Fitna Eindelijk is het ei gelegd O Wildersfilm: uit d 'Zeeuwse moslims lach Premier: kabinet betreurt film 'Strafrechtelijk goed' 1 O I Vrijdag 28 maart 2008 PZC Kroniek van een aangekondigde film Het kabinet betreurt dat PW-leider Geert Wilders zijn film naar buiten heeft gebracht. Het is wel blij met de eer ste evenwichtige reacties uit de Ne derlandse moslimwereld. Premier Jan Peter Balkenende zei dat gisteren in een reactie op Fit na. Volgens de premier stelt de film de islam gelijk met het plegen van gruweldaden. „Wij verwerpen deze voorstelling van zaken." De film heeft geen ander doel dan het kwetsen van gevoelens, aldus de premier. De SP zegt 'niets nieuws' te heb ben gezien in de anti-Koranfilm. 'Het zijn vooral oude krantenknip sels en tv-beelden, en Wilders die weer eens generaliseert', aldus de SP in een verklaring. D66-leider Alexander Pechtold vindt de film een rellerig en ten dentieus statement. „Wilders tracht in zestien minuten een we- reldgeloof te duiden en verbindt op onnavolgbare wijze fascisme, communisme en de islam aan el kaar." De WD vindt Fitna een gemiste kans, zegt leider Mark Rutte. „Hij heeft nu een miljoenenpubliek dat hij had kunnen gebruiken voor het presenteren van oplossingen voor problemen met de radicale is lam en integratie. In plaats van iets constructiefs heeft hij oude beel den van terroristische en crimine le daden laten zien." Volgens fractievoorzitter Femke Halsema van Groenlinks voegt de film 'niets toe aan wat de afgelo pen jaren is bekendgemaakt over gewelddadig extremisme'. „Terwijl Wilders al maanden aankondigt het bewijs te gaan leveren dat de is lam fascistisch is, is hij met Fitna mislukt." SGP-leider Bas van der Vlies vindt na een eerste bezichtiging van Fit na dat PW-leider Geert Wilders in zijn anti-Koranfilm zorgvuldig heid betracht en 'niet bewust pro beert te kwetsen'. p de dag dat zijn film dan eindelijk de lucht in ging, voelde Geert Wil ders bij het opstaan 'de adrenaline, de spanning en de zenuwen' door z'n lijf gieren. „Tot in de middag wist ikzelf ook niet dat Fitna online zou gaan", vertelt Wilders in zijn werkkamer. De tv staat aan, het gaat over de film. Voor de deur - die sinds gisteren alleen nog via een drukknop geo pend kan worden - staan lijfwach ten. De hele dag al heerste in de werk vertrekken van de Partij voor de Vrijheid in de Tweede Kamer ner vositeit. Wilders: „Toen het één minuut voor zeven was en de film online kwam, was ik enorm opge lucht. Eindelijk was het ei gelegd. Op het laatste moment had er nog wat fout kunnen gaan." Geruchten dat Fitna online zou gaan, kwamen rond half zeven gis teravond naar buiten. In de namid dag had Wilders de Nationaal Coördinator Terreurbestrijding (NCTb) ingelicht over wat er stond te gebeuren. Wilders: „De reactie was: bedankt!" In de uren daarna werd de beveili ging rond de Tweede Kamer opge voerd: het Binnenhof werd afgeslo ten. Ook bij de PW-fractie waren In de film Fitna van Geert Wil ders is geen sprake van gods dienstdiscriminatie of aanzet ten tot haat. Strafrechtdeskundige Henny Sackers van de Radboud Universiteit in Nijmegen zei giste ren dat 'de film ook in strafrechte lijk opzicht goed geregisseerd' is. Sackers antwoordt een stellig 'nee' op de vraag of een eventuele ver volging zou slagen voor de straf rechter. En mocht het er toch ooit van komen, dan zou de vervolging stranden op (Europese) regelge ving rond de vrijheid van menings uiting, meent Sackers. Het