Zeeland PZC Kapelle krijgt mogelijk rondweg Vreemde vogels duiken op in de Goese Schans BEVELANDEN-THOLEN 27 21 29 Vandalisme bij school in Goese Polder valt mee Melk Goese dakdekkers zijn de beste van hun lichting Woensdag 26 maart 2008 Androgyne wezens en robuuste bouwsels in Vlissingse galerie Tip? redgoes@pzc.nl College wil bepaalde verkeersstromen om de kern heen leiden. door Lilian Dominicus KAPELLE - Er komt een onderzoek naar een rondweg om Kapelle. Bur gemeester en wethouders willen 'bepaalde verkeersstromen om het dorp heen leiden'. „Het bestem mingsverkeer blijft natuurlijk wel kom, maar we willen het door gaand verkeer uit de kern hou den", verklaart wethouder Jon Her- selman (WD, financiën) in een toelichting op de Voorjaarsnota 2009-2012. Op sommige dagen is het in kleine winkelcentrum van Kapelle te druk. Dat levert parkeerproble men en verkeersopstoppingen op. Het college wil daarom de komen de jaren met een aantal maatrege len komen. De rondweg is één op lossing, een andere is het creëren van meer parkeerplekken in het centrum. „Het is een teken dat het goed gaat in Kapelle", constateert Hersel- man. Zo signaleren sommige on dernemers dat steeds meer men sen uit Goes naar Kapelle komen voor boodschappen, omdat met al le bouw- en parkeerperikelen in Goes het winkelen er niet eenvou diger op is geworden. „Dat is een beweging die wij ook constate ren", beaamt Herselman. „Zeker HRj Er moeten meer parkeerplaatsen komen in het centrum van Kapel le, vindt het gemeentebestuur. Het is de laatste jaren drukker ge worden in het winkelhart. de bewoners uit het Goese Meer. Voor hen maakt het qua tijd niet veel uit of ze naar Kapelle rijden of naar een supermarkt ergens in Goes." Het college is verder van plan be ambten in dienst te stellen die toe zien op 'de handhaving van kleine ergernissen', zoals verkeerd parke ren of hondenpoep op straat. Her selman: „Het zijn geen politieagen ten, maar ze krijgen wel de bevoeg- heid om boetes uit te delen." Het zal de komende tijd alleen maar drukker in de gemeente Ka pelle worden, met de bouw van de Zuidhoek (Annie M.G. Schmidtwijk) in Biezelinge. Bin nen nu en vijf jaar worden daar vierhonderd woningen uit de grond gestampt. Daarom zinnen burgemeester en wethouders nu op een plan voor een nieuwe ont sluiting van de wijk via Vierwe- gen. Er komt ook een fietslint tus sen de Zuidhoek en de Van der Biltlaan. Via een fiets-/voetgangers- tunnel onder het spoor worden de twee straten met elkaar verbon den. GOES - Vandalisme? „Nou, dat is nieuw voor ons", zegt huismeester Hans Blommaart van de brede school in de Goese Polder. Volgens het college van B 8c W worden er op het openbare - en dus vrij toegankelijke - schoolplein wel regelmatig vernielingen aange richt. Om de politie te kunnen laten op treden tegen hangjongeren die soms eens wat vernielen, worden bordjes met 'verboden toegang voor onbevoegden' aangebracht. Die actie verbaast Blommaart. „We hebben niet de indruk dat er nu zoveel vandalisme is bij de bre de school." Wel zorgen de jongeren voor eni ge overlast. Bijvoorbeeld door 's avonds en 's nachts laat met het nodige rumoer op huis aan te gaan, tot ongenoegen van slapen de buurtbewoners. Ook laten jongeren die een droog plekje zoeken onder het afdak bij de school, nogal wat rommel ach ter. „Je vindt nogal wat lege pak ken en flesjes drank. Ook zakjes wiet tref ik regelmatig aan, sommi ge niet eens leeg, dus ze hebben kennelijk geld zat. Maar door de bank genomen valt het allemaal wel mee", aldus Blommaart. Tip? redactie@pzc.nl Die Colijnsplaatse kleuter denkt de wijsheid in pacht te hebben en soms lijkt het daar inderdaad griezelig veel op. Regelmatig maakt ze opmerkingen die gren zen aan hoogbegaafdheid en minder briljante ingevingen lij ken slechts te wijten aan haar nog maar prille levenservaring. Desondanks heeft ze altijd haar woordje klaar. Zo ook onlangs, toen ze haar dagelijkse beker warme melk ledigde. „Melk komt altijd uit een koe hè", zei ze, eigenlijk meer mededelend dan vragend. Maar voordat haar vader de andere mogelijkheden kon opnoemen, had ze de fout zelf al ontdekt: „O nee, soms ook uit de winkel." Macabere knipoog dient een historisch verantwoord idee. door Frank Balkenende GOES - Er is iets curieus aan de hand in de Goese Schans, de wijk die moet gedijen op het havenin dustrieterrein. Vreemde vogels I houden zich er op en ze zijn nog nep ook. De laatste, spookachtige de. aanwinst vormt een galg waarop brei wee kraaien de wacht houden, op döp het kolossale promotiebord oor de Goese Schans zit een rei ger al wekenlang roerloos. Geen kunst, want het beest is van plas tic. De Goese Schans BV vond de watervogel wel een aardige manier om de waterwijk aan te prijzen. Daarna kwam een lolbroek op het idee een haan te posteren op de leuning van de Ringbrug, pal on der het bord van de Goese Schans. Zo kreeg de reiger tenminste enige aanspraak. Aan het andere eind van het ha venindustriegebied - de noordwest kant tegen het Goese Meer - is sinds tweede paasdag een serieu zer tafereel gade te slaan. Een galg met twee stroppen is nou bepaald geen uitnodiging om er te komen wonen. En dan die twee, gehurkte kraaien er bovenop... Wie The Birds van Alfred Hitchcock heeft gezien, weet waartoe zulke zwart- pakken in staat zijn. Gelukkig, bij nadere beschouwing blijken ook de kraaien van kunst stof te zijn gemaakt. Kunstenaar Jan Boer uit Wolphaartsdijk plaats te galg en kraaien op tweede paas dag. „Ik dacht, Pasen is toch een somber verhaal, met die kruisi ging. Dat kan dit wel in deze tijd." Boer heeft: er ook een bedoeling mee. In het noordwestelijke punt je, of beter nog, waar nu kanaal is, bevond zich ooit het galgenveld van Goes. Op de bekende kaart van Zacharias Roman uit 1650 is de plek waar talloze vonnissen zijn voltrokken, duidelijk te zien. Boer hoopt dat het galgenveld te rugkeert in de Goese Schans. Niet om kopers op te knopen, maar om de historie levend te houden. Dat sluit aan bij het doel oude verdedi gingsschansen te integreren in de woonwijk. Boer ziet het al voor zich: „Leuk als je aan het Galgen pad woont, of de Beulsweg." Een reiger en een haan bij de Goese Ringbrug. Nu zijn er ook nog twee kraaien neergestreken. foto's Willem Mieras, Dirk-Jan Gjeltema en Jan Boer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 53