Zeeland Verburg staat nog met lege handen Zeeuws onderwijs wil ambachtsschool terug Familie dementerende ouderen positief over kleinschalig wonen Beter Leefmilieu wil sluiting kerncentrales m Zeeland komt in beweging LNV duurzaam? 'Al je creativiteit in een goed ontwerp leggen" CS 'Zorg voor nog betere zorg' pzc Vrijdag 28 maart 2008 I 27 Kamerleden leggen schuld mosselzaadcrisis bij ministerie. door Harmen van der Werf den haag - Minister Gerda Ver burg (CDA, landbouw) heeft de Zeeuwse mosselkwekers gisteren in een debat met de Tweede Ka mer niets extra's kunnen bieden. Zij gaf aan tot een 'zorgvuldige ba lans tussen natuurbehoud in de Waddenzee en perspectief voor de mosselsector' te willen komen, maar voordat dit tot tastbare resul taten kan leiden, is nog veel onder zoek en overleg nodig. Verburg wil zoals eerder toegezegd het al lopende onderzoek naar de effecten van mosselzaadvisserij in dieper gelegen delen van de Wad denzee 'verbreden en verdiepen'. SP-Kamerlid Hugo Polderman te kende direct aan dat dit niet ten koste mag gaan van de zorgvuldig heid. „Anders wordt een mossel zaadvergunning weer vernietigd door de Raad van State zoals eind februari." Die uitspraak van februa- GerechtsDeufwaorc/ersKantoor Zeeland Uit een exploot van kandidaat-deurwaarder M.Weertman d.d. 20-03-2008 blijkt, dat t.v.v. Van den Doel, Koole.Van der Want Advocaten, gevestigd te Middelburg, aan TEUNIS ARIE GOUWENS, geboren 23-02-1959, zonder bekende woon- of verblijfplaats, is betekend het door de Kantonrechter te Middelburg gewezen vonnis van 25-02-2008. Bij dit exploot, waarvan T.A. Gouwens een afschrift kan krijgen op één van onderstaande adres sen, is tevens bevel gedaan tot betaling van een som geld binnen twee dagen daarna. Gerechtsdeurwaarderskantoor Zeeland Dam 2 Westsingel 132 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes ri waarbij de zaadvergunning voor het voorjaar 2006 is vernietigd, is de aanleiding voor de huidige com motie. Zeeuws CDA-Kamerlid Ad Koppejan maakte de milieuorgani satie daarover verwijten. Ze zou den zich bezondigen aan 'scherp slijperij'. „Terwijl het nog onduide lijk is welke natuurdoelen voor de Waddenzee gaan gelden", legde Koppejan de schuld ook bij het mi nisterie van Landbouw. Ernst Cra mer (Christenunie) en Polderman (SP) deden dat nog nadrukkelijker. Ze verbonden er met minister Ver burg de conclusie aan dat er snel duidelijkheid moet komen over de natuurdoelstellingen. Dat gaat ze ker een jaar duren. Wat dit op termijn voor Zeeuwse mosselkwekers zal betekenen, is volstrekt ongewis. Verburg wil de mosselsector en de natuurorganisa ties bij het proces betrokken hou- Kamerdebat over mosselkweek levert geen tastbare resultaten op. Minister Verburg wijst finan ciële regeling af, want huidige si tuatie is 'ondernemersrisico'. den. Sicko Heidoorn, burgemees ter van Assen, krijgt als bemidde laar een zwaardere rol. Dat moet er voor dit voorjaar toe leiden dat er voor onderzoek beperkt op mos selzaad mag worden gevist. Over de najaarsvisserij dit jaar was Ver burg minder hoopvol dan eerder. De Raad van State moet nog oor delen over mosselzaadvisserij in het najaar van 2006. SGP, WD en Christenunie dron gen aan op een financiële over bruggingsregeling voor dit jaar. De Partij voor de Dieren had het over een warme sanering. Verburg wil de daar niet van weten en noemde de huidige situatie ondernemersri sico. Mosselbestuurder Wout van den