Kerk moest naar groeikern Elk den elft Nieuwe raadkaart 22 Zaterdag 22 maart 2008 PZC De laatste aflevering in een korte serie over religieus erfgoed. Uit de col lectie van Hans Lindenbergh een kaart met daarop twee flinke gebou wen in een dorp. De vraag is: om welk dorp gaat het? En ook: welke ge bouwen zijn er te zien? Nadere informatie is, als altijd, van harte wel kom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk donderdag 27 maart worden ge zonden naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31,4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van een goe de oplossing worden weer drie waardebonnen verdeeld. nen van de kerk toe aan de aanwij zing van Scharendijke - 'voorheen niet meer dan een buurtschap'- als groeikern. „Veel voorzieningen werden uit Eikerzee verplaatst. Nu is het een buurtschap met een tien tal huizen." Een gekrompen dorp, constateert Stevense. Het boerenhuis links dateert uit 1911 en werd gebouwd door aanne mer M. Padmos. Nu woont Wilma van der Weele er, melden verschei dene inzenders. Volgens J. van Driel uit Nieuwerkerk heet de hoe ve Terra Promessa. Rechts het café met winkeltje van Piet Hanse. De klok die in de toren (in 1919 door bliksem getroffen en weer her steld) hing, kende een bijzondere herkomst: afkomstig van het in 1572 verwoeste nabije klooster Bet- lehem. De klok hangt nu in de nieuw gebouwde kerk te Scharen dijke; de preekstoel is in de kerk van Renesse terecht gekomen. De zogenoemde Mariaklok heeft als opschrift 'Maria is min name ick roep te luiden bekwame', weet D. E. Tollenaar uit Terneuzen. Hij attendeert op de vlag boven in de toren en veronderstelt dat er reden is voor feest. Inzenders De Vrieze en Stevense geven echter een heel andere verklaring. In de laatste ja ren van de Eerste Wereldoorlog was het gebruik om de vlag uit de toren te laten wapperen. Dat moest vliegers eraan herinneren dat ze zich boven neutraal grond gebied bevonden. Het hielp niet al tijd, merkt De Vrieze op, verwij zend naar doden en grote schade bij een bombardement op Zierik- zee in 1917. W. P. de Meij-Bos uit Burgh-Haamstede noemt als predi kant dominee Nauta. Ze geeft aan dat de terp waarop de kerk stond nog goed zichtbaar is. Ook de be graafplaats ligt er nog. Een beken de schoolmeester, die tot 1924 in het dorp 40 jaar les gaf, was A. L. Amelunxen. De waardebonnen gaan naar: M. Finson, Middelburg, I. Dorreman, Scharendijke en K. van Eenennaam, 's Gravenpolder. door Rinus Antonisse Vijftig jaar geleden, in 1958, werd de op de raadkaart van vorige week opvallend aanwezige kerk van Eiker zee afgebroken. Verdwenen reli gieus erfgoed, in 1741 grotendeels herbouwd. Toen werd volgens Kees Stevense uit Middelburg ook een school tegen de kerk aange bouwd. „De aanbouw was het la ter aangebrachte toiletgebouw met garderobe." De gangbare verklaring voor de sloop van de kerk is ernstige scha de tijdens de Februariramp 1953. Wim de Vrieze uit Haamstede stelt dat de op een terp gebouwde kerk slechts enkele keren water binnen kreeg. Hij schrijft dat kerk en school verdwenen omdat Scha rendijke de 'groeikern' moest wor den. „En ook omdat de wethouder die in het mooie huis links woon de, niets met die kerk had, want hij kerkte elders." Ook Kees Fase schrijft het verdwij ^.EE/C> door Rinus Willemsen Dir bin van die deuntjes die altied mao in