Zeeland Een kweepeer, 'Zeeuwse steden moeten sneltrein richting de Randstad behouden' Veel schade bij brand in restaurant Jongeren hebben genoeg geld bij elkaar gekregen voor skatebaan Kruising uren dicht na botsing 12 Maandag 31 maart 2008 pzc Middelburgse raad maakt zich zorgen over voortbestaan intercity. door Nadia Berkelder middelburg - De Nederlandse Spoorwegen hebben nog tot 2014 een vergunning voor het Zeeuwse spoor. Maar wat gebeurt er daar na? Gaan er particuliere treinen rij den? Wordt Zeeland afgekoppeld van het landelijke NS-netwerk? Rijden er straks alleen nog maar boemeltreintjes in Zeeland? De Middelburgse gemeenteraad vindt dat het tijd wordt voor actie. De Zeeuwse steden Vlissingen, Middelburg, Goes en in mindere mate Terneuzen, zijn gebaat bij een goede treinverbinding naar de Randstad en Brabant. „De trein is van economisch belang", zegt CDA-raadslid Jo Kodde. „Vooral voor het woon-werkverkeer." Daarom wil de Middelburgse raad dat het college met de provincie en de NS gaat onderhandelen over het behoud van de intercityverbin ding. „De huidige regeling, één keer in het uur een stoptrein, één keer in het uur een intercity, is ei genlijk best goed", vindt Kodde. „Het zou ideaal zijn als die zou blij- Op 19-03-2008 is ten laste van Maru V/esta B.V. en haar bestuurder J.J.J.M. Kramers, beiden thans zijnde zonder bekende vestigings plaats/woon- of verblijfplaats zowel in als buiten Nederland, een exploot van betekening en bevel betekend door N.A. Polderman, t.k.-gerechts- deurwaarder. In voormeld exploot wordt kennis geving gegeven van het op 6 febru ari 2008 gewezen vonnis. Een afschrift van dit exploot kan worden verkregen bij onderstaand gerechts deurwaarderkantoor. Buys Partners B.V. Ondernemersweg 5 4691 SL Tholen ven." De gemeenteraad neemt van avond vermoedelijk een motie aan om het college aan te sporen. Over de status van de Zeeuwse lijn is al langer discussie. Anderhalf jaar geleden ontstond opschud ding toen de Nederlandse Spoor wegen aankondigden de stations in Arnemuiden, Kapelle-Biezelin- ge en Krabbendijke te sluiten. De dorpen voerden actie, het provin ciebestuur ageerde en het besluit werd weer teruggedraaid. Zeeland zou in plaats daarvan twee keer per uur een intercityver binding met Amsterdam krijgen die op alle Zeeuwse stations stop te. „Maria ie Roy (de toenmalige gedeputeerde, red.) heeft toen een grote misser gemaakt", vindt Kod de. „Binnen de kortste keren is dat natuurlijk een stoptrein." De NS hebben altijd verklaard dat de nieuwe regeling pas ingaat als de hogesnelheidslijn van Amsterdam, via Breda naar Brussel en Parijs gaat rijden. Vermoedelijk gebeurt dat pas eind van dit jaar. De Middelburgse gemeenteraad wil dat het college van B en W zich inspant voor het behoud van de intercity richting de Rand stad en Brabant. door Dewi Gigengack veere - Het stadje Veere krijgt een skateplek. T\vee jonge skaters, Wil lem Bril en René de Landmeter, or ganiseerden met Marcel Wilke van de de wijkvereniging Zand- dijk-Veere een loterij en zochten sponsoren. Hiermee haalden ze 7500 euro op. De gemeente juicht het initiatief toe en doet er geld bij. Eerder meldden de Woning stichting Walcheren en de Rabo bank zich al als geldschieters. „Met twee vrienden heb ik een maand lang loten verkocht in heel Veere", vertelt Willem. „De hoofd prijs was een breedbeeldtelevisie." Hij kan niet wachten tot hij het „Het is aardig dat we bereikt heb ben dat het station in Arnemui den open blijft", zegt Kodde. „Maar vervolgens krijgen we elk uur een