Economie Valkuilen vermijden bij H Schouwse horeca moet flink dokken voor exploitatie terras Minder zieken Hema door vragenlijst ACHT VRAGEN OVER KRASSE KNARREN Hulp van EZ bij exportambities Nedcar bouwt terreinwagens 3 0 Vrijdag 28 maart 2008 PZC Krasse knarren als dieselmotor van de Ne- derlandse economie. De vergrijzing kan ons ook wat opleveren, blijkt uit onderzoek van de Rabobank. Koesteren dus die doelgroep! Naam: Cees Lems Leeftijd: 63 jaar Woonplaats: Zierikzee Functie: gepensioneerd technicus, werkzoeken de door Marcel Modde Herkent u zich in het toekomstplaatje dat de economen schetsen? „Helemaal! Ik heb me twee maanden geleden laten inschrijven bij een technisch uitzendbureau." Wat voor werk deed u tot aan uw pensioen. „De laatste jaren zat ik op kantoor, garantiezaken afhandelen voor centri fugaal pompen. Vaak ook met contacten in de Arabische wereld en In dia. Daarvoor werkte ik voor het zelfde bedrijf in de servicedienst en was ik vaker onderweg in het buitenland dan thuis." Dat is nu dus wel genieten van een verdiende rust? „Dat ligt er aan hoe je het bekijkt. Naar mijn pensioen toegroeien, dat viel wel mee. Maar toen het eenmaal zo ver was, viel het toch behoorlijk tegen." Het spreekwoordelijke gat? „Zo ervaar ik dat wel ja. Hobby's genoeg, daar ligt het niet aan. Ik speel bij de Harmonie, fiets graag, heb -iets wat ik al heel lang wilde- accor deon leren spelen. Maar de hectiek van de dag is wél opeens weg." War mist u het meest? „De contacten." Is dat dé reden waarom u weer wilt werken? „Ja, en omdat ik de verveling voor wilde zijn. Als je je gaat vervelen, doe je op een gegeven moment niks meer, dan kom je de stoel niet meer uit. Voor je het weet ben je oud en bejaard." Wat voor soort baan zoekt u nu? „Ergens een projectje van een paar maanden en dan weer een maandje ertussenuit, lijkt me wel wat. In de buurt, het buitenland daar heb ik geen zin meer in." Doet u het ook voor het geld? „Niet per se. We kunnen het samen thuis goed rooien zo." Wat moet je doen en - zeker zo belangrijk - laten om producten en diensten in het buitenland aan de man te brengen? De Kamer van Koophandel biedt volgende week de helpende hand. door Ben Jansen et buitenland is heel be langrijk voor de Zeeuw se economie. De export door ondernemingen in deze provincie levert ruim 6 mil jard euro op. Daarmee komt 43 procent van de omzet die onderne mingen in Zeeland boeken uit han del met het buitenland. Alle reden voor de Kamer van Koophandel Zuidwest-Nederland het bedrijfsleven de helpende hand te reiken. Dat gebeurt don derdag tijdens een internationale handelsdag in De Wouwse Tol bij Bergen op Zoom. Ondernemers krijgen er informatie over het in ternationaal betalingsverkeer, inter nationale overeenkomsten en BTW-kwesties bij de levering van producten en diensten in het bui tenland. Daarnaast worden aan de hand van ervaringen met zaken doen in het buitenland tips en trucs verstrekt die ertoe moeten leiden dat nieuwelingen op het ge bied van import en export niet in de valkuilen belanden die gapen in de weg naar succesvol zaken doen over de grens. Het aantal Zeeuwse bedrijven met zakelijke contacten in het buiten land zit iets onder het landelijk ge middelde, t3,2 tegen t3,9 procent. De omvang van de export is daar entegen erg hoog. Dat komt door dat bijna 78 procent van de indus triële omzet in Zeeland het resul taat is van transacties met het bui tenland. Vooral de chemie (84 pro cent), de voedings- en genotmidde- Een ondernemer die de stap over de grens wil zetten, hoeft niet per se door scha de en schande wijs te worden. Het ministerie van Economische Za ken schiet te hulp met een subsi dieregeling. Programma Starters op Buitenlandse Markten (PSB) heet die. Een ondernemer zonder exportervaring kan een bijdrage van maximaal 11.500 euro ontvan gen in de kosten van bijvoorbeeld marktonderzoek of het maken van presentatiemateriaal in de taal van het land. lenindustrie (69 procent) en de pa pier- en grafische industrie (53 pro cent) halen verhoudingsgewijs veel omzet uit de export. Ook de groothandel is met een export waarde van ongeveer 2,7 miljard euro sterk internationaal gericht. De sectoren bouw, detailhandel en dienstverlening ontplooien de minste activiteiten in het buiten land. Van alle exporteurs doet 88 procent zaken met België. Op de tweede plaats staat Duitsland met 53 procent. Frankrijk (36 procent) en het Verenigd Koninkrijk (32 procent) volgen op enige afstand. China, dat allerwege wordt be schouwd als een luilekkerland voor ondernemers, speelt maar een bescheiden rol. Van alle Zeeuwse exporteurs doet maar 5 procent zaken met dit land. Voor de import is China belangrijker. Bijna 13 procent van de goederen die Zeeuwse bedrijven invoeren, komt er vandaan. De Kamer van Koophandel gaat ervan uit dat de handel met China en andere opko mende economieën, zoals India, in