Buitenland België weigert bajesboten Al-Sadr roept strijders terug uit Basra en andere Iraakse steden Nederland onder druk over Servie Clinton houdt vol tot het bittere einde Vliegtuigje stort neer op Londense wijk: vijf doden PZC Maandag 31 maart 2008 9 Nederlands aanbod voor oplossing cellentekort afgeslagen. BRUSSEL - België wil geen bajesbo ten lenen van Nederland om het cellentekort op te lossen. Dat zegt de Belgische justitiewoordvoerder Leo de Bock in een reactie op een Nederlands aanbod om detentiebo- ten beschikbaar te stellen. België liet eind vorig jaar weten graag Nederlandse cellen te willen huren om de overbevolking in de gevangenissen tegen te gaan. Door een toename van het aantal cellen en een daling van het aantal gedeti neerden stonden in Nederland vo rig jaar 2400 cellen leeg. Toch wei gerde Nederland aan het Belgische verzoek te voldoen. Volgens de Ne derland is het juridisch 'erg inge wikkeld' om in het buitenland ver oordeelden in ons land onder te brengen. „Wil je het goed doen, moet je een gedeelte van een Ne derlandse gevangenis aanwijzen als Belgisch grondgebied en ook Belgische bewaarders plaatsen. Dat is op korte termijn niet te regelen", aldus een woordvoerder. Om België tegemoet te komen, bood Justitie detentieboten aan. In Rotterdam is één lege detentieboot beschikbaar. Een volgende drijven de gevangenis komt binnen enkele maanden vrij. Samen bieden deze boten meer dan de gevraagde drie honderd plaatsen. Maar de Belgen zien deze oplossing niet zitten. „De verblijfsduur op die boten is beperkt tot zes maanden: het regi me is er zo sober dat je mensen er niet langer kan houden", reageert Nederlandse detentieboten als oplossing voor het Belgisch cel lentekort: geen goed idee, vin den de Belgen. Het regime op de boten is te sober. De Bock. „Er is ook een veiligheids risico. Er is al brand en stormscha de geweest op zo'n boot Boven dien is de kostprijs per dag per ge detineerde een stuk hoger dan wat we gewend zijn." Maar België kan niet te lang wach ten met een andere oplossing. Ge vangenissen zitten er overvol. T\vee of drie gedetineerden in één cel, is eerder regel dan uitzonde ring. Eind januari zaten er bijna tienduizend mensen vast, terwijl er op papier maar ruimte is voor 8358 gedetineerden. De spannin gen in de penitentiaire instellingen lopen daardoor hoog op. new albany - Hillary Clinton blijft in de race voor de Ameri kaanse presidentsverkiezingen. Dat heeft Clinton gisteren tegen over The Washington Post gezegd. Clinton noch haar rivaal Barack Obama kan de vereiste 2025 gedele geerden achter zich krijgen om als presidentskandidaat voor de De mocraten te worden aangewezen. Deze beslissing wordt tijdens de partijvergadering in augustus geno men door de zogenoemde superge delegeerden. Binnen de partij zijn er critici die menen dat de voortdurende strijd tussen Clinton en Obama in de voorverkiezingen de partij uitein delijk schade berokkent. Senator Patrick Leahy riep Clinton onlangs op de handdoek in de ring te gooien. „Ik weet dat er mensen zijn die dit willen stoppen, maar ik denk dat ze het verkeerd heb ben", aldus Clinton. EU-partners: geef verzet tegen begin van onderhandelingen op. BRDO - Minister van Buitenlandse Zaken Verhagen is bereid na te denken over 'creatieve oplossin gen' om een eind te maken aan de impasse over het mogelijke EU-lid- maatschap van Servië. Nederland komt onder groeiende druk van EU-partners te staan om zijn ver zet op te geven tegen onderhande lingen met Servië over toetreding. Nederland en België eisen dat Ser vië eerst de voortvluchtige, van oorlogsmisdaden verdachte gene raal Ratko Mladic uitlevert aan het Joegoslavië-tribunaal. Maar het on geduld over die opstelling is groot, bleek zaterdag tijdens EU-overleg in het Sloveense Brdo. De Servische minister van Buiten landse Zaken Vuc Jeremic beloof de daar dat Mladic 'in de zeer na bije toekomst' gearresteerd en uit geleverd zal worden. Verhagen werd door zijn collega's stevig onder vuur genomen. Verha gen noemde het Nederlandse uit gangspunt dat Servië volledig moet meewerken met het Joegosla vië-tribunaal voordat sprake kan zijn van ondertekening van het ak koord 'ononderhandelbaar'. Maar waaruit