Gymles scholen Hulst in gevaar Carolus Roelandt pauselijk onderscheiden Jubilarissen gehuldigd Leerlingen groep 8 ontwerpen troon 15 11 17 Spelenderwijs leren spellen met Pi-spello Maandag 31 maart 2008 Philippe Claudel maakt aangrijpend filmdebuut Tip? redtern@pzc.nl Directies stichtingen in basisonderwijs vragen gemeente om hulp. door Harold de Puysseleijr hulst - Het voortbestaan van de gymlessen op de basisscholen in de gemeente Hulst loopt gevaar. Daarom doen de directies van de drie onderwijsstichtingen die in de gemeente actief zijn een beroep op het gemeentebestuur. Landelijk wordt veel geld gepompt in sportkennismakingsactiviteiten voor de jeugd om de heersende be wegingsarmoede tegen te gaan en sport en beweging te stimuleren. Ook Hulst doet daaraan mee met het breedtesportproject. De stichtingen voor het basison derwijs in Hulst signaleren echter een ernstig structureel probleem op het gebied van bewegen. Onder wijzers die vanaf 2003 zijn afgestu deerd, mogen in het basisonder wijs namelijk geen gymnastiekles sen meer geven. De combinatie van instromende (op dat terrein) onbevoegde leerkrachten en wél bevoegde oudere docenten die met pensioen gaan, leidt tot een groot probleem. Een groot aantal Friese basisschoolleerlingen krijgt vanwege dezelfde problematiek de komende maand al geen gymles. Dat is volgens de drie schoolstich tingen maar op één manier op te lossen; de scholen moeten zorgen voor voldoende gekwalificeerde groepsleerkrachten en/of vakleer krachten om de gymnastieklessen toch te kunnen geven. De scholen lkrijgen daar van het Rijk echter niet genoeg geld voor. De directies van alle basisscho len in Oost-Zeeuws-Vlaanderen doen een financieel beroep op de gemeente Hulst om de gym lessen veilig te stellen. Daarom kloppen de onderwijsin stellingen nu aan bij de gemeente Hulst voor financiële steun. Om al le kinderen twee keer in de week een gymles van drie kwartier aan te kunnen bieden door vakleer krachten, is grofweg 400.000 euro nodig. Minimaal willen de scholen hun leerlingen één gymles per week ge ven. Dat kost de helft van dat be drag. De besturen van de Stichting Katholiek Onderwijs Hulst, Open Basis en De Linie dringen in een brief aan het college van burge meester en wethouders aan op een gesprek om hun initiatief en de mogelijkheden daarvan nader te bespreken. Wethouder Frank van Driessche staat achter de gedachtengang van de scholen, maar merkt op dat het financiële plaatje de mogelijkhe den van de gemeente 'ruim te bo ven gaat'. „Voor de kwaliteitsim puls bewegingsonderwijs en de coördinator bewegingsonderwijs hebben we in totaal net geen 250.000 euro beschikbaar. Dat is dus niet voldoende." De wethou der wil echter graag ingaan op het voorstel van de scholen om te over leggen over de mogelijkheden die er wel zijn. Orde van Sint Silvester is een van de hoogste onderscheidingen. door Harold de Puysseleijr sas van cent - Oud-penningmees- ter Carolus Roelandt van de Elisa- bethparochie in de Kanaalzone heeft gisteren een van de hoogste onderscheidingen in de katholieke kerk ontvangen. Roelandt is be noemd tot Ridder in de Orde van Sint Silvester. Behalve een geëmailleerd gouden Maltezer kruis hoort bij de onder scheiding een in het Latijn gesteld document, waarin Paus Benedic- tus XVI Roelandt bijzondere rech ten verleent. Zo heeft Roelandt het recht met zijn paard de trap pen van de Sint Pieter in Rome te bestijgen. „Of hij ooit van deze rechten gebruik zal maken, valt te betwijfelen", grapte pastoor Miel Erpelinck. Die reikte de onder scheiding uit tijdens de kerkdienst in Sas van Gent. De hoge kerkelij ke onderscheiding wordt zelden uitgereikt. Alleen mensen die zich langdurig hebben ingezet voor de kerk, komen in aanmerking. Dat is bij Roelandt zeker het geval. Hij was sinds 1980 penningmeester van de toenmalige parochie H. Ma ria Hemelvaart. Ook was hij be trokken bij het Jongerenpastoraat en de organisatie van de kosters- groep. Roelandt speelde boven dien een grote rol bij de restaura tie van de kerk in Zuiddorpe. Pastoor Erpelinck reikt de oorkonde die hoort bij de Sylvesterorde uit aan Carolus Roelandt, met aan zijn zijde zijn echtgenote. foto Camile Schelstraete Zilveren speld KBO voor twee leden afdeling Boschkapelle. vogelwaarde - Tijdens de jaarver gadering van de afdeling Boschka pelle van de Katholieke Bond van Ouderen (KBO) zijn M. de Rijk-Re- morie en T. Janssen geëerd met de zilveren speld van de bond. Bei den zijn twintig jaar lid van het be stuur van de ouderenbond. Janssen was vele jaren voorzitter van de plaatselijke afdeling. De Rijk-Remorie was ook bode en leidster van de koersbalgroep. Zij heeft besloten haar functie als be stuurslid neer te leggen. Wel blijft ze actief bij de koersbalgroep. T. Janssen gaat nog door als be stuurder. Ondanks zijn zeer hoge leeftijd, draait hij nog maandelijks de bingomolen. De voorzitter van de bond riep jonge seniorleden tijdens de verga dering op om het bestuur te ko men versterken. Door de landelij ke KBO wordt hiervoor scholing georganiseerd. Basisschool Ter Duinen Kloosterzande een van de Zeeuwse deelnemers door Harold de Puysseleijr kloosterzande - Leerlingen van basisschool Ter Duinen in Kloos terzande doen mee aan een lande lijke schilderswedstrijd, waarbij het erom gaat naar eigen inzicht een troon te ontwerpen en te be schilderen. Deze Savantis Tronen- wedstrijd is een initiatief van het Kenniscentrum Beroepsonderwijs Bedrijfsleven en heeft als doel het schildersvak te promoten. De leerlingen uit groep 8 van Ter Duinen worden begeleid door schildersbedrijf De Schrijver in Kloosterzande. De leerlingen krij gen daar op 2 april een rondlei ding en worden er ingewijd in de geheimen van het schildersvak. Ter Duinen is een van de honderd basisscholen in het hele land die meedoen aan de wedstrijd, waar onder zes uit Zeeland. Er vinden achttien regionale wedstrijden plaats. De winnaars daarvan doen op 9 september dit jaar mee aan de landelijke finale in archeolo gisch themapark Archeon in Alp hen aan de Rijn. De winnende school krijgt een set techniektorens ter waarde van 7500 euro. Dat zijn drie opvallend gekleurde kasten met alle materia len voor tenminste tachtig tech- nieklessen voor de groepen 1 tot en met 8. Iedere school mag zijn ei gen troon houden. ■Fjj Meer informatie is te vinden op www.savantis.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 65