Je kunt de Belgen toch niet hun zondag in Sluis afnemen? Lange namen populair in Zeeland B De krant 5 weken voor 15 euro! PZC □2 2 Maandag 31 maart 2008 PZC WIM HOFMAN Meer dan een maand geen trein. Dan maar met de bus, dus. Bij het station van Bergen op Zoom zag ik twee lange rijen reizigers die in stilte achter elkaar voort stapten. De ene rij ging richting trein, de andere richting bus. Ze stonden al klaar, de bussen. We liepen tussen de honder den gestalde fietsen door. Ik moest in bus V121, die zou naar Vlissingen gaan. De bus stond op een modderig en nat terrein. Het regende hard die dag. Het was fijn om vanuit een waterplas in een com fortabele bus te stappen. Het was bijzonder stil in de bus. Er was een soort algemene gelatenheid en vertrouwen dat alles toch nog goed zou komen met de wereld. Maar eenmaal op weg, liep nog niet alles van een leien dakje. De straat was smal en omdat NS heel wat bussen inzette, ging het manoeuvreren wat moeilijk. De spiegel van onze bus raakte een spiegel van een andere bus, maar even later reden we toch maar mooi de snelweg op, hoe wel dat tegenwoordig een achterhaald woord is. Het bleef stil in de bus en omdat wij allen natte kleding droe gen, sloegen de ramen aan. We hoorden wel een hoog stemmetje van een jong meisje dat met haar moeder sprak. Vind jij 41 niet oud? Ik vind 41 wel oud, hoor. Omdat de moeder liever niet zo in het openbaar over haar leeftijd leek te willen praten, gaf ze haar dochtertje een banaan. Daarmee tekende het meisje een banaan in de wa sem op het raam en ze zette er een B bij. Dat kon de B van ba naan zijn, maar ook de B van bus. Bij elk hobbeltje knikten de busreizigers ja, ja, ja. Dat was om de bestuurder aan te moedigen. Ik denk dat het hielp. Na een uurtje waren we bij het station van Vlissingen. Bij elk hobbeltje knikten de busreizigers ja, ja, ja COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 314460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie, Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties Kleintjes 0900-5628 722 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bei PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van €64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal - ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook. 0800 - 0231 231 (gratis) Woonplaats Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening Handen af van de koopzondag. De gisteren begonnen VVD-actie wordt in Sluis van harte ondersteund. De zondag is voor de ondernemers op de grens van levensbelang. door Jan van Damme Ooit waren het de boter en margarine. Dozen vol werden in de kof ferbak geladen, zo veel dat je je wel móest afvragen wat ze in België toch met al dat vet zou den doen. En er waren natuurlijk de seksshops, met speeltjes en plaatjes waarvan ze tot achter Brussel blosjes op de wangen kre gen. Dat was ook de tijd dat Blue Movie in Zeeuws-Vlaanderen re cordrecettes haalde dankzij de zui derburen. Weer later profiteerde Zeeuws- Vlaanderen - Sluis in het bijzonder - van het banktoerlsme, met de befaamde couponnetjes knippers. De meeste seksshops zijn gesloten, de verlaten bankgebouwen geven aan dat de gaten in de belasting wetgeving zijn gedicht, en voor bo ter loopt niemand meer warm. Allez, bijna niemand dan. Op zoek naar het antwoord op waarom Sluis vandaag de dag nog steeds zo veel Belgen trekt, stuiten we op Luc en Severine Vlieghe uit Kortrijk. Ze komen vooral om kap persproducten te kopen. Zij is kap ster. Beiden doen ze aan La tijns-Amerikaans dansen - ook in die tak van sport gaan vele bussen haarlak om. Haarkleuringen en ver stevigers - plix in goed Vlaams - zijn in Sluis al gauw 30 procent goedkoper dan bij hen thuis. Tradi tiegetrouw nemen ze voor de hele familie ook boter mee. Bakboter van een bepaald merk, dat in Bel gië niet verkrijgbaar is. Daar heb ben ze eens in de twee maanden best een ritje voor over. In België is men niet op de hoogte van de Nederlandse discussie over de inperking van het aantal koop zondagen. Als ze erover