Economie Gaza in het graf 7,9 Wie wil er eigenlijk op zondag winkelen? GroenRijk Clematis Graszoden Gazon-AZ www.groenrijk.nl dn jhratrft) yLtfU) The Main Cemetery of the Caza Strip Factories 6.99 Aanbieding BuitenRijk BuitenRijk Wolf grasmaaier BuitenRijk PZC Woensdag 26 maart 2008 I 13 Graven als protest tegen blokkade die bedrijfsleven ruïneert. door onze correspondent Ad Bloemendaal caza - In het centrum van Ga- za-stad is een nieuwe begraaf plaats aangelegd. De graven zijn be dekt met Palestijnse vlaggen en op de stenen staan namen, maar niet van overledenen. Ieder graf symbo liseert een 'dode bedrijfstak' met het bijbehorende aantal ontslagen werknemers. „Dit is de laatste rustplaats van de Palestijnse economie", legt Nasser al-Helo uit. In januari heeft hij zijn fabriek van stalen deuren noodgedwongen gesloten. Daar door zitten zijn 32 werknemers nu werkloos thuis. Helo is niet de eni ge ondernemer in de Gazastrook die een dergelijk ingrijpende beslis sing moest nemen. Meer dan ne gentig procent van de onderne mingen draait niet meer als gevolg van de al negen maanden durende sluiting van de grensovergangen met Israël. „Meer dan een miljoen mensen hier in Gaza ontvangen voedselhulp, maar dat is tegen on ze natuur", vertelt Helo. „Een mens moet werken om zijn waar digheid te behouden." Said Abu-Alof fabriceerde tot voor kort toiletpapier, maar hij heeft zijn 45 arbeiders op straat moeten zetten. De grondstoffen komen niet ver der dan de haven van de Israëli sche stad Ashdod. Hij moet daar - en nu wordt hij écht kwaad - vijf tig dollar per container aan opslag kosten betalen. Hij neemt het niet langer en deze week dient zijn zaak bij het Israëlische Hoogge rechtshof De meeste ondernemers in de Ga zastrook sympathiseren met Fa tah, maar de Israëlische economi sche boycot drijft hen en veel an- 'Op de grafsteen staat: fabriek van huishoudelijke artikelen' dere mensen in Gaza in de armen van Harnas. Voelen ze zich in de steek gelaten door de Palestijnse re gering in Ramallah? Woordvoerder Samih Habib van het Volkscomité had die vraag lie ver niet willen horen. Na een veel zeggend lange bedenktijd zegt hij: „Daar mag ik niet op antwoor den." De 'begraafplaats van de be drijven' moet een permanente pro testbetoging worden tegen de af sluiting van de Gazastrook. Voor het oog van de buitenlandse pers legt een delegatie van Palestijnse industriëlen verse anjers op één van de graven. Op de grafsteen staat geschreven: 'Fabriek van huis houdelijke artikelen. Honderd ar beiders werkloos.' Elders in de stad organiseert Ha mas een demonstratie van de 'Na tionale Commissie ter Bescher ming van Kinderen tegen de holo caust'. Voor een batterij camera's van Arabische televisiestations houden ernstig kijkende jongens en giechelende meisjes in de basis school-leeftijd stukken gekleurd karton omhoog met teksten als 'Het bloed van de kinderen zal ge tuigen van de holocaust van de neonazi's'. Een meisje declameert plechtig: „De zwakke en tere kinderlicha men worden door de bezettings macht gebruikt als brandstof voor de Israëlische holocaust tegen de onschuldigen in Gaza." Waarschijnlijk geïnspireerd door de echte Holocaust hebben de kin deren een model van een oven ge fabriceerd. Deze is voorzien van hakenkruisen en davidssterren. Met bloed bevlekte poppen moe ten de Palestijnse slachtoffers van de 'Israëlische neonazi's' voorstel len. acties van 26 maart tot 2 april Elke le zondag v/d maand: KOOPZONDAG! De ingang foto Hatem Moussa Niemand weet hoe de consument denkt over de koopzondag. door Thomas Olivier DEN HAAG - Op zondag een flesje wijn scoren voor onverwachte visi te of winkelen in het centrum. Het kan in de grote steden en vele andere gemeenten het hele jaar door en als het aan de WD ligt, blijft dat zo. De partij bestrijdt het kabinetsplan om misbruik van de 'toerismebepaling' uit de Winkel tijdenwet te beperken. Door die bepaling zijn er op veel plaatsen veel meer dan twaalf koopzonda gen per jaar (de standaard) omdat de gemeente toeristentrekker zou den zijn. En dan mag het. De zaak was al voor invoering van de nieuwe Winkeltijdenwet in 1996 omstreden. Kleine winkeliers kunnen het financieel vaak amper bolwerken 's zondags open te zijn en de christelijke partijen willen de zondagsrust terug. De grote ketens, gesteund door WD en D66, staan daar diame traal tegenover. De vraag is wat de consument wil. Gezien de hordes klanten die de grote steden elke zondag overspoe len, lijkt het erop dat de consu ment wil kopen en nog eens ko pen. Maar uit recent onderzoek blijkt dat ruim eenderde van de Neder landers juist voor strengere regels is. Het is dus niet zeker dat een meerderheid zit te wachten op meer koopzondagen, zegt Eus Pe ters, secretaris van de Nationale Winkelraad, de koepel van de klei ne winkeliers. „Natuurlijk, je kunt in de grote ste den over de hoofden lopen, maar daarom hoeft de Winkeltijdenwet voor vierhonderd gemeenten nog niet te worden afgeschaft." De stad Utrecht hield twee jaar geleden een referendum. De gemeente wil de alle winkels toestaan zeven da gen per week open te zijn. Zestig procent van de inwoners was daar tegen. 10.00 -21.00 uur, z Neem ook een kijkje op onze website Genieten van een groene grasmat deze zomer! Geef uw gazon wat het verdiend. Kalk en gazonmeststof zijn de juiste ingrediënten voor uw gazon. van de week! Diverse soorten groenblijvend aanbieding! voor per rol C f| van 1 m' Mt g k# aanbieding! type campus QQ OR 320 E 07|79 aanbieding! voor een goede bemesting van uw gazon vanaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13