Zij zijn de echte zomerbodes spectrum 2 PZC Zaterdag 22 maart 2008 Supermarkt Hof Domburg. Bijna klaar voor het nieuwe seizoen. Een graadje rneer of minder is geen probleem. Opeens zijn ze daar. Hordes witte nummerborden met zwarte belettering. Fietsen bovenop en achterop, surfplanken, caravans en campers in alle soorten en maten. Voor wie nog niet helemaal uit zijn winterslaap is ontwaakt: het seizoen is weer begonnen. tekst Jan van Damme foto's Lex de Meester Twee weken paasvakantie. Voor veel Rheinlandbewoners wijst het kompas dan richting West De kust, de rust. Bij de Aldi in Middelburg was het afge lopen week meteen raak. Gelegen aan de toe gangsweg van Walcheren vullen veel Duitse va kantiegangers hun voorraden aan voor ze zich in het huisjespark of op de camping melden. Ze ker anderhalf keer zoveel omzet als de week er voor, zeggen ze in de winkel. De bedrijfsleider noteert de Duitse vakanties op zijn kalender, an ders kom je voor onaangename verrassingen te staan. Op het parkeerterrein voor zijn winkel krioelen de auto's door elkaar. Het lijkt hoogsei zoen. Een echt startschot voor het toeristenseizoen wordt er niet gegeven. Er circuleren wel enkele data, die richtinggevend zijn. Tussen 12 en 17 maart is het Veerse Meer op zomerpeil van -0.10 NAP gebracht. Sinds 15 maart mogen de kampeerboeren weer caravans op hun terrein toelaten. De dag na Pasen wordt begonnen met de plaatsing van strand- en slaaphuisjes op alle stranden. In Middelburg doen de rondvaartbo ten deze weken al goede zaken. Per t april moet er ook weer betaald worden op de parkeerplaat sen aan de kust: 70 cent per uur, maximaal 4 eu ro voor een hele dag. En winkels laten nadruk kelijk weten dat ze Bild en Brötchen verkopen. Het is dat complex aan grote en kleine veranderingen, dat hier aan de kust de zomer aankondigt. Eerder dan de na tuur zelf. Want veel bomen en struiken zijn nog meer tak dan blad, boeren moeten van woorden nog daden maken en weerzeggers heb ben het eerder over sneeuw dan over zomerhit te. En toch weten we het. Afgelopen week zagen we veel tegen de wind worstelende fietsers. Va der voorop, moeder met kinderen in het kiel zog. Gehelmd, in elk geval de kinderen. Zij zijn de echte zomerbodes in het Zeeuwse land. Ook op het strand zie je ze. Hun regen- en windjacks kleuren het dorre duinlandschap. Het paviljoen Noordduine ter hoogte van Dom burg biedt beschutting, als het grijs boven zee een dreigende tint krijgt. Pasen valt vroeg, zegt paviljoeneigenaar Remon Corbijn. Hij heeft nog niet al zijn terrasmeubilair in stelling ge bracht. Een paalhoofd verderop hangen er ma trassen in de lucht. De bestuurders op het strand laten zich voorttrekken op skateboards. Een beetje gemankeerde oefening op het droge voor straks, als de surfplank spectaculairder acro batiek brengt. Campingeigenaar en landbouwer J. Brasser aan de Landschuurweg bij Veere heeft afgelopen da gen zijn eerste caravans geplaatst. Ben Trovato heet zijn bedrijf. De toiletgebouwen zijn schoongemaakt en waar nodig is de verfkwast gehanteerd, het gras is al voor de tweede keer gemaaid. Brasser verwelkomt sinds 1980 cam- pinggasten. Pure noodzaak, zegt hij, omdat het boerenbedrijf niet genoeg opbrengt. Hoewel de landbouw iets uit het dal lijkt te krabbelen, is het volgens hem nog geen hosanna. De tarwe was lekker aan de prijs, zeker, maar de op brengst was ook een kwart minder. Momenteel moeten aardappelen en uien onder de kostprijs worden verkocht. Wat hem betreft blijft de cam ping een meer dan welkome bijverdienste. Op camping Olmenveld bij het Walcher- se Serooskerke wordt het begin van het seizoen ook gevoeld. Hoewel daar geen sprake is van een wintersluiting, de mees te stacaravans kunnen het hele jaar door betrok ken worden. Het is een dorp in het klein, dat deze week op eens tot leven is gekomen. Annette Schulz

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 62