horen, zijn ze verontwaardigd. In eigen land hebben ze te kampen met Onderneemster Line Reyniers doet kamerlid Aptroot in Sluis uit de doeken wat afschaffing van de zondagopenstelling voor haar zaak betekent. Rechts Johan Provoost van de WD afdeling Sluis. sterke vakbonden, die een zondags sluiting afdwingen. Een plaatsje als Sluis wordt een welkom toe vluchtsoord genoemd. Zelfs als je ervoor vanuit Brussel moet ko men, zoals mevrouw T. Van Sprin- gel. Met zoon en schoondochter warmt ze zich aan haar thee op één van de vele overwegend lege terrassen. Alles is hier makkelijker verkrijgbaar, legt haar zoon in het Frans uit. Van voedingssupplemen ten tot medicijnen. Democratie is alles, zeggen ze in koor, blijf dus af van de koopzondag. Vlamingen zouden op zondag in hun kuststeden kunnen winkelen. Toch is Sluis een zeer aanvaard baar alternatief Luc Van Calen- bergh en Birgit Van Daele vormen een sportief ogend koppel uit Oos tende. Ja, thuis zijn de winkels ook open. Maar Sluis is anders: „Mis schien voelt voor ons juist die licht calvinistische stijl wel charmant." Frans Groosman is met vijf kle dingwinkels in het Belfortstadje een gekende ondernemer. Het ont breken van WD-prominent Rut- te, bij het begin van de koopzon dagcampagne eerder op de dag, zit hem niet lekker. Zwaar teleurge steld, en dan zegt hij het voorzich tig- Groosman is net als collegawinke liers 363 dagen per jaar open, al leen eerste kerstdag en nieuwjaars dag is de deur gesloten. Dat is een deel van onze kracht, meent hij. De meeste winkeliers halen gemid deld toch wel een kwart van hun omzet op de koopzondag. Verbied je die, dan is het einde verhaal voor ondernemend Sluis. Oud-wethouder Julien du Fossé is verderop in de straat net zo stellig. Sluis heeft nog veel zelfstandige winkeliers. Zij zorgen voor diversi teit. Als grote winkelketens over heersen, maakt het voor het pu bliek niet meer uit waar er gewin keld wordt. Du Fossé: „Het sekstoerisme is voorbij, het banktoerisme is weg. En Sluis is er nog steeds. Dat zegt iets over onze kracht." Zeeuwse kindernamen komen nauwelijk elders voor in Nederland. door Ab van der Sluis GOES - Sanne en Sem zijn de popu lairste kindernamen van dit mo ment. Maar niet in Zeeland. Daar krijgen pasgeboren baby's heel an dere namen. Dat blijkt uit een overzicht van de Sociale Verzeke- rings Bank (SVB) Veel Zeeuwse jongens krijgen nog lange namen als Marinus, Johan nes, Cornells of Jacobus. Ook na men als Jan, Willem en Pieter ko men in de provincie nog vaak voor. Populaire Zeeuwse meisjesnamen zijn Cornelia, Adriana, Elisabeth en Neeltje. Namen die in de rest van ons land niet of nauwelijks voorkomen. Maria en Johanna kom je in andere provincies ook wel tegen, maar nergens zoveel als in Zeeland. Maria en Johanna zijn de populairste meisjesnamen in de provincie. Vier jongensnamen en vijf meisjesnamen uit de lande lijke top 10 staan in de Zeeuwse top 10. Die bestaat voor jongens uit: 1. Ma rinus, 2. Jan, 3. Johannes, 4. Corne lls, 5. Willem, 6. Pieter, 7. Finn, 8. Milan, 9. Thomas en op de tiende plek: Jesse. De top 10 van meisjes namen is: 1. Maria, 2. Johanna, Zeeuwen kiezen veel vaker voor een langere naam dan overige Nederlanders. Sanne en Sem ko men in de Zeeuwse top 10 niet eens voor. 3. Cornelia, 4. Lotte, 5. Femke, 6. Lieke, 7. Sophie, 8. Julia, 9. Anna en op de tiende plek: Anouk. Behalve Zeeland kennen ook Fries land en Limburg nog veel aparte namen. In de overige provincies wijkt de populariteit van de ver schillende kindernamen nauwe lijks af van het landelijke beeld. Uit het overzicht van de SVB blijkt dat de populariteit van kin dernamen weliswaar verschilt per provincie, maar dat de meeste pro vinciale top 10's voor het grootste deel uit dezelfde namen bestaan als de landelijke top 10. De verschil len zitten in een paar namen die in de ene provincie populairder zijn dan in de andere provincie. Islamitische namen komen het vaakst voor in Zuid-Holland. In Zëéland nauwelijks.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2