Het olympische paard van Troje spectrum IO Elke geit is een stem Mia Fcrnvw PZC Zaterdag 22 maart 2008 Met tientallen tegelijk komen ze soms. Op een afstandje kijken ze met smekende ogen naar de etende mensen op de ter rassen van Bonaire. Ze blaffen niet, de straathonden. Soms zijn het er zó veel dat de staat ingrijpt. Dan arriveert de Honden vanger. Zwerfhonden, het zit in de naam, kom je hier op de gekste plekken tegen. Vorig jaar kwam ik op kerstavond al zappend terecht bij een lokale televisiezender die de nacht mis uitzond. Met als speciale voor ganger de bisschop van Willemstad, die voor deze gelegenheid van Cura sao was overgekomen. Mijn aan dacht werd getrokken door een graat magere straathond die in de kerk rondscharrelde en af en toe in beeld verscheen. Niemand op Bonaire kijkt op van straathonden, die horen er bij. De kerkdeuren staan open om de nachte lijke koelte binnen te laten. Zo gek is het dus niet dat een straathond op kerstavond op zoek gaat naar wat ge zelligheid en misschien iets te eten. De hond blafte niet, was niemand tot last en zat tijdens het 'breken van het brood' vlak bij het altaar aandach tig naar de bisschop te kijken. Even later schuifelde het dier behoedzaam naar voren, langs de kerkgangers die in de rij stonden voor de communie. Dat werd een van de wachtenden te gor tig. De hond was bijna bij de bisschop toen hij met een trap van het televisie scherm verdween. Maar Bonaire heeft meer loslopend wild: ezels en geiten. De vierhonderd ezels lie pen tot voor kort gewoon op straat. Er zijn zelfs verkeersborden met de tekst 'let op overstekende ezels'. De ezels eten alles, dat is de reden dat tuinen en erven stevig zijn omheind. Als je pech hebt en ze door een openstaand hek toch binnenkomen, is de tuin in een mum van tijd kaal. Een vriendin had zelfs een keer een ezel in huis. Dat merkte ze toen de servieskast met een hoop kabaal om werd gegooid. Zie de ezel dan maar weg te krijgen, ze zijn spreekwoordelijk stijfkoppig. Talloze automobilisten ondervonden dat ook. Er waren zo veel aanrijdingen dat de over heid de ezels heeft laten vangen. De mees ten leven nu in een reservaat, maar het aantal wilde exemplaren neemt langzaam toe. De natuur doet zijn werk wel. Ik heb ook al weer ezels bij mij in de straat ge zien. Een verhaal apart zijn de duizenden gei ten. Die hebben grote delen van het land schap grondig kaalgevreten. Alle groen kau wen ze tot op de wortel op. Maar geiten hebben een onaantastbare status. Inwo ners van Bonaire houden ze, vooral voor het vlees, op hun kunuku, een soort boerde rij waar ze in het weekeinde naar toe gaan. Veel 'kunukeros' laten hun beesten los om naar voedsel te zoeken. In de natte tijd blij ven de geiten wel in de buurt, maar na een paar droge weken trekken ze er in grote kuddes op uit naar de bewoonde wereld. Soms komen ze tot in het centrum, op zoek naar iets eetbaars. Ezels hebben geen eigenaar, geiten wel. Het is zelfs verboden geiten los te laten lo pen. Omdat ze zo veel schade aanrichten, heb ik wel eens voorzichtig gevraagd waar om niet wordt opgetreden tegen loslopen de geiten. Oef! Dat had ik beter niet kun nen doen. Geiten zijn namelijk politiek. Geen politicus die het in zijn hoofd haalt die regel te handhaven. Een Nederlandse pater die les gaf op de Antillen zei het ooit veelzeggend: 'Every goat is a vote'. China baalt. De geplande, grootse entree op het wereldtoneel wordt vierenhalve maand voor het begin van de Olympische Spelen overschaduwd door onderwerpen die Peking liefst in alle stilte binnenshuis had afgehandeld. Maar dissidenten, Tibetanen en Hollywoodsterren zijn niet van plan zich te houden aan de regels van de olympische gastheer. door Remko Tanis Steven Spielberg, Björk, een Chi nees met een bomgordel, een Oeigoer-moslima met een fles benzine