Binnenland Team in actie tegen valse identiteit Leraar is links, vwo'er duurst Slopers negeren regels asbest Gescheurd, verkleurd, versleten? Brommers mogen 45 km per uur Pratende camera in Leeuwarden 4 I Vrijdag 28 maart 2008 pzc Fraude met valse identiteitsbewijzen kost samenleving miljarden. Amsterdam - Identiteitsfraude met behulp van valse of gestolen paspoorten en rijbewijzen is een voudig en lucratief Een nieuw team van de Amsterdamse politie en enkele gemeentelijke diensten gaat deze fraude aanpakken. Dit kan de samenleving miljarden be sparen. Rechercheur Joop Hollegie, bij de Amsterdamse politie specialist op het gebied van documentfraude, blijft zich verbazen over het gemak waarmee oplichters toeslaan door gebruik te maken van valse papie ren of door zich voor te doen als een ander. „Met een beetje kennis haal je er aan het loket of bij een controle in een halve minuut heel veel valse documenten uit. Maar dan moet je wel weten waarop je moet letten." Hollegie maakt deel uit van het nieuwe Team Identiteitsftaude dat de politie, de Dienst Persoonsgege vens en de Dienst Werk en Inkomen samen hebben opgezet om kennis te bundelen en greep te krijgen op de documentfraude. Er komt een nieuw team waarin de politie en enkele gemeentelij ke diensten samenwerken om identiteitsfraude aan te pakken. Dit kan miljarden besparen. Wat de Amsterdamse korpschef Weiten betreft is dit fraudeteam een eerste stap op weg naar verder gaande maatregelen. „Iemand die zich bij de gemeente inschrijft, moet door alle registers worden ge haald: u bent van harte welkom, maar betaalt u dan wel eerst die be lastingschuld en de openstaande boetes? Ik vind dat alle overheids diensten in eikaars computers moe ten kunnen kijken." In Nederland worden jaarlijks circa 70.000 identiteitsbewijzen onrecht matig door anderen gebruikt. Met een misbruikt document wordt naar verwachting voor ongeveer 30.000 tot 40.000 euro gefrau deerd. Er zijn tal van voorbeelden die aan tonen hoe gemakkelijk een frau deur zijn voordeel kan doen met valse papieren of papieren van een ander. Zo is er het recente voor beeld van een Amsterdamse man wiens rekening was geplunderd door iemand die zich voor hem had uitgegeven. Het slachtoffer kreeg zijn spaargeld uiteindelijk vergoed van de bank, maar toen hij zijn oog liet vallen op een nieuw huis en een hypotheek aan vroeg, kreeg hij die niet. De onbe kende man had op zijn naam ook schulden gemaakt. Het komt zelfs voor dat iemand in het ziekenhuis verkeerd bloed toe gediend kreeg: de bloedgroep van een fraudeur die zich eerder onder zijn identiteit liet behandelen. lïïn*AN STRAATEN Opvallende feitjes over onderwijs in atlas van Noordhoff. door Monique Prins NIJMEGEN - Leraren in Nederland stemmen vaak links, vwo-leerling- en zijn het duurst en de vette hap in schoolkantines blijft populair. Zomaar een greep uit vele opmer kelijke weetjes over het onderwijs uit de De atlas van het onderwijs die gisteren is verschenen. Ter gele genheid van de naamswijziging (in Noordhoff Uitgevers) hebben de makers van de Bosatlas wetens waardigheden over het onderwijs in kaart gebracht. De atlas geeft op beeldende wijze de spreiding in het land weer van bijzonder onderwijs, schoolverla ters en scholing van de beroepsbe volking. Vooral de pagina's over docenten zijn opvallend. Zo blijkt dat meer dan 20 procent van alle leraren op de PvdA stemt. Alleen in het ho ger onderwijs is ook de WD in trek. Buikklachten worden het meest opgegeven als oorzaak van ziekte verzuim, en ook psychische klan ten (werkdruk) scoren hoog. De meeste onbevoegde leraren staan voor de klas in de grootste steden, op Amsterdam na. Den Haag spant met 23 procent de kroon. En ondanks alle aandacht voor overgewicht bij kinderen blijft de schoolkantine veel vette happen verkopen, zo blijkt uit het naslag werk. Er liggen vooral gevulde koe ken, snoep, saucijzenbroodjes en chips. Yoghurt en fruit zijn moeilij- Buikklachten worden het meest opgegeven als oorzaak van ziekteverzuim ker te krijgen. Op dit moment volgen bijna 3,8 miljoen mensen een vorm van on derwijs. Vooral het aantal studen ten aan het hoger onderwijs is de laatste