Economie het buitenland zakendoen met Bos tegen verbod op spots lenen nypomeeKmarKi: toe De Nood ziet kansen voor export Een kwestie van de lange adem Smaakstoffen 'KPMG liet fraude op Openbaar Ministerie eist celstraf van bacteriën t - t t tegen ex-topman Ballast Nedam PZC Vrijdag 28 maart 2008 31 Minister: verbieden kredietreclame op televisie niet haalbaar. DEN HAAG - Minister Wouter Bos van Financiën ziet niets in een al geheel verbod van kredietreclame op tv. Niet alleen betwijfelt hij of het juridisch haalbaar is, hij zou het ook een 'slecht idee' vinden om alle reclamespotjes voor lenin gen van de buis te weren. Bos vindt dat consumenten de mo gelijkheid moeten houden om voorgelicht te worden over de kre dietmogelijkheden die er zijn, zei hij gisteren in de Tweede Kamer. Hij reageerde op een initiatiefwet waarmee het CDA wil komen om elke televisiereclame voor lenin gen te verbieden. Volgens CDA-Kamerlid Elly Blanksma leiden tv-spotjes met kredietreclame ertoe dat mensen zich te makkelijk in de schulden steken. Het CDA-voorstel kan op warme steun van SP en GroenLinks reke nen, bleek gisteren. De PvdA stelt zich afwachtend op. De WD vindt het plan betuttelend. „Men sen zijn geen kinderen", zei Ka merlid Atzo Nicolaï. De Kamer nam in de vorige kabi netsperiode al een CDA-motie aan om tv-reclame voor leningen te verbieden. Maar noch het vorige, noch het huidige kabinet wilde die uitvoeren. Volgens Bos kan een dergelijk ver bod juridisch vermoedelijk niet door de beugel, omdat het een in breuk zou betekenen op de vrij heid van meningsuiting. Boven dien kan kredietreclame via buiten landse zenders niet aan banden worden gelegd, zodat er sprake zou zijn van ongelijke behande- ling. Bos onderstreepte verder dat tegen tv-spotjes die misleidende infor matie bevatten nu al wordt opge treden met flinke boetes. Ook wil het kabinet dat er duidelijker waar schuwingen in beeld verschijnen. De werkplaats van De Nood in Middelburg. foto Lex de Meester De ambachtelijke lampen van De Nood hebben Ja pan al bereikt. Ze prijken sinds een jaar of tien in het Hol land Village, een Madurodam in het groot bij Nagasald. De produc ten van de Middelburgse fabrikant voor exclusieve verlichting hebben inmiddels ook hun weg gevonden naar België, Duitsland en Enge land. De export staat wat directeur Gard van Hoof betreft echter nog maar in de kinderschoenen. „We willen meer in het buitenland doen. Daarom gaan we naar de In ternationale Handelsdag van de Kamer van Koophandel. Daar kun nen we vast iets van opsteken." Van Hoof is ervan overtuigd dat er een internationale markt is voor de verlichting die zijn twintig me dewerkers maken. „Wij werken veel met koper, messing, brons en roestvast staal. Dat soort materia len wordt niet vaak in Vinex-wij- ken toegepast. Wel in binnenste den en bij restauratieprojecten. Er zijn maar weinig producenten zo als wij in Europa. Dat moet moge lijkheden bieden." Werknemer Prince Kunststofbouw in actie. foto Willem Mieras Zakendoen in het buiten land vergt meer dan een prima product of een wel kome dienst. „Het is vooral ook een kwestie van de lange adem", zegt Kathleen Metz van Prince Kunststofbouw in Tholen. „Je hebt niet zo maar voet aan de grond in het buitenland." Prince maakt kunststof koppelin gen en flenzen voor gas- en water leidingen en is bezig zich op Duits land en België te richten. Metz: „Dat valt niet mee. We zitten in een nogal conservatieve markt, die gewend is aan materiaal van giet ijzer. Met totaal nieuwe produc ten, zoals onze distributiebox voor aardwarmte, gaat het veel makkelij ker." Bij Prince Kunststofbouw hebben ze geleerd dat het belangrijk is je te verdiepen in de manier waarop zaken worden gedaan in het bui tenland. Metz: „In Duitsland moet je gewoon op beurzen staan. Dat is dé manier om je producten aan de man te brengen. In België komt het veel meer aan op het opbou wen van een