3 A 3 Fijne bosanemoon K D De wilde bosanemoon M is een van de meest affectieve schaduwplanten wonen@wegener.nl PZC |51024-3650509 Zaterdag 22 maart 2008 Anemone nemorosa Robinsoniana. foto Romke van de Kaa nemone nemorosa, de pretentieloze wilde bosane moon, is een van onze meest effectieve schaduw- planten. In de tweede helft van april is de bodem van veel bossen wit van de bosanemonen. Ook in de tuin is Anemone nemorosa een dankbare plant die weinig eisen stelt. Hij is tevreden met een humusrijk plekje in de schaduw, de halfschaduw of, in vochthoudende grond, zelfs in onge- maaid gras in de volle zon, wat een hele prestatie is voor een schaduwplant. De wilde bosanemoon is wit, met aan de buitenkant van de bloemblaadjes een roze blos. Roze en blauwe varianten ko men ook in het wild voor. Van de meer dan vijftig verschil lende variëteiten van bosanemonen die je in collecties van verzamelaars kunt aantreffen, zijn er ongeveer vijftien in de handel te krijgen. Alle cultivars zijn het aanzien waard, maar 5 niet alle zijn aantrekkelijk genoeg om er stad en land voor af 2 te lopen. Zo heeft 'Leeds Variety' grotere bloemen dan de o wilde bosanemoon, maar ik vind dat geen reden voor die plant een plaats te reserveren. Trouwens, ook bij de wilde bosanemoon komen grotere en kleinere bloemen voor. Het bosanemonenseizoen begint met de bloei van Anemone x lipsiensis, een kruising tussen de gewone bosanemoon, Anemone nemorosa, en de gele anemoon, Anemone ranuncu- Ioides. De bloemen van deze plant zijn heel lichtgeel, de kleur van de volle maan als die hoog aan de hemel staat De bloemen kleuren geraffineerd bij de bruinrode kleur van het ontluikende blad. Dit is een plant die niet overal te koop is, maar die het wel waard is er goed naar te zoeken. Een handig hulpmiddel bij het zoeken naar planten is de Plantenvinder voor de Lage Landen, een boek van uitgeverij Terra waarin bijna 50.000 planten ver meld staan, gevolgd door de namen van de kwekers die die planten leveren. Anemone x lipsiensis, soms Anemone x seamanii ge noemd, is niet goedkoop, maar in de tuin is het een gemakkelijke plant die zich snel uitbreidt. Deze geel- bloeiende anemoon kleurt mooi bij zijn blauw- bloeiende soortgenoten. 'Robinsoniana' en 'Allenii' zijn de twee bekendste blauw- bloeiende cultivars, hoewel je je bij blauw geen gentiaan-, hemels-, of korenbloemblauw moet voorstellen, maar eer der een uitgewassen lilablauw. Tussen het uitgewassen blauw van 'Allenii' en dat van 'Robinsoniana' zie ik verder weinig verschil. Beide zijn de moeite waard, maar als je de één hebt, hoefje de ander niet aan te planten. Naast blauwe zijn er rose variëteiten, waarvan 'Rosea' de be kendste is. Niet lelijk en evenmin spectaculair, 'Bowles Purple' komt dicht in de buurt van die fuchsia-roze tint waarvan ik niet bijzonder gecharmeerd ben. Anemone ranunculoides is de naam van de gele anemoon die tegelijkertijd met de bosanemoon bloeit. De bloemen zijn iets kleiner en goudgeel. Soms zitten er twee bloemen aan één steel. De gele anemoon kent, evenals de gewone bosane moon, een gevuldbloemige vorm die langer bloeit dan de en- kelbloemige. Anemone trifolia is een bosanemoon uit de Balkan, met maagdelijk witte bloemen, zonder roze zweem aan de bui tenkant van het bloemblad. Als die beginnen te bloeien zijn het piepkleine knoopjes die nauwelijks opvallen, maar als de bloemen een paar weken open zijn, zijn ze drie keer zo groot als tijdens de eerste dagen van de bloei. Anemone ra nunculoides en A. trifolia zijn even snel tevreden als de gewo ne bosanemoon. Aan wat humus en een niet te droge stand plaats hebben ze genoeg. Uit Belgisch-Limburg komt een nieuw behangconcept: HookedOnWalls. Niet traditioneel, wél stijlvol. Modern en gedurfd. Volgens Wiel Beyer geldt dat laatste vooral voor de opvallende presentatie van de drie nieuwe collecties. woordje 'decor' of'behang'. Wij gebruiken liever het woord 'wallpaper' in plaats van behang", vult Philippe Des- art aan. Engels als voertaal. „De taal van de jongeren. In Nederland meer geaccepteerd dan bij ons in Vlaanderen." De