Zeeland 'Af en toe was Met de Kamer van Koophandel is het Stationsgebied ineens vol Toch geen fietspad bij het Meiveld Dominee schrijft boek voor leidinggevenden m Exposanten tonen kunst in Ter Reede 30 I Zaterdag 22 maart 2008 PZC W Blok met woningen moet voor levendigheid langs het kanaal zorgen. door Nadia Berkeider MIDDELBURG - Het is een raar lapje grond, naast het station in Middel burg. Smal, lang en ingeklemd tus sen spoor en Kanaalweg. De ge meente heeft er dan ook lang mee moeten leuren. Maar nu de Kamer van Koophandel er een nieuw kan toor wil bouwen, is het strookje toch ineens vol. Wethouder Hannie Kool (CDA) vindt niet dat het lang geduurd heeft voordat zich gegadigden voor de grond meldden. „Dit is vol gens verwachting. We praten al een tijd met de Kamer van Koop handel. Het is wel plezierig dat er nu drie panden tegelijk worden ge bouwd, dat beperkt de overlast." Want niet alleen de Kamer van Koophandel bouwt er een nieuw kantoor, ook woningcorporatie Woongoed verhuist naar het Sta tionsgebied. In totaal komen er drie gebouwen langs het spoor: het kantoor van Woongoed pal naast het station, dan een woonge bouw en de Kamer van Koophan del op de hoek. Volgens Kool heeft de Kamer van Koophandel 'een economische prijs' betaald voor de grond. Toch houdt Middelburg geen geld over aan de ontwikkeling van het Sta tionsgebied. „Het is een moeilijk gebied, dat was van tevoren ook bekend. Het zijn natuurlijk moeilij ke kavels omdat ze zo smal zijn. En bij herstructureringsprojecten zoals deze moet er altijd geld bij." Het ooit wat verrommelde Sta tionsgebied van Middelburg staat over een tijdje vol met strakke kan toorpanden. De grote drie - ge meente Middelburg, waterschap Zeeuwse eilanden en Rijkswater staat- hebben de toon gezet. Het blok woningen moet voor de zo gewenste levendigheid langs het kanaal zorgen; de kantoren zijn na vijf uur 's middags verlaten. Het was ook eigenlijk niet de be doeling dat er zoveel kantoren zou den komen in het gebied. Toen de plannen werden gemaakt, ging men er nog van uit dat ook het theater langs het kanaal zou ko- Met de bouw van het nieuwe kantoor van de Kamer van Koop handel is het strookje grond tus sen het spoor en kanaal in Mid delburg ineens vol. Raad Middelburg: extra fietspad richting Mortiere is te duur. door Nadia Berkeider MIDDELBURG - Het leek zo mooi: in één rechte lijn van de Schroebrug naar de Mortiere fietsen. Maar het gaat niet door. Na tegenstand in de gemeenteraad studeert wethou der Frank Streng (WD, verkeer) op een andere manier om het fiet sen richting woonboulevard aan trekkelijker te maken. Voor zeven ton kon er pal naast de Schroeweg een nieuw fietspad ko men. Fietsers hoefden niet meer slingerend door de wijk hun weg te zoeken en voor wie 's avonds op pad ging, zou het veiliger wor den. Maar vooral de linkse par tijen - PvdA, SP, GroenLinks en PPM - in de gemeenteraad vinden het pad veel te duur. „Het is een heel hoog bedrag", zegt Peter de Doelder (PvdA). „Ter wijl er een alternatief is: het pad door het Meiveldpark." De PvdA was juist de partij die de discussie over de belabberde fietsroute naar de Mortiere heeft aangezwengeld. Wie er de weg niet weet, ver dwaalt ergens in de Magistraat- wijk, bordjes staan er niet. Het fietspad was niet alleen be doeld voor mensen die naar de winkels op de Mortiere gaan. Ook ROC-leerlingen en bezoekers van het nog te bouwen amusements centrum Zep en Miniatuur Wal cheren, aan de andere kant van de Schroeweg, zouden er gebruik van kunnen maken. De Doelder gelooft daar niet in. „Ik vind het niet zo waarschijnlijk dat mensen eerst de Schroeweg oversteken als ze dat in het cen trum weer moeten doen. Die fiet sen gewoon door Dauwendaele, over de Overloper of de Roozen- burglaan." Streng onderzoekt nu hoe de rou te naar de Mortiere beter kan: bij voorbeeld bij de oversteek