Zeeland Zierikzee bood Twee plannen hadden kans van slagen, maar ze kozen de derde' Studenten ROC in discussie over drankgebruik onder jongeren Pul in actie voor Bru doet Wens 22 Vrijdag 28 maart 2008 PZC Nieuwerkerkers gelaten over nieuw uitstel van komst startershuizen. door Martijn de Koning NIEUWERKERK - Echt verbaasd zijn ze niet, teleurgesteld wel. Dorps raadvoorzitter Jan van den Berge en Nieuwerkerker Wim Dorst plei ten al jaren voor de komst van star- terswoningen in hun dorp, maar hoorden gisteren dat die er voorlo pig niet komen. Terwijl het verlan gen ernaar volgens hen nog altijd onverminderd groot is. „We hadden het wel een beetje zien aankomen", vertelt Van den Berge over het feit dat projectont wikkelaar Fraanje er niet in slaagt de geplande huizen aan de Oude Noordstraat voor hoogstens 150.000 euro aan te bieden. „Die geluiden deden hier al een poosje de ronde." De voorzitter en Dorst kunnen zich vinden in de beslissing van wethouder Wijnand Renden om de bouw van de woningen daar om af te blazen. „Als ze er straks bijna twee ton voor gaan vragen, zijn het natuurlijk geen starterswo- ningen meer", vindt het duo. Nieuwerkerk is daardoor terug bij af De zaak kent alleen maar verlie zers. Want hoewel het college, de gemeenteraad én heel het dorp het er al jaren over eens zijn dat er zo snel mogelijk starterswoningen moeten komen, grijpt de plaats nu overal naast. Van den Berge zegt niet verbitterd te zijn dat zijn dorp waarschijnlijk nog jaren moet wachten op de goedkope huizen voor jonge men sen. Wel spreekt hij van een 'poli tiek spel'. „Toen inwoners van het dorp begin 2006 met een burger initiatief kwamen, werd dat gewel dig ontvangen door de raad. Uit eindelijk ging het niet door omdat het planologisch allemaal niet pas te. Jammer, maar wel zuivere rede nen natuurlijk." „Maar met wat kleine aanpassin gen en medewerking was ons idee Nieuwerkerker Wim Dorst blijft pleiten voor de komst van star terswoningen in zijn woonplaats. Hij ziet wel iets in appartemen ten in het oude gemeentehuis. Conclusies: drank is niet stoer en horeca al zeker geen slachtoffer. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Drank was het onder werp van het derde debat van de Braintapperij, gisteren in bioscoop CineCity in Vlissingen. Studenten van sociale opleidingen aan het ROC gingen in discussie met een panel: horecaman Dick van der Velde, jonge PvdA'er Sylvestro Lo- rello, maatschappijleerdocent Ke vin van Gorkom en studente Pris- cilla. Toen debatleider Nico Out de eer ste stelling voorlas - de horeca is ongewild slachtoffer van falende opvoeders - had voorgelezen, gin gen in het panel veel rode kaarten de lucht in. Studenten waren ver deeld en van de bobo's in het mid den liet alleen Palladium-directeur Peter Gillissen een groene zien. Ei genlijk was iedereen het wel eens: de formulering was wat ongeluk kig, want de horeca is helemaal geen slachtoffer. Volgens Dick van der Velde hoeft baldadigheid niet altijd aan alcohol te liggen. „De media blazen het ook op. Als ik eens iemand een mep geef, staat het de volgende dag gelijk pagina groot in de krant." Maar ook jongeren zelf dragen ver antwoordelijkheid, was de conlu- sie. Zoals Lizzy. „Ik ben helemaal niet regelmatig zat", zegt ze, in te genstelling tot wat studiegenoten haar toespeelden. „Ik weet nog al tijd wat ik doe." Mo drinkt hele maal niet. „Uit geloofsovertuiging. W* Niet alleen ouders, maar ook jon- geren zélf dragen verantwoorde lijkheid voor hun drankgebruik. Daar waren alle deelnemers van de Braintapperij het over eens. gewoon haalbaar geweest", stelt toenmalig initiatiefnemer Dorst. „En dan hadden we nu huizen van een ton gehad." Het dorp kon destijds echter ook wel leven met het alternatieve plan waar wethouder Renden mee kwam aanzetten: tien starterswo ningen in nieuwbouwwijk d'Heu- le, gebouwd door ontwikkelaar Willemsen en