'Liever komst De scouting is echt niet Colruyt dan Agrimarkt' Oldtimer Festival Axel Heemkundigen met 150 oude auto s geven boek uit Kamer Machinebedrijf weg uit hart van Biervliet 22 I Vrijdag 28 maart 2008 PZC Supers hebben volgens visie Terneuzen minder last van Belgische keten. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De eventuele vesti ging van een Colruyt supermarkt in Terneuzen heeft minder negatie ve gevolgen voor de bestaande winkels dan de opening van een Agrimarkt supermarkt. Die conclu sie staat in de Structuurvisie De tailhandel van de gemeente Ter- neuzen. Op dit moment heeft de kern Ter- neuzen al een goed supermarkt aanbod, dat ongeveer in overeen stemming is met het aantal inwo ners. Dit aanbod wordt uitgebreid met een supermarkt van 1500 vier kante meter in het in aanbouw zijnde Schuttershofproject (waar schijnlijk een C1000 winkel) en een Aldi-vestiging in de woonwijk Othene. Hiermee wordt het win kelaanbod in deze sector al groter dan op basis van het inwonertal verwacht mag worden. Er liggen echter nog twee concrete aanvragen voor het vestigen van nieuwe supermarkten. Agrimarkt wil een vestiging van ongeveer 1500 vierkante meter realiseren in de voormalige meubelzaak van Freyser, nabij de Kennedylaan- Oost. De Belgische keten Colruyt [TJ Vestiging van een Colruyt super- markt in Terneuzen heeft waar- schijnijk minder negatieve gevol gen voor de bestaande winkels dan de komst van Agrimarkt. wil ook een supermarkt van 1500 vierkante meter realiseren. Als die kans zouden zien zich te vestigen in Terneuzen, zal een sterk over aanbod ontstaan, stelt de struc tuurvisie. „Een sterk overaanbod aan super markten op één plek werkt ont wrichtend voor de huidige fijnma zige detailhandelsstructuur ten aanzien van dagelijkse goederen in de gemeente", voorspelt de nota. „Dit zal 'zwakke schakels' binnen de kern en de rest van de gemeen te treffen." Het gaat dan met name om het aanbod in de dorpen rond om Terneuzen waar een buurtsu- permarkt aanwezig is, zoals Sluis kil, Zaamslag, Philippine en Hoek. „Voorkomen moet worden dat een onevenredig groot aanbod in Ter neuzen de winstgevendheid van de supermarkten in de kleine ker nen aantast. Hierdoor komt het voortbestaan van winkels in ge vaar die bij een normaal aanbod in Terneuzen wel bestaansrecht zouden hebben." De gevolgen van overbewinkeling kunnen beperkt worden als uit breiding van het aanbod wordt in gevuld met een soort supermarkt die nu nog niet aanwezig is. Daar door kunnen nieuwe bestedingen worden aangetrokken. „In dit ver band zou de toevoeging van een Colruyt (een supermarktformule die specifiek is en binnen Neder land nog niet aanwezig) waar schijnlijk minder negatieve gevol gen hebben dan toevoeging van een Agrimarkt die qua formule sterk lijkt op Jumbo." De Lodewijkgroep in Sas van Cent maakt ai 75 jaar hutten, kampvuren en survivaltochten. De petjes zijn allang passé, maar de roodzwarte das blijft heilig. door Raymond de Frel Ze moeten het uit de boe ken en oude fotoalbums halen, maar Jelle Bron wasser en Jeroen Kegels kunnen best wat vertellen over het verleden van 'hun' scoutingver- eniging De Lodewijkgroep. Alleen verval je dan al snel in clichés. Hut ten bouwen op de hei, brood bak ken in een kampvuur... Natuurlijk hoort dat er nog altijd bij, maar het scoutingleven is tegenwoordig veel meer dan dat. „Bij veel men sen blijft dat beeld van vroeger