'Uit elke boot Zorgen over behoud van sneltrein De doedelzak is best populair in Nederland Bibliotheek wil roer omgooien na krimp jaar I 2 Maandag 31 maart 2008 PZC B School zamelt 15.000 euro in met vastendag MIDDELBURG - Leerlingen van de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren (CSW) in Middelburg hebben 15.000 euro ingezameld door een dag en een nacht niet te eten. De actie begon vrijdagmor gen en eindigde zaterdagochtend met een ontbijt. Het geld gaat naar de stichting Be More die kinderen met aids in Afrika helpt. Ongeveer 250 leerlingen hebben de nacht op de school doorgebracht. Middelburg wil actie van college, CDA Goes is minder bevreesd. door Frank Balkenende en Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Middelburgse ge meenteraad neemt vanavond vrij wel zeker unaniem een motie aan over behoud van de intercity in Zeeland. Middelburg maakt zich zorgen over wat er na 2014 met de Zeeuwse lijn gebeurt. In Goes is de vooruitblik minder somber. In 2014 loopt namelijk de vergun ning van de Nederlandse Spoorwe gen af en kunnen ook andere marktpartijen meedingen naar een contract. Volgens criticasters is niet uitgesloten dat NS perifere tra jecten (Zeeland, Groningen) over doet aan commerciële vervoerders, om zelf alleen het hoofdnet te hou den. In Middelburg roept dat nu al vra- Aanhoudingen voor diefstal van koper GOES - Twee Goesenaren van 18 en 19 jaar zijn zaterdagmorgen aange houden voor diefstal van koper uit een slooppand aan de Bergweg in Goes. De diefstal werd afgelopen week gepleegd. Uit politieonder zoek blijkt dat het tweetal moge lijk meer diefstallen op hun gewe ten heeft. Ze waren namelijk in be zit van ongeveer 25 kilo koper en diverse goederen. De twee man nen zijn in verzekering gesteld. gen op. Gaan er straks particuliere treinen rijden, wordt de provincie afgekoppeld? Het Middelburgse CDA-raadslid Jo Kodde hoopt van niet. „Vlissingen, Middelburg en Goes zijn gebaat bij een goede treinverbinding naar de Randstad en Brabant. Vooral voor het woon-werkverkeer." De CDA-motie roept het college van B 8c W op te gaan praten met NS. Daartoe is het bereid, heeft het laten weten. Kodde vindt de huidige dienstrege ling prima: één keer per uur een stoptrein en één keer per uur een intercity. Maar dat verandert (waar schijnlijk eind) dit jaar. Na politie ke druk besloten de NS vorig jaar de aangekondigde sluiting van de De Middelburgse raad wil dat het college van B W onderhan delt met NS over behoud van de intercity op de lange termijn. Goes is minder bevreesd. Man zwaait met handbijl in Goes GOES - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag in Goes een veertigjarige inwoner aange houden die met een handbijl naar stappers stond te zwaaien. Getuigen hadden gezien dat de man een woning aan de Rijffel- straat binnenging, waarop de poli tie de man daar om kwart over drie aanhield. Ze nam de bijl in be slag. Na verhoor mocht de man weer gaan. Vechtersbazen melden zich bij politie ZIERIKZEE - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag drie mannen aangehouden die betrok ken waren bij een opstootje in de Beddeweeg in Zierikzee, rond half vier 's nachts. Toen de politie ter plaatse kwam, waren de betrokkenen al verdwe nen. Ze meldden zich rond vier uur op het politiebureau. De drie - uit Zierikzee en Rotterdam, 22 tot 26 jaar oud, zijn overgebracht naar Torentij d. stations Krabbend ij ke, Kapelle-Bie- zelinge en Arnemuiden terug te draaien. Als alternatief rijden er straks twee intercity's per uur, zij het dat ze op de Zeeuwse lijn elk station aandoen. Intercity-materi eel opereert dus tot Bergen op Zoom als stoptrein en vice versa. Waar dat