Zeeland Hfii De Helende Reis: baat het niet dan schaadt het niet? Ü3Al/4!/k>3/ 2-tóJiUid djüJon&t beurs PZC Woensdag 26 maart 2008 3 1 De Helende Reis in het kort De Helende Reis is de Neder landse naam voor The Jour ney, een therapie die is ontwik keld door Brandon Bays. The Journey wordt wereldwijd beoefend, en is vooral populair in de Verenigde Staten en Zuid-Afrika. Een Helende Reis kan, afhanke lijk van de verzekeraar en het aanvullende pakket, deels of zelfs geheel vergoed worden. Dan moet de therapeut wel aangesloten zijn bij de Neder landse Vereniging van Jour ney Therapeuten (NVJT). In Zeeland is de praktijk van David en Marieke Shvarts in Vlissingen aangesloten bij de NVJT. Uitgangspunt van de therapie is dat emoties je gezondheid op celniveau beïnvloeden. Meer weten over de relatie tus sen emotie en je cellen? Lees: Bruce Lipton(2007) De biologie van de overtuiging. Hoe je gedach ten je leven bepalen. Candice Pert en Nancy Mar riott (2007). Je Co(e)d voelen. Over de moleculen van emotie en de ondeelbaarheid van lichaam, ziel en geest Joyce Whiteley Hawkes (2008). Van ziel naar cel. Gene zen op celniveau. Brandon Bays, zo gaat het verhaal, had een tumor zo groot als een basketbal. Zes weken later was die verdwenen, zonder medische be handeling. Naar eigen zeggen ge nas zij zichzelf door de genezende kracht van haar eigen lichaam aan te spreken. Vervolgens ontwikkel de ze de Helende Reis, met als uit gangspunt dat emoties op celni veau in ons lichaam opgeslagen worden, en dat onverwerkte nega tieve emoties de oorzaak kunnen zijn van ziekte. „Een Helende Reis kan je van veel lichamelijke problemen afhelpen", zegt de Vlissingse therapeut Shvarts. „Klachten als rugpijn kun nen hun oorsprong hebben in emoties die in je lichaamscellen opgeslagen liggen sinds je jeugd." Ad Vingerhoets, hoogleraar klini sche gezondheidspsychologie aan de Universiteit van Tilburg, organi seerde onlangs een internationaal congres over de relatie tussen emo tie en lichamelijke gezondheid. Hij gelooft best dat een therapie als De Helende Reis lichamelijke klachten kan verminderen. „Het is duidelijk aangetoond dat het im muunsysteem positief én negatief beïnvloed kan worden door psy chologische factoren. Patiënten die veel bezoek krijgen na een opera tie herstellen bijvoorbeeld sneller dan mensen die helemaal niet be zocht worden. Ik sluit daarom niet uit dat het helpt, maar dat kan ook komen door wat we non-specifte- ke therapiefactoren noemen. Men sen voelen zich gewoon beter door alles eromheen: de aandacht, de sociale steun en hun eigen ge loof in de methode." Rob Nanninga van stichting Skep- sis, die zich verdiepte in de thera pie van Bays, gelooft echter niks van de werkzaamheid. „Als je haar letterlijk neemt, zou dat beteke nen dat je de medische weten schap niet meer nodig hebt. Dat zegt ze zelf natuurlijk niet, maar die conclusie zou je kunnen trek ken als je haar boek leest." Vingerhoets: „In het algemeen zie ik er geen kwaad in. In het ergste geval ben je goed opgeschoten door het placebo-effect. Als ie mand zodanig in een therapie gaat geloven, dat hij daardoor van ande re behandelwijzen wordt afgehou den, is dat natuurlijk heel kwalijk. Maar dat gebeurt zelden." Shvarts gelooft ook niet dat het zo'n vaart zal lopen: „Het is aanvullende the rapie. Ik adviseer iedereen die met een fysieke klacht bij mij komt om zich ook te laten behandelen door de reguliere geneeskunde." Informatieavond Helende Reis thera- pie: donderdag 27 maart donder dag 10 april, 20.00-22.00 uur. Prak tijk De Helende Reis. Emmastraat 60, Vlissingen. ®8f3® z v - gii ,/V zeeland Op 19 maart jl. vond de eerste Beursvloer Zeeland plaats. In anderhalf uur tijd zijn maar liefst 113 matches gesloten tussen maatschappelijke organisaties en bedrijven. Een geweldig resultaat, dankzij de inzet van vele mensen. Stichting Beursvloer Zeeland bedankt daarom iedereen die op wat voor manier dan ook een bijdrage heeft geleverd aan de Beursvloer. Onze speciale dank gaat uit naar de sponsoren: Provincie Zeeland Rabobank Walcheren/Noord-Beveland PriceWaterhouseCoopers Philadelphia Zorg Zeeland PZC Vedior DELTA N.V. het Gors Stichting Werkt voor Ouderen Kinderopvang Walcheren Zeeland Business l J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 33