tien jaar lang aan gebouwen 2e PAASDAG GEOPEND it i Brugman Torenflat boulevard geen les meer gegeven in de Latijnse Schoolstraat Bezinning DE PAGTER De leukste reisverhalen vind je op I35REJSRRDRR PZC Zaterdag 22 maart 2008 3 Een woontoren en een lunchcafé naast het Maritiem Instituut De Ruyter, zo zou het er uit kunnen gaan zien aan de Vlissingse boulevard. De gebouwen moeten overigens nog worden ontworpen. fotomontage Felix Binicewicz Een woontoren halverwege de Vlissingse Boulevard Ban- kert, een kantine annex lunchroom voor het maritiem in stituut en in het witte gebouw met het torentje moeten lesloka len komen. Dat zijn de eerste ge dachten over de invulling van de gebouwen van het Maritiem Insti tuut De Ruyter. Directeur T. Nie- boer van het maritiem instituut stelt een plan op voor de directies van ROC en Hogeschool Zeeland. In de drie panden van het mari tiem instituut komt ruimte vrij door de bouw van Technum 1 en 2 aan de Edisonweg. Het idee van Nieboer is om in het witte rechthoekige pand (naast het witte pand met de toren) een nieuwe kantine voor de scholieren van het maritiem instituut te reali seren. Zo'n kantine of lunchroom zou ook voor het publiek openge steld kunnen worden. Daar is ook nog ruimte voor een auditorium waarin les gegeven kan worden, maar dat ook door derden ge bruikt kan worden voor bijvoor beeld symposia. De simulatoren waarmee de situatie op de brug of in de machinekamers kan worden nagebootst, komen in het witte ge bouw met de toren. In het derde pand van het mari tiem instituut kan op de eerste ver dieping een onderwijsfunctie of een aan onderwijs gerelateerde functie komen. Daar bovenop kan een woontoren komen. Het ROC Zeeland heeft on langs zijn vestiging aan de Latijnse Schoolstraat in Middelburg verlaten. Het pand waarin het ROC zat, is al eeuwen in gebruik als school. Voor zover Peter Sijnke van het Zeeuws Archief kon nagaan is het in ieder geval al sinds 1365 een schoolgebouw. Dat blijkt uit stads rekeningen uit dat jaar. Het is zelfs niet uitgesloten dat het originele schoolgebouw op die plaats nog ouder is. Sijnke heeft in de archieven aante keningen gevonden over het feit dat er geen vensters in het pand za ten. In de winter was het soms zo donker dat de luiken geopend moesten worden en sneeuw en re gen vrij spel in de lokalen hadden. Aan het eind van de zestiende eeuw maakte de school een bloei periode door. In 1652 volgden er 142 leerlingen onderwijs. In 1703 zijn er vensters in gezet, blijkt uit de stadsrekeningen. Het huidige gebouw dateert uit de achttiende eeuw. De Latijnse School, daarvoor Groote School genaamd, was de voorloper van het Middelburgse gymnasium. Dat werd in 1977, tot groot verdriet van de leerlingen, ge sloten. Ze trokken destijds met een doodskist door de stad om zo de sluiting te herdenken. Het gymnasium ging op in de Ste delijke Scholen Gemeenschap Mid delburg en vervolgens in de Stede lijke Scholengemeenschap Neha- lennia. Waar komt het geld vandaan? Het grote aantal locaties van het ROC Zeeland kostte ruim tien jaar gele den weliswaar veel geld aan onderhouds- en beheerskosten, de panden hebben het ROC uiteindelijk geen windeieren gelegd. Aanvankelijk waren de panden eigendom van het Rijk. Daar kwam me dio 1999 een eind aan toen het ministerie van Onderwijs de operatie Om gekeerde Kapitaal Financiering uitvoerde. Dat hield in dat alle gebouwen naar de ROC's gingen. Ze kregen tevens een afkoopbedrag voor beheer en onderhoud. Daar sprong het ROC Zeeland niet ongunstig uit, heeft di recteur Wim van Muilenburg wel eens van zijn voorganger Tineke Verha- ge begrepen. Toen rond de eeuwwisseling de waarde van het onroerend goed begon te stijgen kon het ROC weer goede zaken doen. Weliswaar zijn voor veel geld panden neergezet, maar er kwam door de verkoop van oude panden ook geld vrij. Van Muilenburg schat dat het ROC Zeeland zo wel 8 miljoen euro aan boekwinst heeft kunnen noteren. - En nog steeds worden zaken gedaan. Zo is de locatie Merwedestraat aan Vlissingen verkocht en de locatie Ravensteijnweg aan Middelburg. van 11.00 tot 17.00 uur Goes Marconistraat 34, Telefoon 0113-246080 Hulst* Absdaalseweg 19, Telefoon 0114-320080 SINDS 1971 KEUKENS BADKAMERS ANTIEK INTERIEUR Herenstraat 9 Segeersstraat 8 MIDDELBURG O 0118-634133 www.depagtcrantiekeninterieur.nl Iedere zondag geopend! COMMENTAAR Mediteren en bidden op het werk is in opkomst. Steeds meer mensen hebben behoefte aan bezinning. Dus ontstaat er vraag naar een regeling. Bijvoorbeeld in een cao met afspraken over meditatieruimtes en bijbehorende onderbrekingen van het werk. Een soort variant op de fitnessvoorzieningen die veel bedrijven hebben. Is zo'n reli-paragraaf in de cao's wenselijk? Dat valt te betwijfelen. Gebed of meditatie hebben doorgaans een heilzame werking op lichaam en geest. Zeker in de huidige haastige werkomgeving. Contemplatie geeft weerstand en energie. Maar er zijn ook volop mensen die liever in een strak tempo doorgaan omdat ze zich daar goed bij voelen. Of die al genoeg hebben aan een praatje bij de kofïieautomaat. Moet dat allemaal geregeld worden? Straks staat zelfs in de cao dat een werknemer het recht heeft om zo af en toe even wezenloos in de verte te staren. Of hoe lang werknemers per dag over hun hobby mogen praten. En dat wordt dan natuurlijk altijd afgewogen aan het economisch nut. Die kant moet het niet op. Het is prima als mensen op het werk zo veel mogelijk zichzelf zijn. Dat betekent bij de meesten ook momenten van reflectie. Meestal kan dat prima tijdens het werk. Of anders in een pauze. En als er veel moslims in een bedrijf zijn, is een gebedsruimte handig. Met een beetje begrip en respect gaat dit soort dingen vanzelf. Daar hoort geen speciale regeling voor nodig te zijn. BWiewfcz] fotokubéhöred Bijzonder Buiten-Wonen Tuinmeubilair van Borek, Rausch, AppieBee, Freeline, Trinity, Barlow Tyrie, PePe en Original Bear Chair. Buitenkeukens van Smeg, Grand Hall. Outdoorchef. ww^.luïnkijkhoisrenesse.ni Duinzoom I m ReneSse ♦<yOV! l-7»2195

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3