die volledige medewer king moet bestaan, lijkt nu be spreekbaar. Politie bij première Duivelsverzen POTSDAM - Onder politiebewaking werd gisteren in het Duitse Pots dam de wereldpremière van de theaterversie van de roman Dui velsverzen van Salman Rushdie ge speeld. Moslimorganisaties hadden geprotesteerd tegen de voorstel ling. In 1989 sprak de Iraanse leider ayatollah Khomeini een religieus doodvonnis uit tegen Rushdie. Militieleider stelt als voorwaarde einde aan aanvallen van regering. bagdad - De sjiitische militieleider Muqtada al-Sadr heeft zijn strij ders gisteren opgeroepen zich te rug te trekken uit de straten van Basra en andere Iraakse steden. De Iraakse premier Nouri al-Maliki noemde het gebaar een stap in de goede richting, dat 'hopelijk bij draagt aan een spoedige terugkeer van de rust' na een week van hevi ge strijd tussen het leger en sjiiti sche milities. Al-Sadr verbond aan zijn oproep wel de voorwaarde dat de regering haar 'illegale en lukrake' aanvallen op zijn aanhangers staakt en gevan genen vrijlaat die vastzitten zon der te zijn aangeklaagd. Deze za ken voerde hij aan als de oorzaak van het geweld van de afgelopen week, dat ondanks de oproep ook gisteren doorging. Eerder dit weekend maande Al- Sadr zijn volgelingen juist geen ge hoor te geven aan een bevel van de regering om hun wapens in te leveren. In de zuidelijke stad Bas- ra, waar het Iraakse leger probeert de macht van milities als die van Al-Sadr te breken, bestormden le den van Al-Sadrs Mahdi-leger gis teren een gebouw van de staatstele visie. Zij verjoegen de Iraakse mili tairen die bij het gebouw op wacht stonden en staken auto's in brand. Een mortieraanval op het paleis van waaruit het offensief wordt ge leid, kostte volgens een regerings vertegenwoordiger en een mede werker van Al-Sadr het leven aan een van de naaste veiligheidsmede werkers van premier Nouri al-Mali ki. Al-Maliki, die persoonlijk de lei ding heeft genomen over het offen sief gaf zaterdag toe dat hij zich vergiste toen hij dacht snel orde op zaken te kunnen stellen in het door militiegeweld geplaagde Bas- ra. De Amerikaanse strijdkrachten zagen zich genoopt de premier te hulp te komen. Tijdens felle ge vechten tussen het leger en zwaar gewapende Sadristen werden de Iaatsten zaterdag door Amerikaan se straaljagers onder vuur geno men. Volgens de Amerikanen wer den zestien strijders gedood. Ook Britse troepen die zich onlangs uit Basra terugtrokken en elders in het zuiden zijn gelegerd, kwamen voor het eerst weer in actie om het Iraakse leger te steunen. De Iraakse regering en de Amerika nen hebben steeds gezegd dat het offensief niet tegen Al-Sadrs bewe ging gericht is, maar tegen crimine len en afvalligen, die voor een deel met Iran zouden samenspannen. Staatssecretaris veinst 'dakloos' te zijn BRUSSEL - In België is ophef over een staatssecretaris die op tv zei dat hij nog geen kantoot had en vanuit zijn auto moest werken. Een leugen, erkende Frédéric La- loux. Hij zei meegespeeld te heb ben op aandringen van de tv-jour- nalist. Zaterdag had hij een nieuwe uitleg: solidariteit met de daklozen. De partij Groen! eist zijn ontslag. Meer moslims dan katholieken in wereld VATICAANSTAD - Het rooms-katho- licisme is niet langer de godsdienst die wereldwijd de meeste aanhan gers heeft. Er zijn namelijk meer moslims dan rooms-katholieken. Volgens het Vaticaan is 17,4 pro cent van de wereldbevolking ka tholiek en ruim 19 procent mos lim. Als bij de rooms-katholieken ook alle andere christenen worden opgeteld, zijn de christenen nog al tijd in de meerderheid: 33 procent.. LONDEN - Een klein vliegtuig met vijf mensen aan tenden van het toestel - twee piloten en drie pas- tig kilometer ten zuidwesten van Londen. Het boord is gisteren in de buurt van Londen in een sagiers - hebben de crash niet overleefd, heeft de huis, dat werd omringd door brandweerauto's, woonwijk neergestort. Enkele mensen op de brandweer gezegd. Het particuliere toestel kwam leek nog maar half overeind te staan en er steeg grond liepen lichte verwondingen op en de inzit- terecht op een huis in Farnborough, ongeveer zes- rook uit op. foto Gareth Fuller/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9