Wargaming: militairen trainen in virtueel Uruzgan 22 24 w MAANDAG 24 MAART [T PAASDAG) OPEN lüiiu ÜUUU iuzbuiiiluiivliüiïiüLuu vuluiHib* mm i-uuihiiil! '/i/ilL [II-LU MA fPAASDAG Lvaiu m HYt fel/LÜ tóittllM Nu of nooit! Profiteer alleen tijdens het feest van niet één... of twee... maar van drie keer voordeel! SA EXTRA KORTINGEN OP ONZE TOCH AL LAAGSTE PRIJS ÜH PZC Zaterdag 22 maart 2008 Militairen trainen met speciaal ontwikkelde computerspelletjes. Krijgsmacht omarmt gevechtssimulatie als voorbereiding praktijk. door Marloes de Koning AMERSFOORT - Defensie gebruikt steeds meer computerspellen om militairen te trainen. De veldslag staat op pauze. „Drie minuten nog", roept majoor Erik Douze tegen zijn mannen. Op gedempte toon voeren de man schappen in het computerlokaal strategisch overleg en vergelijken schootsvelden. De blikken op de beeldschermen. Hand op de muis. Als de tijd om is, verstrakken de hoofden. De bevroren wereld in computerspel Steelbeasts Pro komt weer tot leven. Twee teams van vier militairen nemen het van ach ter hun pc's tegen elkaar op. Af en toe een onderdrukte vloek. 'Kijk ook eens links, oogklep!' Gewon nen heeft het team dat met de vir tuele tanks zes minuten in het aan gewezen dorp weet te blijven of de tegenstander volledig heeft uit geschakeld. Korporaal eerste klasse Roël Mountadj schiet raak. Uit een tank komen vlammen en een dikke rookpluim. Wachtmeester John Loupatty rijdt na een minuut met zijn pantservoertuig op een fors rotsblok en ramt het onderstel los. De majoor is coulant en laat op de knop 'herstel schade' drukken. „Een leermoment. We hebben in de praktijk veel problemen met slijtage van het onderstel. Dat haal je er nu al uit." Dit jaar krijgen drie kazernes (Ha- velte, Oirschot en Schaarsbergen) een leslokaal met spelcomputers. Tot nu toe worden commerciële spellen alleen voor militaire trai ning gebruikt op het opleidings- en trainingscentrum in Amers foort en op kleine schaal op de ba sis in 't Harde. Maar wargaming is door de krijgsmacht omarmd als manier om militairen voor te berei den op gevechtshandelingen. „Een jonge vent op patrouille in Uruzgan moet op een veelvoud van situaties anticiperen. Groot schalige oefeningen op militaire terreinen zijn duur en beperkt door bijvoorbeeld milieuregels. Daardoor ben je gedwongen aan si mulatie te doen", vertelt kapitein Clemens Roos van het kenniscen trum voor gevechtssimulatie in Amersfoort. Veel commerciële spellen draaien om oorlogsvoering en zijn uiterst realistisch. Door mogelijk te ma ken dat acties geëvalueerd worden, zijn ze volgens Roos goed lesmate riaal. De stof wordt snel opgeno men, want de les lijkt op wat veel militairen in hun vrije tijd doen. Al bestaande spellen zijn goed koop en makkelijk aan te schaffen. In Virtual Battle Spacei is de speler een militair op voetpatrouille. De docent kan vooraf kiezen met hoe veel burgers en Taliban hij zijn mannen confronteert. Tijdens het spel kan hij met een muisbewe ging nog even een extra bermbom invoegen. Alle terreingegevens zijn beschikbaar om 'Virtueel Uruz gan' te bouwen, benadrukt kapi tein Roos. Gamen zou dan een in tegraal onderdeel kunnen worden 'Dan scheelt het veel als een beginnersfout al niet meer te velde wordt gemaakt' van de laatste trainingen voor uit- zending naar Afghanistan. Dat is nu nog niet zo. Nederlandse mili tairen in Uruzgan gamen welis waar verwoed, maar voor de lol. Idealiter gaat volgens Roos in de nabije toekomst aan iedere buiten oefening een game-sessie vooraf. „Een game vervangt een echte oe fening niet, want dan speelt bij voorbeeld ook moeheid of slecht weer een rol. Maar