stoptrein, waarvan ze zeg gen dat het een intercity is. Als het handhaven van de huidige dienst regeling betekent dat sluiting van Arnemuiden weer in beeld komt, dan hebben we een nieuw pro bleem. Dat zien we dan wel." Het Middelburgse college van B en W heeft inmiddels schriftelijk la ten weten 'bereid' te zijn om te gaan praten met de NS. „Het colle ge schrijft dat het de vinger aan de pols houdt, maar dat vind ik niet fanatiek genoeg", zegt Kodde. „Je moet niet bereid zijn, je moet het gewoon doen." Wethouder Frank Streng (WD) zegt de zorg van de raad niet te de len. „Tot 2014 zijn er afspraken ge maakt net de NS. Tot die tijd ver andert eigenlijk niets; ja, je hebt wat tijdverlies. Praten met de NS, dat doen we, maar we gaan niet de boel op zijn kop zetten. Middel burg is natuurlijk maar één ge meente aan die Zeeuwse lijn. Als al de gemeenteraden roepen dat het voor hun inwoners het beste geregeld moet zijn, dan slaan ze de plank mis." nieuwe terrein kan berijden. „Maar dat duurt nog wel even." De skatebaan wordt nog voor de zomer aangelegd op het oude voet balveld bij het tennispark. Er ko men twee quarterpipes (kleine hel lingen). De gemeente combineert het plan met het project mobiele voorzie ningen. Dat project houdt in dat verschillende speeltoestellen langs de dorpskernen van Veere roule ren. Hierdoor komen er in Veere een half jaar lang twee extra obsta kels (een 'fiinbox' en een 'ollie- box') bij. Wanneer de mobiele ska- te-elementen het terrein gaan ver rijken, is niet bekend. Volkstuintjes zijn niet langer het domein van de oudere man. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Voor je het weet, heb je ineens tien kroppen sla. Zie die maar eens weg te krijgen. „Ik ben geen konijn", lacht Robert Wielemaker. Hij tuiniert voor het tweede jaar op zijn volkstuin in de Middelburgse Griffioen. Het is nu eigenlijk nog te nat om te werken, maar de rabarber staat er al, in de kassen piept de jonge sla boven de grond, de fruitbomen botten uit. Het voorjaar hangt in de lucht. De volkstuin: het domein van de oudere man. Vrouwen zag je er ei genlijk nooit. En jongeren al hele maal niet, maar het bestuur van de Middelburgse Volkstuinvereni ging Kweeklust stelt met tevreden heid vast dat tuinieren de laatste tijd meer aantrekkingskracht heeft op jongere mensen. „En ook op vrouwen", zegt secretaris Leendert van der Vlies. „Vroeger was het: de vrouw achter de stofzuiger, de man naar de tuin, maar dat is niet meer zo. Daar, dat rijtje tuinen, die zijn allemaal van vrouwen." Jongeren? De trend is voorbijge gaan aan meneer Sturm, die zelf wat ouder is. „Ja, mijn zoons heb ben ook een tuin, maar die zijn veertig." Zelfheeft hij al bijna veer tig jaar een volkstuin: vierhonderd vierkante meter groenten, maar ook bramen, druiven en pruimen. Vandaag zet hij hele kleine, tere bo nenplantjes in de boeibak. „Het is mooi, je bent altijd buiten. Maar je moet het graag doen, want anders wordt het niks." Een tuin kost veel tijd, beaamt Van der Vlies. „Je moet toch wel re kenen op twee dagdelen in de Volkstuinen op Walcheren Er zijn volkstuinverenigingen in onder meer Middelburg, Vlissingen, Nieuw- en Sint Joosland, Oostkapelle, Domburg en Westkapeile. Ook de gemeente Veere verhuurt tuinen in een aantal dorpen. Kweeklust in Middelburg heeft tien hectare, verspreid over de gemeente. Lid worden kost in Middelburg een kwartje per vierkante meter. Daar komt nog wat geld bij als contributie, voor het gezamenlijk onderhoud. In Middelburg zijn vijfhonderd mensen lid van