Onderzoek geweld politie loopt nog Zeeland Positieve indruk van herinrichting Sloedam 22 Woensdag 26 maart 2008 pzcW Middelburg, provincie en Prorail richten de gedenkplaats op de Sloedam op nieuw in om overlast van goederentreinen te verminderen, foto Ruben Oreel Historicus wil aandacht gevallenen op het water bij Slag om de Schelde. door Maurits Sep arnemuiden - Of slachtoffers van de Slag om de Sloedam er rustig en waardig herdacht kunnen wor den, moet blijken als de treinen over de Sloelijn rijden. Maar de Stichting Steun Bevrijders Walche ren is tevreden over de vernieu wing van de gedenkplaats op de Sloedam. De eerste indruk is goed, zegt voorzitter Léon DeWitte. „Men doet er alles aan het zo waar dig mogelijk op te knappen." Voor de grote herdenking van no vember moet de herinrichting klaar zijn. Nu is al goed te zien dat achter de gedenktekens een heuvel is gemaakt die een beter zicht biedt op de oude slagvelden. „Wij blijven erbij dat het beter was ge weest om de gedenkplaats hele maal te verhuizen, maar het valt ons nu niet tegen", zegt DeWitte. „Als er geen treinen rijden tijdens de grote herdenkingen, zoals ons is beloofd, kunnen we de slachtof fers rustig gedenken. Doorde weeks blijft het er onrustig." De gedenkplaats op de Sloedam wordt niet uitgebreid tot een her denkingsplaats voor de Slag om de Schelde. DeWitte: „Dat willen we op een andere plek doen. Het pro vinciebestuur heeft daar ook een plan voor. Ik heb nog niet gehoord hoe het daarmee staat." Historicus Doeke Roos uit Vlissin- gen dringt erop aan bij de Slag om de Schelde meer aandacht te schenken aan de slachtoffers die op de rivier zelf zijn gevallen. Vol gens Roos worden die meestal ver geten, ten onrechte. „Men denkt wel aan wat er op het land is ge beurd maar niet aan de opvaren den en de loodsen die zijn gesneu veld. De Slag om de Schelde heeft na de bevrijding van de oevers in november '44 een enorm verleng stuk heeft gekregen." De strijd was immers gevoerd zodat schepen van de geallieerden veilig naar de haven van Antwerpen konden. Roos: „De konvooivaart op de Schelde kwam toen pas goed op gang. De Duitsers probeerden dat te bemoeilijken met bombarde menten, mijnen en kleine onder zeebootjes." Hoeveel slachtoffers 'op het water' zijn gevallen, weet Roos niet. „Tus sen november '44 en mei '45 zijn 1700 schepen van Engeland naar Antwerpen gevaren. De loodsen, Zeeuwen en Belgen, hebben een belangrijke rol gespeeld in die kon vooivaart." Hij vindt daarom dat amateurhistoricus René Hoebeke uit Nieuw- en Sint Joosland, die het totale aantal slachtoffers van de Slag om de Schelde wil achter halen, de gevallenen op het water niet mag vergeten. Achter de monumenten op de Sloedam komt een nieuw uit zichtpunt over de slagvelden. Steun Bevrijders Walcheren is te spreken over de veranderingen. Drie bij protest aangehouden scholieren in afwachting zaak. door Emile Calon middelburg - Het kan nog gerui me tijd duren eer het onderzoek naar het politiegeweld tijdens het scholierenprotest van eind novem ber in Middelburg is afgerond, zo zei burgemeester Koos Schouwe- naar gisteravond tegen de leden van de raadscommissie algemeen bestuur. In antwoord op een vraag van frac tievoorzitter Saskia Szarafinski (Pv dA) vertelde hij dat er verschillen de onderzoeken lopen. Om te be ginnen heeft het Openbaar Minis terie een strafrechtelijk onderzoek ingesteld naar scholieren die die dag zijn aangehouden. Daarnaast loopt in opdracht van het OM een onderzoek door de rijksrecherche naar het geweld dat door de politie is toegepast. Dat is, Spelletjesmiddag voor Vlissingse kinderen vlissingen - Kinderen