vijftig jaar enorm gegroeid, tot 560.000 studenten. Sociale wetenschappen zijn popu lair, nog altijd (te) weinig studen ten voelen voor een technische op leiding. Wie kiest voor een studie op het gebied van taal en cultuur loopt het grootste risico werkloos te worden. De sector gezondheid den haag - Brommers mogen van af 1 april op de rijweg 45 kilometer per uur rijden. Op het fietspad blijft de maximumsnelheid ge handhaafd op 30 km per uur. Ska ters mogen vanaf 1 april behalve op het voetpad ook op het fiets pad, en als er geen fietspad is ook op de rijweg. Dat blijkt uit een aan tal nieuwe verkeersregels die het ministerie van Verkeer en Water staat bekend heeft gemaakt. Een andere verandering in de verkeersregels is dat automobilis ten straks geen dimlicht meer hoe ven te voeren als hun mistlamp brandt. Verder wordt het gebruik van geïmproviseerde zitplaatsen in auto's voortaan verboden. Ook in de verkeersborden komen veranderingen. Het is vanaf 1 april wettelijk geregeld dat tijdelijke ver keerstekens, bijvoorbeeld bij werk aan de weg, boven andere verkeer stekens gaan. Verder hebben de elektronische verkeersborden voortaan dezelfde betekenis als 'ge wone' borden. Als op het matrix- bord een andere maximumsnel heid staat dan op het gewone bord, geldt het bord met de laagste snelheid. biedt het beste perspectief. De meeste leerlingen die voortij dig de school verlaten wonen in de regio's Amsterdam en Rotter dam, maar omgerekend naar het aantal schoolgaanden per regio scoort de regio Breda het hoogst. De atlas geeft geen uitleg over de oorzaken hiervan. Ouders van vwo-leerlingen zijn het duurst uit. Aan onder meer schoolboeken, andere leermidde len en vrijwillige ouderbijdrage zijn zij 927 euro per jaar kwijt. Een kind in het vmbo kost 823 euro. De ontzuiling in het basisonder wijs is beperkt. Hoewel de meeste kerken leeglopen sturen ouders hun kinderen vaker naar confessio nele scholen dan te verwachten is op basis van hun levensovertui ging- Er zijn grote verschillen tussen de provincies. In Groningen en Dren the bezoekt ruim de helft van de leerlingen een openbare school, in Brabant en Limburg is dat maar één op de zes. Bijna de helft van de lesmethoden in het basisonderwijs is verouderd (ouder dan acht jaar). Vooral het materiaal voor reken- en aardrijks- kunde-onderwijs is gedateerd. NOO NEE,SCHAT. M8PIG BëN je Ni E~r. den haag - Sloopbedrijven hou den zich slecht aan de strenge re gels voor het verwijderen van as best. Toezichthouders lijken niet in staat de regels te handhaven. Dat schrijft de Algemene Rekenka mer in een rapport over samen werking tussen verschillende in stanties op de werkvloer. Bij het toezicht op asbestsanering zijn on der meer de VROM-Inspectie, de Arbeidsinspectie en de provincies betrokken, maar ze stemmen hun werk niet op elkaar af Gemeenten leeuwarden - Leeuwarden zet een nieuw wapen in in de strijd te gen uitgaanspubliek dat zich niet aan de regels houdt: een 'spreken de' camera. De gemeente liet gisteren weten dat de bewakingscamera's vanaf 12 april in bedrijf zijn. De camera's hebben een luidspre ker waarmee een agent vanuit de meldkamer mensen kan toespre ken. Op particuliere terreinen staan al dit soort camera's. laten asbestverwijdering te veel links liggen. Transport van asbest naar de stortplaats blijkt lastig te controleren. Jaarlijks gaan vierhon derd tot zevenhonderd mensen dood door asbest. George Deken, voorzitter van de Vereniging van Sloopaannemers, onderschrijft dat gemeenten wel wat beter zouden kunnen controle ren. Maar dat zou vooral nodig zijn bij een kleine groep asbestver- wijderaars. Volgens hem wordt er in de georganiseerde branche voor al op het gebied van asbestverwij dering goed en secuur gewerkt. Minister Cramer (Milieu) schrijft in een reactie dat de VROM-In- spectie de gemeenten op de huid zal zitten. Asbest in schoolgebou wen heeft de afgelopen jaren zeker tien slachtoffers geëist, bleek giste ren uit onderzoek van het radio programma De Ochtenden. Vaak gaat het om conciërges en klussen de leerkrachten, die onder houdswerk hebben verricht in ge bouwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4