de vereniging. week, vooral in het aanplantsei- zoen." Maar dan kun je, zeker van een tuin van tweehonderd meter, ook de hele zomer zelfgeteelde groenten eten. Rond deze tijd is het onkruid wieden, planten, zaaien en aardappels poten. „Ik zet ze altijd rond goede vrijdag", ver telt Sturm. „Dat is zo'n beetje een regel van me." Wielemaker heeft nog geen weet van die regels. „Ik kijk altijd naar de akkers vanuit de trein. Als de boeren hun aardappels zetten, dan doe ik dat ook. Ze hadden er nu ge loof ik al in moeten zitten." Hij tui niert niet voor de opbrengst, maar voor de ontspanning. „Zoveel groente eet ik niet, maar ik vind het gewoon leuk." Op zijn land ligt een stapel gerooi de wortelen. Het bergje verderop is een geïmproviseerde compost- 'Vroeger was het: de vrouw achter de stofzuiger en de man naar de volkstuin' hoop. „Je hebt hier mensen die zelfs hun kluiten keurig op een rij tje hebben liggen. Ze zeggen er niets van hoor, dat het bij mij niet zo netjes is, maar ik zie ze wel kij ken." Dus heeft hij vanaf dit sei zoen een keurig compostvat. Het leuke van een tuin is dat je kunt planten wat je lekker vindt. Sommigen experimenteren met groenten die al lang niet meer in de winkels liggen, zegt Van der Vlies. „Kardoen bijvoorbeeld." Ook Wielemaker heeft iets spe ciaals,, Ik weet niet of je wel eens een kweepeer hebt gezien? Ze zijn niet echt lekker, ze maken er jam van. Maar ze zien er wel heel mooi uit. En ze ruiken geweldig lekker." www.hz.nl kloetinge - De chauffeur en de in zittenden van een autobus zijn za terdagmorgen met de schrik vrijge komen bij een zware aanrijding met een bedrijfsbus in Goes. Het duurde enkele uren voordat de kruising kon worden vrijgegeven. De buschauffeur, een vijftigjarige man uit Hoogezand, kwam om half acht uit de richting van de Oranjeweg en reed op de kruising Lewestraat/Buijs Ballotstraat en Pa- tijnweg door het rode licht. De be stuurder van de bedrijfsauto, een dertigjarige man uit Goes, kon de bus niet ontwijken. De bus was zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. Het opruimen vergde de nodige uren. Pas om tien uur gaf de politie het kruispunt weer vrij voor het ver keer. Eigenaar hoopt zijn zaak binnen veertien dagen weer te openen. door Nadia Berkelder oostkapelle - De eigenaar van res taurant het Rijswijksche Huis aan de Duinweg in Oostkapelle hoopt zijn zaak binnen veertien dagen weer te kunnen openen. Het res taurant -bekend als pannenkoeken- huis- liep zaterdagavond forse scha de op bij een uitslaande brand. „We werken met man en macht om de schade te herstellen", ver telt eigenaar Ron Mahn een dag la ter. „We zijn in no time weer open." De brand ontstond iets over half zeven in de frituur van de snack bar die bij het restaurant hoort. Het vuur sloeg vervolgens over naar de keuken en de afzuiginstal latie op het dak van het pand. De brandweer moest een deel van de keuken slopen om het vuur te kun nen blussen: de brand woedde tus- De brand die woedde in restaurant het Rijswijksche Huis, ontstond in de snackbar en sloeg over naar de keuken. foto Manfred Berrevoets sen het plafond en de vloer van de ven tot de keuken", zegt Mahn. eerste verdieping. Toen de brand „De ontruiming van de zaak is vol- ontstond, waren er gasten in de gens plan verlopen." zaak. Die zijn vlot geëvacueerd. De Duinweg in Oostkapelle was Daardoor raakte niemand ge- enige tjjd, afgebet. Binnen een half wond. „De schade is beperkt geble- uur wfis de.hxaftd onder controle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12