Binnenland Minder 'borden op schoot' bij Studio Sport Wilders ziet niets in uitzenden Titna' door moslimomroep Actie voor behoud koopzondag Hl www.stopzondagsluiting.nl Oprichter van Apenheul was 'een pionier' Nostalgie 4 Dinsdag 25 maart 2008 PZC HEERENVEEN - Een nostalgisch plaatje in het de paasdag in het Friese ijsstadion afgesloten waren er wedstrijden harddraverij met de ar- Thialf ijsstadion: een menner, gestoken in traditio- met een paardenspektakel. renslee en was er een verkiezing van 'het schoon- nele kleren, glijdt over het ijs in Heerenveen. Tra- Ongeveer dertig deelnemers deden mee aan de ste geheel'. ditiegetrouw wordt het schaatsseizoen op twee- wedstrijden ringsteken met arrenslee. Daarnaast foto Catrinus van der Veen/GPD WD, detailhandel en gemeenten willen geen aanscherping van wet. DEN HAAG - Mensen moeten ook op zondag kunnen consumeren, vinden winkeliers verenigd in de Raad Nederlandse Detailhandel en MKB-Nederland samen met de WD en de gemeenten. Zij hou den daarom een actie voor het be houd van de koopzondag. Dat heeft de WD gisteren bekend gemaakt. „Ik vind dat iedereen de vrijheid moet hebben zelf te bepa len wanneer hij boodschappen doet", zegt WD-leider Mark Rut- te. Het kabinet wil het aantal koop zondagen aan banden leggen. Ge meenten zullen straks minder ge bruik kunnen maken van een 'toe- rismebepaling', waarmee ze meer dan twaalf koopzondagen per jaar mogen houden. Het is de bedoe ling dat de maatregel in 2009 in gaat. Van de 443 gemeenten zetten er 157 de bepaling in. Het kabinet heeft de indruk dat zij onbedoeld en oneigenlijk gebruik van de rege ling maken en dat de gemeenten te gemakkelijk zeggen dat het om toeristisch gebied gaat. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en de Consu mentenbond hekelen de aangekon digde aanscherping en vinden dat dorpen en steden zelf moeten kun nen bepalen hoeveel koopzonda gen er zijn. Volgens de Raad Nederlandse De tailhandel behalen winkeliers op een koopzondag 20 procent van hun weekomzet. In het gehele weekeinde wordt doorgaans 40 tot 50 procent van de weekomzet ge haald. AMSTERDAM - Studio Sport krijgt komend seizoen met het uitzen den van de voetbalsamenvattingen minder borden op schoot dan en kele jaren geleden. Die verwach ting sprak Maurice de Hond giste ren uit na een peiling onder 1500 mensen. Weliswaar denkt een der de van de voetballiefhebbers het komend jaar meer naar de samen vattingen te gaan kijken dan nu, maar uiteindelijk zullen dat er minder zijn dan in 2005, toen de NOS de voetbalrechten kwijtraak- Provider haalt website die film moest gaan vertonen uit de lucht. HILVERSUM - Geert Wilders gaat niet in op een eventueel aanbod van de Nederlandse Moslim Om roep (NMO) om zijn anti-Koran film Fitna uit te zenden. „No way, NMO", zei het Tweede Kamerlid zondag in een reactie. De omroep wilde de film wellicht onder voorwaarden uitzenden. Maar op een van die voorwaarden - dat de omroep hem vooraf mocht zien om zeker te zijn dat die geen strafbare uitingen bevat - gaat Wilders bij voorbaat niet in. Hij gaat nog steeds 'voor snel op internet'. De NMO kwam met het plan nadat de website waarop Wil ders zijn film wilde uitzenden uit De anti-Koranfilm Fitna zal niet te zien zijn bij de Nederlandse Moslim Omroep. Wilders heeft een aanbod van de omroep afge wezen. te. Dat komt doordat ruim de helft van de geïnteresseerden de afgelo pen jaren beduidend minder is gaan kijken toen het voetbal door de 'commerciëlen' werd uitgezon den. De samenvattingen van het eredivisievoetbal bij het program- de lucht werd gehaald, omdat de provider onderzoekt of de site in strijd is met zijn reglementen. Een andere voorwaarde die de NMO aan Wilders stelde, was dat Wilders erna met voor- en tegen standers in discussie zou gaan. De uiterst rechtse Tsjechische Na tionale Partij heeft Wilders aange boden zijn film op een server van de partij te laten vertonen als de film in Nederland verboden wordt De Amsterdamse politie heeft za terdag tijdens de anti-Wildersde- monstratie Nederland Bekent Kleur een man aangehouden we gens discriminatie. De man had uitspraken van Wilders verzameld en die op een pamflet gezet. Waar in de teksten 'islam' of 'moslims' stond, had hij dat veranderd in 'Jood' of'Jodendom'. Wilders rea geerde zaterdag verheugd op de in zijn ogen 'tegenvallende opkomst' bij de manifestatie op de Dam in Amsterdam. Bij de demonstratie waren volgens de politie ruim 1300 mensen. ma De Wedstrijden (eerst Talpa, la ter RTL) leidden tot onvrede on der de kijkers vanwege onder meer de lange reclameblokken. Ruim driekwart van de onder vraagden is nu blij dat de versla gen weer teruggaan naar de NOS. APELDOORN - De dierentuinwereld verklaarde Wim Mager voor gek toen hij in de jaren '70 voorstelde apen los te laten lopen tussen het publiek. Hij zette toch door, en woonde zelf in het hart van zijn park Apenheul in Apeldoorn. Ma ger overleed zondag op 67-jarige leeftijd. Hij was al enige tijd ziek. In de jaren zestig kocht Mager twee aapjes om thuis te houden, wat toen nog was toegestaan. De hobby liep uit de hand toen het paartje jongen kreeg. Hij besloot zijn baan als fotograaf op te geven en zich te storten op de oprichting van een dierentuin waarin apen niet achter tralies zouden zitten, maar zich vrijelijk tussen het pu bliek konden begeven. Eerst op kleinschalig niveau, en toen bleek dat de aapjes geen vin gers en neuzen van bezoekers afbe ten, kreeg hij van de gemeente toe stemming een gorilla-eiland te rea liseren, het hart van het huidige Apenheul. Hij bouwde het park uit tot een dierenpark met interna tionale faam. Directeur Bert de Boer noemt de Apenheul-oprich- ter een 'revolutionaire vernieuwer en een absolute pionier'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4