Strijd tegen 'racebanen' in wijken Streekbrouwerijen in Moeite met de stofzuiger, een medewerker van Sluis biedt hulp Actiedag 'Handen af van de koopzondag' start in Sluis Melk 22 I Woensdag 26 maart 2008 PZC Buurtvereniging vraagt gemeente Terneuzen om maatregelen. door Wout Bareman TERNEUZEN - Bijna alle automobilis ten rijden te hard in de Bachlaan, één van de ontsluitingswegen van de Terneuzense wijk Oudelandse Hoeve. De buurtvereniging en wijkraad van de Oudelandse Hoeve en Kats- polder in Terneuzen heeft onder zoek verricht naar klachten over hardrijders in de wijken. Daaruit blijkt dat 94 procent van de auto mobilisten in de Bachlaan het gas pedaal te diep intrapt. Er zijn pieken gemeten van bijna honderd kilometer per uur. De buurtvereniging is verontrust en heeft de zaak aangekaart bij de ge meente. Het bestuur: „De Bach laan is niet de enige straat waar problemen zijn. Ook in straten waar je het niet direct zou ver wachten, wordt te hard gereden. En hier gaat het toch echt niet om doorgaande wegen, maar om der tig-kilometerwegen, waar 99 pro cent van het verkeer wijkbewo ners betreft." Daarbij gaat het vooral om de Kats- pn Onderzoek naar klachten over hardrijders maakt duidelijk dat vooral in de Bachlaan en de Van Kinsbergenlaan in Terneuzen worden gebruikt als racebaan. polder. Bewoners van die wijk zijn inmiddels een actie gestart tegen de snelheidsduivels. Ze hebben hun grieven verwoord in een brief aan de gemeente. Er wordt op ge wezen dat de Katspolder -met na me in Trompstraat, Karei Door manlaan, Van Kinsbergenlaan en Van Speijkstraat- een kinderrijke buurt is, waar de snelheidslimiet op dertig-kilometer is bepaald. Maar uit de inrichting van de wijk blijkt dat nergens. Citaat uit de brief aan de gemeente: 'Deze snel heid wordt door velen niet aange houden, maar ruimschoots over schreden.' Dat leidde al tot onge lukken en daarom wordt aange drongen op stringente maatrege len, in elk geval in de directe omge ving van de speeltuin aan de Van Kinsbergenlaan. Want: 'Het lijkt voor sommigen wel een racebaan.' Een klager wees meerdere automo bilisten op hun snelheid, maar het gros reageerde met de mededeling 'dat hij zich met zijn eigen zaken moest bemoeien.' In de brief van de bewoners wordt gewezen op de geslaagde snelheids- remmende werking van de ver keersdrempels op de Michiel de Ruytersingel. Volgens een gemeen tewoordvoerder zal duidelijker worden aangegeven dat het om een dertig-kilometerzone gaat. Ma- trixborden wijzen automobilisten op hun (te hoge) snelheid. Die re gistratie kan leiden tot extra maat regelen. Mark Rutte met campagneteam om 11.00 uur op Groote Markt. door Frank van Cooten SLUIS - WD-fractieleider Mark Rutte start zondag de landelijke ac tiedag 'Handen af van de koopzon dag' op de Groote Markt in Sluis. Op die dag rijdt een campagnebus, met onder anderen Rutte en Ka merlid Charlie Aptroot door Ne derland. De VVD organiseert de actie voor het behoud van de koopzondag in samenwerking met de Raad Neder landse Detailhandel (RND), de ZEEUWSE Die Colijnsplaatse kleuter denkt de wijsheid in pacht te hebben en soms lijkt het daar inderdaad grie zelig veel op. Regelmatig maakt ze opmerkingen die grenzen aan hoogbegaafdheid en minder bril jante ingevingen lijken slechts te wijten aan haar nog maar prille le venservaring. Desondanks heeft ze altijd haar woordje klaar. Het museum aan de Steenstraat in Hulst belicht in een wisseltentoonstelling tot 10 augustus de historie van bierbrouwerijen in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. door Harold de Puysseleijr Hoe zouden de pinten van al die verloren gega- ne brouwerijtjes toch gesmaakt hebben? Dat is een van de weinige vragen die onbeantwoord blijft na een be zoek aan de tentoonstelling over de zeventien bierbrouwerijen die Oost-Zeeuws-Vlaanderen tot de tweede helft van de twintigste eeuw rijk is geweest. Het kleine Westdorpe telde er ooit zelfs drie. De inrichters van de expositie in het Hulster museum hebben er met medewerking van nazaten van de oude brouwersfamilies en de beheerder van het museum in Westdorpe hun werk van ge maakt. In woord en beeld wordt de geschiedenis van de streekbrou werijen geschetst. Oude akten, fles jes en glazen in allerlei soorten en maten, een apparaat om de flesjes met de hand te voorzien van kroonkurken en gadgets zoals een bierthermometer. In een van de twee zalen is zelfs een gedeelte van het interieur van een café rond 1900 nagebouwd, compleet met oude tapkast. Het honderdjarig bestaan van het Hulster lavabier dit jaar vormde volgens voorzitter Piet Hageman en secretaris Eric Verstraeten van het museum De Vier Ambachten een van de aanleidingen voor de tentoonstelling. Het lavabier werd gemaakt in brou werij De Halve Maan, begin negen tiende eeuw gebouwd op de kel- dergewelfen van het Recoletten- klooster dat in 1489 gesticht werd door volgelingen van de paters Franciscanen. Het klooster stond in de binnenstad van Hulst op de plaats waar nu het 's Gravenhof plein ligt. Over de herkomst van de naam Java doen vele verhalen de ronde. Volgens een van die verhalen dankt het bier zijn naam aan de fa tale