Sport Chavanel heerser in Belgische koersen WK van uitersten voor Nederlandse baanploeg Ellen van Dijk mag met goud op de Verbrugge erkent zijn scratch nog niet naar de Spelen meerdere in Tourbazen 24 Maandag 31 maart 2008 PZC Topsprinters falen, Vos, Mulder en Van Dijk grijpen naar goud. door Peter van Leeuwen manchester - De Nederlandse baanploeg bewaarde de successen bij de strijd om de wereldtitels in Manchester tot het laatst. Waar de verwachte topsprinters Theo Bos en Willy Kanis faalden, bezorgden Marianne Vos, Teun Mulder en El len van Dijk Oranje alsnog een on verwacht hoge score. De drie gouden, drie zilveren en twee bronzen medailles leverden gemengde gevoelens op bij bonds coach Peter Pieters, die over Vos geen zeggenschap heeft en Mulder en Van Dijk zag winnen op niet-olympische onderdelen. De successen leidden de aandacht af van het falen van de kopstuk ken van de ploeg: Bos verdween zaterdag na zijn roemloze optre den op de sprint ook al snel uit het keirintoernooi. Kanis merkte dat er in de wereldbekers op een ander niveau wordt gefietst dan wanneer het gaat om de echte prij zen. De Kampense was na de uitschake ling op de keirin ontroostbaar, ter wijl Ellen van Dijk even verderop haar onverwachte zege op scratch toelichtte. Dat was een verhaal met vele raakvlakken met de ande re Nederlandse gouddelvers. Van Dijk startte pas voor de derde keer op scratch, een rit in lijn over 10 ki lometer. Vos had voordat ze in Manchester arriveerde om de pun- tenkoers met overmacht te win nen al weken geen wielerpiste ge zien, omdat ze volop bezig is met de voorbereiding op de weg. Mulder sprak na zijn winst op de kilometer tijdrit over deelname „voor de firn" en won zijn goud, na het zilver zaterdag op keirin, op een onderdeel dat hij al drie jaar uit zijn trainingsschema heeft ge schrapt. Natuurlijk kon Pieters tevreden zijn met het resultaat van Man chester, maar de bondscoach heeft met het oog op de Spelen nog wel wat zorgen. „De concurrentie is ge groeid", was de conclusie van Bos, die Mulder gisteren de kilometer zag winnen voor de Fransen D'Al- meida en Pervis. Met het brons van de teamsprint kwam zijn to taal op drie plakken. De grote winnaar was natuurlijk Marianne Vos, die haast achteloos de wereldtitel op de wel olympi sche puntenkoers kwam ophalen, zoals ze eerder dit jaar zilver mee nam bij het WK veldrijden. Mod der had ze deze winter amper ge zien, haar laatste optreden op de piste dateerde van zes weken gele den. „Ik ben midden in de voorbe reiding op het wegseizoen en had hier liever niet gereden, maar nu vind ik het toch wel leuk." Het WK baan is voor de Neder- landse ploeg in een succes geëin digd. Marianne Vos, Teun Mulder en Ellen van Dijk deden een ge slaagde greep naar goud. Marleen Veldhuis is wereldrecord al kwijt sydney - Zwemster Marleen Veld huis is haar wereldrecord op de 50 meter vrij slag alweer kwijt. De Au stralische Libby Trickett tikte zater dag in Sydney tijdens de olympi sche kwalificatiewedstrijden van haar land aan in 23,97. Veldhuis zwom op eerste paasdag tijdens het EK in Eindhoven een tijd van 24,09. Daarmee verbeter de ze de oude mondiale toptijd van Inge de Bruijn (24.13). Botbreuken renners Löwik en De Maar harelbeke - De E3 Prijs is zaterdag voor de wielrenners van de Rabo- bankploeg dramatisch verlopen. Bij valpartijen liep zowel Mare de Maar als Gerben Löwik een bot breuk op. De Maar (24) brak de lin kerelleboog en werd meteen geope reerd aan het gewricht. Gerben Löwik (30) brak een pols. Hoe lang beide renners uit de roulatie zijn, is nog niet bekend. Noor Arvesen zaterdag snelste in E3 Prijs, Voigt winnaar tweedaagse. alsemberg - Sylvain Chavanel is hard op weg de renner van het voorjaar te worden. Hij won giste ren de Brabantse Pijl, nadat hij woensdag ook Dwars door Vlaan deren op zijn naam had geschre ven. Chavanel arriveerde na 192,7 kilo meter, van Leuven naar Alsem berg, net als woensdag solo aan de streep. De Belg Philippe Gilbert kwam als tweede aan, de Spaanse Raborenner Juan Antonio Flecha eindigde op de derde plaats. Het was voor het eerst sinds 2004 dat er in de Brabantse Pijl een an dere winnaar was dan Oscar Frei- re. De Spanjaard van de Rabop- loeg won de afgelopen drie jaar op rij. Chavanel boekte alweer zijn vier de overwinning van het prille sei- Kenenisa Bekele Bekele naar zijn zesde werelditel veldlopen edinburgh - Kenenisa Bekele heeft voor de zesde keer de wereldtitel bij het veldopen veroverd. De Ethi opische alteet was superieur in het Schotse Edinburgh. Het zilver ging naar de Keniaan Leonard Komon. De onttroonde kampioen Tadese uit Eritrea ein digde als derde. Bekele is de beste veldloper aller tijden. Hij heeft elf mondiale crosstitels vergaard. zoen. Hij won etappes in de Ron de van de Middellandse Zee en Pa- rijs-Nice. De 28-jarige Fransman sprak van een superweek. Het re genachtige weer werkte zowel woensdag als zondag in zijn voor deel. De Noor Kurt-Asle Arvesen was zaterdag de sterkste in de Bel gische E3 Prijs gewonnen. De cou reur van CSC spurtte in de straten