Zeeland Vervangend busvervoer Bouw aantal huizen in Zeeland blijft achter bij landelijke trend Een bekentenis De krant 5 weken voor 15 euro! 2 Woensdag 26 maart 2008 PZC ERNSTJAN ROZENDAAL Wie had dat ooit gedacht? Toen ik vijftien jaar geleden bij de PZC ging werken, was de mediawereld nog overzichtelijk. Journalisten van dagbladen schreven stukjes voor de krant, fotografen maakten foto's, en zelfs ra dio- en televisiejournalisten begaven zich niet in eikaars vaar water. Tegenwoordig plaatsen we foto's en filmpjes van lezers op onze site en zetten we zelf ook voorzichtig stapjes in de richting van audiovisuele journalistiek. Zo figureer ik, verstok te pennenlikker, de laatste tijd wel eens als interviewer in re portages op onze website. Ik voel me net Frits Wester. Niet dat ik nooit eerder voor de camera heb gestaan. Mijn Zeeuwse debuut maakte ik acht jaar geleden tijdens een kunst quiz van Omroep Zeeland. Mee doen was een behoorlijke gok. De vijf andere kandidaten kon den de quiz winnen, als kunst verslaggever van de PZC kon ik eigenlijk alleen maar verliezen. Aanvankelijk ging het van een leien dakje. Met een straatlengte voorsprong bereikte ik de fi nale. Daarin nam ik het op tegen de toenmalige gedeputeerde Gert de Kok. Hij toonde zich een geduchte tegenstander. Alles kwam aan op de laatste vraag: „Hoe noemen we de stijl waar in de Sint Baafs in Aardenburg is gebouwd?" Presentator Bob Lagaay was nog niet uitgesproken of ik ramde op de knop en riep: „Scheldegotiek." De prijs - een prachtige aquarel van Johnny Beerens - was voor mij. Het lijkt me goed nu te onthullen dat mij hetzelfde gebeurde als Frits Wester vier jaar later bij de Nationale Nieuwsquiz: tij dens een pauze had ik de vraag klaar zien staan op de autocue. Ik had dus alle tijd gehad om over het antwoord na te denken. Dat heet vals spelen. Maar dat de quiz nooit een vervolg kreeg en ik toch de wisseltrofee moest inleveren, vond ik ook niet eerlijk. Of noem je dat gerechtigheid? Als kunstverslaggever van de PZC kon ik alleen maar verliezen COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145,4530 AC Terneuzen, Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om r net persoonsgegevens In hel colofon trelt u nadere informatie Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl LI kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,446Ö WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Het zit NS niet mee op de eerste werkdag van de treinloze maand. Sneeuw en hagel zorgen voor extra reizigers die nu per bus moeten worden vervoerd. De bushokjes die NS vori ge week met gulle hand heeft laten plaat sen bij het station in Goes, komen goed van pas. De ha gel- en sneeuwbuien in de och tendspits deren de op hun bus wachtende reizigers niet. Knus heid verbroedert. Ook gedeputeerde George van Heukelom heeft zich even in de be schutting teruggetrokken. Als pro vinciebestuurder belast met de kwaliteit van het openbaar ver voer is hij naar Goes gekomen om met eigen ogen vast te stellen hoe het vervangend vervoer tijdens de grote beurt aan de Zeeuwse spoor lijn verloopt. De gang van zaken valt hem niet tegen. Bussen rijden af en aan, rei zigers stappen vlot in en uit. Van Heukelom is aangenaam verrast door het grote aantal NS-medewer kers die passagiers naar de juiste bus verwijzen. Twee reizigers kla gen bij hem over het ontbreken van een directbus tussen Goes en Vlissingen. Van Heukelom kent het probleem. Die verbinding zou heel goed van pas komen voor de Bevelandse studenten van de Ho geschool Zeeland. Probleem is dat in Goes en Vlissingen te weinig plek is voor de bussen. „Maar", be looft hij, „we zullen er nog eens naar kijken." Na de ver ondermaatse manier waarop het vervangend vervoer in de spoorloze herfstvakantieweek is uitgevoerd, houdt Van Heuke lom nu de vinger nadrukkelijk aan de pols. Medewerkers van de pro vincie reizen de komende weken incognito mee om te controleren of alles vlot verloopt. Dat blijkt met de stopbussen die al le stations van de Zeeuwse lijn aan doen, nog