afloop van een verboden lief de, waarbij zelfs een moord in het spel was en de dader naar Java zou zijn gevlucht. consumentenbond, Vereniging Ne derlandse Gemeenten (VNG) en MKB Nederland. „Dit kabinet wil de koopzondag afschaffen. Alsof we teruggaan naar de jaren vijftig. Ook voor veel kleine ondernemers is het een ramp als dit onzalige plan doorgaat", zegt Rutte. De actiedag begint om 11.00 uur in Sluis. De ondernemers in de bel- fortstad krijgen grote problemen bij afschaffing van de koopzondag. Na Sluis gaat de campagnebus langs Rotterdam, Den Haag en Noordwijk. In Den Haag wordt de start van een landelijke handtekeningenac tie ingeluid. De enige bewaarde spullen van brouwerij De Drie Gebroeders uit Koe wacht. Charles Louis de Kerf uit Sint lan steen kreeg in 1838 toestemming van het provinciebestuur voor de oprichting van zijn brouwerij De Appel. Hij was een van de rijke boeren in de streek die op die ma nier in de periode van economi sche crisis aan risicospreiding van zijn vermogen deed. De Kerf en zijn nazaten bouwden de brouwe rij uit tot een bedrijf met acht werknemers en een jaarproductie van 2800 hectoliter bier. Een sma kelijke anekdote uit de geschiede nis van De Appel is de viering van de vijftigste verjaardag van zijn be kendste werknemer, Frans Mer- ckaert. In de volksmond stond hij beter bekend als 'Franske de Kui per'. Hij zat in de distributie en bracht het bier met paard en wa gen bij tal van café's in de streek. Zijn bazen hadden uitgerekend, dat Franske bij elk café dagelijks wel één of twee flesjes bier dronk en dat hij zo in de loop der jaren wel zo'n zeventigduizend liter bier naar binnen had gewerkt. 'Op naar de 100.000', kreeg Franske daarom te horen toen hij Abra ham zag, een opmerking die hij zelf overigens niet goed kon plaat sen. De Halve Maan en Java zijn de eni ge oude merknamen die het uitein delijk overleefd hebben, of liever gezegd opnieuw zijn gaan leven. De brouwerij van de familie Wau- ters werd een kleine twintig jaar geleden namelijk heropgericht en produceert tot op de dag van van daag ambachtelijke bieren, waaron der de (Dobbele) lava. Na de TWeede Wereldoorlog ging het snel bergafwaarts met de klei ne brouwerijen in de streek. Brou werij De Appel van de familie De Kerf uit Sint lansteen bijvoor beeld, werd door de Duitsers tij dens de oorlog vrijwel geheel ont manteld. Het koperwerk ver dween naar het oosten. Alleen de grote brouwerijen zoals Heineken, Amstel en Drie Hoefij zers hadden na de oorlog voldoen de vlees op de botten om de inves teringen voor nieuwe apparatuur te dragen. Daarnaast kochten ze tal van kleine brouwerijtjes op en sloegen zo twee vliegen in een mm Tip? redactie@pzc.nl Zo ook onlangs, toen ze haar dage lijkse beker warme melk ledigde. „Melk komt altijd uit een koe hè", zei ze, eigenlijk meer mededelend dan vragend. Maar voordat haar vader de ande re mogelijkheden kon opnoemen, had de kleuter de fout zelf al ont dekt: „O nee, soms ook uit de win kel." Huisbezoeken in Sluis zijn landelijk voorbeeld voor uitvoering WMO. door Frank van Cooten SLUIS - Het kost veel mensen moei te tegen een medewerker van de gemeente telefonisch uit te leggen dat het thuis eigenlijk niet meer zo goed gaat. Dat bijvoorbeeld het stofzuigen steeds meer moeite kost of dat het eten steeds vaker aanbrandt. Eigenlijk is huishoude lijke hulp nodig maar de hulp vraag blijft uit. De gemeente Sluis pakt het daarom anders aan. Geen telefonische indicaties meer, maar bezoek aan huis. ledereen die een beroep doet op de Wet Maatschappelijke Onder steuning (WMO) wordt thuis be zocht. Sluis is daar landelijk rede lijk uniek in. De gemeente is daar om de laatste tijd steeds te gast op symposia of andere bijeenkom sten om tekst en uitleg te geven. Zo legde wethouder Maria le Roy het Sluise WMO-verhaal onlangs nog uit in Utrecht. „Landelijk is veel waardering voor onze aanpak. Door middel van de huisbezoeken kunnen we veel be ter bepalen welke hulp de aanvra ger precies nodig heeft", aldus een woordvoerster van de gemeente. De huisbezoeken zijn onderdeel van het WMO-beleidsplan dat 'Met huisbezoeken kunnen we veel beter bepalen welke hulp nodig is' maandagavond op een bijeen komst in De Keure in Sluis wordt toegelicht. De WMO regelt overi gens niet alleen de huishoudelijke hulp, maar alle zaken die nodig zijn om 'volwaardig aan de samen leving deel te blijven nemen'. Het kan dus ook gaan om een dorps huis of een sportgelegenheid. De wet schrijft ook voor dat be langhebbenden betrokken moeten worden bij de voorbereiding van beleid over de maatschappelijke ondersteuning. Om invulling te ge ven aan deze burgerparticipatie wil de gemeente een WMO-raad in het leven roepen. Deze raad krijgt de naam Raad voor Maatschappelijke Ontwikke ling Gemeente Sluis. De raad advi seert de gemeenteraad en burge meester en wethouders gevraagd en ongevraagd over de hoofdlijnen van het WMO-beleid. De concept-verordening burgerpar ticipatie ligt van vrijdag tot en met 8 mei ter inzage op het gemeente huis. De bijeenkomst in De Keure in Sluis begint maandag om 19.30

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 62