Zeeland Een genezende tocht door je eigen lichaam aas Verkeer heeft vooral 's ochtends problemen door de gladheid VIER VRAGEN OVER Protest mosselkwekers bij begin van kreeftenseizoen in Zierikzee 30 Woensdag 26 maart 2008 PZC Nederlanders halen massaal de nieuwste ap paratuur in huis, maar de meesten hebben geen idee hoe ze werken. Dat blijkt uit on derzoek in opdracht van fabrikant Logitech. Naam: Fons de Maat Leeftijd: 51 jaar Woonplaats: Heinkenszand Functie: verkoper bij Radio Televisie Houtzager in Goes door Joeri Wisse Apparaten worden toch voorzien van een gebruiksaanwijzing? „Tja, maar dat zijn ontzettend dikke boekwerken die onbegrijpelijk zijn vertaald. De jeugd kan daar wel mee overweg, of ze zoeken zelf uit hoe een apparaat werkt. Maar ouderen raken ontmoedigd, die ontzien het om de gebruiksaanwijzing te lezen. Dat leidt tot heel trieste situaties. Als onze monteurs bijvoorbeeld een wasmachine komen installeren, zien ze wel eens dure harddisk-recorder staan die al maanden geleden elders is aangeschaft, maar waarmee nog geen minuut beeld is opgenomen." Hoe voorkomt u dat uw klanten geen raad weten met hun apparaten? „Ten eerste installeren wij tegen een kleine vergoeding alle apparatuur, zodat de mensen daar geen omkijken naar hebben. Verder hebben we voor een aantal apparaten zélf gebruiksaanwijzingen gemaakt. Die zijn niet langer dan één A4'tje. Daar staat heel begrijpelijk en stap voor stap hoe je bijvoorbeeld een programma direct opneemt of hoe je moet pro grammeren op een harddisk-recorder." Volgens het onderzoek zorgen de vele verschillende afstandsbedieningen in huis ook voor ergernissen. Herkenbaar? „Ja. Daarom verkopen én installeren wij ook heel eenvoudige afstandsbe dieningen waarmee je alleen de tv kunt in- of uitschakelen, het kanaal kunt veranderen en het volume kunt regelen. Vooral voor oudere men sen is dat genoeg. Verder kunnen universele afstandsbedieningen ook uitkomst bieden als er meerdere apparaten moeten worden bediend." Op welke doelgroep richt u zich? Vooral ouderen zijn tevreden over onze service. Dat levert veel mond-tot-mondreclame op. Jongeren kiezen toch eerder voor de zaken waar het een kwestie is van dozen schuiven. Die zijn een paar tientjes goedkoper, maar je hoeft er geen service van te verwachten." zierikzee - Mosselkwekers grijpen morgenochtend het officiële begin van het kreeftenseizoen aan om ac tie te voeren. Minister Gerda Ver burg van Landbouw is bij dit feest je in Zierikzee aanwezig. Mariska Jumelet en Corine Hoo- gerheide, vrouwen van mosselkwe kers uit Bruinisse, hebben het ini tiatief genomen. Zij vrezen het ein de van 'kerngezonde familiebedrij ven' na de vernietiging eind fe bruari van de mosselzaadvergun ning 2006 door de Raad van State. Of er nog op mosselzaad mag wor den gevist in de Waddenzee, is on gewis. Zeker dertig mosselkotters zullen minister Verburg begroeten bij de uitgang van het Zierikzeese havenkanaal, als zij de Oosterschel- de opvaart om de eerste kreeft in ontvangst te nemen. Morgenmid dag is in de Tweede Kamer een de bat over de mosselsector. Kan het zijn dat chronische rugklachten hun oorsprong vinden in een traumatische ervaring in je jeugd? Of dat terugkerende knieblessures eigenlijk komen doordat je ouders je vroeger niet genoeg steunden? Helende Reis therapeuten denken van wel. Zij geloven dat onverwerkte emoties op celniveau in je lichaam opgeslagen worden en zo lichamelijke klachten kunnen veroorzaken. door David Duijnmayer Lopend door een vlezige, ro ze omgeving, die sterk aan de binnenkant van een maag doet denken, stuit ik plots op een donkere, troebele plas water. Het ziet er onheilspellend uit, maar een stem in de verte vraagt me ernaartoe te gaan. Ik stap de plas in. Het water voelt koud aan, onprettig, en ik voel mijn lichaam verkrampen. „Kijk naar beneden, naar je schoenen", zegt de stem, „probeer je voor te stellen bij welke leeftijd dat ver krampte gevoel hoort." Een nachtmerrie? Een LSD-trip? Nee, ik zit met mijn ogen dicht in een kamer in Vlissingen. Tegen over mij zit therapeut David Shvarts. Ik onderga bij hem een Helende Reis, een nieuwe thera- pievorm die vanuit de Verenigde Staten naar Nederland is komen overwaaien. Sinds een halfjaar kan de therapie ook in Zeeland ge daan worden, bij David en Marie ke Shvarts. Een Helende Reis is een vorm van geleide visualisatie. Dat