bij Kodde gevoelsmatig wringt, heeft het Goese CDA- raadslid Jo-Annes de Bat er geen probleem mee. „We hebben straks elk uur twee intercity-treinen naar de Randstad. Dat is zeer belangrijk voor Goes, want elke ochtend zit die trein vol. Oké, je doet er zes mi nuten langer over naar Roosen daal, maar wat is dat nou? Boven dien is het niet erg dat de trein op de kleinere stations stopt. Laten we als reizigers solidair zijn met die dorpen." De Bat kan zich niet voorstellen dat er na 2014 geen enkele interci tyverbinding meer is. „Daarvoor is het reizigersaanbod te groot." Jachtenmakelaardij De Valk is al 25 jaar actief in Zeeland. door Rob Paardekam SINT-ANNALAND - Je hebt mensen die razend enthousiast kunnen worden van de vorm van de onder kant van een boot. Maar dan moet je die wel kunnen laten zien na tuurlijk. „Hier in Sint-Annaland hebben we daar alle ruimte voor", zegt Ger Bayens, de vestigingsdirec teur van jachtenmakelaardij De Valk Zeeland. Nou heeft het bekijken van een boot op het droge ook praktische redenen. De kwalitatieve staat con troleren, bijvoorbeeld. „Wij hech ten heel veel waarde aan een goe de presentatie aan wal", vertelt Bayens. „In Bruinisse, waar we tot vorig jaar zaten, was er geen ruim te meer om op dat gebied te groeien. Daarom zijn we uitgewe ken naar Sint-Annaland." De Valk zit al 25 jaar in Zeeland, maar het bedrijf vindt zijn oor sprong in Loosdrecht. Samen met Hindelopen was de vestiging in Bruinisse de tweede in het land. Inmiddels vinden we de makelaars van De Valk in heel Europa. Het bedrijf zit naast de genoemde plaatsen ook in Monnickendam, Sneek, Palma de Mallorca en Anti bes, aan de Franse Cöte d'Azur. „We opereren in het betere, duur dere segment", legt Bayens uit. „Dan moet je denken aan boten van minimaal tachtigduizend eu ro. En ja, dat kan heel hoog op lopen. Er zijn jachten van vijftien miljoen. De sky is the limit." Wat doet De Valk nou precies? Heel simpel, eigenlijk: dat wat de 'gewone huizenmakelaar' ook doet. „Natuurlijk kan Jan zijn boot ook zelf aan Piet verkopen", legt Bayens uit. „Maar daar komt nog heel wat bij kijken. Onderhande len, contracten in orde maken, de keuring en betaling regelen. Dat doen wij nu voor ze." In het Thoolse dorp kunnen po tentiële kopers hun hart ophalen. Aan de verkoopsteiger ligt hon derdvijftig meter aan boten en aan wal is ruimte voor nog eens onge veer 45 vaartuigen, zowel buiten als binnen in de grote loods. Straks komt er nog een tweede steiger bij. Bayens: „Dan hebben we zo'n hon derd jachten om ons heen. Dat is meer dan een verdubbeling ten op zichte van wat we in Bruinisse konden laten zien." Voor wie niets van zijn gading kan vinden, is er overigens weinig aan de hand. Bij de andere vestigingen liggen im mers nog jachten genoeg. Ze staan allemaal op het internet, maar De Valk geeft ook drie keer per jaar een glossy magazine uit waarin al het fraais te bewonderen is. Dat De Valk Sint-Annaland heeft gekozen als vestigingsplaats voor zijn Zeeuwse tak heeft onder meer met de ligging te maken. Volgens Bayens is het dorp vanuit verschil lende delen van het land prima te bereiken. Maar zeker zo belangrijk zijn de plannen die de gemeente heeft om het havengebied met on- 'Wij hechten heel veel waarde aan een goede presentatie aan wal' der meer woningbouw en bedrij vigheid een totaal ander gezicht te geven. Dat in combinatie met de watersportboulevard, met onder meer een mooie jachthaven, maak te Sint-Annaland tot de ideale loca tie. „Dit wordt een prachtig ge bied", stelt Bayens. „Daar zit je als jachtenmakelaardij toch veel liever dan op een industrieterrein?" Essentieel is volgens hem ook de aanwezigheid van