Voorjaarsschoonmaak op het strand Exploitatie-opzet Plan Perkpolder sluitend en mogelijk winstgevend Paasmarkten in de regio raken ingesneeuwd Brandweer redt paraglidster (14) uit hoge boom TOP mist gemeente op Europoort Ijstijd 12 Dinsdag 25 maart 2008 PZC Z door Wilma Valk cadzand-bad - „Stiller dan an ders, niet echt zoals het zou moe ten zijn tijdens een Paasmarkt, maar de verkopen liepen toch goed." De marktkramers in Cad- zand-Bad en Breskens telden hun zegeningen. Paaszondag was koud, maar begon droog. „Om 16 uur begon het te sneeuwen", wist Lisette de Zeeuw. Zij verkoopt samen met haar part ner Henk kunstnijverheid op de markten in Zeeland. „Door de sneeuw was ook iedereen gelijk weg. Wij niet. Wij blijven tot 17.30 uur. Dat hoort gewoon zo." Ook de eigenaren van Papagaio met hun sieraden waren best tevre den en de winkeliers langs het marktterrein klaagden niet. „De draaimolen bij ons voor de deur en het springkussen waren de hele dag bezet. Alleen voor de dames die zaten te schminken hebben we een parasol klaargezet, niet tegen eventuele neerslag, maar tegen de kou", aldus W. Lohman-Keijmel. Een groot aantal handelaren liet het op paasmaandag in Breskens afweten, anderen waren toch pre sent: „Het is gewoon vroeg in het jaar, dat weten we. Zolang we niet wegwaaien zijn we er." zoutelande - De brandweer is er zondag met veel moeite in ge slaagd een 14-jarige paraglidster uit een boom te redden. Het meisje uit Koblenz belandde door een val wind in de top van een boom op circa twaalf meter hoogte bij Zou telande. Doordat de boom diep in het bos stond moest ze met een ladder worden bevrijd. Maar zelfs de langste brandweerladder was te kort. Daarom is de langste spuit gast uit Zoutelande ingezet. Die kon, terwijl hij op de bovenste sport van de ladder stond, net bij haar voeten komen waarna hij haar kon zekeren zodat ze niet kon vallen. Vervolgens moest het meis je zelf de koorden van haar paragli- der doorsnijden waarna ze zich in de armen van de boomlange brandweerman kon laten zakken. Een chemisch toilet, een fles drank; de gekste dingen spoelen aan. door Frank Gijsel nieuwvliet - Lenteprikkel, de strandopruimactie bij paviljoen Saint Pierre in Nieuwvliet, leverde zaterdagochtend aardige vondsten op; plastic kit, een stookolievat, een handschoen, speelgoed en een houten kistje. Ondanks het gure weer reinigden een vijftigtal vrijwilligers onder lei ding van Koos de Vuilnisman met veel enthousiasme het strand tus sen het paviljoen en de geul van de Verdronken Zwarte Polder. De voorjaarsschoonmaak van het stuk strand was goed voor driehonderd vijftig kilo afval. De paarden Katja en Rika van Maaidijk zorgden er voor dat de oogst met een boeren kar werd afgevoerd naar een voor de gelegenheid aangelegd milieu straatje. De Lenteprikkel werd voor het eerst in de gemeente Sluis gehou den en is overgewaaid van Vlaan deren. Daar zetten tien kustge- meenten al jaren de actie op touw om inwoners en recreanten te be wegen om een dag in het jaar stranden handmatig schoon te ma ken. Door het handmatig reinigen raken de deelnemers zich er van bewust dat het strand zonder afval natuurlijker en boeiender is. Hoe minder afval er ligt, hoe minder er daarnaast opgeruimd moet wor den. De gemeente Sluis had voor hand schoenen, prikkers en een milieu straatje gezorgd, zodat het gevon den afval gescheiden verzameld kon worden. Natuurgidsen gaven uitleg aan deelnemers over de bij zondere waarden van de zee en het strand. Al het 'onnatuurlijk' materiaal werd verzameld en de natuurlijke aanspoelsels die door de zee op het strand worden afgezet zoals schelpen, dode kwallen en zee wier mochten blijven liggen, want Dode kwallen mogen blijven liggen, want die horen gewoon thuis op het strand eigenlijk horen ze gewoon thuis op het strand. Met deze actie wordt