bij de Statenlaan. Nu moeten fietsers daar een rare slinger maken. men, pal naast de bibliotheek. Dat ging niet door omdat de bewoners van de Blauwe Dijk, wier huizen gesloopt zouden moeten worden, zich verzetten. Voor de Kamer van Koophandel was de concentratie van bedrijven en instellingen volgens Kool hét ar gument om voor Middelburg te kiezen. „De kamer past bij Middel burg als bestuurscentrum. Het is goed dat er hier allerlei instellin gen bij elkaar zitten, zodat onder ling contact ook makkelijker is." Hoe het kantoor er straks uit komt te zien, wil de Kamer van Koop handel niet zeggen. Er is wel al een tekening, maar het ontwerp zou nog aangepast moeten wor den. Eerder was er sprake van een gebouw van zeven verdiepingen, twee meer dan bijvoorbeeld het pand van Rijkswaterstaat. In het pand van de Kamer van Koophan del komen ook medewerkers van Recron, MKB Zeeland en Syntens te werken. Het is volgens Kool ook niet be kend wat er met de huidige kanto ren van Woongoed en de Kamer van Koophandel gebeurt. Die pan den liggen vlak naast elkaar in Dauwendaele. Eind dit jaar begint de bouw in het Stationsgebied. Neeltje Flipse-Roelse, een bijzondere Westkapelse huisvrouw. door Miriam van den Broek WESTKAPELLE - Een pittige tante. Strijdbaar, zeer kritisch en met een passie voor fotografie. Een bij zondere Westkapelse huisvrouw. Zo omschrijft Ada van Hoof van het Polderhuismuseum in Westka- pelle de donderdag overleden Neel tje Flipse-Roelse (1921-2008). Van Hoof leerde Flipse-Roelse de afgelopen tien jaar zeer goed ken nen toen Neeltje besloot haar waardevolle collectie foto's van Westkapelle beschikbaar te stellen aan het Polderhuismuseum. Drie jaar lang kwam Van Hoof een halve dag per week bij Neeltje over de vloer om samen alle foto's te inventariseren. „Ik noteerde wat zij over de foto's vertelde. Ze was heel kritisch op haar eigen werk. Sommige foto's mochten we abso luut niet opnemen omdat ze vond dat de foto niet goed ontwikkeld was. Van andere foto's vond ze het belangrijk dat ik noteerde dat ze pas gepubliceerd mogen worden als de mensen op de foto overle den zijn." Vijftien jaar was Neeltje toen ze van haar ouders een camera kreeg. Ze maakte zichzelf de technieken van fotograferen en ontwikkelen eigen. Toen de Duitsers haar dorp binnenvielen was ze een jonge vrouw. Nog ongehuwd. Ze woon de in de ouderlijke woning in de Zuidstraat. „Vanaf het eerste mo ment van de oorlog besefte ze dat het belangrijk was om alles vast te leggen voor later", vertelt Van Hoof Het fotograferen van het Duitse militaire leven was uiteraard verbo den. Dus legde Neeltje in het ge heim vanaf de zolder de marche rende soldaten en het materieel dat ze bij zich hadden, vast. „Van daaruit had ze het beste uitzicht en kon ze ongemerkt fotografe ren." long als ze was, durfde ze ook risi co's te nemen. Ze ging de straat op met een kleine opvouwbare reisca- mera die ze verstopt had onder de schort van haar boerenkleding. „Ze heeft bewust geprobeerd een reëel beeld te schetsen van wat er gebeurde. Direct na het bombarde ment op de molen is ze naar de molen toe gegaan en legde ze vast hoe er naar slachtoffers werd ge zocht. Bijna als een persfotograaf ging ze te werk." Neeltje was altijd bescheiden over haar werk. Maar in stilte genoot ze van de aandacht die ze kreeg als ze een bijvoorbeeld een fotowed strijd had gewonnen. En toen ze met Van Hoof sprak over de risi co's die ze in de oorlog nam, zei ze: 'Af en toe was ik toch best wel dapper'. „Daarna moest ze dan zelf om haar opmerking grinni ken", zegt Van Hoof In het fotografenwereldje waren haar oorlogsfoto's alom beroemd. „Materialen waren schaars in de 'Vanaf het moment dat de oorlog uitbrak, wist ze dat ze alles moest vastleggen' oorlog, maar Neeltje kende fotogra fen en uitgevers die haar foto's in ruil voor nieuw materiaal wilden