hangen. Dat geeft enerzijds aan dat het een succesformule was en nog altijd is. Aan de andere kant is het soms vervelend dat je telkens weer moet uitleggen dat ook de scouting met zijn tijd is meege gaan. Wij zijn echt niet blijven hangen in de jaren zestig en zeven tig. De basis is nog altijd om met respect voor jouw omgeving ple zier te hebben, maar dat doen we ook met hedendaagse middelen. Een speurtocht met een GPS-sys- teem bijvoorbeeld. En bij slecht weer houden we soms een compu termiddag", vertelt bestuurslid Jeroen Kegels. Vooruit, dan toch even een stukje historie. Onderwijzer Robert de Caluwé van de lagere school in Sas 'De eigen scoutingjeugd is de beste kweekvijver voor nieuwe leidinggevenden' van Gent maakte zijn leerlingen in 1933 enthousiast voor de padvinde rij. Een jaar later verruilde hij Sas voor een rol als priester in Fin land, maar zijn geesteskind was toen al sterk genoeg om op eigen benen te staan. De in de Potten bakkerstraat gevestigde Lodewijk groep kreeg een enorme impuls in 1937, toen de Wereld Jamboree in Vogelenzang werd gehouden. Tij dens de Tweede Wereldoorlog leid de de Lodewijkgroep een sluime rend bestaan, omdat de Duitsers scoutingclubs niet duldden. Direct na de oorlog groeide het ledenaan tal tot boven de honderd. Een nieuwe stek was daarom nood zaak. Na omzwervingen werd in 1971 een plek gevonden in de ke ten van bouwers van de brug in Sas, die werden omgedoopt tot De Kwet. Daar, vlakbij de brug, huist de nu ruim zestig leden tellende groep nog altijd, sinds 1996 in een stenen gebouw. Leidinggevende Bronwasser zette in 1976 zijn eerste stappen in De Kwet. „Door al die jaren ervaring is het nu soms makkelijk om voor een activiteit eens iets uit de oude doos te toveren. Het is ook zo dat de eigen jeugd de beste kweekvij ver is voor toekomstige leidingge venden. Het probleem is en blijft in deze regio wel dat veel jongeren wegtrekken voor studies. Het is daarom lastig om leidinggevenden te vinden", aldus Bronwasser. Ergens in een kast die nauwelijks meer opengaat, heeft Bronwasser nog wel zo'n karakteristiek scou- Nationale Scoutingdag Honderden scoutinggroepen zetten morgen hun deuren wijd open tijdens de Nationale Scoutingdag. Het thema van de dag is 'Scou ting Binnenstebuiten'. Alle vere nigingen laten zien wat scou ting inhoudt. De Scoutingdag is bedoeld voor kinderen, jonge ren en ouders om kennis te ma ken met de diversiteit van scou ting. In Nederland zijn 120.000 scouts, verdeeld over 1300 groepen. Wereldwijd zijn er 32 miljoen scouts. Een indianenweekend in maart 1971. reproductie Camile Schelstraete Tijdens evenement zijn winkels open en treden bands op. AXEL - In Axel wordt op Hemel vaartsdag, donderdag 1 mei, het 22e Oldtimer Festival gehouden. Behalve zo'n 150 oldtimers en klas sieke auto's zijn er ook oude land bouwvoertuigen, trucks en brom fietsen te zien. Voor de deelne mers is er 's morgens een puzzelrit door de streek, eindigend in een m ALMANAK Nu de Polen in groten getale naar ons land komen, wilde die Zierik- zeese op haar beurt dat land ook eens gaan bekijken. Niet om er te gaan werken, maar om er een weekje vakantie door te brengen. Alleen die taal! Geen woord Pools in haar vocabulaire. Het boekje 'Wat en Hoe' moest uitkomst concours d'élégance op de Markt in Axel. De officiële opening is om 13.30 uur op het festivalterrein. De prijsuitreiking voor de verschillen