namen van de drie startcol lecties doen je aan van alles denken behalve aan behang: Stolen Diamonds, Hysterical Glamour en Belgian Graffiti. Het gaat om moods, om sferen, zeggen de makers. ]e verkoopt geen behang, maar een ver haal. Stolen Diamonds is bijvoor beeld heel erg vintage en roept tevens een beetje een onheil spellend gevoel op. De span nende wereld van James Bond en andere vlotte helden met snelle auto's. De foto's in de stijlgids zijn gemaakt in het chi que in 1895 gebouwde vijfster renhotel Metropole in hartje Brussel en in een antieke trein wagon die refereert aan een reis met de Oriënt Express. Hysterical Glamour doet mis schien nog meer een beroep op je fantasie. De foto's doen denken aan carnaval in Vene tië, maar ook aan de high socie ty met de nodige glamour en de onvermijdelijke femmes fa- tales. Belgian Graffiti is de meest Bel gische collectie. Niet gewoon, wel puur. Hier staat het eerlij ke Belgische vakmanschap cen traal. Alle foto's zijn, met oog voor detail, gemaakt in een Lim burgse steenkolenmijn, bij een chocolatier, een friteskraam, een bierbrouwer, een antiek handelaar en in een schildersa telier. De chocolatier schenkt zijn vloeibare chocolade zelfs over het behang en de frites- zakjes van Frituur Royal zijn van behangpapier gemaakt. Een HookedOnWalls-behang- motief kom je op elke foto wel ergens tegen. Niet altijd tegen een wand geplakt. Soms is het echt een zoekplaatje. In totaal zijn er elf motieven. Van vis graat tot pepita. Opvallen met gelikte fotografie is één, maar zonder kwalitatief goed be hang val je snel door de mand. De kwaliteit klopt echter, dat voel je als je een strook behang betast en streelt. „We willen jong, modern en bruisend zijn. En opwindend", aldus Philip pe Desart. „Love it or hate it", zeggen ze er bij het bedrijf zelf van. Uiteraard in het Engels. HookedOnWalls is medio vol gende maand in Nederland verkrijgbaar. Prijs per rol van ro meter van 39 tot 69 euro. www.hookedonwails.com Reageren? redactie.wonen@wegener.nl De fantasie wordt wel heel erg ge prikkeld in de stijlgids van het onlangs gelan ceerde behang concept HookedOnWalls. Ver leidelijke fotomodellen die po seren in een behoorlijk deca dent decor moeten de bood schap overbrengen dat behang méér is dan een patroon op een baan papier die je tegen een wand plakt. De verbeel ding aan de macht in de be- hangwereld. Behang gepresenteerd als een passie, die verbonden is met een trendy levensstijl. Behang dat je volgens de producent vertelt wie je bent en hoe je in het leven staat. Behang dus voor mensen die risico's dur ven te nemen, die van aparte schoonheid houden en daar ook een paar euro voor over hebben. Vergeet veilige prints, slaperige kleuren en saai pa pier. Opvallen is de bood schap. 'Verknocht aan wanden'. De Nederlandse vertaling van dit nieuwe behangconcept zegt ge noeg. „Die naam moet onze liefde voor het vak uitdruk ken", zegt directeur Philippe Desart. Met drie collecties gaat HookedOnWalls - een dochter van Arte uit het Belgisch-Lim burgse Zonhoven - van start. „Arte is serieuzer, chiquer, duurder", zegt Desart. „Wij zijn speelser. Het behang is te koop per rol van 10 meter. Met dit concept willen we via be- hangspeciaalzaken de consu ment bereiken die iets anders wil. Mensen die van opwin ding houden. Aan hen willen wij niet zomaar behang verko pen, maar een lifestyle." Behang mag weer. Jarenlang mochten we het 'B-woord' niet in de mond nemen. ]e verfde je muren. Wit! Behang was van vroeger. Van je ouders of je grootouders. Bloemetjes- behang. Alleen het woord al. Ouderwets. Belegen. Duf De tijden zijn veranderd. An no 2008 kan behang zelfs sexy zijn, vinden de mensen achter HookedOnWalls. Zeker in de wijze van presentatie mag het de zinnen prikkelen. „We von den dat de behangwereld de laatste jaren niet erg was geëva lueerd. De presentatie vond vooral plaats in dikke behang- boeken. Het moest anders. Er moest een verhaal bij", vertelt commercieel manager Annicq Boghaert. „Er moesten ook nieuwe na men komen, zonder het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 98