je moet de Links www.vbs2.com (Virtual Battle Space) www.americasarmy.com (Gra tis spel van Amerikaanse leger) - http://www.steelbeasts.com (fansite) www.gamespace.nl (weblog) http://maaikelauwaert.word- press.com (weblog) http://gate.gameresearch.nl (onderzoeksproject games) schaarse tijd op oefenterreinen op timaal benutten. Dan scheelt het veel als een beginnersfout al niet meer te velde wordt gemaakt." „In games zit geen knop 'overga ve'. Je wordt niet getraind vrede te sluiten", zegt David Nieborg, ga- ming-expert van de Universiteit van Amsterdam. Spellen kunnen volgens veel wetenschappers heel waardevol zijn voor militaire trai ning, maar ze kennen hun beper kingen. „Ze zien er zó realistisch uit dat ze het valse vertrouwen kunnen wek ken dat de werkelijkheid net zo 'af is als het spel", denkt Maaike Lauwaert die aan de Universiteit Maastricht op computerspellen wil promoveren. Zij benadrukt dat een spel altijd een versimpelde, schematische weergave is van de werkelijkheid, waarbij nuances wegvallen. Zelf was ze tijdens het gamen 'verbluft' door de 'ongenu anceerdheid en naïviteit waarmee het onderscheid werd gemaakt tus sen vriend en vijand'. „Er is een grote grijze zone." Dankzij games zijn simulaties veel realistischer Alma Schaafstal is onderzoeker Defensie en Veiligheid bij TNO en direc teur van het Center for Advanced Gaming and Simulation (AGS), een koe pel voor onderzoek naar computerspellen voor training en entertain ment. Dankzij de techniek achter commerciële games zijn simulaties veel realistischer geworden. „Vroeger speelde iedere simulatie op een soort schoon bedrijventerrein bij mooi weer, zonder schaduwen. Geen gepar keerd fietsje, geen volgepropte vuilnisbak." Tegelijk is nog veel onbekend. Bijvoorbeeld over het gevoel dat een simu latie oproept. Schaafstal geeft een voorbeeld: „Op een schoon stations plein bij mooi weer maak je een andere risico-inschatting dan op een re genachtige novemberavond met spooky types." Schaafstal is ervan overtuigd dat de Nederlandse krijgsmacht de games verantwoord inzet. „De meeste games maximaliseren de score op basis van het aantal neergehaalde tegenstanders. Daar is Defensie niet op uit." BREDA BERGEN OP ZOOM TILBURG i I psr MAART 10.00-17.00 foto David van Dam/GPD - - MAART 11.00-17.00 te StoowabineiWhirlpool aktie. Spectaculaire aanbiedingen op de stoomcabines van o.a Riho, Schavis, Ri-jo, Villeroy 4 Both, ie Ballonprikaktie met extra kortingen van 3 t/m 10S. (bij aankoop van een badkamer van minimaal €2500,-)' k ExtrakortingentotlOVi aangeboden op bijna alle Men, o.a. Grohe, Villeroy 4 Soils en Sphinx keramiek en Küppe etc.,u. r 'Hopiamjamlm rtaaitéjea Voorbeeldkorting; Kranen Sani-Dump korting 25% Extra leveranderskorting 10% Extn Ballonkorting max lift Ruime showrooms met 85 Badmeubels: o.a.Thebalux, Primabad, Pelipal, Sanijura, Riho. Hagon, Gebo, Banubad, Detremmerie, Sphinx, Villeroy Boch en Sanicare. 80 Douchecabines: o.a. Hüppe, Sphinx, Sealskin, Kermi, Samo, Riho, Novellini, Villeroy Boch en PDP 90 Baden: o.a. Villeroy Boch. Sphinx, Riho, Hoesch, Ucosan en Wave Design. Sanitair: o.a. Duravit, Ideaal Standaard, Laufen, Keramag en alle series van Villeroy Boch, Sphinx en Sanicare. Kranen: o.a. Hansgrohe, Damixa, Dornbracht, Borma en alle series van Grohe. Stoomcabines: o.a. Riho, Jacuzzi, Villeroy Boch, Ri-Jo, en Schavis. Wand- en Vloertegels: o.a. Grespania, Sphinx en Villeroy Boch. Staat uw merk er niet bij? Vraag er gerust naar... wij kunnen alles leveren! wandcloset (wit) Grohe Rapid-SL inbouwreservoir Grohe afdekplaat normaal 643,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7