Wilde staking onderwijs 1 0 Woensdag 26 maart 2008 PZC Leraren in opstand Onderwijsminister Ronald Plasterk hield's lands docentenkorps eind november een vette worst voor van 1,1 miljard euro. Leraren trappelen sindsdien van ongeduld. Vandaag is de eerste - wilde - staking voor het Tweede Kamergebouw. De belangrijkste vragen over lerarensalarissen. door Laurens Kok foto Harry Meijer/Hollandse Hoogte (fotobewerking CR) Waarom loopt Plasterk zo te treuzelen en komt hij niet over de brug? De minister onderhandelt sinds januari met de vakbonden en schoolbesturen over het actieplan Leerkracht. Die onderhandelingen gaan moeizaam, maar dat is geenszins verwonderlijk: met het plan zijn miljarden gemoeid en dus zijn de belangen groot. De 1,1 miljard euro per jaar komt overigens pas in 2020 bij de leraren terecht. Voor de eerstkomende jaren heeft Plasterk minder te bieden. Pas in 2011, aan het einde van deze kabinetsperiode, is een bedrag van ruim 700 miljoen euro beschikbaar. De leraren die tot een wilde staking oproepen vinden dat veel te laat. Zij willen 'om te beginnen' een structurele loonsverhoging met vijftien procent. Daarnaast eisen zij dat op korte termijn de werkdruk wordt verminderd en dat er meer geld komt voor scholing. Wi7 Plasterk dat dan niet Op korte termijn is een loonsverhoging van vijftien procent domweg onbetaalbaar. De minister vindt bovendien niet dat alle leraren meer zouden moeten verdienen, maar vooral degenen die beter worden in hun vak. Daarvoor komt een scholingsfonds waarop elke leraar die dat wil een beroep kan doen. Schoolbesturen zien zo'n apart fonds niet echt zitten. Zij zien het als aantasting van hun zelfstandigheid als er een nieuwe pot met geld voor scholing komt, naast het jaarlijkse bedrag voor de bekostiging van de school. Hoeveel verdient een leraar? Volgens gegevens van de Algemene Onderwijsbond (AOb) bedraagt een gemiddeld salaris voor een docent in het basisonderwijs 2650 euro bruto per maand. In het voortgezet onderwijs ligt dat voor docenten in de onderbouw/vmbo op 2830 euro en 3400 euro in de bovenbouw (havo/vwo). Welke rol spelen de vakbonden in deze actie? Zij laten nauwelijks van zich horen. De bonden willen de onderhandelingen met Plasterk een kans geven en roepen hun leden daarom (nog) niet op te gaan staken. De grootste bond, de Algemene Onderwijsbond (AOb), wil vrijdag een voorlopig akkoord aan haar leden voorleggen. Wordt dit verworpen, dan zullen in mei acties volgen. De andere bond, CNV Onderwijs, heeft geen deadline gesteld, maar sluit acties evenmin uit. Wat zit de onderwijsbonden dwars? De bonden hebben vooral moeite met de versobering van de seniorenregeling Bapo, waardoor oudere leraren nu nog minder lessen hoeven te geven als ze ouder zijn dan 52. Plasterk wil die grens naar ongeveer 60 jaar opschuiven. Deze bezuiniging levert honderd miljoen euro op. Plasterk krijgt het verwijt dat de leraren deels hun eigen salarisverhoging moeten betalen. Dit is vooral oneerlijk voor de zogeheten nahossers, de groep nieuwe leraren die eind jaren tachtig een lager startsalaris moest slikken vanwege een overschot aan leraren. Nu de Bapo voor hen in zicht komt, wordt deze afgeschaft. Zij worden 'dubbel gepakt', luidt de kritiek. Plasterk heeft al laten weten dat de nahossers worden ontzien. Hoe is niet bekend. Wordt het vandaag druk op het Plein? Dat zou zomaar kunnen. Wat zich aanvankelijk liet aanzien als een protest van een aantal leraren uit Zuid-Holland, heeft zich inmiddels uitgebreid naar andere provincies. De initiatiefgroep Leraren in Actie! spreekt van zestig scholen die om 14.00 uur stoppen met lesgeven en naar het Plein toekomen. Ook scholierenbond Laks en Beter Onderwijs Nederland doen mee, Tweede Kamerleden zijn eveneens present. Minister Plasterk zal er niet zijn, wel neemt hij na afloop op het departement de klachten van de Ieraren in ontvangst. 'Wij krijgen van Plasterk grote sigaar uit eigen doos' Adri Nieuwenhuijse (50), docent geschiedenis Beatrix College in Tilburg: „Ik begrijp het ongeduld van mijn collega's in Den Haag. Ook bij mij is de onvrede groot, maar ik vind het net te vroeg voor actie. De bond moet eerst nog onderhandelen met de minister. Maar als er gestaakt gaat worden, sta ik vooraan. Wij krijgen van Plasterk een grote sigaar uit eigen doos. Die 1,1 miljard voor onder- wijssalarissen betalen we zelf want de bapo (ouderenverlof, red.) wordt afgeschaft. Dat plan is slecht gevallen in de lerarenkamer, die bezuiniging maakt het vak van leraar bovendien onaantrekkelij ker. De werkdruk is al hoog en extra verlof stelt oudere docenten in staat langer door te werken. Het voorstel van Plasterk om nahossers tegemoet te komen stelt weinig voor, want het heeft alleen betrekking op de oudere nahos sers. Ik werk sinds 1986 met veel plezier in het onderwijs, maar de onderwijsvoorwaarden zijn nauwelijks verbeterd. Ik heb zeven jaar lang een tijdelijke aanstelling gehad voor ik ergens een vaste baan kreeg omdat er te veel leraren waren. Nu is de situatie omge keerd, maar met de voorstellen van dit kabinet komt er geen einde aan het lerarentekort."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10