Cwitatir 'Muziek ook mooi om naar te kijken' Improviseren als een tweede natuur Bief op album Counting Crows Rita Reys luidt Jazzfestival in Vijf orkesten op Hafabra-festival Pianist Co in De Mythe Goes 1 6 Vrijdag 28 maart 2008 PZC Kingfisher Sky, met vooraan zangeres Judith Rijnveld. Band Kingfisher Sky geeft morgen concert in Brogum Zierikzee. door Gijs Kamphuis zierikzee - We schrijven het jaar 2001. Metalband Within Tempta tion brengt het album Mother Earth uit en breekt definitief door bij het grote publiek. Op hetzelfde moment verlaat drummer Ivar de Graaf de band om zijn eigen muzi kale weg te kiezen. Na wat om zwervingen richt hij met zangeres Judith Rijnveld in 2006 Kingfisher Sky op. Vorig jaar oktober zag het debuutalbum van de groep, Hall way of dreams, het levenslicht. Morgen doet de formatie Zeeland aan. Amerikaans powertrio Stinking Lizavita treedt op in 't Beest in Goes. door Mischa Beckers goes - Stinking Lizaveta is een in strumentaal powertrio uit Philadel phia. De bandnaam is gebaseerd op De gebroeders Karamazov, een roman van de Russische schrijver Fjodor Dostojevski. Zondag speelt het gezelschap in 't Beest in Goes. Lizaveta Smerdjasjtsjaja, ofwel Stinkend Liesje, is de 20-jarige on aangepaste, verwilderde vrouw in de roman die door de straten van de stad zwierf Gitarist Yanni Pa- padopoulos verklaart: „Lizaveta staat voor een ongetemde aard. Net als zij is onze muziek niet-ver- baal. Ik heb het gevoel dat wij on ze nummers niet schrijven maar eerder ontdekken. Ze wachten om gekanaliseerd te worden en wij ge ven ze weer met onze gecombi neerde energie." Stinking Lizaveta bestaat naast Yanni Papadopoulos uit Alexi Pa- padopoulos op elektrische contra- Kingfisher Sky kende een vliegen de start door na een demo van ze ven nummers al een platencon tract te bemachtigen. De muziek critici zijn ronduit lovend over de band, die muzikaal uit een heel an der vaatje tapt dan de achtergrond van De Graaf doet vermoeden. Het basisgeluid van de groep is ste vig, mede doordat basgitarist Eric Hoogendoorn ook uit de metal- hoek komt. Maar door de vele an dere muzikale invloeden zoals folk, soul en pop hebben de Hage naren een eigen geluid ontwik keld. „We wilden een compleet nieuwe stijl ontwikkelen, minder echte metal", vertelt Judith Rijnveld. Zij heeft een conservatoriumachter grond maar kan ook met ballet en bas en Cheshire Augusta op drums. Het trio is al zo'n vijftien jaar actief, bijna continu op tour nee en bracht vijf albums uit waar van de laatste, Scream Of The Iron Iconoclast, dateert van 2007. De band is duidelijk schatplichtig aan de Amerikaanse (post)hardco- re punkbands. Interessant is het ge bruik van een contrabas die Alexi traditioneel met de vingers be speelt of met de strijkstok en niet zelden voorziet van extreme effec ten. De doorgaans stevige num mers gaan uit van gitaarriffs. Yan- ni's inventieve gebruik van onge bruikelijke akkoorden of akkoord overgangen en bijvoorbeeld oriën taalse toonladders doet soms den ken aan experimentele gitaristen zoals Frank Zappa. „Indirect voelen we Zappa's in vloed. Echter, ik sta niet heel dicht bij zijn muziek. Eerder groeide ik op met The Obsessed, Black Flag en The Bad Brains. Tegenwoordig ben ik helemaal weg van ]imi Hen- drix." De band zelf vindt doom-jazz een goede beschrijving van de muziek theater uit de voeten. In de num mers met een duidelijke verhaal lijn acteert ze ook echt. Ze vindt dat bezoekers van een Kingfisher Sky-show niet een band moeten zien die alleen zijn nummers af draait, maar juist wat theatraler te werk gaat. „Het moet mooi zijn om naar te kijken." De bandnaam is ook bedacht door 'We wilden een compleet nieuwe stijl ontwikkelen, minder echte metal' Rijnveld. Ze is gefascineerd door surrealistische schilderkunst en wilde dat in de naam van de groep naar voren laten komen. Kingfis- die ze maken. „Doom is eigenlijk een muzikaal gevoel. Het ontstond toen rockbands de blues gingen ge bruiken en de shuffle daarin ver vingen door een meer recht- toe-rechtaan beat. Blues komt niet per definitie overeen met treurig en dat geldt ook voor doom en pes simistisch." „Bijvoorbeeld Bachs mis in B-mi neur heeft voor mij een doomge- 'lk heb het gevoel dat wij onze nummers niet schrijven maar eerder ontdekken' voel. Immers, daar kan ik net zo makkelijk op