een signaal gegeven dat on natuurlijk afval op stranden een probleem is, maar ook dat té inten sief machinaal reinigen het strand een stuk armer maakt en ernstig kan beschadigen. Manon Klein Hesseling, werk zaam bij de gemeentelijke projec torganisatie, wil met de actie be zoekers er vooral toe bewegen het strand schoon te houden. „Gezien de opkomst vandaag mogen we ze ker niet ontevreden zijn over het resultaat. Je valt van de ene verba zing in de andere als je ziet wat hier op het strand allemaal terecht komt. Veel afval komt van sche pen en ook schippers zouden zich bewuster moeten opstellen." Bij de gemeente Sluis bestaat het plan om gedeeltes van de stranden niet meer machinaal schoon te ma ken, teneinde badgasten de gele genheid te geven aan strandjutten te doen. „Mensen willen immers wat te beleven hebben", gaf Klein Hesseling aan. Rita de Ligt-Van der Zee, coördinatrice van de actie, had er voor gezorgd dat zeegidsen actief waren om het educatieve aspect niet uit het oog te verliezen. terneuzen - TOP Gemeentebelan gen vindt het een gemiste kans dat de gemeente Terneuzen en Zee land Seaports niet vertegenwoor digd waren op de beurs 'Euro- Nieuwland is in rep en roer. Op postcode 4339 is de ijsprijs gevallen van een loterij. Bij de bakker annex kruidenier is een vrieskast neergezet. Uit alle hoeken van het dorp stromen de prijswinnaars toe, tussen de ijsre- gens en hagelbuien door. Jammer dat de straatprijs er niet is gevallen, want dan was het dorp poort Marine', die in november in Rotterdam werd gehouden. Deel name aan deze beurs zou juist goed zijn voor het aantrekken van nieuwe bedrijven en inwoners. Tip? redactie@pzc.nl verlost van het stempel benedenmo- daal. Aan de andere kant: beter iets dan niets. Oplettende inwoners wisten al dat er iets gaande was. In het buitenge bied, vlakbij het dorp, heeft zich onlangs een kleurling gevestigd als voorbode van het blijde nieuws. De nieuwe inwoner heeft een toe passelijke naam. Ijsvogel. Meevallers hebben positief effect op rekening Perkpolder. door Sheila van Doorsselaer PERKPOLDER - De gemeente Hulst streeft naar een exploitatie-opzet voor Plan Perkpolder die op nul uitkomt. Wethouder Frans de Vries (Financiën) sluit niet uit dat het plan zelfs wat winst maakt. Met de herinrichting van de oude veerhaven Perkpolder en omge ving zijn tientallen miljoenen eu ro's gemoeid. Het plan omvat de aanleg van nieuwe natuur, een jachthaven met enkele honderden ligplaatsen, een golfbaan en de bouw van 400 (vakantiewonin gen en een hotel. Bij het project werken verschillende overheden (provincie, gemeente Hulst, Rijks waterstaat, waterschap, Dienst Do meinen, Dienst Landelijk Gebied) samen met private partijen (Staats bosbeheer, AM en Rabo Vast- goed). Het is de bedoeling dat het plan zichzelf bedruipt, maar tot op he den lukte het de partijen niet om onder de streep op nul uit te ko men. De Vries: „Het veerplein moet met vier meter worden opge hoogd tot op delta niveau. Dat gaat gepaard met enorm veel grondverzet en dat is dan ook duur. We kunnen nu melden dat we aanzienlijk op deze kosten kun nen besparen omdat een aanne mer grond kwijt moet. Deze (scho ne) grond kunnen wij juist goed gebruiken." Volgens De Vries kwam de exploi tatie-opzet van Plan Perkpolder bij de laatste berekeningen dicht bij de nul. „De opzet wordt steeds ver fijnd. Als het zo door blijft gaan, sluit ik niet uit dat we uiteindelijk 'in de plus' zullen eindigen en dat is natuurlijk helemaal mooi." Specifieke getallen wil De Vries pas noemen als de publiek-private samenwerkingsovereenkomst (tus sen de provincie, de gemeente en de marktpartijen) is gesloten. Dat gebeurt nog dit jaar. De doorweekte vuilophalers werden met paard en wagen vervoerd naar het verzamelpunt. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 54