goede relatie." GELEEN - DSM heeft een nieuw procédé ontwikkeld waarmee het maken van geur- en smaakstoffen beter, sneller, natuurlijker, niet sei zoensgebonden en goedkoper kan. Een nieuw bedrijf, Isobionics Bio technology, gaat middels dat nieu we procédé geur- en smaakstoffen op plantaardige, natuurlijke basis maken. Simpel uitgedrukt zijn nu karren vrachten sinaasappelen nodig om een klein beetje citrusgeur te ma ken. Dat is oogstgebonden en erg duur. Isobionics heeft slechts een sinaas appel nodig. De moleculen daaruit worden aan een bacterie gekop peld, in een bad van water en sui ker. Die bacteriën vermenigvuldigen zich razendsnel en leveren goed koop zeer zuivere citrusgeur. „We laten de beestjes voor ons het werk doen, in plaats van chemie", legde directeur Jos Schneiders van DSM Nederland uit. Accountantsfirma onder vuur genomen in Amerikaans rapport. SAN FRANCISCO - Accountantsfir- ma KPMG in de Verenigde Staten liet toe dat een grote Amerikaanse hypotheekverstrekker boekhoud kundige fraude pleegde en finan ciers en beleggers misleidde. Dat blijkt uit een rapport dat in op dracht van het Amerikaanse minis terie van Justitie is opgesteld over de ondergang van New Century Fi nancial, tot kort geleden de op een na grootste hypotheekverstrekker van de VS. In sommige gevallen zou KPMG PW KPMG wordt in een rapport van het Amerikaanse ministerie van Justitie beschuldigd van fraude en het misleiden van beleggers en financiers. zelfs frauduleuze praktijken die sterk afweken van de gebruikelijke accountantspraktijken hebben geïnitieerd, zo meldden Ameri kaanse media gisteren. Een woordvoerster van KPMG zei in een reactie tegen The New York Times „het zeer oneens" te zijn met de conclusies van het rapport wat betreft: de rol van het accoun- tantsbedrijf. „Wij geloven dat een objectieve herziening van de fei ten en omstandigheden onze posi tie zal bevestigen." New Century Financial ging in april vorig jaar failliet als een van de eerste grote slachtoffers van de crisis op de Amerikaanse hypotheekmarkt. De fraude zou plaats hebben gehad in 2005 en 2006. De hypotheekver strekker ging steeds verder in het verstrekken en aangaan van zeer ri sicovolle leningen en paste geen in terne controles toe op de produc ten waarmee zij actief waren. Oud-directeur van bouwbedrijf wordt verdacht van oplichting. GRONINGEN - Het Openbaar Minis terie (OM) heeft gisteren voor de rechtbank in Groningen 2,5 jaar celstraf geëist, waarvan zes maan den voorwaardelijk, tegen de ex-topman Peter F.. Hij wordt er van verdacht zijn toenmalige werk gever, bouwbedrijf Ballast Nedam, voor miljoenen euro's te hebben opgelicht. De 69-jarige ex-topman, die tot 2002 directeur was van de divisie Industrie en Toelevering van Bal last Nedam, wordt verdacht van valsheid in geschrifte van enkele facturen. Ook liet hij, samen met |W Een ex-topman van Ballast Ne- dam wordt verdacht van valsheid in geschrifte. Het OM heeft 2,5 jaar celstraf geëist, waarvan zes maanden voorwaardelijk. andere verdachten, zijn bedrijf bij overnames te duur inkopen, om het verschil tussen de werkelijke prijs en inkoopprijs in eigen zak te steken. Ballast Nedam is een civie le procedure tegen F. begonnen om het geld terug te halen. Om hoeveel geld het precies gaat, wil het bedrijf niet bekendmaken. Volgens justitie liet F. bij overna mes van bedrijven voor Ballast Ne dam de bedrijven eerst kopen j door de eveneens van fraude be- i schuldigde Ton de G.. Die ver- j kocht de bedrijven vervolgens voor veel hogere bedragen door aan Ballast Nedam en de Neder landse Cement Deelnemingsmaat schappij (NCD). Het prijsverschil werd opgestreken door F. en De G. I De strafvervolging tegen de 64-jari- - ge Ton de G. is gestaakt, vanwege J diens slechte gezondheid. Wel heeft hij volgens het OM een aan zienlijk geldbedrag aan de Belas tingdienst betaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 33