Brouwersdam: Zealand Wethouder waarschuwt kinderen voor elke vorm van extremisme Zes bands bij Regioruis in De Pul 'Samen oud worden is geschenk' 22 Woensdag 26 maart 2008 PZC Herdenking Joodse oorlogsslachtoffers bij Zierikzees monument. door Esme Soesman zierikzee - „Houd de politiek in de gaten", waarschuwt wethouder Roel van der Wekken de leerlin gen van de Johan Louis de Jonge- school die zich gistermiddag heb ben verzameld rond het loods mo nument aan de Grachtweg in Zie rikzee, „Of het nou links is of rechts: extremisme is altijd ver keerd. Het leidt altijd tot de onder gang van de één of de ander." Het is koukleumen bij het door de Zierikzeese school geadopteerde monument. Dat maakt het nog moeilijker voor te stellen dat de Joodse inwoners van Zierikzee op 24 maart 2942 door de Duitsers uit hun huis werden geplukt en met onbekende bestemming werden af gevoerd, herinnert Van der Wek ken aan dat leed van weleer. 21 mensen kwamen om. In ieder ge val één van de afgevoerde Zierik- zeeënaren (een jongen van Van Dijk) zat op de Johan Louis de Jon- geschool. „Die is toen ook meege nomen", weet )ulio Schot uit groep 6. Die persoonlijke inkleuring haalt het verhaal van de oorlog dichter bij, ervaart schooldirecteur Debora de Bruijne. Dat is ook de reden dat de school uit 't Vrije het loods Mo nument ooit heeft geadopteerd. „Het gaat leven voor de kinderen. Leerlingen leggen witte kiezels bij het monument. foto Dirk-Jan Cjeltema Het monument is ook echt hun monument." Die adoptie valt ook bij de wethouder in de smaak. Op dat ook volgende generaties kinde ren het verhaal van de oorlog zul len horen. En zullen gedenken. De circa tachtig leerlingen doen dat dit keer wel op een heel bijzonde re manier. Geheel volgens Joodse traditie laten zij allen een witte kie zelsteen bij de herinneringszuil achter, zoals Joden dat doen bij de Wethouder Van der Wekken waarschuwt leerlingen van de Jo han Louis de Jongeschool voor extremisme tijdens de herden king bij het Joods Monument. graven van de dierbaren die ze be zoeken. Op de stenen zijn met vilt stift de namen van de leerlingen geschreven. „Mooi, juist omdat het om een Joods gebruik gaat", er kent De Bruijne. Maar ook de krans die traditiege trouw bij het monument wordt ge legd, zal dit jaar niet ontbreken. De krans wordt echter pas tijdens de 4 mei-herdenking neergelegd. De school wil de jaarlijkse herden king voortaan in februari houden in plaats van in mei, omdat veel leerlingen (en andere belangstel lenden) tijdens de officiële doden herdenking door de meivakantie afwezig zijn. Breed deelnemersveld op talentenjacht voor beginnende bands. bruinisse - Maar liefst zes bands beklimmen vrijdag het podium van jeugdsoos De Pul in Bruinisse. Daar vindt (tussen 20.00 en 23.15 uur) de tweede ronde van Regio- ruis plaats. In mei volgt de finale van deze Schouwen-Duivelandse strijd voor beginnende bands. De muzikanten komen uit Zee land of - in het geval van Soul Splinter uit Hellevoetsluis - zelfs van buiten de provinciegrenzen. So What speelt een thuiswed strijd. Deze rockband uit Bruinisse speelt vooral eigen nummers. In vloeden komen uit de metal en punkrock. So What debuteerde in november 2007 bij HooilKoorts; de Walcherse variant van Regio- ruis. Ook Grouse was eerder bij soortgelijke evenementen te beluis teren. Deze Zeeuwse band bestaat ruim drie jaar en laat zich beïnvloe den door punk, rock en emostro- mingen. De Zuid-Bevelandse for matie The Nuclear Brothers is an derhalf jaar oud en kan al bogen op een overwinning bij 2ndln- fluenz, het Borselse broertje van het jonge popevenement. The Twi sted Animals (instrumentale surf- rock, met blues en rockinvloeden) is evenmin onbekend. De band was onder meer al eens op Anywa- ve te zien. De vierkoppige forma tie Fück zingt, naar hun grote voor beeld Surrender, in het Zeeuws. Goed voor stevige rockmuziek. Soul Splinter tenslotte speelt post- hardcore. De bands laten korte sets horen. Van de ongeveer zeven tien bands die zich gedurende drie voorrondes aan publiek presente ren, mogen er een stuk of zeven door naar de finale die in mei in Brogum gehouden wordt. ■Pjj Meer informatie: k-* www.regioruis.nl. Meningen over de toekomstvisie zijn nog sterk verdeeld. door Melita Lanting scharendijke - Voor de een is de (economische) ontwikkeling van de Brouwersdam een buitenkans die gegrepen moet worden. Goed voor de werkgelegenheid en op de lange termijn de enige manier om de toeristen vast te houden. De an der ziet niets in de bouw van ho tels, vermaakcentra en overnach tingsmogelijkheden voor campers. De tegenstander wil de Brouwers dam houden zoals het nu is. Een voudig, maar goed genoeg voor de huidige doelgroep. Morgenavond beslist de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland of ze mee wil gaan in de verdere ontwikke ling van dit toeristische gebied. Het recreatiegebied Brouwersdam is onder te verdelen in een Noord zeezijde en een gebied grenzend aan het Grevelingenmeer. Beide ge bieden worden fysiek van elkaar gescheiden door de rijksweg