Zeeland Vrolijke paasdagen namens Prorail Meer grip op kostenposten Mosselkwekers oogsten begrip met spandoek boven A58 '-O. (s KL' Film en lezing zoutproductie pzc Dinsdag 25 maart 2008 1 5 Spoorbeheerder begint voortvarend aan onderhoud spoorlijn. door Ben Jansen kruiningen - Geen Pasen in de huiselijke kring voor enkele hon derden spoorwerkers. De Zeeuwse spoorlijn moet op de schop. Om toch iets aan het paasgevoel te doen, heeft spoorbeheerder Prorail voor chocolade eieren gezorgd. Vrolijke paasdagen namens Pro- rail. Ruim vijfhonderd man sterk zijn de spoorwerkers afgelopen week einde aan de slag gegaan om de spoorlijn Vlissingen-Bergen op Zoom een grote beurt te geven. In 31 dagen tijd wordt over vijftig van het zeventig kilometer lange tra ject het ballastbed van grind ver nieuwd, houten bielzen vervangen door betonnen exemplaren en hier en daar ook de hangdraden van de bovenleiding vernieuwd. Aannemer Bam Rail begint zater dag in het holst van de nacht ter hoogte van de spoorwegovergan gen Capelleweg bij het station Kruiningen-Yerseke en Hagedijk bij Rilland. Op zichzelf een over zichtelijk karwei: spoorstaven ver wijderen, houten bielzen oprui men, grind weggraven, kunststof doek aanbrengen, nieuw grind er op, betonnen bielzen neerleggen en de spoorstaven bevestigen. De logistieke kant van de zaak maakt van het onderhoud een megaklus. Op tijd moeten lege wagons en vrachtwagen klaar staan om grind en bielzen af te voeren en op het juiste moment moet het nieuwe grind worden gebracht. De tijdige beschikbaarheid van doek en be tonnen bielzen is geen probleem. Die zijn de afgelopen weken, zo voor de pak, al langs de spoorlijn neergelegd. Prorail heeft nogal wat 'Kan ik niet een stuk of twintig houten bielzen komen ophalen?' telefoontjes gekregen van mensen die bij het afvoeren van de houten bielzen een handje wilden helpen. „Kan ik niet een stuk of twintig oude bielzen komen halen?" was de vraag. „Ik ben de tuin opnieuw aan het aanleggen." Prorail heeft steeds nee moeten verkopen. De bielzen zijn zodanig met houtbe- schermingsproducten behandeld, dat ze als chemisch afval moeten worden beschouwd en zo springt Prorail er ook mee om. Zenuwcentrum van het spoor werk is het depot tussen Kruinin gen en het kanaal door Zuid-Beve land. Daar krijgen de voormannen van werkploegen aan de hand van voor een leek volstrekt onduidelij ke schema's instructies van project leiders. Het is dringen in de bouw keet en op het parkeerterreintje. Beide lijken nauwelijks voor hun taak berekend. De instructies worden in grote ernst gegeven en ontvangen. Een maand lijkt krap voor zo'n om vangrijk werk. Het wordt boven dien in een dagelijkse tijdsklem uit gevoerd. Op doordeweekse dagen moet de spoorlijn elke avond om 23.00 uur weer gereed zijn om in de nacht goederentreinen te laten passeren. De werkzaamheden en de bundeling van het goederenver voer betekenen onvermijdelijk hin der voor wie in de buurt van het spoor woont. De sneeuwbuien tijdens de paasda gen leverden geen problemen op. „Het werkt niet echt prettig met dat slechte weer", was de medede ling, „maar het verloop van het karwei is er niet door vertraagd." Het vervangend vervoer per bus verliep in het weekeinde vrijwel vlekkeloos. Een groep mosselkwekers vroeg gisteren met een spandoek over de A58 bij Kruiningen aandacht voor hun problemen. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf yerseke - Automobilisten toeteren als mosselkwekers uit Yerseke en Bruinisse tweede paasdag in alle vroegte spandoeken bevestigen aan een viaduct over de A58 bij Kruiningen. 