Veldhuis zet kroon op sterk EK rLiiu 21 24 Marleen Veldhuis bekroonde een sterk toernooi op de slotdag met een wereldcrecord op de 50 meter vrij. foto Robin Utrecht/ANP Zes wereldrecords en tien nationale records op snelste EK ooit. door Robert-Jan Friele EINDHOVEN - Het griepje van Pieter van den Hoogenband was een te genvaller, maar verder was het EK zwemmen in Eindhoven een spor tief en organisatorisch succes. Toch, zei technisch directeur Jacco Verhaeren van de KNZB, kun je dit niet vertalen naar de Olympi sche Spelen. Er sneuvelden zes wereldrecords, zeventien Europese records, zes tien Nederlandse records. Dat is een ongekende score, waarmee de EK én zwembad de Tongelreep voor altijd de boeken zullen in gaan als één van de snelste ooit. Er was bovendien ook Nederlands succes. Vijf zwemmers voldeden aan een olympische kwalifica tie-eis (Mitja Zastrow, Thijs van Valkengoed, Robin van Aggele, Chantal Groot en Jolijn van Val kengoed). En, nog belangrijker: Ne derland won tien medailles, lacco Verhaeren waarschuwde op de slotdag voor te veel optimisme. Toch zijn er wel duidelijke conclu sies te trekken. De eerste is dat nie mand weet waar Van den Hoogen band, sinds 2000 het uithangbord van het Nederlandse zwemmen, op dit ogenblik staat. Terwijl zijn acht jaar oude wereldrecord op de too vrij (47,84) uit de boeken werd gezwommen door de Fransman Alain Bernard (47,50), zat de twee voudig olympisch kampioen op het koningsnummer ziek thuis. De tweede conclusie is dat vrou wen het zwaartepunt zullen vor men in de olympische zwem ploeg. De estafetteploeg op de 4x100 vrij is sinds het wereldre cord op de eerste dag favoriet voor goud in Peking. Marleen Veldhuis (absolute top op de 100 en 50 vrij) en Inge Dekker (100 vlinder en too vrij) maken ook individueel kans op medailles. Veldhuis won in Eindhoven twee belangrijke finales, zette op de 50 vrij haar eerste langebaanwereldre- cord op de klokken (21,50) en be wees daarmee een stap te hebben gezet. Kanttekening bij hun presta ties is dat de tijd van Veldhuis (53,77) in de eindstrijd van de 100 vrij en Dekkers 58,50 op de 100 vlinder elders in de wereld geen in druk zullen hebben gemaakt. Het Europees kampioenschap zwemmen eindigt met een onge kende score van records. Mar leen Veldhuis klokt op slotdag wereldrecord op 50 vrij. Verhaeren benadrukte echter dat zijn pupillen half voorbereid wa ren in Eindhoven. „Er zit nog veel rek in richting de Spelen. De ko mende weken zullen veel wereldre cords gebroken of benaderd wor den. Maar ik heb nog niets gezien dat Marleen en Inge niet kunnen." De situatie bij de vrouwen staat in contrast met die van de mannen. Als Van den Hoogenband stopt na de Spelen, zijn zij op individuele nummers weer ver verwijderd van podiumplekken. Naast Van den Hoogenband (100 en 200 vrij) hebben Mitja Zastrow (100 vrij), Van Valkengoed (100 school) en Van Aggele (100 vlin der) zich wel gekwalificeerd voor Peking, maar zij zijn geen medaille kandidaten. pagina 25: Veldhuis kent perfecte race Records Bernard voer voor discussie Ronald Koeman in beter weer na zege op Real Madrid Tip? sport@pzc.nl Rogge vraagt om snel einde aan geweld OLYMPIA - Het IOC heeft gisteren opnieuw opgeroepen tot een snel einde aan het geweld in Tibet. Voorzitter Jacques Rogge deed dat in het oude Olympia. De Belg zei dat de bemoeienis met de situatie in Tibet niet de hoogste prioriteit binnen zijn organisatie heeft. „Ons primaire doel is het realise ren van de beste Spelen ooit in Pe king." En ook: „De Spelen zullen eraan bijdragen dat China in posi tieve zin verandert." pagina 27: betogers verstoren cere monie Hiddink blijft tot 2010 bondcoach in Rusland MOSKOU - Guus Hiddink heeft zijn contract bij de Russische voetbal bond eindelijk verlengd. De Neder landse bondscoach tekende bij tot juli 2010. De financiële details maakte de Russisch^ bond niet be kend. Hiddink, sinds de herfst van 2006 in dienst bij de Russische bond, gaf in oktober al aan langer in Rus land te willen blijven. De 61-jarige trainer neemt in juni met Rusland deel aan het EK in Oostenrijk en Zwitserland. Cancellara solo naar zege Milaan-San Remo SANREMO - Fabian Cancellara heeft zaterdag de wielerklassieker Mi- laan-San Remo gewonnen. De 27-jarige Zwitser uit de CSC-ploeg reed in de slotfase van de koers over 298 kilometer weg uit een eerste groep van veertien cou reurs. Cancellara had aan de finish enke le sconden voorsprong op de Itali aan Filippo Pozzato. pagina 26 en 27: Aardverschuiving zet koers op zijn kop Raikkönen toont zijn klasse in GP Maleisië SEPANG - Kimi Raikkönen schreef zondag de Grote Prijs van Maleisië op zijn naam. De Finse coureur van Ferrari bleef op het circuit van Sepang de Pool Robert Kubica (BMW Sauber) en de Fin Heikki Kovalainen (McLaren-Mercedes) voor. De Brit Lewis Hamilton, die vorige week de Grand Prix van Au stralië won, finishte als vijfde. Fer- rari-coureur Felipe Massa was een van de uitvallers. pagina 30 en 31: Raikkönen slaat kei hard terug Tweede toernooizege Kerkhove in dubbelspel FLORENCE - Tennisster Lesley Kerk hove (16) heeft zondag het dubbel spel gewonnen tijdens het ITF- toernooi van Florence. De Zierik- zeese was samen met Richel Ho- genkamp in de finale te sterk voor het Italiaanse koppel Anastasia Gri- malska/Martina Trevisan. De sets tanden waren 6-3 6-1. In januari wonnen Kerkhove en Hogenkamp al het dubbeltoernooi in het Australische Notting Hill.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 23