afdrukken. Zo belandden er foto's van haar in de eerste Panorama's. En vanuit dezelfde contacten ge beurde het dat haar oorlogsfoto's ergens in de jaren zestig, tentoon gesteld werden in New York." Na de oorlog legde Neeltje zich toe op het vastleggen van het dage lijks leven in het dorp. Koningin nedag en de kermis in Westkapel le waren jaarlijks terugkerende on derwerpen. Maar ook de zee, het strand en de natuur waren favorie te thema's. In 1958 kocht ze haar eerste filmcamera en begon ze ge beurtenissen te filmen. „Ze ging met haar tijd mee. Ze heeft zelfs nog geprobeerd haar foto's te be werken op de computer." Neeltjes nalatenschap is volgens Van Hoof van onschatbare waarde voor het culturele geheugen van het dorp, maar ook voor Zeeland. „Net zoals het bombardement op Westkapelle en de inundatie een zaak was voor heel Walcheren. Heel Zeeland eigenlijk." HETELUCHTVERWARMING Onderhoud 24h service Vervanging Watertorenweg 18 - 4651 AB Steenbergen Tel. 0167-563294 - www-warmtegarantsteenberaen.nl BRINK Leon van den Broeke combineert bijbel met organisatieproblemen. door Carla van de Merbel MELISKERKE - „De eerste organisa tiedeskundige, zo vertelde een do cent op de heao in Vlissingen ooit, was letro, de schoonvader van Mo- zes. Jetro zag dat Mozes overwerkt was en vertelde hem wat hij an ders moest doen en dat hij ook moest werken aan zijn rust." Leon van den Broeke, organisatie deskundige, theoloog en predikant bij de protestantse gemeente in Biggekerke en Meliskerke, haalt Mozes een paar keer aan in zijn boekje Geïnspireerd leiderschap. Sinds deze week ligt dit weekboek in de winkel. Van den Broeke (Kruiningen, 1966) schreef 52 teksten waarin hij bijbelverhalen combineert met he dendaagse organisatieproblemen (en daarmee zijn opleidingen theo logie en organisatiekunde). Het boek is bedoeld voor leidinggeven den in alle mogelijke soorten orga nisaties. 'Deze 52 eeuwenoude ver halen vormen een bron van wijs heid voor de leidinggevende van vandaag', schrijft Van den Broeke in zijn voorwoord. Elke beschouwing begint met het noemen van het bijbelhoofdstuk en de verzen waarin het betreffen de verhaal staat. Daarna beschrijft Van den Broeke - in korte, heldere en daardoor prettig leesbare zin nen - de betekenis van het verhaal voor nu. Zoals dat van Jetro en Mo zes: Hoe belangrijk je werk ook is voor je ontplooiing en ontwikkeling - er is meer in het leven dan dat alleen... Je kun t je werk als roeping van God er varen - gezegend ben je dan-, je kunt gestudeerd hebben, cursussen en trai Leon van den Broeke: „Het is altijd de de tijd waarin je leeft." ningen volgen, je vakliteratuur bij houden, maar wijze raad komt vaak uit onverwachte hoek. „Bijbelverhalen zijn vaak verras send actueel", licht Van den Broe ke zijn boek toe. „Het is altijd de kunst bijbelverhalen te vertalen naar de tijd waarin je leeft." De do minee sluit met zijn boek, zo zegt hij, aan op de tendens die er is naar het zoeken naar spiritualiteit. kunst bijbelverhalen te vertalen naar foto Lex de Meester „En of je gelooft of niet, de bijbel is ook een oud boek met mogelijk handreikingen voor het dagelijks leven. Zo kan de bijbel ook ant woord geven op vragen over hoe je in een organisatie met mensen omgaat." Leon van den Broeke: Geïnspireerd leiderschap (uitgeverij Protestantse Pers Heerenveen, 9,95 euro) VLISSINGEN - Het atrium van zorg centrum Ter Reede in Vlissingen is in het paasweekeinde de locatie voor een kunstmarkt. Veertig expo santen tonen hun werk. De kunst werken zijn ook te koop. Naast de kunstwerken zijn er maritieme za ken te bekijken en te kopen, zoals boeken en scheepsatributen. In het restaurant wordt een speciaal paasdiner geserveerd. De kunstmarkt is te bezoeken van zaterdag tot en met maandag van 11.00 tot 16.30 uur. De toegang is gratis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 32