Minderman. De ge meenteraad stak daar echter ook een stokje voor, omdat het meer zag in het plan van Fraanje: zes woningen aan de Oude Noord straat. Dat gaat nu dus niet door. „Renden zei dat als de raad voor dat andere plan had gekozen, Nieu werkerk nu wél starterswoningen had gekregen", merkt Van den Ber ge op. „En daar heeft hij gelijk in." Dorst pleit nu voor de komst van appartementen in het oude stad huis aan de Kerkring. Van den Ber ge heeft daar zijn twijfels over. „De jongeren die ik gesproken heb, zitten niet te wachten op een appartement. Die willen gewoon een rijtjeshuis." Dorst: „Als je ver der geen keuze hebt, ben je hart stikke blij met zo'n appartement." En ik heb van mijn ouders geleerd: wat je niet hebt, mis je ook niet." Na de pauze komt maar de helft van de studenten terug. De gemoti veerde volhouders hebben wel echt een mening over de volgende stelling; dat het stoere imago van drank moet worden getemperd. Dat vinden de meesten niet nodig, want stoer is het toch al niet. En vervroegde sluitingstijden dan? Kevin van Gorkom was voor. „An ders gaan jongeren pas laat op stap en gooien ze eerst een fles tequila achterover." En de afterparties dan, wilden de studenten weten. „Dat doe ik liever met een meisje dat ik mee naar huis neem." Na een kort debat over alcoholver koop aan te jonge gasten - waarbij Albert Heijn-kassière Bodien signa leerde dat oudere vriendjes het an ders wel inslaan - konden de stu denten gaan. Gezellig comazuipen, grapte een meisje achterin. Jeugdboekenschrijver uit Wilhelminadorp 150 jaar geleden geboren. door Esme Soesman zierikzee - In 1899 vult Jacob Stamperius bijna een halve pagina van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Om toe te lichten wat al dan niet 'historisch getrouw' is aan Het ver haal van de toren van Zierikzee. De Zeeuwse schrijver van jeugdboe ken reageert met zijn ingezonden brief op kritiek van een zekere heer V. Zeldzame harde woorden. Stamperius, die 150 jaar geleden in Wilhelminadorp is geboren, werd doorgaans geroemd. Zo werd in 1896 'met genoegen' kennis genomen van de nieuwste uitgave van Stamperius: De onder gang van Reimerswaal. „In boeien- den, vooral voor de jeugd bevatte- lijken stijl, brengt hij zijne lezers in het Reimerswaal, zoals het heeft bestaan", aldus de recensent in de boekencolumn. Bij zijn over lijden in 1936 werd Stamperius be titeld als 'groot pedagoog en kin dervriend' en als 'één van de groote mannen op onderwijsge bied'. Jacob Stamperius werd in 1858 ge boren in Wilhelminadorp, maar verliet Zeeland om in Haarlem aan de Kweekschool voor Onderwij zers te gaan studeren. Wel kwam hij met enige regelmaat naar Zee land terug. Onder meer naar zijn broer Cornelis die in Zierikzee, op het hoekje Havenpark met de Sint Jacobstraat, een bakkerswinkel dreef Jacob was twintig jaar lang schoolhoofd in Amsterdam. In 1903 nam hij ontslag, om gezond heidsredenen. Vanaf 1906 ging hij als schoolopziener, achtereenvol gens in Rhenen en Amersfoort, aan de slag. Bekend werd hij echter vooral als jeugdboekenschrijver. Het is ook daarin dat de Zeeuwse wortels van Stamperius nadrukkelijk aan de oppervlakte kwamen. Stamperius debuteerde in 1888 met het boek Het veerhuis aan de Oosterschelde, dat hij op uitnodiging van uitgeve rij Van Nooten schreef Aanleiding waren lezingen die de onderwijzer gaf over het bedroevende peil des tijds van jeugdboeken. Kinderen moesten het doen met gebrekkig vertaalde uitgaven of met zoete verhaaltjes. Stamperius probeerde (zoals hij ooit zelf gezegd schijnt te hebben) zowel voedsel voor het hoofd als voor het hart van zijn le zertjes te willen verschaffen. Niet dat daar dus nooit vraagte kens bij zijn geplaatst, zoals uit de publicatie in de Zierikzeesche Nieuwsbode blijkt. De heer V. waarschuwt lezers niet te veel vertrouwen te stellen in de waar heid van zijn verhaal over toren bouw in 't Verhaal van