot cen traal faciliteitenhuis, van waaruit de nutsvoorzieningen geregeld worden. „We juichen initiatieven toe die mensen deze kant op trekken", zegt wethouder Frank van Hulle. „We hebben het verzoek dan ook goed afgewogen. Het punt is dat we het gemeentelijk recreatiebe- leid willen concentreren rond de Braakman en het Smidsschorre- gebied bij Axel. We hebben afge wogen of we daar van moeten af wijken. Daarbij speelt ook een rol dat in Zeeuws-Vlaanderen de aan wezige ruimte een groot goed is. Daar moeten we dan ook voorzich tig mee omspringen. Daarom wil len we de beleidskeuze respecte ren die we als gemeente hebben gemaakt. We wijzen het verzoek af" De bouw van huizen voor perma nente bewoning is ook geen haal bare kaart. „Als we daar bij Over slag zo veel woningen zouden toe staan, dan zou dat in strijd zijn met het geldende provinciale wo ningbouwbeleid." De gemeente wijst ook de bouw van drie woningen aan de Axelse- straat in Westdorpe af De betrok kene had medewerking gevraagd voor één woning, maar diende ver volgens een verzoek in voor meer dere huizen. „Die passen daar uit stedenbouwkundig oogpunt echt niet op die plek", zegt Van Hulle. De gemeente wil wel meewerken aan de oorspronkelijke aanvraag voor één woning.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 64