Fitna im e knipselmap van Geert en zich blauw' G 27 mrt. 2008: Vertoning film op internet o.a.via Yusuf Altuntas Erwin Seydel Bas Plaisier Demonen PZC Vrijdag 28 maart 2008 I 1 1 )8: Grootmoefti Syrië: erantwoordelijk voor ieten'. Wilders noemt eactie 'een grote gek' 2 mrt. 2008: Protest Afghanistan. Nederlandse vlag verbrand 29 feb. 2008: Premier Balkenende vraagt Wilders na te denken over gevolgen film 5 mrt. 2008: Frankrijk biedt Nederland steun aan Het woord fitna in het Arabisch www.liveleak.com infographic: ANP Geert Wilders zoekt met zijn film de grens van het toelaatbare op, maar hij gaat niet over de grens heen. Dat zei Yusuf Altuntas van het Contactorgaan Moslims en Overheid gisteren. Hij denkt dat het gros van de moslims in Nederland kalm op de film zal reageren. „In het buitenland zal dat wellicht anders zijn." Godslasterlijk is de film volgens hem niet. „Maar wat hij met de film bedoelt te zeggen, is mij een raadsel." Massapsycholoog Erwin Seydel verwacht in Nederland geen grote onrust onder de moslims. Hij denkt dat de meeste moslims niet geschokt zijn door de beelden en dat ze de film zullen beschouwen als een karikatuur. Hij denkt wel dat er heftige reacties komen uit de Arabische wereld. „Daar is al lang veel oproer over de film. Het gaat nu niet meer over de inhoud van de film. Er is sprake van een Pavlov-reactie." Geert Wilders suggereert dat terreur het algemene beeld van de islam is en gaat eraan voorbij dat er binnen de islam een stevige discussie over de uitleg van teksten uit de Koran plaatsheeft, zegt secretaris-generaal Bas Plaisier van de Protestantse Kerk in Nederland. Wilders' film biedt volgens Plaisier 'een geweldige vertekening' van de werkelijkheid met de suggestie dat de islam Europa, dus ook Nederland, onder de voet dreigt te lopen. foto David van Dam/GPD schokkend om beelden van execu ties te zien, en om een imam te ho ren fulmineren tegen het joden dom. Maar ook die amateurbeel den zijn niet nieuw. En zij maken van Fitna geen schokkende of pro vocerende film. Godlasterend dan? Kijk, daar is de beruchte Deense cartoon met de tulband van de profeet Moham med waarin een bom met een brandend lont zit. In Fitna zit geen enkel origineel beeld, of het zou de suggestie aan het eind moe ten zijn dat het getekende hoofd van de profeet ontploft. Het blijft bij suggestie. Er is geen ontploffing te zien, wel wat knul lig vuurwerk. Wilders verklaarde gisteren meteen dat hij slechts wil zeggen 'dat de profeet Mohammed met zijn boodschap voor donder en bliksem zorgt'. Geert Wilders heeft beelden van internet geplukt die hij illustratief acht voor zijn stelling dat de islam een gevaar betekent voor de wes terse wereld. Die heeft hij in zijn digitale knipselmap gestopt en een handige jongen heeft ze voor hem aan elkaar geplakt en van begelei dende teksten voorzien. Er is een Nederlandse en een Engelstalige versie, en keurige klassieke muziek van Edvard Grieg zorgt voor de be geleiding. Dat is alles. „Een nette film", zegt Wilders zelf. Wat Fitna ook teweeg brengt, het is geen film die inhoudelijk iets nieuws toevoegt aan het debat. Want w# Wilders van de islam vindt, w«$èn we tenslotte al lang. Foto rapper in plaats van Mohammed B. DEN HAAG - De foto die Geert Wil ders toont in Fitna bij het gespro ken woord van Mohammed B. is niet van de moordenaar van Theo van Gogh. Het gaat om een foto van de Nederlands-Marokkaanse rapper Salah Edin. De rapper maakte voor zijn debuutalbum Ne derlands Grootste Nachtmerrie een foto die lijkt op de politiefoto van de moordenaar van Theo van