van zes tot twaalf jaar kunnen vanmiddag hun energie kwijt op het basketbal plein aan de Bloemenlaan in Vlis- singen. Daar worden allemaal spel letjes georganiseerd die iets te ma ken hebben met het thema circus. Kinderen kunnen zich laten schminken en er is een groot clownspringkussen. De middag be gint om 14.00 uur en eindigt rond 17.00 uur. Meedoen is gratis. Cursus in omgaan met verlies van je naasten middelburg - De Middelburgse af deling van de vereniging voor zen ding in Nederland, IZB, houdt een cursus voor mensen die iemand hebben verloren. De cursus om gaan met verlies, onder leiding van Alide Snitselaar, duurt twee donderdagavonden: 27 maart en 3 april, en begint om 19.30 uur in de Ontmoetingskerk aan de Ooster- scheldestraat in Middelburg. zover Schouwenaar weet, in een re delijk vergevorderd stadium. De burgemeester weet echter niet of alsnog geprobeerd wordt beelden van Omroep Zeeland te bemachti gen voor het onderzoek. De recht bank bepaalde vorige week dat het OM die niet mag opeisen. Het OM heeft nog niet beslist of het in cas satie gaat. Pas als het onderzoek door de rijks recherche is afgerond, kan de korpsleiding besluiten om een dis ciplinair onderzoek in te stellen naar individuele agenten die tij dens het protest over de schreef gingen. Schouwenaar kon daar nog niets over vertellen, omdat hij eerst de uitslag van het onderzoek door de rijksrecherche wil inzien. „En dat is er nog niet." PW Het onderzoek naar het politieop- treden tijdens het scholierenpro test is nog niet afgerond. Een van de zes opgepakte scholieren heeft al een straf gekregen. Vrouw gewond bij botsing tegen vangrail goes - Een 55-jarige automobiliste uit Vlissingen is gisteravond rond half zeven lichtgewond geraakt bij een eenzijdig ongeval op de A58, ten hoogte van Goes. Getuigen za gen dat de vrouw sterk afweek naar links en tegen de middenge leiding botste. Hierna stuurde ze naar rechts en kwam op de vlucht strook tot stilstand. De vrouw is met lichte verwondingen aan haar pols naar het ziekenhuis gebracht. Taxatiedag van antiek in Pare Sandenburgh veere - Bewoners van Pare Sanden burgh opgelet: wie weet bent u na morgenmiddag wel miljonair. Twee medewerkers van Veiling huis Middelburg taxeren om 14.00 uur antieke stukken in het Veerse verzorgingshuis. Ook familie, per soneel en vrijwilligers zijn wel kom. De activiteit in de recreatie zaal is georganiseerd door stagiaire Silvia van der Sijpt. Woordvoerder Elke Kool van het OM vertelde dat tot nu toe één scholier een taakstraf heeft gekre gen voor wat hij tijdens die scho lierendemonstratie heeft uitge haald. Die dag zijn volgens haar in Middelburg in totaal zes scholie ren opgepakt. Twee omdat ze hun ID-kaart niet konden tonen, en vier anderen omdat ze op een andere manier strafrechtelijk in overtreding wa ren. Die zaken tegen de scholieren die geen kaart op zak hadden, zijn af gehandeld. Van de vier anderen heeft er een al een taakstraf gekre gen. Het OM heeft volgens Kool nog geen besluit genomen over wat er met de andere drie jonge ren gaat gebeuren. Advocaten van de scholieren heb ben echter al laten weten dat ze, bij vervolging, zullen eisen dat het onderzoek naar het geweld door de politie onderdeel wordt van het dossier. Weerbaarheidstraining van wereldkampioen vlissingen - Wereldkampioen ka rate Richard Pluijgers uit Vlissin gen geeft vanaf vrijdag gratis weer baarheidstrainingen aan kinderen van acht tot twaalf jaar. Dat doet hij voor de stichting Palladium. De lessen worden gegeven in gym zaal De Houtuyn in de wijk Bos- senburgh, op vrijdagmiddagen van 15.30 tot 17.00 uur. Na afloop krij