en een Tibetaanse mon nik lopen samen een kroeg in Pe king binnen. Het begin van wat een absurde grap kan worden. Lezers van een Chinees weblog kunnen 'm afmaken, maar in Peking valt weinig te lachen dezer dagen. Het gezel schap uit de mop is er namelijk daadwerke lijk binnengevallen met een keiharde bood schap voor het regime: in de 139 dagen tot het begin van de Olympische Spelen gaan wij China's ware gezicht aan de wereld la ten zien. De luchtvervuiling in Peking leek lang het grootste probleem te worden voor de Spe len die op 8 augustus beginnen. China's pre sident Hu Jintao hoopt waarschijnlijk dat dit zo blijft. Maar de afgelopen vier weken heeft hij er veel meer en veel ernstigere pro blemen bij gekregen. Het begon in februari. Toen vestigde Ste ven Spielberg de aandacht van de wereld op China's steun aan het regime in Sudan. China is de grootste handelspartner van Su dan en heeft daarmee de macht de genoci de in de Sudanese regio Darfur te beëindi gen, aldus Spielberg. Maar Peking laat het afweten, vindt de regisseur. Het was voor hem reden zich publiekelijk terug te trek ken als artistiek adviseur van de Spelen. De Chinese autoriteiten waren onaange naam verrast door de publiciteitsexplosie die Spielbergs actie veroorzaakte. Het kost te hen enkele dagen om met een weer woord te komen. Wat ze niet konden be vroeden, is dat dit maar kinderspel was ver geleken bij hetgeen zou volgen. Maart is een desastreuze maand aan het worden voor Peking. Het begon met de IJs landse zangeres Björk die op 2 maart in het hol van de leeuw, tijdens haar concert in Sjanghai, schreeuwde om onafhankelijk heid voor Tibet. Deze boeddhistische regio in de Himalaya wordt sinds 1951 bezet ge houden door de Chinezen. Een paar dagen later gijzelt een Chinese man met een bom gordel om een bus vol Australische toeris ten in Xi'an. Hij is kwaad omdat zijn land onterecht van hem zou zijn afgenomen en eist een gesprek met president Hu Jintao. De man wordt neergeschoten, maar zijn daad maakt duidelijk hoe groot de frustra tie is van vooral Chinese boeren, die voor nieuwe stadsuitbreidingen of industriecom plexen steeds weer hun land en huizen moeten verlaten. Op 10 maart wordt bekend dat een Oeigoer- se moslima zou hebben geprobeerd een fles benzine in brand te steken aan boord van een binnenlandse vlucht van China Southern Airlines. Een pijnlijke herinne ring dat Tibetanen niet de enige woedende minderheid in China zijn. De moslimbevol king in de noordwestelijke regio Xinjiang voelt zich ook onderdrukt door Peking. Vorige week barstte de bom echt, met de opstand van Tibetanen tegen de Chinese overheersing. „Het is allemaal bedoeld om het succes van de Spelen te ondermijnen", concludeerde China's premier Wen jiabao eerder deze week. Met die opmerking sloeg Wen de spijker op de kop. Op 13 juli 2001 wees het Interna tionaal Olympisch Comité (IOC) de Zomer spelen van 2008 toe aan China. „Het wordt een nieuw tijdperk voor China", jubelde toenmalig IOC-voorzitter Samaranch. De grote minpunten van het land waar de criti ci toen al op wezen, van mensenrechten tot milieu, bestaan nog altijd en komen steeds prominenter in de olympische schijnwer pers te staan. China's machthebbers zullen de komende 139 dagen tot de openingsceremonie alle zeilen moeten bijzetten om samen met de ingehuurde westerse pr-bureaus, de aan dacht van de wereld weer op de Spelen ge richt te krijgen. Het is bijna twintig jaar geleden sinds de vo rige grote opstand van de Tibetanen tegen de Chinese onderdrukking. Die werd toen, De Amerikaanse actrice Mia Farrow is ambassadrice van Unicef. Zij zet zich met name in voor vrede in de regio Darfur in Sudan, een bondgenoot van China. Farrow wil dat China een einde maakt aan het geweld. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 70