Zeeland Duiker overlijdt aan hartstilstand Bliksembezoek WD aan Sluis Goeiemoggel, heeft u al die grazendsnette Mobliep Internet Taart? Betutteling \E PZC Maandag 31 maart 2008 3 door Harold de Puysseleijr Een bus vol WD-kopstukken bracht gisteren een bliksem bezoek aan Sluis in het ka der van de tournee voor de actie 'Handen af van de koopzondag'. De landelijke delegatie werd aange voerd door T\veede Kamerlid Char lie Aptroot. Hij nam de honneurs waar voor de wel aangekondigde fractievoorzitter Mark Rutte. Die liet in het zuidelijkste puntje van de tournee verstek gaan, omdat hij voorrang gaf aan een televisieop treden in Den Haag. De WD'ers deelden op een regenachtige Groote Markt heel even wat flyers uit en zamelden er handtekenin gen in om te protesteren tegen het kabinetsvoornemen om de koop zondag aan banden te leggen. „We willen hiermee duidelijk maken dat het kabinet met een afschuwe lijk plan bezig is. Voor steden als Sluis, Hulst en Rotterdam is de be perking van de koopzondag echt een ramp", aldus Aptroot. De WD vindt dat middenstanders en consumenten zelf mogen bepalen wat ze op zondag doen. Het kamerlid hoorde in Sluis on der meer het relaas van onder neemster Line Reyniers aan. Zij heeft: in Eede een winkel in land- bouwbenodigdheden. „Wij heb ben een zaak die al meer dan hon derd jaar bestaat. Dertig procent van onze omzet halen we uit de zondagopenstelling. Er werken ne gen mensen bij ons. Zo'n zaak kun je toch zomaar op zondag niet sluiten", aldus een geëmotioneer de Reyniers. Het plan van het kabi net om het aantal koopzondagen te beperken ligt momenteel voor advies bij de Raad van State. Ver moedelijk nog voor de zomer komt het wetsvoorstel in de Twee de Kamer aan de orde. De bijeenkomst in Sluis was voor namelijk een liberaal onderonsje. Uit Hulst waren wethouder Clen de Kraker en fractievoorzitter Luci- ën Reijns namens de partij aanwe zig. Reijns: „De koopzondag is van levensbelang voor de economie van Hulst." De WD deed met de bustour gis teren ook Rotterdam, Den Haag en Noordwijk aan. Koopzondag Sluis en Hulst Op een koopzondag lopen er in Sluis tussen de 12.000 - en 15.000 (Belgische) bezoekers. Op jaarbasis telt men 4,5 a 5 miljoen kooptoeristen. Hulst ontvangt op een gemid delde koopzondag 10.000 be zoekers, onder wie 8000 Bel gen. Volgens het onderzoeks rapport 'Hulst in de Peiling' uit 2006 bedraagt de omzet door het toerisme in de Vestingstad ruim 100 miljoen euro per jaar (ruim 11 procent van de totale omzet in de gemeente). De Kamer van Koophandel Zuid-West Nederland is 'abso luut voorstander van' het be houd van de koopzondagen. Reanimatiepoging en inzet traumahelikopter zijn tevergeefs. door Piet Kleemans OUDDORP - Een 57-jarige man uit Oostvoorne is zondag rond het middaguur tijdens een duik in het Grevelingenmeer om het leven ge komen. Hij dook samen met vrien den in het Grevelingenmeer ter hoogte van de Preekhilpolder bij het Zuid-Hollandse Ouddorp. De twee vrienden van de man za gen hem tijdens de duik plotseling anders - veel trager dan norma'at - bewegen. Ze vertrouwden het filet en haalden de man uit het 'water. Op dat moment was volgens de politie Rotterdam-Rijnmond al geen pols meer voelbaar bij de on fortuinlijke duiker. Zijn vrienden probeerden het slachtoffer nog te reanimeren maar dat was vergeefs. Ook pogingen van de bemanning van de inmiddels te hulp geroepen traumahelikopter om de man te re animeren mislukten. Volgens de politie is een hartstilstand tijdens het duiken de man fataal gewor den. Een 57-jarige duiker is in het Gre- velingenmeer om het leven geko men. Vrienden wisten hem aan wal'tè bréngen, maar reanimatie had geen resultaat. COMMENTAAR De WD, de Kamer van Koophandel en de middenstanders in Sluis en Hulst zijn het roerend met elkaar eens: het voornemen van het kabinet om het aantal koopzondagen in te perken, getuigt van betutteling. Minister Maria van der Hoeven (Economische Zaken) heeft serieuze argumenten om de Winkeltijdenwet aan te scherpen. Kleine winkeliers kunnen het financieel vaak nauwelijks aan om 's zondags open te zijn. En de christelijke partijen hechten aan de zondagsrust. Dat het voor veel consumenten ook niet hoeft, bleek tijdens een referendum in Utrecht. Zestig procent van de inwoners van Utrecht vindt het niet nodig dat de winkels zeven dagen per week open zijn. Momenteel maakt ruim een op de drie gemeenten gebruik van de 'toerismebepaling' waardoor ze meer dan twaalf koopzondagen kunnen houden. Het kabinetsbesluit waarin striktere eisen worden gesteld aan de toerismebepaling, zal vermoedelijk nog voor de zomer worden behandeld in de Tweede Kamer. Als het parlement instemt, gaat de maatregel in 2009 in. De tegenstanders hebben eveneens goede argumenten. De koopzondag brengt veel geld in het laatje. Gemeente en middenstand profiteren volop van de voornamelijk uit België afkomstige kooplustigen. Bovendien bestaat de koopzondag in Sluis al sinds 1908. Daarmee is er sprake van verworven rechten, concludeert middenstandsvoorzitter Christ Langenberg. De gemeenten kregen dit weekeinde steun van de WD. Een bus met prominenten toerde door het land en deed onder andere Sluis en Hulst aan. Hopelijk hebben ook de andere partijen oog voor de belangen van de Hulst en Sluis, want het zou betreurenswaardig zijn als na een eeuw de winkels voortaan hermetisch op slot gaan op zondag. Makkelijk mobiel e-mailen, nu ook op uw laptop. Met de Mobiel Internet Kaart voor ondernemers. Razendsnelle internetverbinding Direct aan de slag Net zo betrouwbaar als op de zaak KPN Business Center |j<PN business partner ^0800-0105 (J<pn.com/email kpfl SlllLt je aan. Op een koopzondag lopen er in Sluis tussen de 12.000 - en 15.000 bezoekers. foto's Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3