Veldhuis kent nu de perfecte race Toptijden van kolos Bernard voer voor discussie Inge Dekker faalt op 100 vlinder PZC Dinsdag 25 maart 2008 25 Twentse pakt op slotdag EK goud op 50 vrij en brons op 4x100 wissel. door Robert-Jan Friele EINDHOVEN - Ze haalde drie gou den en één bronzen medaille op en eindigde de EK in de Tongel- reep gisteravond zoals ze begon: met een wereldrecord. Marleen Veldhuis (28) is gearriveerd aan de absolute top van de internationale zwemwereld. Sprinten is het hoofd koel houden op het juiste moment. Maar net zoals de adrenaline in haar lijf Veld huis lang belette na weer een topprestatie normaal haar verhaal te doen, voorkwam het stofje dat ze tijdens races de opdrachten in haar hoofd in de juiste volgorde hield. Sinds het EK kortebaan van Du blin (2003) werden de Twentse gouden medailles voorspeld. Die won ze ook, maar in het 25-meter- bad. In het olympische 50-meter- bad moest ze altijd genoegen ne men met zilver, brons of minder: bij de EK van 2004, de Olympische Spelen van 2004, de WK van 2005, de EK van 2006, de WK van 2007. Steeds was Veldhuis in weer een fi nale op zoek naar de perfecte race, eentje waarin slaglengte en -fre quentie haar tot de hoogte zou op stuwen die ze op basis van haar trainingsresultaten zou kunnen be reiken. Nota bene in het bad waar □2 Marleen Veldhuis toont zich de kopvrouwe van de Nederlandse EK-ploeg met drie gouden en één bronzen medaille. Ze heeft ook twee wereldrecords erbij. ze elke dag twee keer traint, sloot ze zondagavond de zoektocht af „De halve finale was al perfect, maar toen was ik nog niet uitge rust", zei Veldhuis over de race op eerste paasdag, waarin ze haar per soonlijk record aanscherpte tot 24,26 seconden. Toen ze dat een dag later wel was, katapulteerde Veldhuis zichzelf naar de absolute top van de inter nationale zwemwereld. Ze had de op één-na-langzaamste reactietijd (0,84 seconden) na het schot, zwom dertig meter, haalde één keer adem, zwom twintig meter en hield haar ogen open bij het aantikken: 24,09. Veldhuis trad daarmee in de voet sporen van Annemarie Verstappen (1983, 25,64), Dara Torres (1984, 25,6r) en Inge de Bruijn (2000, 24,16). Alsof de troonsopvolging of ficieel bestendigd diende te wor den, kreeg ze op het erepodium de bloemen uit handen van de vrouw wiens record liefst acht jaar stond. Ook Hinkelien Schreuder kreeg een boeket uit handen van De Bruijn. Zij pakte verrassend het zil ver, door met een tijd van 24,59 voormalig wereldkampioene There- se Alshammar (brons in 24,71) ach ter zich te houden. Een klein uur daarna liet Veldhuis nogmaals zien een zwemster van de buitencategorie te zijn. Waar Schreuder als openingszwemster van de 4x100 meter wisselslagesta fette boven haar persoonlijk record op de 100 rug bleef, zwom Veld huis één van de snelste estafette- splits ooit. Haar 52,75 seconden over de laatste 100 meter brachten Nederland van een kansloze posi tie zeven naar de derde plaats. EINDHOVEN - Inge Dekker is zater dag op het EK onttroond als titel- houdster op de 100 meter vlinder slag. Met een tijd van 58,50 moest ze genoegen nemen met zilver. De pas veertienjarige Zweedse Sarah Sjöström troefde Dekker met 58,44 af. Chantal Groot eindigde als vijfde in 58,62. Haar coach Jacco Verhaeren vond dat Dekker had gefaald in het laat ste deel van haar race. „Hoe je het wendt of keert, ze had hier moe ten winnen. Ze had zeker een se conde harder gemoeten dan ze heeft gedaan. In het laatste deel van de race blokkeerde ze en heeft daardoor haar niveau niet gehaald. Dat is erg jammer." EK zwemmen De Italiaanse Federica Pellegri ni heeft op de 400 meter vrij voor een wereldrecord ge zorgd. Met een tijd van 4.01,53 zwom ze de mondiale toptijd van de Franqaise Laure Manaudou uit de boeken. De Hongaar Laszlo Cseh verbe terde