Meningen Bedrijven zwijgen over toestand China OOO 1 2 Vrijdag 28 maart 2008 PZC LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Asfalt Van de week werd weer een nieuw idee op de rode loper van de vooruitgang uitgerold door de heer Muschter, voorzitter van de stadsraad Veere. Een heel stuk bos, gelegen langs de Polredijk zou zeer snel moeten wijken voor het aan leggen van een parkeerterrein voor auto's. Terwijl genoeg land bouwgrond op geringe afstand te vinden is. Dit bos is, 61 jaar na de desastreuze inundatie van Walche ren, inmiddels een volwaardig bos geworden dat zorgt voor een be langrijke C02-opname en vormt vandaag de dag een biotoop voor allerlei planten en dieren. Daar naast biedt het ruimte aan paar denliefhebbers, wandelaars én toe risten om op plezierige wijze hun vrije tijd te besteden. Dit alles wordt ondergeschikt gemaakt aan de wens om het de bezoekers van Veere naar de zin te maken, met als excuus dat op deze manier het sluipverkeer door Zanddijk ver minderd wordt. Laten we hopen dat de stadsraad van Veere tot in keer komt en met een natuurbe- wustere oplossing komt voor hun probleem. De Tuin van Zeeland is in elk geval absoluut tegen het voorstel om bos in te wisselen voor asfalt! Jean-Marie van Isacker Bestuurslid Stichting Tuin van Zeeland Schuitvlotstraat 12, Middelburg Koopzondag 2 Ik wil mijn reactie kwijt op de in gezonden brief over de koopzon dag van 27 maart in de PZC. Ik ben zelf ondernemer die één keer per jaar een koopzondag houdt en zich daar gelukkig bij voelt. Ik denk dat er in andere branches weldegelijk koopzondagen moeten kunnen worden gehouden, mits dit op vrijwillige basis gebeurt. Per soneel mag niet hiertoe worden ge dwongen. Ik zelfben niet gelovig en respecteer ieders eigen mening hierin, mits dat wederzijds is. Ik denk dat zwaaien met Bijbel teksten niet geldt voor degenen die hier ook niets mee van doen willen hebben en dus op zondag de keuze mogen maken hoe zij die invullen. Het is niet van deze tijd om je eigen denkwijze op te leg gen aan een ander. Dit kabinet be tuttelt ons al meer dan genoeg. De een kiest er voor op zondag drie keer naar de kerk te gaan en de an der zou dan niets mogen doen? Laat ieder een leven beleven, met of zonder geloofsovertuiging, als je maar gelukkig bent. Als je niet ge lovig bent (zoals ik dus ben) is er hier op zondag werkelijk helemaal niets, maar dan ook niets, te bele ven. Gelukkig is België dichtbij. B. J. de Boer Nieuwstraat 50, Goes Bus en trein De NS zijn volgens de PZC van 26 maart redelijk tevreden. Daarom even het volgende: We hebben mijn oudste dochter dinsdagoch tend tegen acht uur naar het sta tion van Middelburg gebracht, al waar ze in de bus stapte naar Ber gen op Zoom, waar ze verder moest reizen met de trein naar En schede. Normaal is dit een reis van vier uur. Omdat de bus vlakbij Ber gen op Zoom in een file terecht kwam, kwam ze met ruim een half uur vertraging aan op het sta tion in Bergen op Zoom. Hierdoor miste ze de aansluitende trein. De verdere reis waren er nog allerlei obstakels, sneeuw op de rails, ver tragingen en daardoor gemiste aan sluitingen. Al met al kwam ze te gen 15.00 uur, zeven uur later!, aan in Enschede. Het college op de uni versiteit miste ze hierdoor. Mijn dochter was niet zo tevreden. Gek hè? Overigens ook al niet op de heenweg naar Middelburg, want in de bus, die toch geacht wordt rechtstreeks van Bergen op Zoom naar Middelburg te rijden, was ze erg verbaasd toen ze zomaar de Lange ]an en dus ook de afslag Middelburg aan haar voorbij zag gaan. De chauffeur vertelde dat ze eerst even naar Souburg gingen om een NS-medewerker thuis te brengen, die ook in die bus zat. Je kunt het toch zelf niet verzinnen, dacht ik zo. Fijn dat de NS zelf te vreden zijn, nu de reizigers nog. Heieen Houterman Vlissingsestraat 34, Middelburg Olympische sponsors De Olympische Spelen vormen een