Berg was na afloop onthutst. „Wij zijn geen donder opgescho ten. Wij staan er zelfs slechter voor dan de mechanische kokkel visserij die nog een uitkoopsom kreeg." Manon Tentij van Vogelbe scherming liet in een reactie we ten niet uit te zijn op de onder gang van de mosselsector. „Het gaat ons niet om de mosselsector, maar om de natuur." vlissingen - Meer dan driedui zend Zeeuwen hebben zich aange meld voor de actie 'Heel Neder land Beweegt 30 minuten'. Op donderdag 3 april om 11.30 uur gaan ze een half uur wandelen, jog gen, springen of dansen. De actie is een initiatief van het Neder lands Instituut voor Sport en Be wegen (NISB) en vindt plaats in de Nationale Sportweek. Veel scho len hebben zich aangemeld. Maar er zijn ook andere initiatieven, zo als van Club Vief in Vlissingen, die met tweehonderd enthousiastelin gen aan Tai Chi, spinning, bosubal en pilates gaat doen. De initiatief nemers hopen mensen in bewe ging te krijgen en zo de leefbaar heid en gezondheid in Nederland te verbeteren. den haag - Altijd al eens het mi nisterie van Landbouw willen tes ten op duurzaamheid? Donderdag 17 april kan het. Aanmelden voor 8 april via www.jeugdraad.nl/sqss. Drie scholen hebben belangstelling getoond voor vakcolleges. door René Schrier goes - Drie Zeeuwse scholen heb ben belangstelling voor de vor ming van een zogenaamd vakcolle ge. Dat zijn Pontes, De Rede in Ter- neuzen en het ROC Zeeland. Mo menteel wordt op vijftien scholen buiten Zeeland een proef gedaan met het nieuwe vakcollege. Een vakcollege is een gezamenlijk initiatief van werkgevers in de techniek en het vmbo- en mbo. Het is een vmbo beroepsopleiding voor technisch talent die jongeren de garantie biedt dat zij op hun achttiende een vak hebben ge leerd, diploma's op zak hebben en als vakman of vakvrouw aan de slag kunnenn. De vergelijking met de oude ambachtsschool dringt zich daarbij op. Op een bijeenkomst van Zeeuw- se decanen is gisteren gediscussi eerd over de geringe belangstel ling onder jongeren voor een technische opleiding. Bnuwkunde aan HogeschooljQ^Zedend Dementerenden eerder gewend aan nieuwe woonomstandigheden. door Claudia Sondervan middelburg - Dementerende ouderen voelen zich beter als zij in een kleine groep in een huis wo nen en verzorgd worden dan in een instelling. Dat vinden ruim vierhonderd fa milieleden van cliënten van Stich ting Voor Regionale Zorgverlening (SVRZ) in Middelburg. SVRZ liet bureau Cliënt en Kwali teit onderzoek doen bij betrokken families naar de beleving van wel zijn en zorg voor hun dementeren de. In groepswoningen hebben tot zes dementerende cliënten ieder een eigen zit/slaapkamer en badkamer. Er is een gemeenschappelijke woonkamer en een kleuken, waar verzorgenden en bewoners zelf maaltijden klaarmaken. Bewoners worden ook betrokken bij huis houdelijke taken als wassen en strijken. Dementerenden voelen zich be ter in kleinschalige groepswonin gen dan in instellingen, blijkt uit een onderzoek onder 400 familie leden van dementerenden. Nieuwkomers worden in zo'n huis beter opgevangen dan op een afde ling in een instelling, vinden fami lieleden van bewoners. De gewen ning gaat er makkelijker, temeer er voor bewoners meer ruimte is voor eigen bezittingen. De verzor genden zijn attent naar cliënten en hun spullen. Bezoekende fami lie heeft goed contact met de ver zorgenden en voelt zich welkom, komt uit het onderzoek naar vo ren. Uit eerder onderzoek door het