Rik Felderhof heeft de hemel als houvast Uk spectrum 4 het laatste Avondmaal PZC Zaterdag 22 maart 2008 Pasen nadert. Daarmee komt ook de herdenking van het Laatste Avondmaal dichterbij. In het besef dat zijn einde naderde, nam Jezus daar afscheid van zijn vrienden. In een drietal interviews vragen we aansprekende landgenoten naar hun idee over hun eigen laatste avondmaal. Stel dat ze zouden weten dat hun einde nadert, wie zouden ze dan aan tafel vragen? Vandaag: programmamaker Rik Felderhof Alsof ze ervoor zijn gemaakt. Komt er een bekende Nederlander te overlijden, gaan omroepbazen meteen op zoek naar de aflevering van Villa Felderhof waarin die zijn ziel blootgaf. Jos Brink, Majoor Bosshardt, Pim Fortuyn, André Hazes. Allemaal waren ze gast bij Felderhof. Allemaal werden ze op tv herdacht met een herhaling van Villa Felderhof. „Onbedoeld hebben we grafmonumentjes gemaakt." door Jan Vriend foto GPD Rik Felderhof (1948) is vader van een zoon van 23 jaar en van een dochter van 27 jaar. Hij woont alleen, afwisselend in Amsterdam, in het huis dat hij voor zichzelf in Tanzania liet bouwen en in Zuid-Frankrijk bij St. Tropez, waar hij zijn befaamde Villa Felderhof opneemt, en waar hij met zijn gasten vaak het einde der dingen ter sprake brengt. In de villa vertrouwde Pim Fortuyn hem toe dat zijn moeder hem waarschuwde dat het wel eens slecht met hem zou kunnen aflopen. André Hazes worstelde er, pedde lend in het zwembad, met vragen over het einde. „Wat die logés destijds in de villa vertelden, kreeg later met terugwerkende kracht vaak een profetische betekenis." Voor hemzelf nog even niet, graag. Het mag nog jaren duren voor de dood op visi te komt. Want hij wil nog zo veel doen. Grootvader worden, bijvoorbeeld. „En dan die kleintjes verhaaltjes vertellen die in mijn hoofd zitten. Eigenlijk wil ik ze nu al vertellen, maar als er geen kind in de buurt is om te luisteren, kijkt de omgeving je zo raar aan." Mocht hij zijn afscheid mogen kiezen, dan graag op de manier zoals prins Bernhard hem die ooit voorspiegelde. „Hij was 93 jaar en zat tegenover me bij een interview in Zuid-Afrika. Bij de ondergaande zon hadden we uitzicht op een waterpartij met nijlpaarden. Een goed glas wijn erbij en de ene mooie herinnering na de andere kwam in hem op. Een zacht windje streel de de huid, er hing de sfeer van tevreden heid. Echt een paradijselijke setting. Op een gegeven moment was alles gezegd wat gezegd kon worden. Toen zei de prins dat hij wel wilde sterven. Hij had van alles ge noten wat et te genieten was. Het was mooi geweest, het was genoeg geweest. Zó zou ik ook willen gaan." Voor zijn denkbeeldige laatste avondmaal wil hij nog één keer naar Villa Felderhof De droomstek met het uitzicht op zee en de wijngaarden schuurt het dichtst tegen het prins Bernhardplaatje aan. Op de tafel een goed glas van zijn vriend Hans Melis sen, wijnkenner en medesamensteller van zijn tv-programma. Voor iedereen een flink bord verse zalm en een sausje met mierikswortel. Een ron de tafel, graag. „Dan heb je geen hiërarchie en zit iedereen op een gelijkwaardige plaats. Ik zal regelmatig van stoel wisselen, zodat ik met iedereen praat." Zijn gasten zijn zijn kinderen en een paar goede vrienden. Oók zijn exen mogen aan schuiven. „Ik zou mijn kinderen nog één keer willen vertellen wat ik belangrijk vind en hoe het leven volgens mij in el kaar zit. Niet om ze een kant op de dwin gen, want ze moeten zelf hun keuzes ma ken. Nee, mijn verhaal is meer bescher mend bedoeld. Ik zal ze voorhouden dat ze niet zo nodig tot de top hoeven te gaan. Halverwege de berg is het uitzicht ook