de categorieën is rond 17.00 uur. Er is een curiosamarkt en de win kels en musea zijn vanaf 13.00 uur geopend. Verder zijn er optredens door Tandsjen Bei, Red Green Dixieland, de Clowns Wally en Emilio, De Pojer en Two of a Pint. Ook 's avonds zijn er live-optre dens bij de verschillende horecaza ken. Tip? redactie@pzc.nl brengen. Inde eerste plaats om lo gies te vinden. Ze streepte specifiek twee zinnetjes aan: 1. Hebt u een kamer voor mij? en 2. Mag ik hem zien? Het werd een merkwaardig gesprekje aan de balie. De hotelier begreep haar niet en keek wat geschokt. In haar verwar ring had ze de tweede vraag als eerste gesteld. Werk over leven van Jan Geensen in eind i9e-eeuwse Terneuzen. door Wout Bareman TERNEUZEN - De Heemkundige Ver eniging Terneuzen bereidt de uit gave voor van het boek Jan Geen sen, jongen van de Westkant. Het is een stukje levensverhaal van de zoon van een Terneuzense sloep roeier, de latere voorman van de bootmannen, voorloper van de huidige Verenigde Bootlieden. Bestuurslid Boudewijn Verstra eten van de heemkundigen: „Twee jaar geleden kregen we van de fa milie van Jan Geensen zijn met de hand geschreven verhalen over zijn jeugd en zijn jaren op zee. Na lezing vonden we dit zo'n belang rijke bijdrage aan de op schrift ge stelde historie van Terneuzen, dat De Heemkundige Vereniging Terneuzen bereidt de uitgave van het boek 'Jan Geensen, jongen van de Westkant' voor. Het verschijnt dit najaar. we hebben besloten de verhalen in boekvorm uit te geven. De hele zaak is nu in voorbereiding." Het is de bedoeling dat het boek wordt gepresenteerd tijdens het Vliegende Hollander Shantyfesti- val op vrijdag 5 en zaterdag 6 sep tember in het stadscentrum van Terneuzen. Tijdens de opening van dat festival en de boekpresen tatie zingt het nieuwe Terneuzen se shantykoor Zuidwest tien lied jes die Geensen in zijn verhalen heeft opgetekend. De verhalen van Jan Geensen spe len zich afin de periode 1895-1910. Hij schrijft over zijn ouders en fa milieleden, maar vooral ook over zijn jeugdjaren in het dan nog klei ne Terneuzen, waar de kinderen spelletjes als 'teur en petot' speel den en zwommen in 't Penantje en de Vluchthaven. Verstraeten: „Heel interessant is ook zijn be schrijving van de bevolking. De mannen, die veelal in de haven werkten. Hij beschrijft het alle maal tot in de kleinste details; het is alsof je een wandeling door het toenmalige stadje maakt." Op het terrein aan de Braakmanlaan komen zes nieuwe woningen. door Eugène Verstraeten BIERVLIET - De gemeente Terneu zen en Frans Vervaet B.V. uit Bier vliet zijn het eens over een ver plaatsing van het bedrijf naar het bedrijventerrein in Biervliet. Onderhandelingen met het be drijf, dat gespecialiseerd is in het vervaardigen van landbouwmachi nes, lopen al sinds 2004. Toen is gesproken over een grondprijs van 29,50 euro per vierkante meter. In middels moet er voor bedrijfs- grond al zestig euro betaald wor den, maar B en W willen toch 1,3 hectare grond aan de Haringkaker tegen de 'oude' prijs verkopen. Ze vragen de gemeenteraad daar mee in te stemmen. De bebou wing op de grond aan de Braak manlaan wordt gesloopt en gesa neerd op kosten van het bedrijf. Er is een plan gemaakt voor de bouw van zes woningen op het terrein. B en W denken dat de exploitatie van het bedrijventerrein toch nog in de plus kan worden afgesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46