Trimbos-instituut bleek dat mede werkers in kleinschalige voorzie ningen tevredener zijn over hun werk. SVRZ heeft in Zeeland acht grotere instellingen en 47 groeps woningen. In de komende twee jaar worden daar 35 groepswoningen bijge bouwd. Dit jaar komen er vijftien groepswoningen bij. Voor 2009 staat de bouw van twintig klein schalige groepswoningen op sta pel. SVRZ levert daarnaast zorg in twaalf woonzorgcentra. In de grote instellinggebouwen zegt SVRZ de zorg voor demente renden zo kleinschalig mogelijk in te richten. Op de afdelingen heb ben groepen van vijftien bewo ners een gemeenschappelijke woon- en eetkamer waar samen gegeten wordt. Op de vierde Zeeuwse decanendag die gisteren in Goes werd gehou den, vroeg Koos de Vos van de Eco nomische Impuls Zeeland aan dacht voor dit initiatief. Het kan volgens hem een bijdrage zijn om meer jongeren de techniek in te krijgen. Ter illustratie werd op de bijeenkomst gesignaleerd dat zich vorig jaar 650 gegadigden voor een ClOS-opleiding hadden aange meld en slechts vijftien voor alle technische opleidingen van het ROC Zeeland samen. Toine Huijsmans, directeur van het ROC Westerschelde, spoorde de Hogeschool Zeeland aan meer een hbo-gevoel in Zeeland te creë ren. Dat is er volgens hem niet. Als voorbeeld wees hij op het succes van de propedeuse-opleiding in Temeuzen. Daardoor blijven jonge ren wel in Zeeland hangen, gaf Huijsmans aan. Ook zou de HZ, met het bedrijfsleven, meer aan dacht moeten besteden aan duale opleidingen. Hij voegde er aan toe dat energie gestoken moet worden in mbo'ers en havo'ers, omdat die nog overgehaald kunnen worden hun studie in Zeeland voort te zet- Verpleegkunde aan HogeschoolZeeland -CESSGHC» www.hz.nl Milieuorganisatie wijst nieuwe studie regering Leterme resoluut af. door Wout Bareman doel - De Belgische Bond Beter Leefmilieu (BBL) protesteert tegen het besluit van de regering Leter me opnieuw een studie te laten verrichten naar de sluiting van de kerncentrales in Doel (vier) en Ti- hange (drie). De eerste drie centra les zouden in 2015 dicht moeten, maar dat besluit - dat dateert uit de tijd dat de partij Groen! nog deel uitmaakte van de regering Verhofstadt - staat nu ter discus sie. De discussie is weer hoog opge laaid, zeker nadat uit onderzoek is gebleken dat er onvoldoende alter natieven voorhanden zijn. De be langrijkste stroomleverancier Elec- trabel, beheerder van beide kern centraleparken, is voorstander van handhaving van kernenergie en blijft investeren in de huidige cen trales. In Doel, net over de grens, wordt alleen dit jaar al 73 miljoen euro uitgetrokken voor modernise ring van de installaties en volgend jaar nog eens 128 miljoen. De BBL vindt dat de regering nu snel de knoop moet doorhakken. Energiespecialist Bram Claeys van BBL: „Na vier jaar non-beleid van de vorige regering moet nu werk gemaakt worden van alternatieve energiebronnen. De offsho re-windmolenparken moeten wor den geïntegreerd in het elektrici teitsnet." Claeys wijst een nieuwe studie, die twee jaar vergt, reso luut van de hand. „Wachten tot 2009 zou blijk geven van een ge brek aan politieke verantwoorde lijkheid." Er kan beter gestudeerd worden op alternatieve energie bronnen, oordeelt BBL. fWI Sluiting van de eerste drie van de zeven kerncentrales in Doel en Tihange staat ter discussie. BBL pleit voor een studie naar al ternatieve energiebronnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 29