gen de deelnemers een certificaat mee naar huis. Oost-Souburger is gepromoveerd aan TU eindhoven - Johan Maljaars is afge lopen week gepromoveerd aan de Technische Universiteit Eindho ven. Maljaars komt oorspronkelijk uit Oost-Souburg. Zijn proefschrift ging over de in vloed van brand op aluminium constructies. Maljaars heeft het VWO gevolgd op de CSW in Mid delburg. Hij woont tegenwoordig in Rotterdam. Nely de Visser verliest rechtszaak f^TTDf nplro tvt rrac AfPti maar blijft strijden voor huisje ^VCI CCI1 Kdlll gebLIlOieil Inwoonster Aagtekerke peinst er niet over haar woning te slopen. door Emile Calon aagtekerke - Nely de Visser geeft niet op. Hoewel de Middelburgse rechtbank haar gisteren in het on gelijk stelde, peinst ze er niet over om haar huisje te slopen. De inwoonster van Aagtekerke be spreekt de zaak vandaag met haar advocaat, want volgens haar is die woning op haar terrein aan de Pre- laatweg beslist niet illegaal. Wat haar betreft begint de strijd om haar woning nu pas echt. De gemeente Veere bepaalde twee weken geleden dat die woning ge sloopt moet worden, omdat die er al jaren illegaal zou staan. Om die reden legde de gemeente haar ook een dwangsom van honderd euro per dag op. Vorige week zocht de camping houdster steun bij de Middelburg se rechtbank. Die steun heeft ze niet gekregen, zodat ze vanaf van daag weer verplicht is om de dwangsom te betalen, tenzij ze haar huisje sloopt. Dat laatste is ze beslist niet van plan. Dat huisje staat volgens haar al sinds midden jaren vijftig op het terrein aan de Prelaatweg. Volgens de gemeente is het in de jaren zeventig uit het bestemmingsplan geschrapt en zou er officieel ook jarenlang nie mand in gewoond hebben. De Vis ser stelt echter dat het altijd be woond is geweest. Zeeuwse vestigingen GroenRijk niet blij met radiospotje. door Luc Oggel 's-heer hendrikskinderen - De Zeeuwse vestigingen van tuincen trum GroenRijk, in 's-Heer Hen drikskinderen en Middelburg, zijn niet blij met het radiospotje van Milieudefensie, dat de afgelopen dagen veelvuldig te horen was. Daarin werd gesteld dat consumen ten bij onder meer GroenRijk een grote kans lopen om tuinmeube len van 'fout hout' te kopen. „Alle vestigingen worden ten onrechte over één kam geschoren." GroenRijk is een inkooporganisa tie met meer dan veertig franchi- se-vestigingen in Nederland. Eige naar Lowie Wagenaar van Groen rijk 's-Heer Hendrikskinderen is 'om te spetteren'. „Wij hebben hier alleen maar hout met FSC-keurmerk (een certificaat voor duurzaam, goed geprodu ceerd hout), daar kiezen we be wust voor. Maar omdat alleen de Milieudefensie: 'Het is rot voor de winkels die wel goed hout hebben' naam GroenRijk in het spotje wordt genoemd, worden wij ten onrechte zwartgemaakt." Bij GroenRijk Middelburg is eenzelf de geluid te horen. In een aan alle vestigingen ver stuurde e-mail stelt GroenRijk-di recteur Wilbert Witteman dat het bedrijf alleen samenwerkt met 'ge renommeerde leveranciers die ons hebben verzekerd dat hun artike len niet zijn gefabriceerd van ille gaal en destructief gekapt hout'. „We hebben niet de volledige re gie over wat door de vestigingen wordt ingekocht", zegt hij. „Milieu defensie zal best iets geconstateerd hebben, maar we willen daar eerst een overzicht van hebben. Dan ko men we met een officiële verkla ring." Volgens een woordvoerster van Mi lieudefensie is het radiospotje ge maakt naar aanleiding van een in spectie bij zes vestigingen van GroenRijk. De twee Zeeuwse za ten daar niet bij. „Het is rot voor de winkels die wel goed hout heb ben", erkent zij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24