ii spectrum PZC Zaterdag 22 maart 2008 April 2006: filmregisseur Steven Spielberg (met bril) bekijkt een model van het olympisch stadion in Peking. Spielberg trok zich onlangs terug als artistiek leider van de Spelen. Op die manier wil hij China onder druk zetten om een einde te maken aan de genocide in Sudan, handelspartner van China. foto AFP onder leiding van regionaal partijsecretaris Hu Jintao, bloedig neergeslagen. Het was voor Hu een belangrijke stap richting zijn huidige functie: president van China. De wereld wacht gespannen hoe hij de recen te onrust zal beteugelen, die zich inmid dels ook onder Tibetanen in omliggende provincies heeft verspreid. De autoriteiten hebben een 'volksoorlog op leven en dood' aangekondigd. Tibet is volledig afgesloten van de buitenwereld en Peking heeft militaire versterkingen naar de andere onrustige gebieden gestuurd. Ontketent Peking daadwerkelijk een volks oorlog, dan is geen enkel pr-offensief nog in staat het olympische gastland enige glans te geven. Tibetanen zijn niet de enigen die zich on derdrukt voelen door Peking. Ook de 8,3 miljoen islamitische Oeigoeren in de olie rijke regio Xinjiang, in het uiterste noord westen van het land, zijn woedend. Het leefgebied van de Oeigoeren werd hal verwege de negentiende eeuw bij China gevoegd. In 1955 maakte Peking er een for mele Chinese provincie van. Sommige Oei goeren dromen van een eigen staat, Oost-Turkmenistan, gebaseerd op hun ge schiedenis van vierduizend jaar. Peking be stempelt dit streven, net als in het geval van Tibet (en Taiwan), als gevaarlijk sepa ratisme. Het huidige verzet van de Tibetanen kan de Oeigoeren inspireren: tijdens het olym pisch jaar in opstand komen, de wereld la ten zien dat de rechten van minderheden in China slecht zijn en de afgelopen jaren niet zijn verbeterd. Peking heeft meermalen hard en bloedig ingegrepen tegen de Oeigoeren. In navol ging van de Amerikanen, spreken de auto riteiten over hun eigen war on terror, waar in alle middelen zijn geoorloofd. China claimt deze maand al twee terreur daden door Oeigoeren te hebben voorko men. Twee weken terug zou dat de aan slag met een brandende benzinefles op een binnenlandse lijnvlucht zijn geweest. In januari werden in Urumqi, de hoofd stad van Xinjiang, vijftien verdachten opge pakt. Volgens de autoriteiten waren het ter roristen, die een aanslag wilden plegen tij dens de Spelen in Peking. Toen China in 2001 probeerde de Olympi sche Spelen van 2008 in de wacht te sle pen, overtuigde Pekings locoburgemeester Liu Jingmin het IOC met de woorden: „We willen met de Spelen niet alleen de ontwikkeling van de stad bevorderen, maar ook de ontwikkeling van democratie en mensenrechten in onze samenleving." Vorige week concludeerde een Amerikaan se onderzoekscommissie echter dat China nog altijd 'een autoritaire staat is, met strakke controle over vrijheid van gods dienst en meningsuiting. Een land waar martelingen plaatsvinden en mensen ge dwongen hun huis worden uitgezet'. Dissidenten protesteren, met gevaar voor eigen leven, al vele jaren tegen het commu nistische regime in Peking. In de aanloop naar de Spelen wordt hen op grote schaal de mond gesnoerd. Vorig jaar werden 742 mensen gearresteerd voor 'staatsondermij- nende activiteiten', het hoogste aantal sinds 2000. De geest is echter uit de fles. Wil China zich met de Spelen tonen als een sociaal en economisch modern land, dissidenten grijpen die boodschap steeds vaker aan om het tegendeel te bewijzen. Hoe harder Pe king tegen hen optreedt, hoe meer de dissi denten hun gelijk bevestigd zien en de we reld met hen. Ook hier lijken de machtheb bers de komende maanden alleen maar te kunnen verliezen. Daar komt bij dat ook het probleem van de vuile lucht, de verstikkende smog, nog altijd niet is opgelost. China zegt dat de lucht in augustus schoon genoeg zal zijn en dat atleten niet bang hoeven zijn dat ze hun topprestaties in zwaar vervuilde lucht moeten zien te leveren. Deze week presen teerde de medische commissie van het IOC echter een onderzoek met als pijnlijke conclusie: de omstandigheden in Peking zullen niet ideaal zijn. Onderzoeker Ame Ljungq- vist zei dat er waarschijn lijk niet veel records zullen sneuvelen tijdens de Spe len. „Dat is ook niet de be doeling van de Spelen", voegde hij er snel aan toe, om de organisatoren niet te veel voor het hoofd te stoten. Vorige maand bracht tophardloper Haile Gebrselassie Peking al in verlegenheid, door aan te kondigen het koningsnummer van de Spelen, de marathon, te laten schie ten vanwege de vuile lucht. Nu warmer weer de komende maanden de smog hard nekkiger maakt, ligt het voor de hand dat meer atleten Peking met een dergelijke on aangename mededeling zullen verrassen. Ondertussen laten wereldwijd meer en meer activisten van zich horen over Chi na's donkere kanten. Na Steven Spielberg en actrice Mia Farrow, voegden de afgelo pen week acteurs Richard Gere en George Clooney zich bij de groep Hollywoodster- ren die de wereld willen tonen dat China zijn Olympische beloftes niet nakomt. Clooney richtte zich tot horlogefabrikant Omega, een sponsor van de Spelen. De ac teur is model voor Omega en eist nu van het bedrijf dat het Peking onder druk zet om zich uit te spreken tegen de genocide in Darfiir. Richard Gere, zelf boeddhist, riep vorig weekend op tot een boycot van de Spelen vanwege China's optreden in Tibet. Hoe wel de Europese Unie tegen een dergelijke boycot is, opperde de Franse minister van Buitenlandse Zaken Bernard Kouchner de ze week wel dat EU-landen verstek moe ten laten gaan op de openingsceremonie. Enkele topatleten overwegen zelfs de Spe len te boycotten vanwege Tibet, liet vice- voorzitter Thomas Bach van het IOC zon dag weten. Op 31 maart start de internationale organi satie Dream for Darfiir, een campagne ge richt op olympische sponsoren. Die moe ten China onder druk zetten zich uit te spreken tegen de genocide in Darfur, vindt de organisatie. Sponsoren die dat te weinig doen, kunnen demonstraties voor hun hoofdkantoor verwachten. De verschillende actiedreigingen missen hun uitwerking niet. Enkele grote sponso ren van de Spelen zullen nog deze maand in New York bijeenkomen. Ze willen be spreken hoe ze hun eigen imago schoon kunnen houden, terwijl dat van de Spelen in Peking langzaam vervuilt. Acteur George Clooney heeft Omega Watches onder druk gezet om zich uit te spreken over China's beleid in Sudan. Omega is sponsor van de Spelen in Peking. Clooney is het gezicht van het horlogemerk. foto EPA De IJslandse zangeres Björk haaide zich begin maart de woede op de hals van China. Tijdens een optreden in Shanghai schreeuwde ze 'Tibet, Tibet'. Een luidruchtig pleidooi voor de 'bevrijding' van het bergstaatje. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 71