in het Zeeuwse land spectrum 1000 I PZC Zaterdag 22 maart 2008 voert de regie aan de balie. Ze klinkt niet al leen Duits, ze is het ook. Uit Berlijn komt ze, maar woont inmiddels al jaren in Zeeland, eerst West- Zeeuws-Vlaanderen, nu Middel burg. Vorig weekend was voor ons het start schot, zegt ze. Op de camping loopt een Duits echtpaar rich ting kampwinkel. De frisse lucht, de ruimte, het landschap, het is een trits die elke Duitser noemt als het over het waarom van Zeeland gaat. En de afstand natuurlijk, binnen drie uur sta je vanuit het niet zo frisse Ruhrgebied uit te waaien bovenop een Noordzeeduin. Veel Duitse toeristen gaan graag ano niem door het leven. Krant, mogelijke publiciteit, het maakt ze altijd hazig, ook als het geen Pasen is. Het gezin Barden- heuer op camping De Strandjutter, vlakbij de stormvloedkering, vormt een uitzondering op die regel. Ze staan eenzaam aan de rand van een verder nog leeg veld. Kom binnen in de voortent, voel de warmte van de kachel, zie de kinderen een bordspelletje spelen, hoor hen trots vertellen over de schildpadden die ze van huis hebben meegenomen. Nee, kou is voor hen geen factor. De vijf voorgaande ja ren kwamen de Bardenheuers alleen in de zo mervakantie naar Zeeland, telkens vijf tot zes weken. Nu dus voor het eerst ook vroeg in het jaar. Als je weet dat ze tot nu toe in deze tijd van het jaar de Oostenrijkse bergen op zochten, zal het duidelijk zijn dat er bij hen niet op een graadje meer of minder wordt ge keken. Wanneer zetten ze die wind eens uit, vraagt Jet Hanemaaijer op jachtwerf Oostwatering bij Veere. Het geluid op de kade en de stei gers, met alle vallen die tegen masten tikken, is winters. Ze ziet vanuit haar winkel annex kantoor koppen op het meer. Nee, geen weer om een gezin met een huurboot het water op te laten gaan. Er moeten honderdvijftig boten van de wal in het water worden getakeld, een karwei dat zes tot acht weken in beslag neemt. Jet Hanemaaijer roemt de Zeeuwse wateren. Ze heeft een boot, geschikt voor vakanties met vriendinnen en kinderen. Vanwege de zaak kan ze in het seizoen niet tegelijk met haar man Jeroen erop uit. De verzilting van de laatste jaren heeft het Veerse Meer volgens haar goed gedaan, op sommige plekken zie je op vijf meter diepte de bodem. Wel vragen onderwaterschepen en buitenboordmotoren meer onderhoud. Druk op het water, straks? Dat is niet haar er varing. Vanaf de kant zie je misschien veel zei len, maar van overbevolking is beslist geen sprake. Zorg maar dat er meer havenruimte bijkomt, zegt ze. Een wachtlijst van tien jaar voor een ligplaats, dat is toch niet normaal? Op Hof Domburg is de winkel een 'foodmar- ket'. 'Wir backen den ganzen Tag frische Bröt- chen und Baguette fur Sie!' Daar is zelfs een woord Frans bij. Vroege Duitsers kleuren de nog dorre duinen. Overnachtingen in Zeeland in zomer 1999-2007 O O O 2.615.400 j 1.226.8001 snn 1.226.8001g r -"J g: s 5qq Nederlanders «mm buitenlanders I 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 Gemiddelde zomertemperatuur* Aantal zonuren in zomer* Neerslag in zomermaanden*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 63