'Wanted milieuclubs voor de moord op mosseldorpen' is hun boodschap en die komt over, blijkt uit het getoeter. Peter Zoeteweij, één van de actie voerders, is blij met de reacties. „Je merkt het, mensen staan achter ons. Ze begrijpen niet dat milieu clubs een sector kapot proberen te maken door Europese natuurre- gels te misbruiken, een sector die al meer dan honderd jaar met en in de natuur werkt." Peter Zoeteweij voert actie met zijn Yersekse collega Eddy Barbé, mosselkwekers Marinus Padmos en Kees Otte uit Bruinisse en Erik de Koeijer van het gelijknamige transportbedrijf uit Yerseke. „De Koeijer rijdt veel voor de mossel- handel", vertelt Zoeteweij, „ook hij dreigt de dupe te worden." Aan hardere acties denkt hij niet. „Wij hebben de sympathie van het grote publiek, die willen we niet verliezen." De Tweede Kamer praat donder dag over de crisis in de mosselsec tor, die is ontstaan nadat de Raad van State eind februari een visver gunning voor mosselzaad uit voor jaar 2006 vernietigde. „De politiek moet de Natuurbe schermingswet aanpassen, zodat wij weer kunnen vissen", aldus Zoeteweij. „want ik verwacht niet dat wij er met de milieuclubs uit komen." Gerard Polderman van notenproducent Katjang Pedis: „Nu deed de over heid eens niet aan ondernemertje pesten." foto Willem Mieras Duurzaam ondernemen geeft bedrijf een andere kijk op de zaak. door Ben Jansen SINT-MAARTENSDIJK - Kleine stap jes heeft Gerard Polderman de af gelopen jaren met zijn notenbakke rij gezet. Productie uitgebreid, steeds schoner en duurzamer gaan werken en geleidelijk ook oog ge kregen voor wat als eerlijke handel offair trade wordt beschouwd. Kat jang Pedis in Sint-Maartensdijk geldt nu als een voorbeeldbedrijf op het gebied van maatschappelijk verantwoord ondernemen. Katjang Pedis (Pittige pinda in het Maleis) was enkele jaren geleden een van de Thoolse bedrijven die werden uitgenodigd mee te doen aan een cursus duurzaam onderne men van de gemeente en de pro vincie. Polderman is nog steeds zeer te spreken over de manier waarop beide overheidsinstanties zich naar het bedrijfsleven toe heb ben opgesteld. „Geen ondernemer tje pesten, maar meedenken en op lossingen helpen vinden. Aan zo'n constructieve aanpak heb je wat. Ie gaat op een andere manier naar je bedrijf kijken en je krijgt zicht op energie- en afvalstromen. Zo kun je sturen op kosten waar je vroeger nauwelijks grip op had." Poldermans bedrijf is in 1993 be gonnen met drie medewerkers. Nu zijn er vijftien. Katjang Pedis le vert pinda's, hazelnoten, cashew noten, zonnebloempitten en pijn- 'Mensen helpen. Je mag als ondernemer best een beetje idealistisch zijn' hoornpitten. Desgewenst gesui kerd of gezouten. En wel in grote hoeveelheden. Polderman: „Bulk dus. Er gaat per week 100.000 tot 150.000 kilo door. Bij ons hoef je niet om zakjes of bakjes van twee honderd gram te komen. Wij be werken noten. Verpakken is een andere specialiteit." Een gering deel van de noten die Katjang Pedis levert, valt onder de noemer fair trade. Dat zijn noten waarvoor de producenten een eer lijke prijs hebben gekregen. Dat wil zeggen een prijs die in verhou ding staat tot de productiekosten, en niet een prijs die bepaald wordt door de verhoudingen op de internationale markt. „Moei lijk", zegt Polderman, „net als bio logische noten. Westerse normen opleggen is één ding, maar de praktijk in de landen waar de no ten worden geteeld in Azië en Afri ka is dijkwijls heel anders." De hoeveelheden 'eerlijke' en bio logische noten die Katjang Pedis verwerkt zijn zo gering dat deze productenstroom verre van winst gevend is. „Maar dat is niet erg", vindt Polderman. „Het is een ma nier om mensen te helpen. Je mag als ondernemer best een beetje idealistisch zijn." Dit is de eerste aflevering van een se rie in aanloop naar het evenement Duurzaam Gewoon Doen!, donder dag in Goes. KLAVERBLAD ZEELAND Samen werken aan zorg in Zeeland? Doe mee en geef uw mening. Meld u aan voor het e-panel Klaverblad Zeeland en help mee de kwaliteit van zorg te verbeteren. www.klaverblaozeeiand.nl Klaverblad Zeeland Van Hertumweg 17 -19 4462 EV Goes Telefoon 0113 - 256 856 algemeen@klaverbladzeeland.nl www.klaverbladzeeland.nl middelburg - De Archeologische Werkgemeenschap Zeeland ver toont vrijdag 28 maart een film over een experiment met zoutpro ductie uit verzilt veen en een le zing over deze vorm van zoutpro ductie in de middeleeuwen. De bijeenkomst begint om 20 uur in het Archeologisch depot aan het Armeniaans Schuitvlot in Mid delburg. De toegang is gratis. GUN UZELF DE LUXE VAN BOBBE MODE, EXCLUSIEF WINKELEN IN EEN FEESTELIJKE AMBIANCE. BIJ AANKOOP VANAF 75,- ONTVANGT U EEN LUXE TOILETTAS CADEAU! BOBBE MODE VLISSINGEN www.gimbreremode.com (ine! KOOPZONDAG 13.00-17.00 UUR]

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15