wil zeggen dat je onder bege leiding van de therapeut jezelf be paalde beelden moet zien voor te stellen. Een soort gestuurd dagdro men dus. Het idee erachter: veel lichamelij ke en emotionele problemen vin den hun oorsprong in onverwerk te negatieve emoties. Vaak gaat het dan om jeugdherinneringen, waar je jezelf niet of nauwelijks meer be wust van bent. Door deze herinneringen weer op te roepen en de bijbehorende emo ties werkelijk toe te laten, kun je ze eindelijk goed verwerken. En dan verdwijnen de klachten ook, is de theorie. „Het is als het afpellen van de la gen van een ui", heeft Shvarts me van tevoren uitgelegd. „Laag voor laag leg je de negatieve emoties af. Je beleeft ze, je sluit je er niet voor af, en vervolgens ga je verder. Als je alle emotie toelaat, gaat het op een gegeven moment voorbij. Dan komt er iets nieuws. Zo komen emotionele lagen voorbij, totdat je bij een punt komt waar je je goed voelt. Je ziet dan dat alles ont spant, als bij een baby. Dan kom je bij je kern. Daar ervaar je een vrij heid zonder beperkingen." Mijn kern, daar ben ik voorlopig nog niet. Tot mijn middel in een koude plas water doe ik mijn best het verkrampte gevoel volledig toe te laten. Dat lukt verbazingwek kend goed. Had ik in het begin nog veel moeite om de dingen die Shvarts me vroeg echt voor me te zien, nu komt het allemaal wat makkelijker. Na het verkrampen volgen nog meer emoties, hoewel in mijn geval de volgende 'lagen van de ui' niet meer zo heftig zijn als de eerste. Als ik alle lagen heb afgepeld, mag ik mij volledig ontspannen. En ja, ik ben erg opgelucht en voel een prettige tinteling in mijn lichaam. Niet zo gek misschien, na drie uur lang met mijn ogen dicht allerlei nare emoties te hebben onder gaan. Maar heb ik nu mijn kern ge vonden, ervaar ik nu een 'vrijheid zonder beperkingen'? Ach, zelf zou ik het niet zo ver woorden. Wat niet wegneemt dat het goed voelt, en dat het bijzon der prettig is om drie uur lang on gegeneerd je emoties de vrije loop te mogen laten. David en Marieke Shvarts foto Ruben Oreel Autobergers hebben twee keer zoveel te doen als normaal. door Marcel Modde goes - Verzekeraar ZLM heeft gis teren door sneeuwval en bevrie zing van het wegdek in Zeeland en Brabant zeker twee keer zoveel au tobergingen verwerkt als op een normale doordeweekse dag. Directeur Marinus Schroevers schat het aantal schadegevallen door het late winterse weer op ze ker veertig. Daaronder zitten ook de simpele 'doorglijders'. „Mensen die door de gladheid niet meer op tijd konden stoppen en daar een lantarenpaal of iets vergelijkbaars voor nodig hadden." Opvallend was volgens Schroevers het aantal meldingen van caravans die be schadigd raakten in hagelbuien. De grootste Zeeuwse verzekerings maatschappij verwerkt dagelijks ge middeld tussen de 100 tot 130 scha- demeldingen. Halverwege dinsdag middag stond die teller op 185, ver telt Schroevers. De sneeuwval zorgde in Zeeland vooral 's ochtends voor proble men. Tijdens de spits deden zich elf aanrijdingen voor, waarvan de meeste volgens de politie te wijten zijn aan gladheid. In drie gevallen was sprake van persoonlijk letsel. Op de A58 ter hoogte van Goes kwamen rond zeven uur 's och tends twee auto's met elkaar in botsing. Daarbij liep één inzitten de verwondingen op. Een uur la ter botste op de Noordweg in Ka- pelle een fietser met een bromfiet- fTI Sneeuwval en bevriezing van het wegdek hebben vooral in de och tenduren voor ovelast in het ver keer gezorgd. Ook rijexamens moesten worden uitgesteld. ser. De fietser raakte gewond aan arm en gezicht. In de Paul Kruger- straat in Vlissingen gleed een meis je onderuit en moest met de am bulance worden afgevoerd. In Zierikzee hadden vrachtwagens door sneeuwval en bevriezing van het wegdek moeite met het heuveltje bij de nieuwe rotonde in de Julianastraat. Het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) schrapte begin van de dag de eerste serie rijexamens in Mid delburg en Goes De tien gedupeer de kandidaten krijgen voor 1 april een nieuwe kans, aldus woordvoer ster Irene Heidens. Later op de dag waren de wegen schoon en veilig genoeg. Landelijk werden honderden exa mens uitgesteld. Volgens Heidens is het niet uitzonderlijk dat het CBR door het weer gedwongen wordt af te zien van de geplande rijvaardigheidsproeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 32