bedrijven die de makelaardij aanvullen. Een jacht werf; om maar eens wat te noe men. En een bedrijf dat boten kan schilderen, want dat willen men sen die een jacht kopen in de direc te nabijheid kunnen laten doen. In Sint-Annaland is het er alle maal. „Dat is echt belangrijk", aldus Bayens. „Uit elke boot komt wel een klusje voort." De makelaar wijst ten slotte nog even op de bo- tenlift. Die tilt tachtig ton. „Daar hang je met gemak een jacht van 35 meter lengte in." Animo voor instrument groeit in Nederland en daalt in de thuislanden. door Frank Balkenende RILLAND - Een Schotse invasie in Rilland. Vijftien doedelzakbands uit Nederland en België waren za terdag te beluisteren in 't Klooster tijdens het nationaal doedelzakfes tival. Een spektakel van kilts, bagpipes en drums, waarbij een internatio nale jury met onder andere Ieren en Schotten kritisch keek of die laaglanders van overzee er wel ge voel voor hebben. „Sommigen zijn van een erg goed niveau", oordeelt jurylid Ciaran Mordount uit Du blin. „En dat is verrassend omdat het niet jullie traditie is." Mordount komt uit een echte bag- pipe-familie. Want ja, vroeger was er niks te doen en je had geen geld. „Spelen in een doedelzak band bracht je op internationale festivals. Het was de enige manier om wat van de wereld te zien. En reizen doe ik nog steeds. Ik ben voordurend onderweg om ergens te jureren. Ik kan nooit echt op va kantie, maar dat is niet erg." De Ier - er is tegenwoordig geen verschil meer tussen de Ierse en de Schotse doedelzak - vindt het jammer dat op de eilanden de be langstelling voor het traditionele blaasinstrument afneemt. „Jonge ren hebben meer geld en keuzes om hun vrije tijd te besteden." In Rilland zijn er wel veel jonge musici op het doedelzakfestival. Daar is voorzitter Martin Goeken van de Nederlandse Organisatie van Doedelzakbands blij mee. „Er zijn nu 35 bands aangesloten, die in totaal zo'n zevenhonderd leden hebben. In Nederland en België zien we groei, gelukkig maar." Concord uit Hengelo tijdens het doedelzakfestival. De toppers zitten in Schotland en Ierland. De eerste graad - het hoog ste niveau - wordt op het conti nent nog niet gehanteerd. Daaren tegen is voor beginners een instap- klasse gemaakt. Het kost tenslotte drie jaar trainen om de doedelzak onder de knie te krijgen. Een ech te winnaar biedt het festival niet, omdat er, per graad en deels per in dividu, wordt gejureerd. foto Willem Mieras Genoten, meneer Mordount? „Ik wel, er zitten fantastische muzikan ten tussen. Maar ja, het blijft doe- delzakmuziek. You love it, or you hate it." Vijfien doedelzakbands namen za terdag deel van het nationaal do- doedelzakfestival in Rilland. Ove rigens waren er ook veel Bel gische bands aanwezig. GOES - BibliOosterschelde speelt met het idee de openingstijden te verruimen. Ook wil de uitleenorga nisatie zich beter promoten en be tere digitale diensten leveren, zo dat de klant vanachter zijn compu ter de collectie kan inzien. Een an dere idee is de zelfleenservice, waarbij de klant zelf registreert wat hij leent. Actie is nodig om het bezoek aan de achttien bibliotheken op de Be- velanden, Tholen en Schou- wen-Duiveland op te krikken. Vorig jaar daalden zowel het aan tal leners als het aantal uitlenin gen. In Reimerswaal, Schou- wen-Duiveland en Tholen steeg het aantal leners, maar in Goes, Borsele en Kapelle liep dat terug. Het aantal uitleningen steeg alleen op Schouwen-Duiveland (met twee procent). Borsele scoort hier met min zeven procent het slechtst. "Een toekomst met wereldwijde contacten Logistiek en Technische Vervoerskunde aan HogeschooliJh 'Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 76