de naaste toekomst verder zal toenemen. Sinds de fusie van de Kamers van Koophandel Zeeland en West-Bra bant op 1 januari is een goede ver gelijking mogelijk van de export prestaties in beide gebieden. Dan blijkt dat West-Brabantse bedrij ven meer zaken doen in het bui tenland dan Zeeuwse. Terras in centrum kost horecaondernemer bijna 2000 euro per jaar. door Joeri Wisse ZIERIKZEE - Een horecaonderne mer in de gemeente Schou- wen-Duiveland moet naar verhou ding flink dokken om 's zomers een terras te exploiteren op een toplocatie. Uit een onderzoek van het vakblad Misset Horeca naar het terrasbeleid in de centra van honderd gemeenten, neemt Schou- wen-Duiveland een zesde plaats in, net achter plaatsen als Amster dam, Maastricht en Wassenaar. De andere onderzochte Zeeuwse gemeente, Middelburg, is iets goed koper. Daar kost een terras van 25 vierkante meter dik vijftienhon derd euro, altijd nog vijfhonderd 1 euro goedkoper dan wat een terras- uitbater in Zierikzee moet betalen aan de gemeente. Ook Bergen op Zoom werd onder zocht, daar is een cafébaas ruim elf honderd euro kwijt voor een plek je in het centrum. HF! De gemeenten Schouwen-Duive- land en Middelburg brengen ho ge kosten in rekening voor het exploiteren van een terras op toplocaties, blijk uit onderzoek. Ondernemers die in Wassenaar be zoekers vanaf een terras uitzicht willen bieden op de villa's in hun gemeente, dragen liefst vijfdui zend euro af aan de gemeente. Dat is bijna twee keer zoveel als in de eerstvolgende gemeente op de lijst van honderd onderzochte plaat sen: Vlaardingen. Een terras is het goedkoopst in Coevorden: acht euro. Ook op de waddeneilanden Ameland en Ter schelling is de exploitatie van een terras goedkoop. De onderzoekers constateren dat de exploitatie voor veel gemeenten een melkkoe is. In vier jaar tijd gingen de kosten van een vergunning met dertig pro cent omhoog. De precariolasten (het bedrag dat voor elke vierkan te meter terras moet worden neer geteld) stegen in die tijd met 25 procent. Het gemiddelde bedrag is 767 euro. Wassenaar spant met 5130 euro de kroon. Sommige ge meenten heffen geen precariorech ten en zijn in de lijst van honderd gemeenten het goedkoopst. De onderzoekers constateren ver der dat steeds meer gemeenten ei sen aan de tafels en stoelen op het terras stellen. Zij staan kunststof vaak niet toe en stellen rotan of imitatierotan verplicht. Ook stimu leren gemeenten het gebruik van natuurlijke materialen als hout. SITTARD - Autofabriek Nedcar in Born heeft definitief het groene licht gekregen voor de productie van de terreinwagens Peugeot 4007 en Citroen C-Crosser. Het gaat om alle voor Europa bestem de zogenoemde SUV's van PSA, fa brikant van de merken Peugeot en Citroen. Tot nog toe werden deze auto's al leen gebouwd in de Mizushima-fa- briek van Mitsubishi Motors in Ja pan. De productie van terreinwagens voor de markt buiten Europa wordt in november verplaatst naar de Mitsubishi-fabriek in Okazaki. Nedcar is eigendom van de Japan se autobouwer. Vanaf januari 2009 zullen in Lim burg naast Mitsubishi Colts en Outlanders dus ook C-Crossers en 4007's van de band rollen. De productie in Born gaat jaarlijks rond de 30.000 Outlanders en 30.000 tereinwagens van de Franse merken opleveren. Werknemers moeten vragen beantwoorden op internet bij ziekte. AMSTERDAM - Het ziekteverzuim bij warenhuis Hema is met meer dan de helft gedaald sinds werkne mers zich ziek moeten melden via internet en daar een vragenlijst moeten invullen. Volgens gezond heidsonderzoeker Loek Dapper, be denker van het plan, komt dat door 'de psychologische drempel' die de elektronische ziekmelding opwerpt. Voorlopig gaat het om een proef bij negen vestigingen. Zieke Hema-werknemers moeten zich met een wachtwoord aanmel- Werknemers van de Hema die ziek zijn, moeten een vragenlijst op internet invullen. Voorlopig gaat het om een proef bij negen vestigingen. den op de ziekmeldingswebsite. Daar moeten ze een vragenlijst in vullen van, afhankelijk van de klachten, zes tot zestig vragen. De baas krijgt de antwoorden niet te zien, de bedrijfsarts wel. De zieke medewerker blijft: ver plicht zijn chef te bellen. Die heeft dan inmiddels de verzuimmelding al gezien, wat een goed gesprek ge makkelijker maakt. Online ziekmelden werpt volgens de bedenker een psychologische drempel op. Wie voor een koutje een dagje thuis wil blijven, be denkt zich twee keer voordat hij inlogt op de website en een hele vragenlijst moet afwerken. De vragenlijst is gebaseerd op een databank met 4500 vragen en ant woorden, die is opgebouwd door psychologen en artsen. Op grond van de antwoorden kan de be drijfsarts snel beoordelen of een patroon zichtbaar is. PZC Rolant Quist Grensoverschrijdende handel in Zuidwest-Nederland In Zeeland wordt meer geëxporteerd dan in de rest van Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 32