den toren van Zierikzee. „Ik wil niemand be- 'Ik wil niemand bedriegen en vooral m'n lezers niet. Die moet ik te vriend houden' driegen en vooral m'n lezers niet, want die moet ik te vriend hou den", reageert Stamperius. In zijn werk combineert hij feiten met fantasie; daar is hij in de inleiding van het boek eerlijk over. Stamperius meldt 'in oude en stof fige boeken' van alles te hebben ge lezen over de Sint Lievensmon- stertoren: „Boeken die m'n vrien den niet zouden willen lezen." Hij had lust het verhaal van de toren te vertellen, 'maar dan wel op zijn manier'. De Zierikzeese stadsarchi varis uit die tijd, P. D. de Vos, leek daar nauwelijks door gerustge steld. In een exemplaar van het boek dat ooit van De Vos was (nu in handen van het gemeentear chief Schouwen-Duiveland) staat op het titelblad met pen geschre ven dat het verhaal 'is gefantaseerd door H.M.C. van Öosterree' en ver volgens 'nageschreven en uitge breid door J. Stamperius'. Nog een Zierikzeese uitgave van Stamperius In Sint Nicolaas te Zierikzee beschrijft Stamperius de intocht van Sinter klaas in 1924; gezien door de ogen van de vrienden Jan en Gerrit. In dit boek zijn echte foto's opgenomen waarop Sinterklaas (vertolkt door mevrouw Fokker van Crayesteyn van Rengerskerke) rondwandelt. In dë bibliotheek van Goes is tot en met 14 april een expositie over de jeugdboekenschrijver te zien. Deze tentoonstelling is samengesteld door Goesenaar Ireen Schmid. Met Feest voor een Wens werken de vrijwilligers van De Pul mee aan de ac tie Bru doet een Wens. foto Marijke Folkertsma Vrijwilligers jeugdsoos openen deuren met oog op zieke kinderen. door Esme Soesman BRUINISSE - Het ultieme hoogte punt van de inzamelingsactie Bru doet een Wens laat nog even op zich wachten. Maar stil is het niet in Bruinisse. Zaterdag 5 april gaan de deuren van De Pul open voor het goede doel. Het motto is Feest voor een Wens. 'Uitgaan is leuk, doe het ook deze dag', is het credo van de Bruse jeugdsoos. De opbrengst van dit feest is bestemd voor de stichting Doe een Wens. Deze organisatie verzorgt bijzondere uitstapjes voor en vervult wensen van ernstig zie ke kinderen. „Voor ons is uitgaan normaal, maar dat geldt zeker niet voor zieke kinderen", valt op de aankondiging van het feest te le zen. Entreegeld (2 euro voor leden, 4 euro voor niet-leden) en omzet op 5 april worden aan het goede doel gedoneerd. Kees Verspoor en Jaco Geelhoed, eigenaren van de vis- en snack shop De Koaje aan de Havenkade in Bruinisse, zijn enkele weken ge leden een actie voor de stichting Doe een Wens begonnen. Ver spoor werd geïnspireerd door zijn twee chronisch zieke zussen, die de afgelopen jaren aan den lijve Jeugdsoos De Pul werkt mee aan de actie Bru doet een Wens. De opbrengst van het feest op 5 april is bestemd voor ernstig zie ke kinderen. hebben ondervonden dat deze or ganisatie goed werk doet. Om wat terug te doen, riep Verspoor de ac tie Bru doet een Wens in het le ven. Tijdens de Visserijdagen, za terdag 19 juli, wordt de actie afge sloten. Vanaf een boven De Koaje gebouwd podium gaan (tegen beta ling) platen gedraaid worden. Ge combineerd met acties die tot die tijd worden gehouden, moet dat leiden tot een mooi bedrag. Allerlei acties zijn mogelijk. Zo heeft een dartclub toegezegd de op brengst van een toernooi te schen ken. Er wordt nagedacht over een sponsorloop voor kinderen en be drijven kunnen lid worden van de Club van 50. Verspoor is enthou siast over de bereidheid van de vrij willigers van De Pul aan de actie mee te werken. Dj Carlo (draait normaal in feestcafé De Zoom in Renesse) en dj Jazz-M (Tour de Pa ris) verzorgen de muziek. „We ho pen dat het een beetje een reünie wordt. Dat er ook wat mensen ko men die een paar jaar geleden vas te bezoeker van De Pul waren." De zaal opent om 20.00 uur. n www.brudoeteenwens.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 62