achter elkaar zetten van frag- 's avonds meer lijfwachten aanwe zig dan gebruikelijk. Wilders zei direct veel positieve smsjes en mails te hebben ontvan gen. Rond een uur of negen zat het werk er voor hem op. „Veel spanning valt nu weg. Ik ben blij dat de mensen zien dat het een zuivere film is, dat ik nooit de be doeling heb gehad te provoceren." Vandaag staat de PW-leider de in ternationale pers te woord. En dan? „Ik heb nog geen idee." Terugkijkend was de angst voor de film Fitna van Geert Wilders over dreven, zegt arabist Hans Jansen. Moslims zullen schouderophalend reageren, verwacht hij. „Het zijn beelden die mensen al twintig keer hebben gezien. Ik denk dat het allemaal wel losloopt, moslims zijn niet gek." De vertaalde, gewelddadige Koran verzen zijn volgens Jansen correct weergegeven. „Die opdrachten staan in de Koran, en er zijn men sen die ze willen toepassen." Collega-arabist Leo Kwarten is een andere mening toegedaan. Hij ziet in de film 'een demonisering van moslims in Nederland'. De film laat allerlei beelden zien van ter reuracties in het buitenland, en trekt dan kort door de bocht een rechte lijn naar Nederland, aldus Kwarten. menten en uitspraken van ande ren vindt Sackers behoorlijk sug gestief. „Maar ik kan hem er niet op betrappen dat hij op de man speelt in plaats van op de bal." Ondanks de op het eerste gezicht weinig kwetsende film wil de Ne derlandse Islamitische Federatie het kort geding tegen Wilders van daag wel laten doorgaan. De fede ratie was van plan via de rechter voor elkaar te krijgen dat een onaf hankelijke deskundige de film vóór de première kon bekijken. De organisatie wil nog steeds dat de rechter oordeelt over eerdere uit spraken van Wilders. Geert Wilders geeft kort na het verschijnen van zijn film Fitna uitleg aan de pers. Er is geen cineast aan te pas gekomen, geen filmbedrijf en zelfs geen cameraman. Geert Wilders' Fitna is een film van zestien minuten die geheel be staat uit knip- en plakwerk. Alle beelden die de film bevat, zijn al eerder vertoond. Maar achter el kaar gezet, en voorzien van tussen teksten, maken ze heel goed duide lijk waar de angst van Wilders voor de islam op gebaseerd is. 'Deze film bevat zeer schokkende beelden', luidt de waarschuwing Film: Fitna Maker: Geert Wilders door Hetty van Rooij vooraf Schokkend? Het is steeds opnieuw schokkend om de archief beelden te zien van het tweede vliegtuig dat zich in New York in de T\vin Towers boort. Het is Zeeuwse moslims reageren op vertoning Fitna the Movie Wilders heeft zichzelf afgeser veerd. Zijn film Fitna is een enorme luchtballon, er worden al leen maar oude beelden van aan slagen geplakt en geknipt. Dat zegt Hayati Akdag, Middelburgs raads lid voor de lokale PPM (Politieke Partij Middelburg) en docent socia le studies aan de Avans Hoge school in Noord-Brabant. „Ik kan rustig zeggen", vervolgt hij, „dat 98 procent van de moslim gemeenschap zich blauw zal la chen om deze film. Laten we ho pen dat de man vanaf nu niet se rieus meer wordt genomen en ver dwijnt in de naamloosheid van de natie." Ahmed el Kharbouchi, secretaris 3 dec. 2007: TNS NIPO: 75% Nederlanders vreest gevolgen film Geert Wilders 2 jan. 2008: Doekle Terpstra lanceert tegenactie 9 jan. 2008: Koran Fitna (beproevngj 28 nov. 2007: Wilders bevestigt dat hij werkt 15 dec. 2007: Wilders politicus van het jaar 15 jan. 20 'Wilders bloedverc moefti in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10