'We worden over één kam geschoren' van gedenkplaats Vrouw zet strijd om huis voort Slechte tijden voor Thoolse Koninginnedag BPZC Woensdag 26 maart 2008 23 GroenRijk in 's-Heer Hendrikskinderen is niet blij met een radiospotje van Milieudefensie. foto Dirk-Jan Gjeltema Zeeuwse vestigingen GroenRijk niet blij met radiospotje. door Luc Oggel 's-HEER HENDRIKSKINDEREN - De Zeeuwse vestigingen van tuincen trum GroenRijk, in 's-Heer Hen drikskinderen en Middelburg, zijn niet blij met het radiospotje van Milieudefensie dat de afgelopen da gen veelvuldig te horen was. Daar in werd gesteld dat consumenten bij onder meer GroenRijk een gro te kans lopen om tuinmeubelen van 'fout hout' te kopen. „Alle ves tigingen worden onterecht over één kam geschoren." GroenRijk is een inkooporganisa tie met meer dan veertig franchi- se-vestigingen in Nederland. Eige- gen dringt erop aan bij de Slag om de Schelde meer aandacht te schenken aan de slachtoffers die op de rivier zelf zijn gevallen. Vol gens Roos worden die meestal ver geten, ten onrechte. „Men denkt wel aan wat er op het land is ge beurd maar niet aan de opvaren den en de loodsen die zijn gesneu veld. De Slag om de Schelde heeft na de bevrijding van de oevers in november '44 een enorm verleng stuk gekregen." De strijd was im mers gevoerd zodat schepen van de geallieerden veilig naar de ha- 1 hrw Achter de monumenten op de zal™ Sloedam komt een nieuw uit- dec zichtpunt over de slagvelden, brer Steun Bevrijders Walcheren is te op O spreken over de veranderingen. naar Lowie Wagenaar van Groen rijk 's-Heer Hendrikskinderen is 'om te spetteren'. „Wij hebben hier alleen maar hout met FSC-keurmerk (een certificaat voor duurzaam, goed geprodu ceerd hout), daar kiezen we be wust voor. Maar omdat alleen de naam GroenRijk in het spotje wordt genoemd, worden wij onte recht zwartgemaakt. De vestiging in Roosendaal heeft bijvoorbeeld niet eens tuinmeubelen." Bij GroenRijk Middelburg is eenzelf de geluid te horen. Wagenaar heeft het afgelopen paas weekeinde naar eigen zeggen niet gemerkt dat het spotje van invloed is geweest op de klandizie. „Ik heb er ook geen vragen over gehad. Maar het was gelukkig geen tuin- meubelweekeinde", zegt hij, doe- ven van Antwerpen konden. Roos: „De konvooivaart op de Schelde kwam toen pas goed op gang. De Duitsers probeerden dat te bemoeilijken met bombarde menten, mijnen en kleine onder zeebootjes." Hoeveel slachtoffers 'op het water' zijn gevallen, weet Roos niet. „Tus sen november '44 en mei '45 zijn 1700 schepen van Engeland naar Antwerpen gevaren. De loodsen, Zeeuwen en Belgen, hebben een belangrijke rol gespeeld in die kon vooivaart." Hij vindt daarom dat amateurhistoricus René Hoebeke uit Nieuw- en Sint Joosland, die het totale aantal slachtoffers van de Slag om de Schelde wil achter halen, de gevallenen op het water niet mag vergeten. lend op het winterse weer. Het echtpaar Kerkhove uit Kloetinge drinkt een kopje koffie in het tuin centrum. Ze hebben het spotje niet gehoord. „Maar als het zo is, moet er ander hout worden ge- 'De milieuorganisaties hebben nogal veel te vertellen tegenwoordig' bruikt. Het is alleen zo moeilijk te controleren hè. Maar de milieuor ganisaties hebben nogal veel te ver tellen tegenwoordig." In een aan alle vestigingen ver stuurde e-mail stelt GroenRijk-di- recteur Wilbert Witteman dat het bedrijf alleen samenwerkt met 'ge renommeerde leveranciers die ons hebben verzekerd dat hun artike len niet zijn gefabriceerd van ille gaal en destructief gekapt hout'. „We hebben niet de volledige re gie over wat door de vestigingen wordt ingekocht", zegt hij. „Milieu defensie zal best iets geconstateerd hebben, maar we willen daar eerst een overzicht van hebben. Dan ko men we met een officiële verkla ring." Volgens een woordvoerster van Mi lieudefensie is het radiospotje ge maakt naar aanleiding van een in spectie bij zes vestigingen. De twee Zeeuwse zaten daar niet bij. „Het is rot voor de winkels die wel goed hout hebben", erkent zij. De woordvoerster raadt GroenRijk aan om de manier waarop FSC wordt ingekocht 'intern op de agenda te zetten'. AACTEKERKE - Nely de Visser geeft niet op. Hoewel de Middelburgse rechtbank haar gisteren in het on gelijk stelde, peinst ze er niet over om haar huisje te slopen. De gemeente Veere bepaalde twee weken geleden dat de woning ge sloopt moet worden, omdat die er al jaren illegaal zou staan. Om die reden legde de gemeente haar ook een dwangsom van honderd euro per dag op. Vorige week zocht de camping houdster steun bij de Middelburg se rechtbank. Die steun kreeg ze niet, zodat ze vanaf vandaag weer verplicht is om de dwangsom te betalen, tenzij ze haar huisje sloopt. Dat laatste is ze beslist niet van plan. Het huisje staat volgens haar al sinds midden jaren vijftig op het terrein aan de Prelaatweg, Volgens de gemeente is het in de jaren zeventig uit het bestem mingsplan geschrapt en zou er ja renlang niemand in gewoond heb ben. De Visser stelt echter dat het altijd bewoond is geweest. THOLEN - Een gebrek aan vrijwilli gers lijkt de viering van Koningin nedag in Tholen-stad de nekslag te geven. Er zijn dit jaar wel festivitei ten op 30 april, maar in een zeer af geslankte vorm. „Het is steeds lasti ger om vrijwilligers te vinden", ver telt voorzitter Andy van de Velde van de stichting Stad. Hij maakt zich vooral zorgen over het gebrek aan jonge vrijwilligers. „De twintigers en dertigers. De vrijwilligers in deze groep zijn op één hand te tellen, terwijl we op Koninginnedag toch de kinderen van deze mensen vermaken." De komende Koninginnedag moe ten de Tholenaren het met minder stellen. Zo gaan de rommelmarkt van het christelijk jeugdwerk en de scouting niet door en is de tocht met versierde fietsen even eens afgelast. De spelletjes voor de kinderen gaan wel door, maar in afgeslankte vorm. IhSjP/MÓ'é Mm*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 55