Gogh. In juni plaatste dagblad DAG die foto al abusievelijk bij een artikel over Mohammed B.. Deense tekenaar wil zaak tegen Wilders KOPENHAGEN - De Deense car toonist Kurt Westergaard over weegt een rechtszaak tegen Geert Wilders. Aan het slot van Fitna suggereert Wilders een explosie van de tulband die Westergaard op het hoofd van profeet Moham med tekende. Westergaard zegt te gen de Deense krant Jyllands Pos ten, die zijn cartoon oorspronke lijk publiceerde, dat hij geen toe stemming heeft gegeven voor het gebruik van zijn tekening. Dood en verderf mag op website LiveLeak DEN HAAG - LiveLeak, waarop Fitna is uitgebracht, is een soort Youtu- be, een website waarop iedereen zijn filmpjes kan publiceren. Maar waar het grote Youtube geweldda dige video's weigert, heeft Liveleak daar geen problemen mee. Zo was de executie van de Iraakse dictator Sadam Hussein dé film waarmee de site bekend werd bij het grote publiek. Volgens de websitebeheer der was er geen juridische reden om Wilders' film te weigeren. 'Fitna' als lopend vuurtje de wereld over RIJSWIJK - Het bericht over het ver schijnen van Fitna ging gisteren als een lopend vuurtje de wereld over. Mediawebsites in Noord- Amerika maakten als eerste van de internationale media gewag van de film. Ook de Britse BBC meld de rap de verschijning van Fitna en gaf een biografie van Wilders. Arabische media, zowel op inter net als televisie, maakten er in de eerste uren na de verschijning wei nig tot geen woorden aan vuil. van de moskee in Vlissingen, was gisteravond niet in de gelegenheid zelf naar de film te kijken, hij ba seert zich op de nieuwsbulletins op radio en televisie. „Wat ik hoor en zie" zegt hij, „is de film niet beledigend voor mos lims. Ik vermoed dat Wilders zich op het laatste moment heeft be dacht en een veel minder schok kende film heeft gemaakt dan hij van plan was. Daarover ben ik wel opgelucht. Nederland staat in de moslimwereld goed bekend, het zou jammer zijn als één man dat imago zou beschadigen." eert Wilders weet de media handig te bespelen. In november kondigde hij aan met een film over de islam te komen. Vanaf dat moment heeft hij de spanning flink weten op te bouwen. Gezien de reputatie van de voorman van de PW bestond bij velen de vrees dat Nederlandse hulpverleners en ondernemers in islamitische landen hun leven niet meer zeker zouden zijn na het uitkomen van de film. Sinds gisteravond is de Fitna op internet te zien. In eerste reacties overheerst opluchting. Godslasterlijke beelden ontbreken. Wilders claimt met de rolprent een aanzet te willen geven tot een dialoog. Wie de zestien minuten platte anti-islampropaganda aanschouwt, zal slechts kunnen constateren dat dat nimmer de bedoeling geweest kan zijn van de maker. De islam kent - evenals het christendom - vele gezichten. Maar zelfs de geringste aanzet tot nuance ontbreekt in Fitna. Er wordt een beledigend, eendimensionaal beeld geschetst van de koran. Wilders veegt wederom nazisme en islam op een hoop. Dat kan bezwaarlijk worden geduid als een poging om tot een dialoog te komen. De film is de zoveelste poging van Wilders om Nederlanders angst in te boezemen voor de islam. Het valt te hopen dat dit totaal verwrongen portret van de islam de PW-adepten aanzet tot een dialoog met hun politieke voorman. Want nu Wilders schokkende beelden van afschuwwekkende aanslagen misbruikt om goedwillende, tolerante islamieten af te schilderen als demonen, betreedt hij een pad dat de afgelopen decennia gelukkig i meer betreden is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11