N57. De Brouwersdam is razend popu lair bij de liefhebbers van actieve watersporten zoals kitesurfen, windsurfen en kitebuggyen. Zodra het weer het maar even toelaat, zijn de toeristen zowel in de zo mer als hartje winter op de dam te vinden. Ze komen uit binnen- en buitenland speciaal naar deze plek. Vaak met de camper of een cara van achter de auto die ook overdag gewoon meegenomen wordt. Ge makkelijk, want op die manier zijn alle voorzieningen zoals een wc en koelkast voor drankjes bij de hand. Dat wordt ook genoemd als de gro te kracht van de Brouwersdam. De auto of camper kan pal naast het strand worden geparkeerd. Geen gezeul met vliegers en surfplanken over lange duinpaden. De dam is ook populair bij duikers (Grevelin genmeer), gezinnen met kinderen en zonaanbidders en er zijn moge- Brouwersdam lijkheden voor grootschalige evene menten zoals Concert at Sea. Beide gemeenten waar de Brou wersdam onder valt (de gemeente Schouwen-Duiveland en de ge meente Goedereede) zijn over tuigd van het economisch belang van deze toeristen. Een visie die wordt onderschreven door de pro vincies Zuid-Holland en Zeeland. Voor alle duidelijkheid: het over grote deel van het gebied ligt bin nen de gemeentegrenzen van Goedereede en slechts een klein stuk valt binnen de grenzen van Schouwen-Duiveland. De uitstraling die dit recreatiege bied heeft op Schouwen-Duive land is echter vele malen groter. Veel toeristen willen ergens over nachten, benzine tanken, hun boodschappen doen of wat eten en deels zal dat op Schouwen-Dui- Zodra het weer het toelaat zijn de toeristen op het strand te vinden veland gebeuren. Om de Brouwers dam ook in de toekomst aantrekke lijk te houden én om op de korte re termijn de werkgelegenheid te stimuleren is een economische vi sie opgesteld; een schets voor de toekomst. De ideeën zoals die er nu liggen zijn ambitieus. Een hotel, meer ge organiseerd vermaak zoals een speeltuin, midgetgolf of theater, maar ook uitbreiding van de water sport (jachthaven). Daarnaast moe ten de basale voorzieningen beter worden. Toiletten bijvoorbeeld of meer mogelijkheden om wat te drinken. De gemeenteraadsleden van Schouwen-Duiveland zijn nog niet allemaal overtuigd van de noodzaak tot verbetering, maar de druk vanuit politiek en bedrijfsle ven om 'ja' te zeggen is groot. Mor genavond zal blijken of dat effect heeft gehad. Jaarlijks bezoeken nu ongeveer 300.000 dagjesmensen de Brouwersdam Na de oppepper van de dam zal dat aantal naar verwachting verveelvou digen x De opknapbeurt moet structureel driehonderd arbeidplaatsen opleve ren Er komt werk bij in de verblijfsrecreatie (hotels en toeristische attrac ties) maar ook in het ecotoerisme (excusies in het zeereservaat) Echtpaar Bazen na zestig jaar nog gelukkig met elkaar. door Marijke Vael zierikzee - „Je moet niet zo snel weg gaan bij elkaar, want overal is wel eens wat. En de meeste ruzies kunnen in bed worden opgelost." Het is een levenswijsheid van Ni co Bazen (80) en Betsie Bazen- Scherpenisse (78) uit Zierikzee. Ze zijn zestig jaar getrouwd en geluk kig met elkaar. „Het is een ge schenk dat we samen zo oud wor den. Dat is niet vanzelfsprekend. Er overlijden mensen die veel jon ger zijn dan wij," aldus Nico. De Dirkslander ontmoette zijn bruid toen hij als stoker op de Stad Zierikzee werkte: de stoom boot die indertijd tussen Zierikzee en Rotterdam voer. „De machinist nam me mee naar een dienst van het Leger des Heils in Zierikzee. Daar zag ik Betsie in het koor zin gen. Het was een mooie meid." Daarom wachtte Nico Bazen haar na afloop op straat op. „We brach- 'De meeste ruzies kunnen in bed worden opgelost' ten alle andere koorleden naar huis en liepen met zijn tweeën naar de Scheepstimmerdijk, waar Betsie woonde. Toen hadden we verkering, want het was liefde op het eerste gezicht." Het stel trouw de 24 maart 1948. „Nee, niet in de sneeuw. De zon scheen toen we naar het stadhuis liepen." Ze vestigden zich in een bovenwo ning aan de Mol, maar verhuisden later naar Nieuwerkerk, waar Nico Bazen vele jaren bij een boer werk te. „Tijdens de watersnoodramp zaten we op de nok van het dak met onze drie kinderen en een oude man die ons kwam waar schuwen." Toen het dak instortte, manoeuvreerde Bazen het gezel schap op een geïmproviseerd vlot via de bovengrondse telefoonlei dingen naar Nieuwerkerk. „Daar zijn we opgehaald met een boot." Het laatste deel van zijn werkzame leven bracht Bazen door in een Baarlandse uienfabriek waar hij af delingschef werd. Mevrouw Bazen zorgde voor het huishouden en de tien kinderen die het echtpaar Het diamanten echtpaar Bazen-Scherpenisse: „Niet klagen, maar dragen en bidden om kracht." foto Dirk-Jan Cjeltema kreeg. Eén daarvan overleed, de an deren bezochten deze week hun ouders, samen met de 21 kleinkin deren en 23 achterkleinkinderen. Op wat ouderdomskwalen na ver keert het diamanten echtpaar nog in goede gezondheid. Ze vieren hun jubileum vrijdag met een re ceptie van 15.00 tot 23.00 uur in De Veste in Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46