Zeeland PZC Kerken zoeken toenadering Brugstand nu ook via mobieltje Dethon wil extra geld gemeenten ZEEUWS-VLAANDEREN 27 21 29 Van dezelfde honderden lakens Goese dakdekkers zijn de beste van hun lichting Woensdag 26 maart 2008 w* ^v<" Androgyne wezens en robuuste bouwsels in Vlissingse galerie Tip? redtern@pzc.nl Gereformeerden en hervormden Oostburg praten over eenwording. door René Hoonhorst OOSTBURC - De Hervormde Ge meente Oostburg-Zuidzande en de Gereformeerde Kerk Oostburg willen door een 'proces van toena dering' één Protestantse Gemeen te Oostburg-Zuidzande worden. De twee geloofsgemeenschappen beëindigden dik twee jaar geleden hun samenwerkingsverband als Sa men Op Weg-kerk vanwege uit eenlopende opvattingen. Vlak na de breuk is een werkgroep met le den van beide gemeenten, onder begeleiding van het provinciaal dienstencentrum van de PKN, aan de slag gegaan om de verschillen van inzicht bespreekbaar te ma ken. De activiteiten van de werk groep resulteerden in een plan van aanpak, dat vorig najaar door bei de kerkenraden is geaccepteerd als leidraad voor de toekomst. Op dit moment zijn de meeste ge meenschappelijke activiteiten weer hervat. Ook gezamenlijke ker kenraadsvergaderingen en gemeen teavonden staan dit jaar op de rol. De avonden moeten de dialoog tussen leden van beide geloofsge meenschappen verdiepen. Een commissie met leden van bei de kerkenraden heeft de opdracht een concept voor een plaatselijke regeling op te stellen. Zo'n regeling legt bindende afspraken vast voor een nieuw te vormen Protestantse |Ti Dik twee jaar geleden stopten ze hun samenwerking, maar binnen kort hopen de Gereformeerde Kerk en de Hervormde Gemeen te in Oostburg weer één te zijn. Gemeente, voor zover die niet in de kerkorde van de Protestantse Kerk in Nederland zijn geregeld. De voorzitters van beide kerkenra den zitten in de commissie die de plaatselijke regeling opstelt. Voor zitter Leen Kamphuis van de ker kenraad van de Gereformeerde Kerk Oostburg heeft goede hoop dat de commissie binnen twee jaar concreet resultaat boekt. Hij laat zich niet uit over de oorzaak van de breuk eind 2005, maar denkt wel dat de persoonlijke ver houdingen tussen de kerkbestuur ders zijn verbeterd. „Er is veel respect voor eikaars me ning." Vooruitlopend op de plaat selijke regeling heeft de Gerefor meerde Kerk er al mee ingestemd om ook doopleden toe te laten bij het avondmaal. Tot voor kort mochten bij de gereformeerden al leen de belijdende leden aanzitten aan het avondmaal. Kamphuis hoopt dat de twee ker ken begin 2010 zijn samengesmol ten. Voorzitter Henri Grünbauer van de kerkenraad van de Her vormde Gemeente Oostburg-Zuid zande is voorzichtiger en wil nog geen concrete voorspelling doen. door Paul Begijn HOEK - Weggebruikers die het slui- zencomplex van Terneuzen willen oversteken, kunnen vanaf nu ook via een sms-dienst op de hoogte worden gebracht van de actuele brugstand. Initiatiefnemers Joost de Danschut- ter en Bart Jansen ergerden zich als weggebruikers aan de onver wacht lange wachttijden tot soms wel vijftig minuten. Volgens De Danschutter is de dienst geschikt voor alle weggebruikers. „Met de al bestaande initiatieven heb je of een internetaansluiting nodig of een autoradio met RDS-ontvan- ger. Met een sms-dienst komen we ook de mensen tegemoet die niet van deze methoden gebruik kun nen maken", zegt De Danschutter. „Daarnaast biedt de service ook het voordeel dat je extra informa tie krijgt. Zo kom je niet alleen de stand van de brug te weten, maar ook, mocht de brug niet toeganke lijk zijn voor het wegverkeer, het aantal minuten dat de brug al om hoog staat en de verwachte tijd tot dat de weggebruiker er weer over heen kan rijden." Door 'info brug' naar 3010 te stu ren, word je (voor 90 cent per ont vangen bericht) binnen een paar seconden op de hoogte gehouden van de actuele brugstand. Aanzienlijk beter bedrijfsresultaat is niet voldoende. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen moeten toch extra in de beurs tasten om het werkvoorzieningschap Dethon draaiende te houden. Dat blijkt uit de aangepaste begroting voor dit jaar. Hoewel het bedrijfsresultaat van Dethon de afgelopen twee jaar aanzienlijk is verbeterd, blijkt dit onvoldoende om het voorziene te kort op de subsidies te kunnen compenseren. „Daarmee komt het belang van on ze visie en missie nog duidelijker naar voren en dat is de sociale winst van het ontwikkelen van mensen met een afstand tot de ar beidsmarkt. Dit staat boven de fi nanciële resultaten en het bedrijf is hierbij een middel en dus geen doel op zich", betoogt algemeen di recteur Edwin van den Berghen. Het uiteindelijke exploitatieresul taat wordt voor dit jaar geraamd op een negatief bedrag van onge veer 479.000 euro. Om de doelstelling van Dethon op een verantwoorde manier te kun nen blijven uitvoeren, is het bij on gewijzigd rijksbeleid volgens het dagelijks bestuur noodzakelijk dat de gemeenten met extra geld over de brug komen. „In de afgelopen jaren zijn de be schikbare reserves immers afge roomd." Daarom moet de reserve waar nodig worden aangevuld, vindt het dagelijks bestuur. GROEDE - De zeven dames lijken samen een gezel lig, ouderwets naaikransje. Maar ze maken geen kleertjes voor de missie; ze werken in een lokaal tje bij het benzinestation in Groede aan lange stroken lakens, waarmee de Nederlands hervorm de kerk van Groede vrijdag 2 mei moet worden ingepakt. Met twintig stroken van 25 bij 35 me ter moet het godshuis 'onder zeil' gaan. Voor de enorme lappenlakens zijn zo'n vijfhonderd lakens nodig, schat initiatiefneemster Willy van den Broeke. Zij deed met buurman Ruud Muusze an derhalve week geleden een oproep bij Mooi! Weer De Leeuw. Tot nu toe vonden al meer dan tweehonderd lakens hun weg naar Groede. De Stichting Restauratie en Exploitatie NH Kerk Groede wil met de inpakactie voor elkaar krijgen dat de kerk dit jaar wel voor rijkssubsidie in aan merking komt. foto Camile Schelstraete :\MWi1;W i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 61