geliefd uithangbord voor Nederlandse bedrijven. De ontwikkeling van NOC/NSF sponsorgelden in miljoenen euro's. 1,5 1992- 1996 4 2000 1L NOC*NSF 2000- 20041 2004- 2008, 20 38 Sponsors van de Spelen zwijgen in debat over mensenrechten China. door Sal Stam Augustus 2008. In het Hol land Heineken House in Peking heerst een uitgela ten stemming. Zwemster Marleen Veldhuis heeft Olympisch goud veroverd en wordt op het podium trots geflankeerd door Erica Terps tra. De aanwezigen zetten met het glas in de hand het Wilhelmus in. Gezellig moet het worden, daar in Peking, als daar over ruim 130 da gen de Spelen beginnen. Maar in de aanloop naar het evenement sloeg de stemming. De aandacht is verlegd naar Tibet, waar een op stand gaande is en de mensenrech ten in China volop ter discussie. China beloofde beterschap rond de mensenrechten toen het de Spe len in 2001 kreeg toegewezen. Maar sindsdien is er bar weinig veranderd, stelt Amnesty Interna tional. In de discussie over de mensen rechtensituatie kunnen bedrijven die in China actief zijn, of zich als sponsor of leverancier aan de Spe len hebben verbonden, niet bui ten schot blijven, vindt Amnesty. Nederlandse bedrijven lopen intus sen op eieren. Akzo, dat het Olym pisch Stadion van een laag verf voorziet, benadrukt 'dat de econo mische groei in China voor meer openheid en een toenemend de mocratisch bewustzijn zorgt'. Janssen-Fritsen, die de turntoestel- len aan Peking levert, houdt het bij 'geen commentaar', en voor tex tiel- en kunststoffenfabrikant Ten Cate zijn de Spelen al een gesloten boek. De kunstgrasmatten liggen er, zegt een woordvoerder. „Wij hebben netjes onze klant bediend." Daar mee is de kous af. Heineken, al sinds 1992 actief met het Holland House waar Neder landse medaillewinnaars in het zonnetje worden gezet, verwijst naar de politiek voor een discussie over mensenrechten. De woordvoerder: „Wij nemen kennis van de ontwikkelingen in China en toetsen die aan onze ei gen normen en waarden." Volgens het 'duurzaamheidsver- slag' van de brouwer erkent Hein eken 'de fundamentele huma nitaire waardigheid', net als de wereldwijd erkende mensenrech ten. Amnesty International vindt dat te vrijblijvend en wil Nederlandse 'Ondernemers lopen risico als ze zich opeens tegen China keren' bedrijven bewegen tot een uitge sproken standpunt. „Wij vinden dat het tijd wordt dat 1,4 CPD ze zich publiekelijk uitspreken over mensenrechtenschendingen", zegt medewerkster Hilke Mole naar, „Als ik hun basisprincipes lees, zijn ze gekant tegen mensen rechtenschendingen in China. Waarom hoor ik dan niks? Zij ho ren bij de weinigen die invloed kunnen aanwenden. Doe er dan wat mee, probeer het NOC tot een standpunt te bewegen." Bedrijven staan echter bij een the ma als mensenrechten voor een lastig dilemma, zegt Harry Hum mels, hoogleraar Ethiek, Organisa tie en Samenleving in Maastricht. „Nederlandse bedrijven die na ja ren investeren succesvol zijn in China, lopen risico als ze zich op eens openlijk tegen dat land keren. Dat wil niet zeggen dat die bedrij ven niets doen, al gebeurt dat mis schien achter de schermen." Een bedrijf dat zich publiekelijk uitspreekt, zet volgens Hummels niet alleen zijn eigen relatie met China op het spel, maar ook zijn positieve invloed in het land op het gebied van milieu en klimaat. Westerse bedrijven spelen een voortrekkersrol in China als het gaat om milieubewust produce ren. Sportmarketingdeskundige Frank van den Wall Bake is ervan over tuigd dat de ontwikkelingen in China in de bestuurskamers alert worden gevolgd. Het zou hem niet verbazen als hoofdsponsors als Mc Donald's het mikpunt worden van een boycot. Dat kan dan weer een kettingreactie veroorzaken onder andere betrokken bedrijven, denkt Van den Wall Bake. „Daarmee zou het bestaan van de Spelen als geheel in gevaar ko men."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12