al mooi. Je hoeft niet altijd je doel te berei ken. Als je er bent, is het voorbij. Dan ben je je droom kwijt. Geniet daarom maar lie ver van het onderweg zijn." Is het niet pijnlijk, zo'n laatste keer met je exen erbij? „Niet als je goede vrienden blijft nadat je uit elkaar gaat. Ik ga vaak met hen eten. Vriendschap hou je veel lan ger vol dan een relatie. Binnen een relatie ligt de irritatie op de loer. Dat is onvermij delijk als je de hele dag op eikaars lip zit. Een relatie is eindig, vrienden hou je. Kin deren hebben minder moeite met een scheiding als ouders zich samen verant woordelijk blijven voelen voor het gezin. Als je in goed overleg uit elkaar gaat, hoeft een scheiding niet in de pijnlijke sfeer te komen. We zijn vorig jaar nog als gezin, met aanhang, op safari geweest. Dat kan als je vrienden blijft." Mocht het zover zijn, dan mag de begrafe nis niet al te droevig worden. „Daarvoor is mijn leven te mooi geweest. Want ik ben natuurlijk een bevoorrecht mens, met al die mooie reizen, die fijne ontmoetingen en zo'n kring van mensen om me heen." Ze zullen vast iets zeggen bij het afscheid, denkt hij. „Mijn vrienden en mijn kinde ren zijn té goed gebekt om me woordeloos te doen afglijden. Ik hoop dat ze vertellen dat ze iets aan me hebben gehad, dat ik een bijdrage aan hun leven heb geleverd. En als ze herinneringen ophalen, dat het dan verhalen zijn met een glimlach." Of we hem vooral willen herinneren als de man die buiten de gebaande paden durf de te gaan. „Mijn oude tekenleraar drukte me altijd op het hart om binnen de lijntjes te blijven. Moet je me nu zien schilderen! Geen lijn tje, geen grens. Het leven leerde me juist om buiten de lijntjes te gaan. Ik heb din gen altijd anders gedaan dan anderen. Het levert veel meet op om buiten de beperkin gen te denken. „De dood is voor mij onmiskenbaar onder deel van het leven. Niet dat ik het einde omarm, maar als je het sterven als logisch vervolg ziet van ons bestaan, wordt een verlies wat makkelijker te aanvaarden. Daarom hecht ik aan een rouwkaarttekst als 'Hij is ontwaakt uit de droom van het leven'. Dat geeft aan dat het niet voorbij is. „Mijn vader was een fanatiek bergbeklim mer. Toen hij aanvoelde dat zijn laatste dag eraan kwam, trok hij in het ziekenhuis zijn grote bergschoenen aan. Ik zie hem nóg voor me, met die dunne, fragiele oude- mannenbenen in die grote schoenen. 'Ik ga weer naar boven', zei hij, 'maar nu nóg hoger'. „Bij sterven denk ik aan een tunnel, waar je doorheen moet. Eerst is er even duister nis en eenzaamheid, maar dan volgt het licht. Daar is het nóg mooier en beter. In het nieuwe licht zie ik een sfeervolle ruim te voor me, gevuld met muziek van Mo zart, mooi gedekte tafels en ontmoetingen met oude bekenden. Een soort Villa Felder hof." Opeens realiseert hij zich dat hij met deze redenatie prijsgeeft dat hij rekent op een plekje in de hemel. En glimlacht. „Mis schien klinkt het aanmatigend, maar zo'n gedachte geeft me hoop. En hoop kan nie mand je afpakken." Is de hemel een zekerheid? „Misschien denk ik het meer om mezelf gerust te stel len dan dat ik er aanwijzingen voor heb. Maar het biedt me houvast om erin te gelo ven." De eerste bekende die hij 'na de tunnel' denkt te ontmoeten, is zijn moeder. „Ik verwacht dat ze meteen op me afkomt en dat ze direct weer begint met opvoeden. Ik hoor het haar al zeggen: 'Jongen, ga nou rechtop zitten'. En: 'Waarom ben je nou niet éven naar de kapper geweest?' En dan begint alles opnieuw." 4è Rik Felderhof: „Vriendschap hou je veel lan ger vol dan een relatie."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 64