zijn eigen Europees re cord op de 400 meter wissel slag. Hij realiseerde in de finale een tijd van 4.09,59. De Nederlandse estafetteman nen misten op de 4x100 me ter wisselslag net de medail les. Nick Driebergen (rug), Thijs van Valkengoed (school), Robin van Aggele (vlinder) en Mitja Zastrow (vrij) verbeter den met een eindtijd van 3.37,00 wel het Nederlandse record en werden vierde. Rus land pakte op het slotnummer goud met 3.34,25, een nieuw Europees record. Robin van Aggele is als vierde geëindigd in de finale van de 100 meter vlinderslag. Hij viel met een tijd van 52,20 net bui ten de prijzen. Bij het schoonspringen viel de pas dertienjarige Brit Thomas Daley op met het goud op de toren. Hij kwam in de finale tot een totaal van 491,95 punten. Daley heeft zich ook al ge plaatst voor de Olympische Spelen in Peking. Fransman zwemt op EK drie wereldrecords in vier dagen. door Robert-Jan Friele EINDHOVEN - Drie wereldrecords in vier dagen tijd: de 24-jarige Franse kolos Alain Bernard presteerde het op de EK en werd zo de man van het toernooi. Zijn prestaties wak kerden wel de discussie aan om trent de invloed van badpakken op zwemprestaties. De zwemwereld maakte in Eindho ven kennis met een nieuw soort sprinter. Zijn lengte (1.96 meter) is niet heel bijzonder, zijn schouder en borstpartij des te meer, evenals het feit dat Alain Bernard in acht jaar tijd 21 kilo spiermassa aan zijn lichaam trainde. „Hij past net tus sen de lijnen", zei Jacco Verhaeren over de Fransman, die een span wijdte heeft van 2.05 meter. Nadat Bernard vrijdag historie schreef tijdens de halve finales van de 100 vrij door het acht jaar oude wereldrecord van 'VdH' te verbete ren (van 47,84 naar 47,60), hakte hij er zaterdag in de finale nóg een tiende vanaf 47,50. Op zondag bleek Bernard simpelweg onhoud baar te zijn. Ook het onlangs door de Australiër Eamon Sullivan ge vestigde wereldrecord op de 50 vrij ging eraan: van 21,56 seconden naar 21,50. Berhard won beide Eu ropese titels met overmacht. Zijn voornaamste concurrenten in Europa hadden zichtbaar moeite met het geweld van de Fransman. Stefan Nystrand, de Zweedse we reldrecordhouder op de kortebaan, feliciteerde hem niet. Filippo Mag- nini, de Italiaanse wereldkampi oen, sneerde dat Bernard 'de juiste vitaminen' had gevonden. In de rest van de zwemwereld wak kerden Bernards prestaties de dis cussie over de rol van badpakken aan. Sinds begin maart het nieuw ste pak van Speedo (de LZR Ra cer) werd gepresenteerd, zijn er liefst twaalf wereldrecords in ver broken. Ook Bernard zwemt in dat pak. Claude Fauquet, de tech nisch directeur van de Franse zwemfederatie: „Dit verdient een analyse door een ethische commis sie. Die moet zeggen of er we een doos van Pandora willen openen, van Formule 1 in het water." De discussie spitst zich vooral toe op het stabiliserende effect van de 1.ZR Racer. Borsten, billen, rug en heup worden ingesnoerd en onder steund door verstevigde stukken textiel. Dat zorgt voor minder weerstand en snellere tijden. Verhaeren meent dat de wereld- zwemfederatie Fina haar verant woordelijkheid moet nemen. „Bij de professionalisering van de sport horen meer controles van het ma teriaal. ]e kunt er zoveel mee mani puleren." De Fina is inmiddels ge alarmeerd door de records en de discussies. Volgende maand, voor afgaande aan de WK kortebaan in Manchester, wil de federatie uitleg van Speedo over het nieuwe pak. Fina-directeur Cornel Marculescu in de Australische krant The He rald Sun: „De pakken zijn goedge keurd door de Fina, maar we zul len de fabrikant vragen stellen over de dikte van het materiaal." Alain Bernard Inge de Bruijn knuffelt Marleen Veldhuis, nadat ze haar de gouden medaille heeft omgehangen. foto Ed Oudenaarden/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 27