zit niet zelden tussen de de rugmotoriek te beheersen oren PZC Woensdag 26 maart 2008 1 7 mark-janssep.ni rapie vaak middelen in huis om de klachten terug te dringen. Neem de flexchair. Een kruk met een zender erin. Gekoppeld aan een computer, die de signalen van de kruk ontvangt, verwerkt en di rect in beeld brengt. Een spelcom puter lijkt het, maar het spel is se rieus en de winst is pijnverminde ring en bewegelijkheid. Rugklachten kunnen verschillen de oorzaken hebben, maar de for se toename van het aantal patiën ten met dergelijke pijnen is vooral te wijten aan het vele zitten (en het weinige bewegen) van men sen. Fysiotherapeut Frans van der Wulp uit Roosendaal: „De leefwij ze van de mens is de laatste decen nia enorm veranderd. We zitten in de auto, achter het bureau, voor de televisie. Daardoor verzwakken de rugspieren. De fijnsturing van de wervelkolom, waar de oorzaak van de klachten zit, is zo ontre geld. Die moet hersteld worden." Van der Wulp heeft de flexchair in zijn praktijk. De stoel heeft een be wegende standaard, met twee be wegende kogelgewrichten, die nauwkeurig elke beweging waar neemt van degene op de kruk. Goed bewegen, kan de klachten van een rugpatiënt terugdringen. Oefenen op de flexchair kan tot goed bewegen leiden. Van der Wulp: „Zonder dat mensen het weten, maken ze vaak foute bewe gen, die uiteindelijk tot klachten leiden. Kun je die bewegingen structureel voorkomen, dan zullen de klachten afnemen." Het aardige is dat de patiënt zelf di rect kan zien of hij goed beweegt. Dat gaat als volgt: de fysiothera peut stelt een oefening in. Bij voor beeld: de patiënt moet binnen een minuut een aantal voor- en achter waartse bewegingen maken. Op het scherm ziet de patiënt meteen of de bewegingen volgens voor schrift zijn. De computer berekent na de oefening een score, waaraan de patiënt kan aflezen of hij voor uitgang boekt ten opzichte van de vorige oefensessie. Als het nodig is, kan de therapeut een aantal an dere oefeningen (draaien, links- rechts, afwisselend snel en lang zaam bewegen) 'opgeven'. Een eerste kennismaking met de kruk wijst uit dat alle begin moei lijk is. De coördinatie blijkt niet ge makkelijk vanuit het bekken te stu ren. Het hele lichaam, inclusief het hoofd, heeft de neiging mee te be wegen. De fysiotherapeut corri geert door erop te wijzen dat de rug recht moet blijven, de hand Misverstanden Uit voorzorg een baby anti-allergene voeding geven omdat het kind veel huilt, is onzin, vindt kinderarts Paul Brand. „Als een kind alleen huilt, is de kans zeer klein dat het om voedselallergie gaat. Het is ook niet zo dat een kind overgevoelig kan worden door koemelk te drinken." Probiotica (microbiologische voedingssupplementen) blijken niet te helpen. Het nut van voorzorgmaatregelen zoals een zeer schoon en stofvrij huis is wetenschappelijk niet aantoonbaar. Het extreem schoon maken van babyflessen en -spenen of het koken van water is onnodig. „Ons drinkwater is schoon genoeg", zegt Paul Brand. Stel jonge kinderen niet bloot aan rook. Sigarettenrook in de eerste maanden verhoogt de kans op allergie. Geef baby's borstvoeding. Borstkinderen zijn gezonder en minder vaak allergisch dan flessenkinderen. De borst wassen voor het aanleggen van het kind is overbodig. www.anafylaxis.nl stil gehouden moet worden en de voeten naast elkaar op de vloer moeten blijven staan. Pas als dat lukt, blijkt de bekkencoördinatie. Na enkele sessies krijgt een patiënt de oefeningen goed onder de knie en nemen de vorderingen snel toe. Bij een frequentie van tweemaal per week een half uur op de flex chair, is de vooruitgang volgens Van der Wulp het grootst: dan leert de patiënt de rugmotoriek het best beheersen. De gegevens van de behandeling zijn beschik baar voor de patiënt en de behan delaar en komen ook in een lande lijke database. In Nederland staan bij 35 fysiotherapiepraktijken flex- chairs, die allemaal zijn aangeslo ten op een centraal netwerk. Daar door kan een schat aan gegevens over de effectiviteit van de thera pie worden verzameld. Overgewicht vergroot kans op schade aan nier Overgewicht vergroot niet alleen de kans op diabetes en hart- en vaatziekten, maar ook de kans op schade aan de nier. Hoe meer over gewicht, des te groter is de kans op nierproblemen, constateert R. Bosma in het proefschrift waarop zij vandaag aan de Universiteit van Groningen promoveert. Het over gewicht vergroot de bloeddruk in de nier, wat leidt tot nierschade. Zo verklaart Bosma het gevonden verband. Afvallen, zoutarm eten en medicijnen die de bloeddruk verlagen, kunnen de kans op nier- schade verminderen. Vers bloed is het beste bij een bloedtransfusie Mensen die tijdens een hartopera tie een bloedtransfusie nodig heb ben, kan het beste zo vers moge lijk bloed worden toegediend. Is het toegediende bloed ouder dan twee weken, dan neemt de kans op complicaties of overlijden (in het ziekenhuis of in het eerste jaar na de operatie) toe met ongeveer 50 procent in vergelijking met ge bruik van bloed dat minder dan twee weken is opgeslagen. Dit con stateert C. Gorman (Cleveland Cli nic, Cleveland) op grond van on derzoek onder 6.000 patiënten. Slecht ruiken mogelijk eerste teken Parkinson Afname van het reukvermogen kan een vroeg signaal zijn van de ziekte van Parkinson. Vier jaar voordat de eerste lichamelijke ken merken van Parkinson zich aandie nen, treedt het verminderde reuk vermogen al op. Dit constateert G. Webster Ross (University of Ha waï, Honolulu) in het vakblad An nals of Neurology. Hij trok zijn conclusies op grond van een on- 1 derzoek bij 2.267 mannen (in leef tijd variërend van 71 tot 95 jaar), die na het doen van een reuktest acht jaar werden gevolgd. Foliumzuur ook goed voor aanstaande vaders Niet alleen aanstaande moeders doen er goed aan extra foliumzuur te slikken, ook de aanstaande va der kan er zijn voordeel mee doen. Mannen die veel foliumzuur bin nen krijgen (via de voeding of via extra foliumzuurtabletjes) hebben gemiddeld minder chromosoomaf wijkingen in hun zaadcellen dan mannen die weinig foliumzuur binnenkrijgen. Dit constateert S. Young (University of California, Berkeley) in het vakblad Human Reproduction na onderzoek van het zaad van 89 gezonde mannen. Kind astmatisch door medicijnen van moeder Zowel het gebruik van paraceta mol tijdens de zwangerschap als dat van (op recept verkrijgbare) middelen tegen maagklachten, lijkt de kans dat het kind later ast ma ontwikkelt, te vergroten met 50 tot 60 procent. Dit meldden M. Perzanowski (Columbia Universi ty) en E. Yen (Harvard University) tijdens een congres van de Ameri can Academy of Allergy, Asthma 8c Immunology op grond van stu dies onder respectievelijk 712 zwan gere vrouwen uit New York en bijna 30.000 Zweedse zwangeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17