allerminst het geval te zijn. De broers Robin en Wouter de Jong uit Krabbendijke wachten om half acht samen met zestig an deren op de bus naar Goes. Als die arriveert, blijken er nog zes plaat sen beschikbaar. Dat wordt nog even doorkleumen. Wouter kan een uur later mee; Robin moet nog een half uur langer wachten. Beiden komen te laat op hun school, het Ostrea Lyceum in Goes. De school gaat in de treinlo ze maand soepel om met laatko mers. „Leerlingen moeten echter niet denken dat ze misbruik van kunnen maken. We kennen onze pappenheimers", zegt Anita 't Hoen van het leerlingenloket. Het ROC Zeeland in Goes neemt deze week toetsen af. De school heeft de leerlingen vorige week met het oog op de treinloze maand op het hart gedrukt vroe ger te vertrekken. Die waarschu wing heeft geholpen, want nie mand komt te laat binnen. NS is volgens woordvoerster Mar lies van Dalen 'niet ontevreden' over de eerste werkdag met het vervangend vervoer. Zeker het slechte weer in aanmerking geno men. Er zullen extra bussen wor den ingezet tijdens de och tendspits. videofilm en reacties: www.pzc.nl Gesignaleerde knelpunten Te weinig stopbussen in de ochtendspits. Bussen komen moeilijk weg aan het Stationpark in Goes door verkeerd geparkeerde auto's. Chauffeurs van vervangende bussen weten niet overal de weg en hebben soms moeite het station te vinden. Directbus Goes-Vlissingen en terug ontbreekt. Geen radiocontact tussen ver vangende bus en gewone streekbus, waardoor reizigers hun aansluiting missen. Gülnur Emre uit Heinkenszand (links) moest gisteren vroeger haar bed uit om in Goes de bus naar het Zoom- vlietcollege in Roosendaal te halen. „M'n ouders brach ten me gelukkig naar Goes, nu wachten we hier al een tijdje op de bus." Samar Raszch ging met de bus van Heinkenszand naar Stationspark in Goes „En daar kwa men we in de file. Straks ben ik om één uur uit, de bus gaat om half vier. Dat wordt dus shoppen." Tess van der Weijde (links) uit Middelburg en Soraya Manusama uit Oost-Souburg haasten zich dinsdagoch tend naar het ROC in Goes. „Ach, de trein is sneller, maar de busrit viel wel mee. Het duurt iets langer om dat 'ie ook in Middelburg en Arnemuiden stopt. Dat is toch een omweg. Vervolgens liep de bus in Goes wel vast in de ochtendspits." Dan benen ze weg. „Anders zijn we straks echt te laat." In totaal 3364 geplande woningen wachten nog op uitvoering. door Marcel Modde GOES - In Zeeland zijn vorig jaar 1489 nieuwe woningen opgele verd. Dat zijn er bijna tweehon derd minder (12 procent) dan in 2006. Landelijk registreerde het Centraal Bureau voor de Statistiek een stij ging van ruim 80.000 (to procent) voltooide nieuwbouwhuizen. Al leen de provincie Groningen boek te ook een negatief resultaat, met een daling van één procent. Groot ste stijger is Noord-Holland, met bijna 15.000 opgeleverde huizen. Binnen Zeeland werden in de ge meente Vlissingen de meeste (234) woningen afgebouwd en in Noord-Beveland het kleinste aan tal (8). Verder is opvallend dat Schouwen-Duiveland vorig jaar het grootste aantal (266) bouwver gunningen liet uitgaan, terwijl daar slechts 116 opleveringen tegen over staan. In Sluis werden de min ste (47) bouwvergunningen ver strekt. In Vlissingen, Middelburg en Ter- neuzen werden vorig jaar de meeste woningen opgeleverd. Toch boert Zeeland landelijk ge zien 12 procent achteruit. Het is niet ondenkbaar dat de hui zenbouwers in Zeeland de achter stand op de landelijke lijn volgend jaar weer flink inlopen. De dertien gemeenten hadden eind 2007 sa men nog 3364 woningen op de rol staan, huizen waarvoor al wel een vergunning is verleend maar waar van de bouw nog moet worden be gonnen of net in uitvoering is. Terneuzen heeft binnen dat kader de grootse voorraad (559) op de plank liggen, gevolgd door Vlissin gen (552) en Schouwen-Duiveland (539). Goes en Middelburg volgen op afstand met 313 en 253 nog te bouwen huizen. De minste poten tie in dit verband heeft de gemeen te Sluis met 70 'plankwoningen'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2