van Harelbeke uit een kopgroep en bereikte solo de streep. De Duit ser David Kopp, die 300 meter voor de streep aan de leiding ging, eindigde als tweede. De Belg Greg van Avermaet werd derde. Maarten Tjallingii maakte lange tijd ook deel uit van de kopgroep, maar de Lotto-renner kon op de laatste heuvel van de dag - de Tie- Het Belgische wielerweekeinde levert twee sterke buitenlandse winnaars op. Chavanel wint de Brabantse Pijl, Arvesen is de sterkste in de E3 Prijs. Kibet wordt vijfde bij debuut op WK cross edinburgh - Hilda Kibet kan terug kijken op een geslaagd debuut voor Nederland bij een internatio nale titelstrijd. De atlete van Keni- aanse afkomst finishte in het oran je als vijfde bij WK veldlopen in Edinburgh. Kibet was niet opgewassen tegen de Ethiopische hardloopsters. Tiru- nesh Dibaba nam de wereldtitel over van de afwezige Lornah Kip- lagat. Het zilver was voor Tufa. Telfort stopt en laat zijn schaatsers gaan rijswijk - Team Telfort heeft giste ren besloten zijn schaatsers de vrije hand te geven om uit te kij ken naar een andere werkgever. Het team van coach Ingrid Paul is er niet in geslaagd een nieuwe geld schieter te vinden. Team Telfort beschikt over spor ters als )an Bos, Gretha Smit, Rem- co Olde Heuvel, Stefan Groothuis en Tom Prinsen. gemberg - het tempo van Arvesen en consorten niet volgen. Jens Voigt won gisteren voor de vierde keer in zijn loopbaan het Criterium International. De Duit se wielrenner behield in de derde etappe, een individuele tijdrit over 8,3 kilometer, zijn koppositie. Lau rens ten Dam, winnaar van de ope ningsetappe, eindigde in het klasse ment als vijfde. De zege in de tijdrit ging naar de Noor Edvald Boasson Hagen van Team High Road. Zijn Duitse teamgenoot Tony Martin werd op 7 seconden tweede. De Nederlan der Rick Flens werd achtste (op 23 seconden), Stef Clement elfde (25 seconden). Eerder op de dag won de Australiër Simon Gerrans de tweede etappe. Jos van Emden won de slotrit van de Ronde van Normandië. De eindzege ging naar de Fransman Antoine Dalibard. Johnny Hooger- land uit Yerseke werd knap vijfde, op 2.22 van de winnaar. Marianne Vos viert na een indrukwekkende solo in de laatste ronden haar wereldtitel op de puntenkoers. foto Olaf Kraak Tempobeul stelt avond stappen nog even uit en is snelste op WK. door Edward Swier manchester - „Dat is lachen joh, die baan." Vier maanden terug had Ellen van Dijk pas besloten het eens op de piste te proberen. Nu al is ze 's werelds beste op de scratch. „Dat had ik echt nooit ver wacht, supergaaf." En toch had de 21-jarige renster uit Harmeien er gistermiddag nog steeds een beetje de schurft in. „Ook nu doet het nog zeer." Tem pobeul Van Dijk mag, hoewel 'ze serieuze medaillekansen heeft, na melijk niet naar de Spelen. Ze reed domweg te weinig wedstrijden om voldoende punten bijeen te sprokkelen voor de olympische achtervolging. Vorige week eindigde ze in haar vierde race tegen de klok nog net buiten de medailles (vijfde), op de slotdag was het wel raak in een bij nummer, de scratch. „Het was heel moeilijk nog een keer te knal len. Zaterdagavond waren de mees ten al klaar, die gingen stappen. Ik Allen van Dijk (21) uit Harmeien wint goud op het onderdeel scratch, maar mag door een gebrek aan wedstrijden niet naar de Olympische Spelen. heb m'n uiterste best gedaan me daar nog één dagje voor af te slui ten." In een veld met vooral sprintsters koos Van Dijk zeven ronden voor het einde de enig juiste tactiek. „Ik moest, wilde ik winnen, demarre ren. Dan maar laatste, dacht ik toen ik ging. Nu volle bak, alles of niets. En het werd alles", glunder de ze, friemelend aan het gouden elastiekje in d'r haar. Op de slotdag tilden Mulder en Van Dijk met hun gouden races Nederland overigens nog naar de tweede plaats in het medailleklas sement, achter de ongenaakbare Britten, die negen keer goud en tweemaal zilver haalden. Tourorganisatie heeft zijn macht in de wielersport getoond. parijs - Hein Verbruggen heeft in de Franse krant Liberation zijn ver lies toegegeven in de strijd met de ASO, onder meer organisator van de Tour de France. „Ik heb verlo ren, maar het is minder het verlies van mij dan het verlies van de wie lersport", zegt de vice-voorzitter van de UCI. Verbruggen was - toen nog als UCI-voorzitter - de initiatiefne mer van de ProTour, een wedstrij denreeks waartegen de ASO zich van begin af heeft verzet. De Fran se organisatie voelde zich tekort ge daan en ging dit jaar zijn eigen weg. Verbruggens opvolger Pat Mc- Quaid verklaarde daarop de ritten koers Parijs-Nice tot illegaal. De wielerploegen trokken zich niets van eventuele sancties aan en start ten toch. „We zijn geïsoleerd ge raakt", zegt Verbruggen nu. „De ASO heeft zijn macht in de wielersport getoond, het was een verloren zaak." Verbruggen beschuldigt de ASO van privatisering van de wieler sport, die de bestaande regelge ving negeert met de bedoeling nieuwe regels te creëren voor ei gen belang. „ASO is nu een eigen professionele league."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 26