je gedachten bluuven. Zóó 'öörende ik een jaor of tiene geleejen in Zierik- zee een vèsjes ziengen over 'n vrachtrie- jer die van durp nao durp over 't eiland reej. Mee pèèrd en waogen. De woorden bin 'k allan- ge vergeten, mao de melodie bleef in m'n 'öófd. Soms was tie 'n bitje vlug, dan wa langzaomer. En je most ook klakken mee je toenge. Om 't pèèrd arter te laoten lóöpen. Véértien daogen geleejen waoren me in Kèrkwèrve. Net naost Zierikzee (voor degene die z'n aordrikskunde vergeten is). Dao was 'n dialectmiddag mee 'êêl vee volk. jao, 't was dien middag toen de bundel van Joop van Zijp gepre senteerd wier. Dao zoeng de cabaretgroep Kant' ööi. Die kwaomen mee dat liedje over 'De Vrachtriejer' op de planken. De zanger van den groep, Arie Damman, 'ao nog maor een paor woorden gezoengen en toen wist 'k wee. ,,'t Is da vèsje joengen", docht ik, „goed onthouden en noe nii méé vergeten, ee." „Die loop is daerom nog 'n kras baesje", hoorde ik een oudere man tegen z'n vrouwe zeggen. „Ik 'm al lange nii mè ezien, maè die ziet 'r nog goed uut." En zo is het ook, wel ielken kêê ver- jaort, mao weinig veranderd. Da's de kunst ee? Joop schreef jaorenlange in deze krante. Ielke maond. 'n Stikje in 't dialect van z'n durp, van Kèrkwèrve. Over van alles en nog wat. Over de natuur, de schoole, het leven tuus en bie de buuren. Die schreef vlot en gezellig. Leutig om de lezen, maor ook om voo te lezen. De mééste stikjes binnen net lange genoegt. Kortom: schóó- ne stikje over vroeger, maor ook over noe en glad nii moeilijk te lezen. Dien middag van 'Den Vrachtriejer' (zan 'k mao zeggen) wieren die 58 stikjes van Joop van Zijp aangeboojen in 'n boekje, joop en z'n vrouwe Hettie waoren d'r. En nog méér familie. Die zao- ten pontificaol op de voorste rij in 't Durps'uus. Van 't durp zelve was 't ook nog al wa belangstel- lieng. Die dochten natuurlijk: „De verlooren zoon is wedergekeerd, da moet ons zien." Om dat 't schóón weertje was, waoren d'r uut Zierik zee nog al 'êêl wat ménsen op de fiets gekom- men. 'n Lekker zonnetje, fris windje. Kortom: 't passende allemao precies in 't beeld van de ver'aoltjes van Joop. 't 'Öógtepunt was natuur lijk 't boek. Joop was ontroerd toen de voorzitter van de Dialectenverêênigieng urn 't êêste boekje anbooi. Mao Joop was nii spraokelóös, want uut z'n binnenzak van z'n veste pakkende die 'n nieuw ver'aol. Die vouwende 't papier open keek de zaol in, nam de microfoon en stak van wal. 'Oe dat ie saomen mee z'n vriend Jan Mat- tiesse paolieng goeng vangen bij de sluuze. ]e zie ze dao gaon, die twee mannetjes van een jaor of tiene. Mee een stok op udder schoere. 'n Tros wurms aan een gaorcndraod en op nao de sluuze. Dao begon 't pas. Êên voor één aolden de mannetjes van die dikke paoliengen nao bo ven en smeeten die in de tas. Toen ze de tas tuus wogen (op de babyweegschaole, want loops moeder was wijkzuster!), zat 'r zes kilo in. „Éérlijk verdêêlen, elk den elft", zei Joop. „Al licht", zei Jan. Daonao begon de recepte en 't sig neren. In een lange rij stonden de ménsen gedul dig te wachten: z'n fans. Dien achtermiddag waoren ze alemao vrachtriejer van Joops ver'ao- len toen ze naor uus reejen. loop van Zijp vertelt, deel 1. Uitgave: Zeeuwse Dia- lectverêning, drukkerij Van Velzen, Krabbendijke, 14,50.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 22