Buitengebied Drukte in de eendenkooi Scholekster neemt sterk in aantal af Een eendenkooi is alleen een eendenkooi als alles ge richt is op het vangen van eenden. De inrichting van het bos, de manier van snoeien, het onderhoud van de plas en de vangpijpen; het gebeurt allemaal om het de eenden zo goed mogelijk naar de zin te maken. Niet alleen fraai gekleurde wintergasten als wintertalingen en smienten (het zogenaamde blauwgoed), maar ook doodge wone wilde eenden worden gekoesterd. Ook het jaarritme van werkzaamheden in een kooi is daar helemaal op afge stemd. Rust is het belangrijkste. Eendenkooien ontlenen hun aan trekkingskracht aan de volstrekte stilte die er heerst. Een oa se van rust in een landschap waar altijd gevaar dreigt: voort razend snelverkeer, jagers die het op een eendenboutje voorzien hebben en wat al niet meer. In de kooi is van dat alles geen sprake. De kooiker is de enige die daar zijn vrij wel onzichtbare bestaan doorbrengt. Door de speciale inrichting van het landschap en de gewel dige rust is een eendenkooi niet alleen aantrekkelijk voor eenden. In het kooibos broeden spechten, wielewalen, rans uilen, boomvalken en wat al niet meer. Maar voor de kooi ker zijn dat soort dingen bijzaken en als het om roofvogels of andere predatoren gaat zelfs ongewenste bijzaken. Natuurlijk kan het niet anders of die rust moet wel eens een keer doorbroken worden. Het opruimen van over het kooipad gewaaide takken en bomen en het onderhoud van de zeting (het vlakke stuk oever waar de eenden graag op zitten) vergen nu eenmaal regelmatig ingrijpen. Daarvoor wordt dan de tijd uitgekozen dat de eenden er het minste last van hebben. En dat is gek genoeg.... de broedtijd Al deze werkzaamheden worden niet uitgevoerd aan het be gin van het broedseizoen, want dan zijn de eenden juist extra verstoringsgevoelig omdat ze op zoek zijn naar een nestelplekje. Maar als ze eenmaal vast op eieren zitten kun nen ze wel een stootje hebben en dan doet de kooiker zijn beheerswerk. De eendenkooi in Anna Jacobapolder wordt in stand gehou den, dus ook daar geldt het op eenden afgestemde jaarrit me. We hebben er voor gekozen om naast het noodzakelij ke beheerswerk ook een kleinschalige educatieve functie aan de kooi te geven. Het cultuurhistorisch erfgoed, in com binatie met de overdadig rijke natuur is te mooi om die aan het publiek te onthouden. Er is een bescheiden maar smaak vol bezoekerscentrumpje ingericht en daar worden groepen uit de streek in het voorjaar op aanvraag opgevangen voor een fluisterstille rondleiding. Scholen hebben voorrang en die worden zelfs actief benaderd voor een kennismaking met de eendenkooi. Zo kunnen kinderen uit de streek ken nismaken met een bijzonder natuurgebied dat in nauwe ver binding staat met en ontstaan is uit onze eigen Oosterschel- de. Voor sommigen een ervaring om nooit te vergeten. PZC Zaterdag 22 maart 2008 1 21 De wintertaling; een van de vele eendensoorten op de kooiplas. foto Chiel Jacobusse De PZC sponsort stichting Het Zeeuwse Landschap. In Natuur- journaal gaat hoofd ecologie Chiel Jacobusse wekelijks in op wat er aan de orde is in de Zeeuwse natuurgebieden. Natuurgebieden worden in principe opengesteld voor publiek. De natuur is een be langrijk onderdeel van het bestaan voor iedereen. Wel moet het belang van plant en dier in natuurgebieden al tijd voorop staan. Daarom gelden in de broedtijd vaak beperkingen. Op de eenden kooi is het in de broedtijd juist het drukst als het om beheersmaatregelen en om bezoekers gaat... door Chiel Jacobusse tekening Adri Karman Vogelbescherming en Sovon Vogel- onderzoek hebben 2008 uitgeroe pen tot Jaar van de scholekster. De ze typisch Nederlandse vogel is ook veel in de Delta te zien. De aantallen scholeksters lopen alar merend terug, in 15 jaar is het aan tal gehalveerd. Hoe dat komt is niet duidelijk. Vandaar een spe ciaal laar om uit te zoeken wat er precies aan de hand is met deze na de meeuwen meest algemene kust- vogel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 21