Bieb wil nieuw onderdak Zeeland Uitbreiding jachthaven begonnen Aanhoudingen na vechtpartij Goesenaar zwaait met bijl Oliyws Navelstenen SCHOUWEN-DUIVELAND 17 15 Inhoudelijk vernieuwen moet daling in aantal leners tegengaan. door Piet Kleemans zierikzee - Ze windt er geen doek jes om, directeur van BibliOoster- schelde Jannie van Vugt: het on derkomen van de bieb in Zierik zee is niet meer van deze tijd. „Het is echt dringend aan een op knapbeurt toe. Verhuizen naar een cultuurhuis? Liever nog van daag dan morgen." De fusie vorig jaar van de achttien bibliotheken in de Oosterschelde- regio tot één Zeeuwse organisatie heeft veel tijd gevergd, weet Van Vugt als geen ander. „We zijn heel zierikzee - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag drie mannen aangehouden die betrok ken waren bij een opstootje in de Beddeweeg in Zierikzee, rond half vier 's nachts. Toen de politie ter plaatse kwam, waren de betrokke nen al verdwenen. Ze meldden zich rond vier uur op het politiebu reau. De drie - uit Zierikzee en Rotterdam, 22 tot 26 jaar oud - zijn overgebracht naar Torentijd. erg met de organisatie bezig ge weest. Het is hoog tijd dat we in houdelijk aan de slag gaan. Om de bibliotheek aantrekkelijk te hou den zal er wat moeten gebeuren." De nuchtere cijfers over 2007 spre ken duidelijke taal. Bijna over de hele linie is zowel het aantal leners als het aantal uitleningen - zij het zeer licht - gedaald. In Reimers- waal, Schouwen-Duiveland en Tholen steeg het aantal leners, maar in Goes, Borsele en Kapelle was een daling te zien. Wat betreft het aantal uitleningen is Schou wen-Duiveland de enige die niet in de min zit maar een stijging met twee procent laat noteren. Borsele scoort hier met min zeven procent het slechtst. Om genoemde aantallen weer op te krikken en een gezonde toe komst te creëeren, zet BibliOoster- schelde breed in. „We beginnen met marketing en we willen ook de openingstijden tegen het licht houden. We willen liefst toe naar ruimere openstellingstijden. Het is nu vaak behoorlijk beperkt, en dat remt het gebruik van de biblio theek." De bieb moet ook met haar tijd mee, vind Van Vugt. „Het mag niet louter de traditionele rij boekenkasten zijn. We willen de BibliOosterschelde werkt aan ver nieuwingen: digitalisering van de collectie, leen-zelf-service en een makkelijk-lezen plein. Vestiging Zierikzee zoekt nieuw onderdak. digitale dienstverlening verder uit breiden. De klant moet thuis van achter de pc uit onze collectie kun nen kiezen. Daardoor minder be zoekers? Nee, ik denk juist dat het een impuls voor bibliotheekbe zoek kan zijn." Een andere vernieuwing die voor 2008 op stapel staat is de zoge heten zelf-service. Bibliotheek bezoekers kunnen zelf hun leen- boeken registreren. Het biblio theekpersoneel krijgt dan meer tijd om bezig te zijn met advies en begeleiding. Ook komt er in de bi- liotheekfilialen Tholen en Zierik zee een zogeheten 'makkelijk-le zen plein'. Dat is een voorziening bedoeld voor kinderen met lees problemen. door Piet Kleemans bruinisse - Het gaat er eindelijk van komen. Na jarenlang praten, onderhandelen en hertekenen gaat vrijdag de eerste schop de grond in voor de uitbreiding van Jachthaven Bruinisse. De jachtha ven, nu al één van de grootste op Schouwen-Duiveland, heeft na de uitbreiding 1400 ligplaatsen. Over het uitbreidingsplan - een miljoenenproject - wordt al meer dan tien jaar gepraat. In 2001 kre gen de plannenmakers te horen dat er een milieueffectrapportage moest komen. Die kwam er in 2003. Plannenmaker de Den Daas Groep werd verplicht ter compen satie zes hectare nieuwe natuur te creëren. Door de uitbreiding ontstaat vol gens de Den Daas Groep één van de grootste en modernste jachtha ven van Nederland. Komend na jaar wordt begonnen met de bouw van de voorzieningen rond de goes - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag in Goes een veertigjarige inwo neraangehouden die met een handbijl naar stappers stond te zwaaien. Getuigen hadden gezien dat de man een woning aan de Rijffel- straat binnenging, waarop de poli tie de man daar om kwart over drie aanhield. Ze nam de bijl in be slag. jachthaven in de vorm van kanto ren, winkels en horeca. Dan wor den ook nieuwe steigers aange legd. Als alles volgens de planning verloopt, zijn de eerste nieuwe lig plaatsen in april 2009 beschikbaar. De verwachting is dat medio 2010 de gehele uitbreiding van de Bruse jachthaven kan worden opgele verd. Tijdens de bouw moeten pas santen en omwonenen rekening houden met een forse toename van het vrachtverkeer. Tip? redactie@pzc.nl Floor van vijf zit in de kamer, ter wijl haar moeder met een vrien din aan het bellen is. Haar oren hebben tijdens het gesprek niet dichtgezeten, blijkt even later: Floor: „Mam, Lenie droogt zich nooit goed af, hè, als ze in bad is geweest?" Moeder: „Hè? Hoe dat zo, Floor?" Floor: „Ze heeft nu al voor de zo veelste keer navelstenen!" Moeder: „Wat heeft ze?" Floor: „Ja, ik heb her wel ge hoord! Ze heeft navelstenen, gro te klompen schimmels die groeien in je navel als je je niet goed afdroogt als je gedoucht hebt!"Lachend heeft moeder haar dochter toch maar even uit gelegd wat nierstenen zijn. ZIERIKZEE - Het was tot op de laatste stoel bezet zaterdag avond in sporthal Onderdak in Zierikzee. Liefhebbers van mili taire muziek waren vierhonderd man sterk afgekomen op het concert van het Fanfarecorps Koninklijke Landmacht 'Bereden Wapens'. Het gerenommeerde orkest was door de Schouwse leden van het International Military Music Society (IMMS) naar Zierikzee gehaald. Solist Bart van Lier - eerste trombonist van het Metropole orkest - gaf met zijn solo-optreden na de pauze een extra dimensie aan het toch al bijzondere concert. Vrijwilligers zorgden er zaterdagavond voor dat alles in goede banen liep. Stichting Renesse was een van de belangrijkste sponsors. foto Marijke Folkertsma Maandag 31 maart 2008 Philippe Claudel maakt aangrijpend filmdebuut Tip? redzzee@pzc.nl Spelenderwijs leren spellen dankzij Pi-spello

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 45