headbangen. Daar naast houden we er van om te im proviseren binnen akkoordstructu ren en toonsoorten. Dat namen we over uit jazz. Voor mij is impro visatie een essentieel onderdeel van rock en dus zorgen wij er voor dat we genoeg bewegingsruimte voor onszelf creëren." Stinking Lizaveta heeft een brede muzikale interesse. Zo luistert de her is het Engelse woord voor ijs vogel. Het beeld van een lucht vol van deze vogels leek haar erg mooi. In de ogen van Rijnveld is de ijsvogel een pittig beestje dat qua karakter goed bij de stijl van het zestal past. Ze stelt zich bescheiden op als het gaat om bezoekersaantallen. Rijn veld vindt dat ze bij wijze van spre ken blij mag zijn als er morgen één iemand komt kijken. Hoewel ze niet bang is dat dat ook zal ge beuren. Ze is ook erg te spreken over het voorprogramma, de Zeeuwse groep La Ventura. „Een goede band en ook erg vriendelij ke mensen." CV Kingfisher Sky en La Ventura, mor- gen in Brogum, Zierikzee, 21.30 u. band veel naar klassieke muziek, maar ook naar muziek uit bijvoor beeld het Midden-Oosten. Gitarist Yanni speelt zelfs in een buikdans groep, Gypsy Hands, om zo zijn rockvocabulaire uit te breiden. Het bijna continue toeren heeft van Stinking Lizaveta een geoliede machine gemaakt. Nummers heb ben veel wisselingen in riffs en the ma's en Augusta drumt er niet zel den een complexe polyritmische partij onder. „Nadat je een num mer meer dan honderd keer hebt gespeeld, vergeet je dat het ooit be dacht is. Improviseren wordt zo een tweede natuur. We gebruiken ook geen setlijst. Dat leerden we van Fugazi. We spelen gewoon een mix van nummers van onze oude(re) cd's maar ook van een nog te verschijnen album. De num mers daarvoor zijn allemaal ge schreven. Dit jaar nog gaan we ze opnemen." Stinking Lizaveta met in het voorpro- gramma Weedeater, zondag 30 maart in Podium 't Beest in Goes. Aanvang: 15.00 uur. middelburg - Op de Nederlandse editie van Saturday nights sun- day mornings, het nieuwe album van de Counting Crows, staat als bonustrack een nummer dat sa men met Blof is opgenomen. Het is een akoestische versie van Wen nen aan september, waarvan het ori gineel is te vinden op het Blof-al- bum Umoja. Eerder, in 2004, had den ze al samen de hit Holiday in Spain. De Counting Crows geven zaterdag 28 juni een concert op de Brouwersdam tijdens de derde edi tie van Concert at Sea, waarvan Blaf mede-organistor is. Die dag speelt de Amerikaanse band ook op Rockin' Park in Nijmegen. middelburg - Rita Reys, Europe's First Lady of lazz, luidt vrijdag 9 mei het Jazzfestival in Middelburg in met een optreden in de Stads schouwburg, samen met haar trio. De inmiddels 83-jarige zangeres is nog altijd onverminderd actief De traditionele jazzkerkdienst, zondag 11 mei, wordt muzikaal ingevuld door The Brooks Tegler Swing Band met als zangeres Machteld Cambridge. Een deel van het pro gramma was al bekend, met op het Abdijplein optredens van jazz- grootheden zoals Maceo Parker, Bobby Previte, Archie Shepp, EST en Eric Vloeimans. Op zondagmid dag speelt daar The Cotton City Jazzband uit België. vlissingen - In het atrium van zorgcentrum Ter Reede in Vlissin- gen wordt morgen het Hafabra- muziekfestival gehouden. Vijf har monie-, fanfare- en brassbandor kesten presenteren zich. Het zijn Fanfare Onda uit Nieuw- en Sint Joosland onder leiding van Piet Meliefste, leugdbrassband Onda uit Middelburg onder leiding van Arian de Visser, Brassband Delta Brass Zeeland uit Veere onder lei ding van Luc Vertommen, Harmo nie EMM uit Koewacht onder lei ding van Wouter de Loose en Fan fare Veere's Genoegen onder lei ding van Bram van Overbeeke. Het festival duurt van 12.45 uur tot circa 17.00 uur. Toegang is gratis. goes - Het Zeeuwse pianoduo Pia nist Co verzorgt morgen in thea ter De Mythe in Goes de première van zijn programma Sferen aan het klavier. Op twee vleugels brengen Adriaan de Man en Erik Hoogen- boom een mix van pop, jazz en klassiek ten gehore. Zij spelen on der meer een bewerking van het Zeeuwse volkslied, diverse klassie ke composities, een muzikale dia loog tussen Bach en de Beatles maar ook eigen nummers zoals Just for Sandra en Zeeuwse storm. Tussendoor geven de pianisten toe lichting op de gespeelde stukken. Het concert begint morgenavond om 20.15 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 16